Gorce Przepiękne Szlaki i Wieże Widokowe

– Gorce najwyższy szczyt: Turbacz
– Wysokość Turbacza wynosi: 1310 m n.p.m.
– Gorce znajdują się w województwie małopolskim
– Powierzchnia Gorczańskiego Parku Narodowego wynosi 70,30 km²

Gorce są uroczym, karpackim pasmem górskim, które leży w Beskidach Zachodnich,  dosłownie 70 km na południe od Krakowa. Zapewne nazwa pasma wywodzi się od słowa gorzeć, które nawiązuje do sposobu uzyskiwania polan śródleśnych metodą żarową. Gorzeć, czyli palić się, płonąć. Gorce od zachodu graniczą z Beskidem Żywieckim, od północnego zachodu z Kotliną Rabczańską, następnie z Beskidem Wyspowym, od wschodu z Beskidem Sądeckim, a od południa z Kotliną Nowotarską i Pieninami.

gorce
szlak tuż przed Schroniskiem Maciejowa

Gdy spojrzycie na Gorce z odpowiednio wysokiej perspektywy, wówczas zapewne dojrzycie, że mają kształt rozrogu. Centralnie ustawiony jest Turbacz, od którego odbiega 7 grzbietów górskich we wszystkich kierunkach. Można wyróżnić Pasmo Gorca, Grzbiet Mostownicy i Kudłonia, Grzbiet Turbaczyka, Suchego Gronia, Obidowca, Średniego Wierchu oraz Bukowiny Obidowskiej. Gorczańskie szczyty są łagodne i kopulaste oraz niespecjalnie wychylają się ponad otaczające je grzbiety. W tych górach odnajdziecie 11 ważniejszych dolin, z których aż pięć dociera pod Turbacz. Są tu też dwa jeziorka, niestety w końcowej fazie zarastania –  Pucołowski Stawek i Morskie Oko w masywie Kudłonia. Pada tutaj dość mocno, ponieważ roczna suma opadów wynosi aż 1200 mm. Średnia roczna temperatura wynosi 3 °C. Gorce zbudowane są z tajemniczego fliszu karpackiego, czyli w wielkim skrócie – ze sfałdowanych naprzemianległych warstw piaskowców i łupków.

Najwyższy szczyt Gorców to…

Najwyższym szczytem Gorców jest Turbacz. Jest on jednym z 28 wierzchołków zaliczanych do Korony Gór Polski. Turbacz ma wysokość 1310 m n.p.m. i prowadzi na niego gęsta sieć szlaków. Pod szczytem znajdziecie Schronisko na Turbaczu. Tutaj szalenie polecamy żurek i inne specjały z kuchni.

gorce mapa
Gorce mapa

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych, które znajdziecie na terenie Polski. Już w roku 1927, Ludwik Wodzicki z Poręby Wielkiej, właściciel tutejszych terenów, stworzył na obszarze nieco ponad 1 km² rezerwat przyrody im. Władysława Orkana. Natomiast właściwy Gorczański Park Narodowy został utworzony dopiero w roku 1981. Park znajduje się na terenie 5 gmin: Mszana Dolna, Niedźwiedź, Kamienica, Nowy Targ, Ochotnica Dolna, a swoim zakresem obejmuje centralne pasmo Gorców, w tym oczywiście chociażby masywy Turbacza i Gorca. Powierzchnia Parku wynosi 70,30 km², a w roku 1997 dodano otulinę o powierzchni 166,47 km².

Dyrekcja Gorczańskiego Parku Narodowego swoją siedzibę ma w Porębie Wielkiej, a symbolem parku jest salamandra plamista. Warto również wspomnieć, że na Polanie Jaworzyna Kamienicka znajduje się najstarszy sakralny zabytek Gorców, czyli kapliczka Bulandy. Na obszarze parku znajdują się poza Turbaczem i Lubaniem wszystkie najwyższe szczyty Gorców: Jaworzyna Kamienicka, Kiczora, Kudłoń, Gorc i Czoło Turbacza. Ponadto w Paśmie Lubania funkcjonuje florystyczny rezerwat przyrody Modrzewie. Został on utworzony w 1959 roku, w celu ochrony stanowisk modrzewia polskiego. Przez obszar rezerwatu przemyka ścieżka przyrodniczo-leśna „Modrzewie” oraz żółty szlak z Kluszkowiec na Lubań.

Szlaki w Gorcach
Szlaki w Gorcach

Szlaki w Gorcach

Wstyd się przyznać, ale bardzo długo traktowaliśmy Gorce po macoszemu, wybierając na wędrówki inne pasma górskie. Trudno powiedzieć, co sprawiło, że nagle zmieniliśmy zdanie. Jest tu pięknie! Są tu krokusy, urocze hale, podobno jeden niedźwiedź i dużo jagód. Szlaki w Gorcach wiodą na przemian widokowymi polanami i leśnymi ścieżkami. Dzięki czemu spędzony na nich czas płynie szybko i przyjemnie. A na końcu i tak traficie do schroniska na Turbaczu, gdzie w nagrodę możecie zjeść pyszny żurek. Jeżeli zostaniecie tutaj na noc, pamiętajcie, żeby ustawić budzik na wschód Słońca, wcześniej oglądając, jak jego zachód oświetla Tatry. Jest o tyle komfortowo, że po obejrzeniu wschodu, można spokojnie wrócić do łóżka.

