Czeski Raj – kraina skalnych miast

– Czeski Raj znajduje się w północnych Czechach
– Prachowskie Skały to najładniejsze skalne miasto w Czeskim Raju
– warto odwiedzić również Zamek Trosky oraz Skalne Miasto Hruba Skała
– zalecamy posiadanie przy sobie czeskich koron, nie wszędzie można płacić kartą
– na zwiedzanie Czeskiego Raju zarezerwujcie sobie przynajmniej weekend

Nie dalej niż 200 km na południowy zachód od Wrocławia leży piękna czeska kraina. Kraina tajemnicza, pełna niespodzianek, zamków i wulkanów. To Czeski Raj! A gdzie leży ten oto obszar? Powiemy dość enigmatycznie – szukajcie go pomiędzy rodzinnym miasteczkiem Rumcajsa a miastem, w którym powstały pierwsze zakłady Skody. Atrakcji jest tu co nie miara! Dlatego jeśli już odwiedziliście bliższe naszym granicom Skalne Miasto Adrspach oraz Czeską Szwajcarię i wciąż czujecie niedosyt skalnych miast, to zapraszamy do prawdziwej perełki.

besedickie skały - Vyhlídka Kde domov můj

Gdzie jest Czeski Raj?

Czeski Raj ulokował się w północnych Czechach, pomiędzy miastami Mlada Boleslav, Turnov, Semily oraz Jiczyn, około 200 km na południowy zachód od Wrocławia. Jeśli spojrzymy na mapę, to ze stolicy Dolnego Śląska dotrzecie na miejsce po około 3h. Nawigacja dość zaskakująco prowadzi do celu  przez Zgorzelec oraz Bogatynię. Jeśli spędzacie urlop w Szklarskiej Porębie, wówczas wystarczy tylko nieco ponad godzina samochodem. W wielu przypadkach podróż nie będzie wiązała się z zakupem winiety, ale takie informacje warto skorelować bezpośrednio ze swoimi planami podróży. Ostatnia rzecz na którą chcielibyśmy zwrócić uwagę to odległości pomiędzy atrakcjami w Czeskim Raju. Mimo, że nie są one względnie duże, to z uwagi na jakość dróg oraz sporą ilość rowerzystów, średnia prędkość często wynosi poniżej 60 km/h.

I czy da się dotrzeć tutaj komunikacją?

Niestety nie mamy dobrych wiadomości dla osób niezmotoryzowanych. Dojazd komunikacją publiczną do Czeskiego Raju jest oczywiście możliwy, ale będzie on dość uciążliwy, kosztowny i czasochłonny. Z Wrocławia można odnaleźć, bezpośrednie autobusy do Hradec Kralove, gdzie trzeba będzie przesiąść się na pociąg. Taka podróż to min 5h, jednak pamiętajcie, że to nie koniec. Trzeba jeszcze dotrzeć do poszczególnych atrakcji, które często są mocno oddalone od głównych szlaków komunikacyjnych. Jeśli będziecie opierać swoją podróż na komunikacji publicznej, warto skorzystać wówczas z wygodnej wyszukiwarki połączeń w Czechach (autobusy + pociągi). W przypadku braku własnego samochodu, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z biur podróży, które oferują często krótkie, często jednodniowe wycieczki do Czeskiego Raju. Takie oferty widzieliśmy chociażby w Szklarskiej Porębie. I będzie to ciekawe urozmaicenie urlopu.

szlak przez besedickie skały

Atrakcje Czeskiego Raju

Dzięki zróżnicowaniu  atrakcji Czeskiego Raju i rozrzuceniu ich na relatywnie sporym skrawku czeskiej ziemi (zajmuje obszar około 1400 km2), jest spora szansa, że podczas urlopu uda się Wam uniknąć większych tłumów. Szczególnie, że co roku region odwiedza nawet 300 tysięcy turystów. Czeski Raj to okolica szalenie cenna pod względem geologicznym, przyrodniczym oraz historycznym. Niechaj o tym, jak jest tutaj jest pięknie i magicznie, świadczy fakt, że jako pierwszy czeski zakamarek uzyskał status „chronionego parku krajobrozowego”(cz. Chráněná krajinná oblast Český ráj) co miało miejsce jeszcze w roku 1955. Dodatkowo od 2005, cześć terenu została została zakwalifikowana jako geopark UNESCO.