1. Najpiękniejszy Szlak na Turbacz

Trasa: Lubomierz Rzeki – Polana Stawieniec – Gorc Troszacki – Kudłoń – Polana Pustak – Polana Przysłopek – Przełęcz Borek – Hala Turbacz – Schronisko pod Turbaczem – Turbacz

Na początek proponujemy szlak, który rozpoczyna się we wschodnich rubieżach Gorców i przemyka przez cudną gorczańską krainę, na najwyższy szczyt pasma, na Turbacz. Jest to zachwycający szlak, który niejednokrotnie sami przemierzaliśmy. Początkowo spaceruje się cichą i pustą doliną Kamienieckiego Potoku, by po dwóch godzinach odbić na zapomnianą polanę Stawieniec. Na polanie pasterstwo już dawno zostało zlikwidowane, jednak, aby nie zarosła, jest systematycznie koszona przez pracowników Gorczańskiego Parku Narodowego. Znajdziecie tutaj stolik, ciszę i panoramę na wewnętrzne Gorce. Odcinek pomiędzy polaną a szczytem Kudłonia jest niestety bardzo zdewastowany i spaceruje się umarłym lasem. Przykry widok, ale warto mieć świadomość, że i w Gorcach można trafić na takie miejsca. Pod szczytem Kudłonia, od północnej strony, przy czarnym szlaku (kierunek na Lubomierz Kościół), znajduje się skalny ostaniec – Kudłoński Baca.

Ostaniec ma kilkanaście metrów wysokości i robi spore wrażenie. Położony jest raptem 7 minut od szczytu Kudłonia. Wedle legend jest to skamieniały baca. Człowiek zły i okrutny dla swoich juhasów, a także oszukujący innych ludzi na serze. Po powrocie na właściwe tory, szlak nadal wiedzie na przemian widokowymi halami oraz leśnymi ścieżkami. Traficie na najpierw na Polanę Pustak, później na Przysłopek i w końcu na Halę Turbacz!

Hala Turbacz zwana również Polaną Turbacz, niegdyś tętniła intensywnym życiem pasterskim. Śmiało możecie tutaj szukać wiosennych krokusów. Jeśli się na nie spóźnicie, to możecie wpaść tutaj w maju lub w czerwcu, wówczas Hala Turbacz szaleje i bieleje od owocostanów wełnianki. Na środku polany znajdziecie ołtarz stylizowany na wzór wejścia do pasterskiego szałasu. Został ustawiony na pamiątkę mszy świętej, którą odprawił w tym miejscu Karol Wojtyła. Z Hali do Schroniska pod Turbaczem pozostaje raptem około 26 minut, plus 10 dodatkowych na sam Turbacz. Według czasówek, całość trasy, od Lubomierza, przez Kudłoń, aż do schroniska na Turbaczu, wraz z odbiciem na Kudłonskiego Bacę, zajmie Wam ok. 6h. Można również zdecydować się na spacer tylko żółtym szlakiem z Lubomierza (z pominięciem doliny Kamienieckiego Potoku oraz Polany Stawieniec), wówczas będzie to wersja krótsza o godzinę. Powrót natomiast polecamy szlakiem z kolejnego podpunktu. Jakiego wyboru nie podejmiecie, będziecie zadowoleni, ponieważ trasa jest warta poniesionego trudu.

szlaki turystyczne gorce
Żółty szlak na Turbacz
gorce szlaki
Mogiła na polanie (Gorc Troszacki)
gorce szlaki
Polana Przysłopek w Gorcach

2. Wieża Widokowa na Gorcu i Bulandowa Kapliczka

Trasa: Lubomierz Rzeki – Nowa Polana – Gorc Kamienicki – Bulandowa Kapliczka – Hala Długa – Schronisko pod Turbaczem – Turbacz

Jest to druga propozycja wycieczki z miejscowości Lubomierz Rzeki, która tym razem zawiedzie Was na przepięknie położony gorczański szczyt – Gorc Kamieniecki. Trasa prowadzi przez Nową Polanę, Świnkówkę oraz przez Polanę pod Gorcem Kamienickim, skąd na szczyt są dosłownie dwa kwadranse. Dzięki inwestycji sygnowanej przez Gminę Ochotnica, latem 2015 roku na szczycie Gorca postawiono jedną z trzech gorczańskich wież widokowych (dwie pozostałe znajdują się na Magurkach oraz na Lubaniu). Dzięki temu ożywiło to znacznie tutejsze szlaki. Aby dotrzeć z Lubomierza Rzeki na wieżę widokową na Gorcu, będziecie potrzebowali około 2h. Na południowych stokach Gorca w okresie letnim funkcjonuje baza namiotowa. W sierpniu odbywa się w niej festiwal piosenki turystycznej Gorcstock, który szalenie polecamy.

Tylko co dalej, gdy już wdrapiecie się na wieżę? Jeśli zdecydujecie się na powrót po swoich śladach do Lubomierza, to ten odcinek zajmie Wam około 1h 15 min. Jednakże sami polecamy, aby udać się w dalszą podróż na zachód. Dzięki temu, spacerując już zielonym szlakiem, po około 2,5 h traficie na Polanę Jaworzyna Kamienicka. To tutaj znajduje się Bulandowa Kapliczka, która jest najstarszym zabytkiem sakralnym w Gorcach. Świetne miejsca na chwilę odpoczynku i drugie śniadanie. A tuż obok znajduje się Zbójnicka Jama. Jaskinia znajduje się na polanie Jaworzyna Kamienicka (800 metrów od kapliczki), jednak wejście do niej jest dość trudne. Według legend w Zbójnickiej Jamie można było spotkać ziemne duchy z naroślami na twarzach. W innej opcji, jaskinia ciągnie się przez całe Gorce, a owca, którą wpuścili tu juhasi, wyszła pod Mogielicą. Przy odrobinie szczęścia, na tym odcinku można spotkać głuszce, które zamieszkują gorczańskie lasy. Następnie przemknięcie przez Halę Długą, na której jest Terenowa Stacja Edukacyjna Gorczańskiego Parku Narodowego i dotrzecie do schroniska na Turbaczu. Całość dotychczasowej trasy powinna zająć Wam niespełna 6 godzin.

góry gorce
Szlak na Gorc z Lubomierza
gorce szlaki turystyczne
widok z wieży na Gorcu

Jeśli pozostawaliście samochód w miejscowości Lubomierz Rzeki, wówczas na powrót polecamy wykorzystać trasę, o której wspomnieliśmy w wariancie pierwszym, czyli przez Kudłoń oraz Gorc Troszacki. Całość wycieczki zamknie się wówczas w 10h. Jeśli ta trasa wydaje się być zbyt długa, polecamy w takim wypadku nocleg w schronisku na Turbaczu. Zachwyci Was tutejszy zachód Słońca.

Relacja i Opis Szlaku przez Gorc na Turbacz – Klik

szlaki w gorcach
Polana pod Gorcem
szlaki gorce
Kładki na szlaku z Gorca w stronę Turbacza
Krokusy Gorce
Polana Jaworzyna Kamienicka i Bulandowa Kapliczka

3. Wieża Widokowa na Lubaniu w Gorcach

Trasa: Przełęcz Snozka – Lubań, Ruiny bacówki – Baza namiotowa Lubań – Lubań

Lubań to szalenie atrakcyjny szczyt w Gorcach, z którego roztacza się pasjonująca panorama na Tatry oraz Jezioro Czorsztyńskie. W naszej opinii Lubań jest najbardziej widokowym szczytem w całych Gorcach. Wiedzie na niego kilka szlaków. Najbardziej popularny to niebieski z Przełęczy Snozka oraz czerwony z Krościenka nad Dunajcem. Jednak miejcie na uwadze, że czerwone szlakówki symbolizują tutaj krew i pot, ponieważ czeka na Was przewyższenie wynoszące prawie 900 metrów. Ponadto na Lubań możecie dostać się chociażby z Ochotnicy, Tylmanowej lub Grywałdu oraz z Kluszkowiec.

Z całego powyższego towarzystwa najchętniej wybieramy jednak wariant z Przełęczy Snozka. Jest tutaj spory parking, a początek szlaku znajduje się tuż przy ruchliwej drodze Nowy Targ – Krościenko. Pamiętajcie, że na przełęczy znajduje się ponadto sezonowo czynna bacówka, oraz nieco kontrowersyjne Organy Hasiora. Niebieskie szlakówki zawiodą Was do celu po nieco ponad 2h, wcześniej przemykając tuż obok góry Wdżar. Gdy wejdziecie to lasu, to głusza wypuści Was dopiero pod szczytem, tuż przy ruinach schroniska na Lubaniu.

Trzeba przyznać, że dzieje schronisk na Lubaniu są dość tragiczne. Pierwsze z nich zostało spalone przez Niemców podczas II wojny światowej, gdyż ukrywali się tutaj partyzanci. A drugie, które powstało po wojnie, w nieco innym miejscu, również strawił ogień (choć była to raczej niskiego standardu bacówka aniżeli schronisko). Dziś podnoszone są głosy, aby wybudować trzeci obiekt. Jednakże obecnie, na polanie Wierch Lubania działa sezonowo Studencka Baza Namiotowa. Uwaga, uwaga, Lubań posiada dwa szczyty. Na bogato ? Nawet jeśli przybędziecie tutaj poza sezonem, to warto skorzystać z możliwości i pozostać na noc. Wschody i zachody Słońca z widokiem na Tatry są wprost czarujące. Ale to nie koniec atrakcji, ponieważ tuż obok polany znajdziecie cypel skalny „Samorody”, który jestzbudowany z piaskowca magurskiego. Natomiast Krzyż, który znajdziecie tuż przy wieży widokowej, upamiętnia pomordowanych partyzantów.