Nazwę regionowi nadała raptem 150 lat temu, zachwycona obszarem grupa czeskich pisarzy i patriotów. Tak przynajmniej głoszą miejscowe plotki, a my odkryliśmy ją kilka lat temu, przez przypadek, planując zupełnie inny wyjazd. Czeski Raj tak nas zachwycił, że wracamy tutaj regularnie, spacerując dobrze znanymi nam skalnymi miastami – to się nam nigdy nie znudzi!

Mapa atrakcji Czeskiego Raju

1. Skalne Miasta w Czeskim Raju

To właśnie skalne miasta sprawiły, że trafiliśmy do Czeskiego Raju. Jest ich tutaj kilka i mimo, że zasadniczo w każdym z nich wędrówka polega na przeciskaniu się przez wąskie, tajemne przejścia i wspinaniu się na punkty widokowe, to warto odwiedzić więcej niż jedno takie skalne miasto. Niby mogą wydawać się takie same, ale tak naprawdę to są inne 😉 Sami zrozumiecie 😉

1.1. Besedickie Skały oraz szczyt Sokol

Cóż to był za spacer! To jedno z mniej znanych skalnych miast Czeskiego Raju. Leży nieco na uboczu, kilka kilometrów na północ od miasta Turnov. Gdy spacerowaliśmy przez Besedickie Skały w majówkę, na szlaku spotkaliśmy raptem kilka osób. Jest tutaj różnorodnie, są liczne punkty widokowe, zaskakujące przejścia i leśne ostępy. Świetnie prezentuje się szczyt Sokol z widokiem na Suche Skały, jak również grupy skalne Chléviště oraz Kalich. Jeśli wierzyć mapie, pętla przez Besedickie Skały powinna zając Wam około godziny, jednak warto zarezerwować sobie znacznie więcej. Jest tutaj pięknie! Zatem klikajcie śmiało przez sympatyczny opis szlaku przez Besedickie Skały w Czeskim Raju!

Relacja oraz Opis Skalnego Miasta Besedickie Skały – Klik

besedickie skały Sokol
Skalne miasto Kalich
Besedickie Skały

1.2. Skalne Miasto Hruba Skała (Hruboskalsko)

To skalne miasto Czeskiego Raju urzekło nas od samego początku. Gdy przeciśniecie się wąskim, 65-metrowym chodnikiem zwanym Mysią Dziurką zrozumiecie o czym mówimy. A to nie największa tutejsza atrakcja. Będziecie spacerować pomiędzy ostańcami, leśnym ścieżkami oraz zachwycającymi punktami widokowymi. Jest tutaj inaczej niż choćby w Adrspachu, ponieważ wszędzie możecie podejść i wszędzie możecie się wdrapać. Uwinęliśmy się w dwie godziny, opłat poza tymi związanymi z parkingiem praktycznie brak. Hruba Skała to również zamek, choć co prawda z ograniczonym wstępem. A tutaj odnajdziecie dokładny opis szlaku przez Hrubą Skałę.

Relacja oraz Opis Skalnego Miasta Hruba Skała – Klik

Hruba Skala - Czeski RAJ
Hruba Skala - Czeski RAJ
Hruba Skala - Czeski RAJ
Hruba Skała

1.3. Prachowskie Skały (Prachovske Skaly)

Prachowskie Skały to zdecydowanie jedno z najciekawszych, najładniejszych i najbardziej atrakcyjnych skalnych miast zlokalizowanych w Czeskim Raju. Znajduje się niespełna 10 km od Jicina i pochłania na całego. Nazwa pochodzi zapewne od skalnego pyłu, kurzu, co w języku czeskim znaczy „prach”. Odnajdziecie tutaj liczne iglice, wieże, rozpadliny, 13 punktów widokowych i cudne korytarze! Ten najpiękniejszy i najsławniejszy korytarz swoją nazwę zawdzięcza pierwszemu oficjalnemu turyście w Mieście. Powiada się, że w roku 1804 spacerował tędy, a w zasadzie to był noszony w lektyce, Cesarz Franciszek I. Co prawda współcześni historycy traktują tę informację, z przymrużeniem oka, ale nazwa pozostała, bo przecież z drugiej strony, nie ma też żadnej potwierdzonej informacji, że Cesarza tutaj w ogóle nie było.