Gdyby Waszym celem był Turbacz, to czeka Was szalenie długa droga, ponieważ z Lubania, szlak widzie przez Jaworzyny, Polanę Kudów, Przełęcz Knurowską, Kiczorę i Halę Długą wprost na Turbacz. Łącznie trzeba przygotować się na 7h wędrówki. Na szczęście trasa jest tutaj bardzo przyjemna z uwagi widokowy charakter szlaku. Cały czas będziecie spoglądać na południe, na Tatry, Pieniny i Zalew Czorsztyński. Nic, tylko namiot i w drogę!

Relacja oraz opis szlaku na Wieże Widokową na Lubaniu

Luban wieża widokowa
Zachód Słońca widziany z wieży widokowej na Lubaniu
Lubań krzyż
Kapliczka na Lubaniu
gorce szczyty
gorce szlaki
gorce szczyty
Zachód Słońca na Lubaniu w Gorcach

4. Kurnytowa Koliba i Wieża Widokowa na Magurkach

Trasa: Forędówka – Kurnytowa Koliba – Wieża Widokowa na Magurkach – Liberator

Jeżeli planujecie szybki atak szczytowy na Wieżę widokową w Magurkach, wówczas najlepiej samochód pozostawić na osiedlu Forendówki w Ochotnicy Górnej. Stąd podążając za nową ścieżką edukacyjną „Śladami Wołochów”, dotrzecie najpierw do Kurnytowej Koliby. Chata datowana jest na rok 1839 i jest ona najstarszym niesakralnym gorczańskim zabytkiem. Na nadprożu chaty widnieje data 1839 oraz napis Tatry. To tutaj stacjonowali partyzanci, byli ukrywani piloci z Liberatora, czy też działał legendarny „Ogień”. Stąd już, dojście na wieżę, powinno zająć Wam około 30 minut. Wieża widokowa na Magurkach powstała w ramach tego samego projektu, co pozostałe gorczańskie budowle. Roztacza się stąd przyjemna panorama na  Gorce (widać choćby Gorc i Lubań), Beskidy, Pieniny oraz Tatry. Na sporej polanie pod wieżą, znajdziecie miejsce na ognisko. Jest tu szalenie przyjemnie.

Jednak to nie koniec atrakcji na dziś. To niesamowite, że na tak niewielkie obszarowo góry jak Gorce, przypada tak wiele miejsc związanych z katastrofami lotniczymi. Najsłynniejszą z nich jest historia amerykańskiego bombowca B-24 California-Rocket. W grudniu ‘44 roku Liberator uczestniczył w nalotach na zakłady chemiczne w Dworach koło Oświęcimia. Jednak trafiony ogniem przeciwlotniczym, jeszcze nad Słowacją, rozbił się w Gorcach pod Pańską Przechybką. Pomnik upamiętniający katastrofę składa się z oryginalnych fragmentów kadłuba. Dotrzecie tutaj po 25 minutach spod wieży na Magurkach. Przykładowe inne gorczańskie miejsca, gdzie miały miejsce katastrofy lotnicze to Obidowiec (1973 r. – dwusilnikowy samolot sanitarny Let L-200 Morava), okolice Rdzawki (1988 r. katastrofa samolotu sportowego PZL-104 „Wilga”), czy okolice Turbacza, gdzie w roku 1972 gdzie podmuch porywistego wiatru zepchnął na ziemię śmigłowiec SM-1.

Jeśli spojrzycie na mapę, to prędko zwrócicie uwagę, że w Ochotnicy Górnej Jaszcze do miejsca katastrofy prowadzi ścieżka GPN „Dolina Potoku Jaszcze”, co więcej, ścieżka ta zatacza przyjemną pętlę. Jest to bardzo atrakcyjna opcja spacerowa, choć wówczas nie dotrzecie do Kurnytowej Koliby.

wieze widokowe gorce
Wieża Widokowa na Magurkach
wieze widokowe gorce
Zachód Słońca z wieży widokowej na Magurkach

5. Turbacz z Nowego Targu i Trzy Gorczańskie Schroniska

Trasa: Kowaniec – Hala Bukowina Waksmudzka – Długie Młaki – Schronisko pod Turbaczem – Turbacz – Obidowiec – Schronisko na Starych Wierchach – Schronisko na Maciejowej – Rabka Zdrój

Powiada się, że w Gorcach wszystkie drogi prowadzą na Turbacz. Najbardziej popularną opcją są szlaki z dzielnicy Nowego Targu, z Kowańca. Swój początek mają tutaj żółty, który prowadzi przez Wisielakówkę oraz zielony przez Bukowinę Waksmundzką. Oba są porównywalnie czasochłonne i doprowadzą Was do Schroniska pod Turbaczem po około 3h. Jak łatwo można się domyśleć, oba szlaki są idealną opcją na przyjemną pętle. Jednak z naszej strony chcielibyśmy Was namówić na dość sporą modyfikację. Gdy już wkroczycie na Turbacz, to zamiast powrotu do Nowego Targu pognajcie dalej prosto za czerwonymi szlakówkami.