Jeżeli oglądaliście filmy Hellboy, Van Helsing, czy The Last Knights to zapewne niektóre kadry nie będą Wam obce. Jednak spacerując i odnajdując ślady filmów, pamiętajcie, aby nie schodzić ze szlaków. Jest to surowo zabronione, z uwagi na fakt, że od roku 1933 Prachowskie Skały są Rezerwatem Przyrody. Ponadto jest to jedyne prywatne Skalne Miasto w Czeskim Raju. Obowiązują opłaty za parking oraz wstęp. Jeśli interesuje Was więcej, to poniżej odnajdziecie relację i opis naszej wizyty w Prachowskich Skałach.

Relacja oraz Opis Skalnego Miasta Prachowskie Skały – Klik

Prachovske Skaly - Czeski RAJ
Prachovske Skaly - Czeski RAJ
Prachovske Skaly - Czeski RAJ
Czeski Raj zwiedzanie
Prachovske Skaly - Czeski RAJ
Prachovske Skaly - Czeski RAJ
Czeski raj

1.4. Formacja Studeny pruchod oraz Drábské světničky

Studeny pruchod znajduje się w południowo zachodniej części Czeskiego Raju, nieopodal miasta Mlada Boleslav. To tak naprawdę formacja skalna, w której odnajdziecie długi na 125 metrów skalny wąwóz. Ściany sięgają tutaj 15 metrów wysokości, a przejście jest wyjątkowo wąskie i długie. Zazwyczaj jest tutaj szalenie pusto, co jeszcze bardziej potęguje wrażenia. Temperatura pomiędzy skałami nawet w najgorętsze dni nie przekracza 10°C i stąd nazwa formacji, ponieważ w tłumaczeniu Studeny pruchod oznacza zimne przejście. W XIX wieku Austriacy ustawili na skałach baterię artyleryjską, która strzegła drogi z miejscowości Mnichovo Hradiště do Turnova. Finałem naszego spaceru miał być punkt widokowy na terenie ruin skalnego zamku Drábské světničky. Jednak obecnie z uwagi na kiepski stan techniczny schodów i poręczy jest on zamknięty.

punkt widokowy w czeskim raju
studeny w czeskim raju
Fromacja Studeny

2. Zamki w Czeskim Raju

Jeśli jesteście wielbicielami zamków i pałaców, to rejon Czeskiego Raju spełni Wasze oczekiwania. Odnajdziecie tutaj kilka imponujących ruin oraz warowni, a niektóre z nich wznoszą się na wulkanicznych stożkach! 

2.1. Symbol Czeskiego Raju – Zamek Trosky

Charakterystyczna sylwetka Zamku Trosky sprawia, że myśli same uciekają do przepastnych tomów Władcy Pierścieni. Dwie wysokie wieże, ulokowane na dwóch bazaltowych podwalinach górują nad okolicą. Dostrzec je można praktycznie z każdego punktu widokowego w Czeskim Raju. I przyciągają niczym magnes. Zamek został zbudowany w późnym średniowieczu przez szlachcica Čeněka z Vartemberka, a swój zmierzch nastał wraz z wypędzeniem Szwedów, gdy warownia spłonęła. Od tamtej pory zamek pozostaje ruiną. O czym też poniekąd świadczy nazwa zamku, ponieważ „trosky” po czesku gruzy. Do dnia dzisiejszego ostały się jedynie dwie wieże, zwane z uwagi na swój wygląd – Baba i Panna. Czyli nieprzepadające za sobą teściowa i synowa. Charakterystyczna sylwetka twierdzy stała się symbolem Czeskiego Raju, która spogląda na nas z pocztówek, okładek map i przewodników. Wejście na zamek, jak również parking są płatne. A samo zwiedzanie zazwyczaj zajmuje kwadrans.

zamek Trosky
zamek trosky
czeski raj

2.2. Pałacyk Humprecht

Podążając do zamku Kost, będziecie zapewne przejeżdżali przez Sobotkę, nad która góruje pałacyk Humprecht. To południowa część Czeskiego Raju. Budynek o dość charakterystycznym okrągłym kształcie robi zdecydowanie lepsze wrażenie z daleka, czy też z lotu ptaka, aniżeli z bliska, gdzie czar odrobinę pryska. Wystarczy spojrzeć na ten 1,5-minutowy filmik. Auto zostawiliśmy przy cmentarzu i przespacerowaliśmy się wzdłuż cmentarnych murów. Obecnie w pałacyku znajduje się muzeum regionalne. Pewną ciekawostką może być sala balowa o stropie na wysokości 16 metrów, posiadająca zachwycającą akustykę. Echo potrafi tu odbijać się do 8 sekund.