Będzie to przepiękny spacer, który finalnie zawiedzie Was do Rabki Zdrój. Po drodze będziecie mieli okazję zawitać do kolejnych dwóch gorczańskich schronisk. Do Schroniska na Starych Wierchach oraz do Schroniska na Maciejowej. Jednak miejcie się na baczności, że w sezonie, z uwagi na ogrom borówek, turyści zaliczają tutaj spore opóźnienia względem czasówek podanych na szlakowskazach ? Jest to dla nas sentymentalny szlak, ponieważ tak wyglądała jedna z naszych pierwszych wycieczek w Gorce.

Opis Szlaków przez Turbacz – Klik

Turbacz
gorce najpiekniejsze szlaki
Turbacz
Szlaki pod schroniskiem Turbacz
Turbacz zachód słońca
Zachód Słońca widziany ze Schroniska pod Turbaczem

6. Z Łopusznej na Turbacz i z powrotem

Trasa: Łopuszna – Kiczora – Hala Długa – Schronisko pod Turbaczem – Turbacz – Bukowina Waksmundzka – Łopuszna

Pętla przez Turbacz z Łopusznej, to wyśmienita okazja na przyjemny spacer niespecjalnie zatłoczonymi szlakami. Trasa wiedzie południowymi stokami Gorców. Odkryliśmy ją stosunkowo niedawno i rozkochała nas szalenie. Wycieczkę najwygodniej rozpocząć w Łopusznej, gdzie znajduje się ładny Dwór Tetmajerów, w którym obecnie mieści się filia Muzeum Tatrzańskiego. Nieco dalej jest  Tischnerówka, czyli Dom Pamięci Ks. Prof. Józefa Tischnera oraz drewniany kościół z drugiej połowy XV wieku. Do Łopusznej można dojechać z Nowego Targu autobusem miejskim nr 5.

Przez centrum miejscowości przemyka niebieski szlak, który po 50 minutach dociera do rozwidlenia. Niebieski odbija w lewo, a w prawo zaczyna swoją podróż szlak czarny. Jeżeli macie samochód, to możecie go zostawić właśnie w okolicach rozwidlenia, skracając sobie znacznie drogę. Proponujemy zacząć pętlę od czarnego szlaku, czyli w prawo i pierwszy dłuższy postój zrobić przy malowniczym Pucułowskim Stawku lub na polanie obok. Stawik jest jednym z najwyżej położonych jezior beskidzkich, dzięki czemu przyjemnie spogląda się z stąd na Tatry, Kotlinę Nowotarską oraz Jezioro Czorsztyńskie. Natomiast wyżej, na Polanie Jankówki, stoi bacówka, wyremontowana i udostępniona turystom przez GPN. Można zjeść, można też tu spędzić noc. Jednak wierząc zostawionej kartce, trzeba uważać na lokatorkę, żmiję. Później jest równie pięknie, szczególnie, gdy będziecie wkraczać na Kiczorę oraz maszerować przez Halę Długą w stronę Turbacza. Całość szlaku piękna i widokowa. Powrót z najwyższego szczytu Gorców wiedzie za niebieskimi szlakówkami, które na Bukowinie Waksmudzkiej uciekają w stronę Łopusznej. Szalenie się nam tu podobało ?

góry gorce
Dwór Tetmajerów w Łopusznej
szlaki gorce
Pucołowski Stawek w Gorcach
gorce najpiekniejsze szlaki
gorczańska kapliczka przy Pucołowskim Stawiku

7. Łapsowa Koliba – Przepiękny zakątek Gorców

Trasa: Nowy Targ – Polana Łapsowa – Łapsowa Koliba

Mimo, że w ostatnich latach w Gorcach bywamy regularnie, to dopiero teraz odkryliśmy istną gorczańską perełkę. Bowiem Łapsowa Polana to miejsce niebywałe, urocze i szalenie klimatyczne. Absolutnie powinno znaleźć się w Waszych górskich planach. Sami nie wiemy co jest tutaj pyszniejsze, widoki, czy też serwowane przez schroniskową kuchnię racuchy. Dlatego tak łakomie lubimy wracać w okolicę Łapsowej Koliby. Dla bardziej niecierpliwych, wystarczy dosłownie 30 minut, aby dotrzeć z parkingu do celu. Schronisko znajduje się na Polanie Łapsowa Niżna, dzięki czemu roztacza się stąd cudna tatrzańska panorama. Osoby, które cenią sobie dłuższe szlakowe wojaże, mogą całkiem łatwo wykreślić pętlę przez Turbacz. Oba schroniska dzieli dosłownie 2h marszu (w kierunku Turbacz – Łapsowa Polana). Z pewnością będziemy tutaj wracać często, do czego i Was namawiamy! Brakowało takiego miejsca w tej części Gorców.

Opis szlaku na Łapsową Polanę z Nowego Targu – Klik

koliba schronisko na lapsowej polanie w gorcach
Łapsowa Polana i słynna owieczka
koliba schronisko na lapsowej polanie w gorcach (17)
Schronisko Koliba na Łapsowej Polanie
koliba na łapsowej polanie
Schronisko Koliba na Łapsowej Polanie

Przebiśniegi i Krokusy w Gorcach

Nic tak nie zwiastuje szybko zbliżającej się wiosny jak krokusy. Często same w sobie są celem naszych wędrówek. Co prawda w Gorcach nie ma ich tak dużo, jak w Dolinie Chochołowskiej, ale bywa tutaj spokojniej i mniej tłoczno. Krokusy w Gorcach możecie znaleźć przy Turbaczu (np. okolice Przełęczy Długiej i Czoła Turbacza), przy Bulandowej Kapliczce, Polanie Stawieniec, czy Polanie Podskały. Natomiast na pola przebiśniegów natknęliśmy się przy Bazie Namiotowej na Lubaniu.

Krokusy Gorce
Krokusy Gorce
Krokusy w Gorcach można spotkać na wielu polanach

Gorczański Klimat

Czasami lubimy po prostu zajrzeć do Gorczańskiej Chaty lub do innych chatek, chatynek odnalezionych przy szlakach.  Zwyczajnie nieśpiesznie posiedzieć, pośpiewać, czy wynieść kanapę na polanę, i cieszyć się ulotnymi chwilami oraz widokami, które są tu wprost cudowne. Gorce potrafią być nastrojowe i dać tak potrzebną w dzisiejszych czasach chwilę spokoju i oddechu.

A może na narty w Gorce?

Gorce to nie tylko cudowne trasy piesze, ale również wyborny rejon do uprawiania białego szaleństwa. Znajdziecie tutaj kilka wyciągów (np. Lubomierz-Ski, na Maciejowej, czy w Kowańcu). Jeśli lubicie zimowe Gorce w formie biegowej, to śmiało można polecić oddaną w roku 2015 trasę narciarską „Śladami Olimpijczyków”, która wiedzie przezprzez 11 km, z miejscowości Obidowa na Turbacz. Leśna droga Przemyka przez Dolinę Lepietnicy, Gorzec, grzbietem Średniego Wierchu i Soliska do Rozdziela i dalej na Turbacz.

gorce trasy
gorce góry
góry gorce
gorce góry

Gorce – Dłuższe Wycieczki

Ze względu na rozległość oraz ukształtowanie gór, w Gorcach trudno o skomponowanie kilkudniowych trekkingów. Dlatego ciekawym pomysłem będzie połączenie wyjazdu choćby z nieodległymi Pieninami! Gdyby jednak ktoś zdecydował się spędzić swój czas wyłącznie na gorczańskich halach, wówczas oprócz wspomnianych wcześniej tras zamykających się w jednym dniu, moglibyśmy zasugerować kilka opcji wycieczek dwudniowych:

Wycieczki w Gorce na dwa dni

– Lubomierz Rzeki – Kudłoń – Gorc Troszacki – Hala Turbacz – Schronisko pod Turbaczem (nocleg w schronisku)Turbacz – Kapliczka Bulandowa – Gorc – Lubomierz Rzeki. Plusem takiej pętli jest wyjście i powrót praktycznie w to samo miejsce oraz wieża widokowa na Gorcu.
– Obidowa (Kułakowy Wierch) – Turbacz (nocleg w schronisku) – Kiczora – Lubań – Przełęcz Snozka. Jeśli pierwszy dzień jest spokojny, taki akurat na rozchodzenie, to drugi to już całkiem spora trasa. Cudne widoki gwarantowane oraz ta wieża na Lubaniu <3
– Przełęcz Snozka – Lubań – Gorc (nocleg w bazie namiotowej) – Bulandowa Kalpliczka – Turbacz – Kowaniec

Wycieczki w Gorce na trzy dni

Natomiast mając do zagospodarowania trzy dni, śmiało możemy wybrać się na fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego, od Rabki, aż po Krościenko. Jest to dość długa i forsowna trasa, którą trzeba liczyć na prawie 15 godzin. Pierwszy dzień z Rabki na Turbacz (5h 30 min). Drugi dzień to prawie 7-godzinny spacer na Lubań. Tutaj śmiało możecie przenocować w Bazie Namiotowej pod Lubaniem, w której w sezonie istnieje opcja wypożyczenia namiotu. Zostając tutaj na noc będziecie mogli podziwiać zachód oraz wschód Słońca z wieży widokowej na Lubaniu. Dzień trzeci to zejście do Krościenka, z Lubania to już tylko 2h 35 min.

Warto na koniec jeszcze wspomnieć, że na Polanie Suhora (okolice Koninek), znajduje się Obserwatorium Astronomiczne, które jest najwyżej położonym obserwatorium w Polsce. Tutaj też jest kolejka na Tobołów. I Diabelski Kamień, obok którego miała miejsce katastrofa samolotu w roku 1973. Warto odkrywać Gorce na swoją rękę, ponieważ jest tutaj moc tajemnic i niespodzianek.

Turbacz - Gorce szczyty

Podsumowując, w Gorcach jest wiele szlaków oraz ścieżek edukacyjnych, które pozwalają tworzyć mniejsze lub większe pętle. Park dba, aby na wielu polanach nie następowała sukcesja lasów, dzięki czemu szlaki przemierza się szybko i ciekawie. Każdy będzie w stanie skomponować tu coś ciekawego dla siebie. Pewną alternatywą dla noclegów pod strzechą, jest opcja namiotu. Pamiętajmy jednak, że na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego nie możemy spać na dziko. Jedynym minusem Gorców, który dostrzegamy, to bardzo kiepska komunikacja autobusowa do Ochotnicy.