Czeski raj co zobaczyć
Czeski raj co warto zobaczyć
Czeski raj zwiedzanie

2.3. Perła Czeskiego Raju, Zamek Kost

Prawdziwą gratką dla osób odwiedzających Czeski Raj jest położony kilka km dalej gotycki Zamek Kost. Zamek prawdopodobnie został założony jeszcze przed rokiem 1349 przez Beneša Vartenberka z Vamberku i został ulokowany w przyjemnej dolinie Plaskanek, której zbocza kryły go przed pożądliwym wzrokiem najeźdźców. Żartobliwie mawiano, że zamek został niezdobyty nie dlatego, że był twardy jak kość, ale dlatego, że wróg nie mógł go zlokalizować

Obecnie można go zwiedzać, podążając jedną z dwóch tematycznych tras (Rodzina Kinskich w Czechach oraz Sala Tortur – każda trasa zajmie nam mniej więcej 50 minut, odcinki można połączyć). Jeśli natomiast nie macie na tyle czasu, wówczas możecie zrobić krótką, 30-minutową pętlę. 

czeski raj zamek kost
zamek kost
zamek kost w czeskim raju

2.4. Ruiny zamku Vranov

W niewielkiej miejscowości Mala Skala, kilka kilometrów na północ od miasta Turnov, odnajdziecie ruiny zamku Vranov (Pantheon). Wznoszą się one nad szczycie stromej skały ponad doliną rzeki Jizera, dzięki czemu zapewniają przyjemną panoramę na okolicę. Powstał on w XV wieku. Zamkowe budynki były przeważnie drewniane, dlatego do dziś przetrwały głównie pomieszczenia wykute w skale. Powstał tutaj również letni zamek, który łatwo można pomylić z neogotycką kaplicą. Jednak nie pełniła ona nigdy funkcji sakralnych.

2.5. Zamek Mnichovo Hradiště

Przepiękny barokowy zamek położony jest nieopodal miasta Mlada Bolesław na zachodnich rubieżach Czeskiego Raju. Jego obecny wygląd jest wynikiem przebudowy z przełomy XVII oraz XVIII wieku, kiedy dotąd renesansowy pałac został przebudowany w stylu barokowym. Zwiedzanie bogato zdobionych zamkowych wnętrz trwa około 50 minut.

2.6. Zamek Hruba Skała

Renesansowy zamek Hruba Skała znajduje się w pobliżu miasta Turnov, obok skalnego miasta kryjącego się pod tym samą nazwą. Zamek powstał na dwóch piaskowcowych skaliskach i wznosi się 60 metrów ponad doliną rzeczki Libuňki. Obecnie w zamku Hruba Skała działa hotel, dlatego jego zwiedzanie jest mocno ograniczone. Po uiszczeniu opłaty można wejść na dziedziniec oraz na wieżę widokową. Rozpościera się z niej przyjemna panorama na Hruboskalsko, Zamek Trosky i Kozákov.

Hruba Skała

2.7. Ruiny zamku Frýdštejn

Mniej niż 10 kilometrów od Turnova, nieopodal Besedickich Skał znajdują się ruiny skalnego zamku górującego nad doliną rzeki Jizera. Pierwsza wzmianka o zamku Frýdštejn pochodzi z dokumentów kościelnych z 1385 roku. Można śmiało rzec, że zamek został wręcz wciosany w skalne otoczenie. Najlepiej zachowanym elementem jest wysoka na piętnastometrowa metrów wieża.

2.8. Zamek Valdstejn – wizytówka Czeskiego Raju

Zamek Valdštejn jest najstarszym zamkiem Czeskiego Raju. Został założony w połowie XIII wieku przez ród Markvarticów. To wczesnogotycka warownia, którą odnajdziecie na zachodnich krańcach hruboskalskiego skalnego miasta, pośród malowniczych piaskowcowych formacji skalny. Szczególną uwagę przykuwa most ozdobiony barokowymi rzeźbami. Warto zobaczyć również kaplicę św. Jana Nepomucena.

2.9. Ruiny zamku Valečov

Valečov uznawany jest za jeden z najpiękniejszych czeskich zamków skalnych. Znajdziecie go nieopodal miasteczka Mnichova Hradiště w zachodniej części Czeskiego Raju. Zamek Valečov został wybudowany na początku XIV wieku i został częściowo wydrążony w skale. Początkowo był drewniany, a czasem przemienił się w murowaną warownię. Do dziś zachowała się wieżą oraz pozostałości murów obronnych.

czeski raj panorama

3. Wieże i punkty widokowe w Czeskim Raju

Bardzo często ciekawym dodatkiem do zwiedzania okolicy są wieże widokowe. Nie inaczej jest w Czeskim Raju. Tutaj odnaleźliśmy kilka wartych uwagi konstrukcji.

3.1. Panorama Czeskiego Raju z Dubecka

Trzeba przyznać, że wieża ta nie przypadnie każdemu do gustu. Tak naprawdę jest to ogromniasty, metalowy pal, wokół którego wiją się ażurowe schody. Pierwotnie wieża miała służyć jedynie operatorom telefonii komórkowej, jednak na wniosek lokalnych władz, całość uzupełniono platformą widokową umieszczoną na wysokości 33 metrów. W wyniku czego, konstrukcja ta, nawet na lekkim wietrze kołysze się, wprawiając niektórych turystów w spory dyskomfort. A widoki? Dojrzeć można oczywiście Zamek Trosky, czy tez szczyt Kozakov, na którym również znajdzie się wieża widokowa.

Rozhledna Dubeckootoczona jest metalową siatką, a podczas naszej wizyty na wieży, na bramie wisiała zatrzaśnięta na pusto kłódka. Zgodnie z informacją zawartą na tablicy, wejście na wieżę możliwe jest jedynie w określonych godzinach. Pamiętajcie również, że przebywanie na niej podczas burzy może być okrutnie niebezpieczne. Wejście na wieżę połączyliśmy z wcześniejszym spacerem przez Besedickie Skały. Samochód pozostawiliśmy przy kapliczce we wsi, a do przejścia mieliśmy około 200 metrów.

wieże widokowe w czeskim raju
wieże widokowe w czeskim raju
dubecka wieza czeski raj 4a

3.2. Rozhledna Čížovka

Na południowych rubieżach Czeskiego Raju, w pobliżu Kněžmostu, około 10 km od Mnichova Hradiště, odnajdziecie ciekawą wieżę widokową Cizovka. Ma ona kształt smukłej piramidy ustawionej na kwadratowej podstawie i 40 metrów wysokości.

3.3. Skała widokowa Hlavatice

Natomiast na trasie Złotej Ścieżki Czeskiego Raju, pomiędzy Turnovem a zamkiem Valdštejn, znajduje się odosobniona skała piaskowcowa. Na jej szczyt prowadzą żelazne schody składające się z 36 stopni. Skała wznosi się na wysokości 380 metrów i zapewnia panoramę na Turnov, grzbiet Kozákova, Grzbiet Jesztedzki oraz Góry Izerskie.

3.4. Kozákov strażnik Czeskiego Raju

Kozákov leży na północno-wschodnim skrawku Czeskiego Raju, pomiędzy miastami Semily i Turnov. Co prawda już sam Kozakov liczący sobie 744 metry wysokości zapewnia przyjemną panoramę,  jednak to wieża widokowa pozwala dojrzeć praktycznie ćwierć powierzchni całych Czech. Wzrok sięga przez Czeskie Średniogórze, Góry Łużyckie, charakterystyczny Grzbiet Jesztedzki, Góry Izerskie, Karkonosze, Góry Orlickie, Masyw Czeskomorawski oraz oczywiście Czeski Raj. Mając lornetkę i dobrą pogodę można również ujrzeć najwyższe budynki Pragi. Wejście na wieżę jest płatne, ale warto wysupłać garść koron, aby wkroczyć na platformę widokową umieszczoną 24 metry ponad gruntem. Nieopodal szczytu znajduje się Drábovna, czyli skalna wychodnia z wykutym pomieszczeniem, które służyło zapewne jako strażnica. Na szczycie od 1928 roku znajduje się schronisko Riegrova turistická chata. Będąc w okolicy możecie rozważyć wizytę w muzeum kamieni szlachetnych pana Votrubca, który również udostępnia do poszukiwania okazów teren własnego kamieniołomu.

kozakov w czeskim raju
kozakov w czeskim raju
kozakov w czeskim raju

4. Inne atrakcje Czeskiego Raju

Gdy znudzą Wam się skalne miasta i zamki Czeskiego Raju, śmiało możemy zaproponować kilka atrakcji w zanadrzu.  