Lasy i Polany w Gorcach

Gorczańskie Polany stanowią charakterystyczny składnik krajobrazu gór. To od nich wzięła nazwa pasma, jak też są największą atrakcją Gorców. Przepięknie prezentują się z nich Tatry, Pieniny, Beskid Wyspowy, Sądecki, czy Babia Góra. To tutaj, wiosną, gdy tłumy pognają do Doliny Chochołowskiej, możecie szukać krokusów! Polany w Gorcach powstały za sprawą Wołochów. Przybyli oni tutaj z Półwyspu Bałkańskiego wraz ze swoją kulturą pasterską, którą później kultywowała lokalna ludność. Polany zaczęły powstawać już w XIV wieku. Najpierw były wypalane, a następnie ich powierzchnia była powiększana poprzez karczowanie. Przez lata, wypasanie i regularne koszenie zapobiegały sukcesji lasu. Przed II wojną światową Gorce były drugim największym ośrodkiem pasterskim w okolicy. Dziś na polanach można odnaleźć aż 130 gatunków roślin, które są powiązane wyłącznie z polanami, dlatego Gorczański Park Narodowy dostrzega konieczność ochrony polan i tak, jak choćby na Hali Długiej, ponownie wprowadził kulturowy wypas owiec, a na niektórych polanach prowadzi koszenie.

Typowe dla Gorców są duże kompleksy leśne, które stanowią aż 95% powierzchni parku. Możecie odnaleźć tutaj drzewa mające ponad wiek na karku. Spotkacie tutaj głównie świerk, buk oraz jodłę, a domieszkę stanowią modrzewie, wiązy i jesiony. Lasy występują tutaj w dwóch piętrach roślinności, w reglu dolnym (650-1100 m n.p.m.) oraz górnym (powyżej 1100 m n.p.m.). W runie natomiast znajdziecie czosnek niedźwiedzi oraz niezliczone ilości borówek! Wszystkie gorczańskie potoki finalnie trafiają do Bałtyku, a bezpośrednio spływają do dwóch rzek – do Raby oraz Dunajca. Przez grzbiet Gorc Kamienicki – Turbacz wiedzie dział wodny dla tych dwóch rzek.

góry gorce
nieznana gorczańska polana

Gdzie szukać noclegu w Gorcach?

Jeśli nie planujecie nocować w schroniskach, ani w bazach namiotowych, to wydaje się, że najrozsądniej wybrać na nocleg uzdrowisko Rabka Zdrój, ewentualnie Ochotnicę, która leży w centrum Gorców. Również Nowy Targ cieszy się sporym zainteresowaniem. Na jego plusy trzeba też wskazać relatywną bliskość do Zakopanego oraz nad Jezioro Czorsztyńskie, czy też w Pieniny. Jednak z Nowego Targu będzie trzeba nieco podjeżdżać, aby zapuścić się na gorczańskie szlaki.

Schroniska w Gorcach

W Gorcach odnajdziecie kilka sympatycznych schronisk. Obecnie działa ich tutaj pięć, do których to mamy ogromną słabość.

Schronisko na Turbaczu – jest to zdecydowanie najpopularniejsze i największe gorczańskie schronisko. Znajduję przy węźle szlaków, nieco poniżej szczytu Turbacza. Wystarczy dosłownie 10 minut, aby dostać się na najwyższy szczyt Gorców. Nieopodal znajdziecie również Halę Turbacz oraz słynną Halę Długą. Ze schroniska na Turbaczu rozpościera się szalenie piękna panorama na Tatry. Imponujące bywają tutaj szczególnie wschody oraz zachody Słońca.

Schronisko na Starych Wierchach – schronisko znajduje się przy czerwonym szlaku, dosłownie przy granicy Gorczańskiego Parku Narodowego, prawie w połowie drogi między Turbaczem a Rabką Zdrój. Panuje tutaj bardzo przyjemna atmosfera. Można rozpalić ognisko.

Schronisko na Maciejowej – aby dotrzeć do schroniska, wystarczy podążać z Rabki w kierunku Turbacza. Z centrum uzdrowiska potrzeba około 2h, natomiast czarny szlak z okolic ulicy Poniatowskiego dociera tutaj po godzinie. I co ciekawe, schronisko nie znajduje się na szczycie Maciejowej, a na Przysłopie pod Maciejową.

Gorce
Schronisko na Maciejowej

Schronisko Koliba na Łapsowej Polanie – nasze ulubione gorczańskie schronisko. Z parkingu wystarczy dosłownie 40 minut spokojnego spaceru. Rozpościera się stąd spokojna i sielankowa panorama na Tatry, a w kuchni wydają najsmaczniejsze kulinarne rarytasy w całych Gorcach. Szczególnie polecamy pętlę przez Turbacz i Schronisko na Łapsowej Polanie z Nowego Targu Kowaniec.