4.1. Via ferrata Wodna Brama

Nieopodal miejscowości Semily, na zachodnim brzegu Izery, na wysokim na 70 metrów skalnym przełomie odnajdziecie trzy via ferraty o zróżnicowanym stopniu trudności. Czas pozwolił nam jedynie na przemknięcie przez dwie drogi (niebieską oraz fioletową). Ich finałem jest nieco emocjonujące przejście przez linowy mostek. Samochód możecie pozostawić na poniższym parkingu. Jeśli nie przywieźliście ze sobą sprzętu, nic straconego, lonże i uprząż możecie wypożyczyć w informacji turystycznej w miejscowości Semily. Pamiętajcie tylko, że jeśli za wynajem można zapłacić kartą, to już zastaw za sprzęt musi zostać opłacony gotówką.

Parking Via Ferrata Vodní brána – 50°36’50.0″N 15°18’43.9″E
Informacja turystyczna – 50°36’12.1″N 15°20’06.3″E

ferrata w czeskim raju

4.2. Riegrova oraz Kamenického stezka

Również nieopodal miasta Semily, po drugiej stronie Izery względem via ferraty Wodna Brama, biegnie Riegrova Ścieżka. Jest ona częścią szlaku pieszego między miastem Semily a Żelaznym Brodem, który został udostępniony w 1909 roku. Jest znakowany na czerwono i ma 3,5 km długości. Jednym z elementów ścieżki jest przymocowany do skały, długi na 77 metrów pomost, zawieszony kilka metrów nad taflą Izery. Po pewnym czasie szlak mija małą zaporę wodną na rzece, porzuca dolinę i wspina się na punkt widokowy Böhmova vyhlídka. Do powrotu można natomiast wykorzystać ścieżkę Kamenickiego. Całość ma około 10 km i powinna zająć Wam ok. 4h.

4.3. Skalne reliefy w Czeskim Raju

W połowie drogi między skalnym miastem Hruba Skała a miejscowością Kacanovy znajduje się wąwóz wypełniony skalnymi płaskorzeźbami. Autor tych prac, Vojtěch Kopic, tworzył swoje dzieła w latach  1940-1978. Przedstawiają one postacie z historii Czech oraz sceny z mitów oraz legend. Rzeźby znajdują się na różnych wysokościach, więc jest też trochę zabawy z próbą odszukania wszystkich. A jest ich około 30. Oprócz reliefów warto zwrócić uwagę na unikatowe drewniane gospodarstwo z chałupą z XIX wieku, w której Kopic mieszkał. Stoi tutaj również figura św. Jerzego na koniu, ufundowana tu w 1806 roku. Samochód zostawiliśmy na niewielkim parkingu obok cmentarza w miejscowości Kacanovy, a wycieczka zajęła nam nieco ponad godzinę. Jest to jedna z bardziej zaskakujących atrakcji Czeskiego Raju.

skalne rzeźby w czeskim raju
rzeźby w czeskim raju
rzeźby w czeskim raju

4.4. Bozkowskie Jaskinie Dolomitowe

W Czeskim Raju odnajdziecie również jaskinie. I to nie byle jakie! Ponieważ pod ziemią kryje się najdłuższa dolomitowa jaskinia w Czechach, a do tego na jej dnie znajduje się największe podziemne jezioro tego kraju o lazurowym zabarwieniu. Dla turystów udostępniono 350 metrów z liczących ponad kilometr podziemnych labiryntów. W tym Korytarz Piratów, Piekło, formacje naciekowe Biała Myszka, Rokokowa Lalka, czy też Domek z Piernika. Bozkovskie Jaskinie Dolomitowe odnajdziecie w niewielkiej miejscowości Bozkov, tuż obok miasta Zelezny Brod.