Gorczańska Chata – GoCha – jest to chatka studencka ulokowana na południowym stoku Gorca. Najłatwiej tutaj trafić z Osiedla Jamne ,bo już po 30 minutach. Panuje tutaj szalenie sympatyczne atmosfera, jednak pamiętajcie, że jedzenie już sami musicie sobie przygotować w chatkowej kuchni.

Schronisko na Lubaniu – do tej pory istniały dwa schroniska na Lubaniu, których ślady możemy odnaleźć niedaleko szczytu. Pierwsze zostało zniszczone przez Niemców, drugie, odbudowane po wojnie, strawił pożar. Obecnie pojawiają się głosy o budowie kolejnego obiektu, a w roku 2020 zostały ogłoszone wyniku konkursu na koncepcję schroniska górskiego na Lubaniu. Na konkurs wpłynęło dziewięćdziesiąt prac, a zwycięski projekt wzbudził wiele kontrowersji.

koliba schronisko na lapsowej polanie w gorcach (22)
Schronisko Koliba na Łapsowej Polanie

Gorce Bazy Namiotowe

Baza Namiotowa GorcW tym roku sezon będzie trwał od 3.07. przez dwa miesiące. Podobnie jak pod Lubaniem, do dyspozycji są koce, materace piankowe oraz 2-5 osobowe namioty, których jest tutaj kilkanaście – kliknij po więcej

Baza namiotowa LubańBaza jest czynna okresowo, w okresie letnim, przeważnie od ostatnich dni czerwca, aż do końca sierpnia. Znajdziecie tutaj 45 miejsc noclegowych w małych 2-4 osobowych namiotach, które stoją na drewnianych podestach. Dodatkowo można wypożyczyć śpiwory oraz koce, a od spodu chronią materace piankowe – kliknij po więcej

góry gorce
Baza namiotowa Lubań (poza sezonem)

Najwyższe gorczańskie szczyty

Turbacz 1310 m
Jaworzyna Kamienicka 1288 m
Kiczora 1282 m
Kudłoń 1276 m
Czoło Turbacza 1259 m
Mostownica 1251 m
Gorc Troszacki 1235 m
Gorc 1228 m
Lubań 1225 m

Gorce Mapa Online

Aby wygodniej zaplanować wycieczkę, będąc jeszcze w domu, polecamy dwie aplikacje. Tradycyjnie, mapa turystyczna świetnie spisuje się na komputerze oraz dodatkowo polecamy czeską stronę mapy.cz. Druga aplikacja po zaimportowaniu interesującego Was obszaru na telefon, działa sprawnie również wtedy, gdy nie macie dostępu do sieci. 

Kamery w Gorcach

Jeśli lubicie podglądać, co Was omija w Gorcach lub chcecie sprawdzić, jakie są aktualne warunki, to najwygodniej będzie zweryfikować to na jednej z licznych kamer w Gorcach. Jest ich tutaj nadspodziewanie dużo. Każda gorczańska wieża widokowa została wyposażona w takie urządzenie oraz jedna z nich jest na Schronisku na Turbaczu. Linki poniżej.

Kamery na Wieżach Widokowych w Gorcach – klik
Kamera na Schronisku na Turbaczu – klik

góry gorce
Wschód Słońca w Gorcach

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

7 komentarzy

  1. Trochę nie doceniane są Gorce, chociaż bardzo urokliwe, dodatkowym plusem mniejsza ilość turytów niz np. w Pieninach. Pozdrawiam

    • i teraz nam nieco wstyd, bo na Turbaczu ostatni raz byliśmy ponad 1,5 roku temu :O Musimy zdecydowanie nadrobić 🙂

  2. Dziękuję, super było przeczytać o Gorcach na Waszym blogu. Pozdrawiam i życzę kolejnych udanych wypraw.

  3. uwielbiam Gorce, bo poza okolicami Turbacza nie ma tu tylu turystów, są blisko Krakowa, łatwo zaplanować wypad nawet jak się nie ma samochodu (z Nowego Targu, Rabki, Krościenka, Tylmanowej…), a gorczańskie schronoska jak Łapsowa (szczególnie ona), Turbacz czy Stare Wierchy są bardzo klimatyczne. No i te widoki na Tatry, Pieniny i czasem Zalew Czorsztyński! Nie są przy tym tak wymagające zimą, a dają mnóstwo radochy.

  4. 19.06.2023 – trasa nr 1 – rzeczywiście najpiękniejsza, urocze polany, piękne widoki. 22.06.2023 – trasa nr 2 – dzień dla łowców much, jak to bywa w Gorcach po intensywnych opadach i przy dużej wilgotności. Mimo to warto było dojść do Polany Jaworzyna Kamienicka i Hali Długiej – urocze widoki. Za każdym razem powrót do mojej bazy noclegowej w Rabce. Dotychczas nie chodziłem po wschodnich Gorcach, a dzięki autorom blogu odkryłem tę piękną krainę wokół Doliny Potoku Kamienica. W młodości przeszedłem Gorce z Rabki do Krościenka przez Turbacz i Pasmo Lubania. Schodziłem też z Turbacza do Kowańca i do Koniny. Po tegorocznych wędrówkach poczułem się więc zdobywcą Gorców 🙂

Write A Comment