4.5. Browar Svijany – jeden z najstarszych czeskich browarów

W niewielkiej miejscowości Svijany położonej na skraju Czeskiego Raju odnajdziecie jeden z najstarszych czeskich browarów. Pierwsze informacje na temat Browaru Svijany pochodzą z 1564 roku. Przez ten okres kilkukrotnie stawał na krawędzi zamknięcia. Jednak obecnie działa produkując całkiem dobre piwo. Browar można zwiedzać, a wycieczki dla grup składających się z minimum 10 osób trwają godzinę. 

4.6. Złoty Szlak Czeskiego Raju

Najsłynniejszym szlakiem w Czeskim Raju jest znakowany na czerwono Złoty Szlak Czeskiego Raju. Trasa ma długość 98 km i  łączący najciekawsze pod względem turystycznym miejsca. Znajdziecie na nim zarówno obiekty historyczne, jak również i przepiękne działa przyrody! Są zatem miasta skalne Hruboskalsko i Maloskalsko, Zamek Mnichovo Hradiště, ruiny zamku Valečov, ruiny zamku skalnego Drábské Světničky, Zamek Kost,  ruiny zamku Trosky, Wieża widokowa na Kozákovie oraz Zamek Jičín.

szlak w czeskim raju

5. Miasta i miasteczka w Czeskim Raju

5.1. Jicin – Miasto Rumcajsa

Powszechnie uważa się, że miejscowość Jicin jest bramą do Czeskiego Raju. To niewielka, bardzo malownicza i klimatyczna mieścina. Włodarzem miasteczka oraz okolicznych ziem w XVI wieku był Hrabia Albrecht z Valdstejna i to za jego panowania Jicin zawdzięcza największy rozkwit. Jednak była to dość kontrowersyjna postać i przez Vaclava Ctvrtka została osadzona w bajce o dobrotliwym Rozbójniku Rumcajsie. Z początkiem września odbywa się tutaj tematyczny festyn dla dzieci, a w całym miasteczku odnajdujemy ślady rumcajsowej historii.

Kto dobrze pamięta bajkę, ten zapewne rozpozna miejską bramę (Valdická brána), na której szczyt można wspiąć się po 156 stopniach. Najwyższe piętro zostało dobudowane po pożarze w 1589 r. Wart odnotowania jest barokowo-klasycystyczny kościół św. Jakuba oraz tutejszy rynek otoczony kolorowymi (pastelowymi) kamienicami. Dalsza droga prowadzi do zamku. Jako ciekawostkę dodamy, że w 1813 roku Austria, Rosja oraz Prusy podpisały tu Święte Przymierze przeciwko Napoleonowi.

Jicin czeski raj atrakcje
Jicin czeski raj co warto zobaczyć
Czeski raj

5.2. Mlada Boleslav – Miasto Skody

Czeski Raj to nie tylko skalne miasta. Na jego południowo zachodnich krańcach znajduje się niepozorne miasto Mlada Boleslav. To tutaj, w starych halach fabrycznych, mieści się Muzeum Skody i to tu, w roku 1895, zaczęła się historia czeskiej motoryzacji. Początkowo Václav Laurin i Václav Klement rozpoczęli produkcję rowerów, by po 10 latach, przechodząc w międzyczasie przez epizod z motocyklami, skupić się na produkcji aut. Muzeum podzielone jest na trzy części.

Znajdziemy w nim kilkadziesiąt modeli aut produkowanych seryjnie, kilka koncepcyjnych oraz pięć rajdowych. Jest tez mała salka “kinowa”. Zwiedzanie całości zajęło nam godzinę. Można również wykupić wejście na halę produkcyjną wraz z przewodnikiem. Do naszego biletu otrzymaliśmy kupon ze zniżką 20% na wstęp do pobliskiego muzeum lotnictwa. Muzeum znajduje się tuz przy autostradzie, na którą potrzebna jest winieta.

Czeski raj Mlada Boleslav

Gdzie spać w Czeskim Raju?

Z uwagi na rozproszenie atrakcji na obszarze całego Czeskiego Raju nie musimy koncentrować się w poszukiwaniu noclegu na konkretnej miejscowości. Bo i tak trzeba będzie dojeżdżać. Spaliśmy tutaj na czterech polanach namiotowych i w jednym pensjonacie. Najbardziej zachwyciliśmy się kameralnym campingiem Taboriste „Svitacka”. Było tam szalenie czysto, a miejsce w pakiecie oferowało piękną panoramę Zamku Trosky.

czeski raj camping
zamek trosky

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment