Góry w Europie


Preikestolen i jego nieco mniej sławny brat Kjerag to bez mała jedne z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w całej Norwegii. Do tych dwóch miejsc wiodą przyjemne górskie ścieżki. Dramaturgii sytuacji dodają jeszcze skaliste urwiska i tafla fiordu kilkaset metrów niżej. Garść informacji praktycznych o tym, jak dostać się na miejsce i gdzie spać.

Słowackie Janosikowe Diery w małofatrzańskiej krainie piękna to szlak wart grzechu. W naszym wpisie znajdziecie informacje o parkingu, o tym jak dojechać i jaki szlak dokładnie wybrać. Bo przecież po drodze będą do wybory Dolne, Górne oraz Nowe Diery.

Propozycja przyjemnego i łatwego (dwugodzinnego) spaceru na Wielka Desztnę – najwyższy szczyt Gór Orlickich. Największą atrakcją góry jest bardzo ciekawa i dość nietypowa wieża widokowa, która umożliwia oglądanie pięknych panoram na Środkowe Sudety. Idealna wycieczka dla rodzin z dziećmi i wózkami.

Jesioniki to bardzo ciekawe pasmo górskie u naszych czeskich sąsiadów. Ich najwyższy szczyt – Pradziad, gości wielu turystów, niezależnie od pory roku. A wiodący na niego szlak przez Dolinę Białej Opawy jest jednym z najpiękniejszych w regionie. To nie żart! Zapraszamy do Karloej Studanki i na Pradziada!

Niżne Tatry to niezwykle urokliwe pasmo górskie położone na południe do Tatr. Przygotowaliśmy relację z naszego czterodniowego trekkingu w ich zachodniej części. Informacje praktyczne dotyczące dojazdu na miejsce i logistyki, miejsc noclegowych i wody na szlaku. To piękne i malownicze góry, które dosłownie powalają swoim urokiem.

Adrspassko-Teplicke Skały to bez wątpienia najpopularniejsze czeskie skalne miasto. Moc niepowtarzalnych formacji skalnych, wąskich przesmyków i piaskowcowych kolumn, tworzy niesamowity klimat. Nie ma co się dziwić, że ludzie tu lgną, bo jest to przecudne miejsce! Zachęcamy do tej skalnej i tajemniczej podróży.

Rysy można zdobyć z dwóch stron. Którą z nich wybrać? Szlak od strony słowackiej jest zdecydowanie łatwiejszy. Wszystkie za i przeciw wejścia na Rysy od słowackiej strony znajdziecie w tym artykule. Pod szczytem znajdziecie moc atrakcji, m. in. kolorowy wychodek i przystanek autobusowy.

Kompendium wiedzy o słowackiej stronie Tatr. W naszym wpisie znajdziecie informacje o komunikacji, czasach przejść. Jest też informacja o trudnościach i walorach widokowych. Masa informacji praktycznych oraz linki do opisów tych tras.

Propozycja zdobycia Sławkowskiego Szczytu wprost ze Starego Smokowca. Długa, ale malownicza trasa na przedostatni szczyt z Wielkiej Korony Tatr. Nie jest wymagający technicznie, ale, jak to w Tatrach bywa, lżej jest z dobrą kondycją. Zapraszamy.

Opis szlaku na Koprowy Wierch, leżący w centrum słowackich Tatr. Trasa nie jest wybitnie trudna technicznie, jednak wymaga dobrej kondycji ze względu na dystans i przewyższenie. Zmęczenie będzie na bieżąco rekompensowane przez cudowne widoki 😉

Propozycja wymagającego kondycyjnie (ok. 1500 m przewyższenia) i średnio trudnego technicznie (łańcuchy) szlaku wiodącego na Mała Wysoką. Ze względu na położenie szlaku na głównej grani Tatr, przecudne panoramy są gwarantowane!

Rohatka to przełęcz w słowackich Tatrach Wysokich. Przepiękny wspinaczkowy szlak, gwarantujący moc emocji i bajowych widoków. Niestety nie jest to trasa dla początkujących. Wymaga kondycji i obycia z łańcuchami i ekspozycją. Naszym zdaniem jest to jedno z ciekawszych przejść w Tatrach.

Krywań to narodowa góra Słowaków, z której roztaczają się piękne widoki. Szlak nie jest specjalnie trudny, choć czasami trzeba będzie wspomóc się dłońmi, ale zaliczany do dłuższych. Jaki by nie był, warto się nim przejść. A co czeka Was po drodze? Przeczytacie w tym artykule.

Czerwona Ławka ze względu na swój charakter, nazywana jest „słowackim Zawratem”. Nie jest to szlak dla początkujących, jest ubezpieczony łańcuchami i klamrami, ze sporą ekspozycją. Oprócz dreszczyku emocji, dostarcza też pięknych widoków na słowackie Tatry. Opis całodniowej wycieczki zahaczającej o tę przełęcz.

Propozycja całodniowej wycieczki po Tatrach Bielskich, mniej popularnych i leżących w całości po słowackiej stronie granicy. Proponowana trasa przez Szeroką Przełęcz i Przełęcz pod Kopą nie jest technicznie trudna, a co najważniejsze, dostarczy pięknych tatrzańskich widoków

Radhost i Radegast to jedne z najciekawszych szczytów Beskidu Śląsko – Morawskiego. Miejsce pełne historii i tajemnic. Opis bardzo prostego szlaku z Przełęczy Pustevny. Na szlaku miniecie intrygujący posąg pogańskiego boga Słońca i obfitości –Redegasta, kolorowe domki i chrześcijańską świątynię.

Ścieżki w koronach drzew wyrastają teraz jak grzyby po deszczu, ale nie ma co się dziwić 😉 zawsze jest to niebywała atrakcja. U naszych czeskich sąsiadów takowa stoi przy Przełęczy Pustevny. Oprócz ładnego widoku, atrakcją jest tu przejście prze himalajski most wiszący, szklany skywalk oraz punkty edukacyjne dla dzieci.

Wycieczka w najmniej popularny rejon słowackiej Fatry – Szypską Fatrę. Pętla przez szczyty Havran i Ostre dostarcza wiele atrakcji, bo to nie tylko zwykły spacer przez las. Wędrówka wśród skał, skalnych okien, przesmyków i ostańców, gdzie na deser odkrywają się piękne górskie panoramy.

Jest takie miejsce niedaleko miejscowości Mezni Louka, gdzie rozpoczynając wędrówkę niepozorną leśną ścieżką, trafimy do magicznej krainy, której kulminacją jest największy w Europie łuk skalny! Niesamowite miejsce, symbol Czeskiej Szwajcarii. A w pobliżu znajdziecie schronisko oraz liczne punkty widokowe. Cud – miód.

Tajemniczy i niezwykle urokliwy Wąwóz Edmunda to jedna z największych atrakcji Czeskiej Szwajcarii. To nie będzie tylko zwykły spacer. Czekają tu na Was przejścia przez skalne tunele i wśród stromych ścian, ale i przeprawa flisacką tratwą. Na deser czeka też czeska Niagara! Będąc w okolicy, nie można go pominąć.

Słowacja to niewielki kraj, który może poszczycić się dosłownie i w przenośni – „morzem gór”. Tatry Wysokie, Zachodni, Niżne i Bielskie, Wielka, Mała i Szypska Fatra, Góry Choczańskie, Słowacki Raj i sporo innych. Przedstawiamy Wam nasze ulubione słowackie góry.

„Bagging the munros” to powiedzmy, że szkocki odpowiednik Korony Gór Polski. Z tym, że zamiast najwyższych szczytów poszczególnych pasm, zbieramy te wszystkie, których wysokość przekracza 3000 stóp i uwaga, jest ich prawie 300! Zebrać wszystkie to nie gratka, ale próbować trzeba. My też próbujemy!

Czy możliwe jest weekendowe zdobywanie szkockich munrosów, kiedy mieszkasz na stałe w Krakowie? Pewnie, że tak! Stob Dubh górujący nad Doliną Glen Coe jest idealnym rozwiązaniem. Niespełna trzygodzinna wycieczka, a dostarcza całą masę górskich panoram. Jak się Wam poszczęści, to zobaczycie też króla Szkocji, Bena Nevisa.

Opis wprost cudownego szlaku wiodącego przełomem wijącego się Dunajca, tuż przy samej rzece, fragmentem dawnej Drogi Pienińskiej. Trasa jest malownicza zwłaszcza jesienią, gdy wędruje się wśród kolorowych drzew. Wiedzie ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Można ją też przejechać rowerem.

Ostas jest jednym ze szczytów w czeskich Górach Stołowych. Aby na niego wejść, należy przebrnąć najpierw przez ciekawy skalny labirynt, których na jego zboczach są aż dwa. Na górze czekają na nas piękne widoki i huśtawka 😉 W tym artykule przeczytacie szereg informacji praktycznych dotyczących wycieczki.

Szlak przez Rohacze, zwane „Orlą Percią Tatr Zachodnich” robi piorunujące wrażenie. Jest wymagający technicznie, miejscami ubezpieczony łańcuchami. Przepiękne tatrzańskie panoramy, widoki na Beskidy dodają uroku. Szczegółowy opis całodniowej wycieczki na grań Rohaczy.

Teplickie skały to majestatyczne skalne miasto pełne tajemniczych uliczek, skalnych zakamarków. Jest tu też prawdziwy zamek! Nie da się przejść obok tego miejsca obojętnie. Garść ciekawostek, trochę historii i masa informacji praktycznych dotyczących zwiedzania.

Skalne Miasta są zawsze niebywałą atrakcją. Przyciągają rzesze ludzi swoim pięknem i tajemniczością. Przygotowaliśmy zestawienie 12 skalnych miast zlokalizowanych na pograniczu polsko – czesko – niemieckim. Które z nich jest najpiękniejsze? To już sami musicie zdecydować 😉

Opis jednodniowej wycieczki na słowacki SIP – najwyższy szczyt Szypskiej Fatry. Skalne ostańce, piękne widoki, zapierające dech w piersiach panoramy i bardzo wąski skalny przesmyk na trasie. Informacje praktyczne i dokładny opis szlaku, które pomogą zaplanować taki wyjazd.

Opis czterogodzinnego szlaku w formie pętli, który biegnie przez niesamowicie ciekawe skalne labirynty Broumovskich Sten, wśród licznych punktów widokowych i skalnych grzybów. Szlak nie wymaga specjalnych umiejętności, będzie doskonały również dla dzieci. Można się tu poczuć jak w prawdziwej bajce!

Broumovskie Steny to przepiękna atrakcja Gór Stołowych na polsko – czeskim pograniczu. Spacer wśród skalnych labiryntów dostarcza niesamowitych wrażeń. To właśnie tu znajdziecie charakterystyczną skalną bramę oraz liczne punkty widokowe. Nic, tylko pakować się i jechać do Czech!

Magura Spiska to niezwykle urokliwy rejon Słowacji. Jej najwyższy szczyt – Veterny Wierh oferuje bajeczną panoramę na Pieniny Właściwe, Tatry i całą masę gór! Będziecie zachwyceni. Przygotowaliśmy dla Was opis tego ciekawego szlaku. Dodatkową atrakcją jest piękne trawertynowe jeziorko Krater.

Czeska Szuflandia oraz zamek Javornik to ciekawe atrakcje tuż przy polsko – czeskiej granicy, w Górach Złotych. Szuflandia to doskonałe miejsce na bajeczny wschód Słońca, gdzie siedząc na olbrzymim krześle przy jeszcze większym stole, w blasku wschodzącego Słońca, można się poczuć jak krasnoludek z bajki.

Dwa warianty górskich spacerów małofatrzańską granią, które oprócz zdobycia fenomenalnych szczytów, zagwarantują niebanalne widoki na okolicę. Przygotowaliśmy szczegółowe opisy tras z obliczonymi czasówkami. Szalenie polecamy ten rejon.

Opis szalenie widokowego szlaku biegnącego przez główną grań Wielkiej Fatry. Podążając nim zdobędziecie najwyższy szczyt tego pasma górskiego, a także odwiedzicie jedyne w okolicy schronisko. Dodatkowa propozycja wydłużenia wędrówki o jeszcze jeden dzień.

Całodniowa wędrówka wśród niesamowitych formacji skalnych w Sulovskich Skałach. Miejsce to jest przepiękne, choć niezbyt popularne. Raczej nie spotkacie tu tłumów. A jako bonus, warto podejść do Buzdogana i Zrakovej piramidy. O czym mówimy? Przekonacie się we wpisie 😉

Propozycja przejścia bardzo ciekawej górskiej pętli w Małej Fatrze, zahaczającej o Janosikove Diery, Mały oraz Wielki Rozsutec – przez Słowaków uważany za jeden z najpiękniejszych szczytów w kraju. Piękna całodniowa górska wycieczka wśród niebanalnych i zróżnicowanych krajobrazów.

Opis wycieczki jednym z najbardziej popularnych szlaków Słowackiego Raja, jakim jest Przełom Hornadu z dodatkowym bonusem w postaci przepięknego punktu widokowego – Tomasovsky vyhlad. Piękna i pełna emocji trasa.

Skalny wąwóz Sucha Bela to jedno z najpopularniejszych miejsc w Słowackim Raju. Przygotowaliśmy dokładny opis tego szlaku i kilka porad, co zrobić, żeby nie stać w długich kolejkach do drabinek. Naprawę warto odwiedzić to miejsce.

Wąwóz Kysel, którego górna część rozdziela się na Mały oraz Wielki Kysel, to kolejna niebanalna atrakcja w Słowackim Raju. Jest tu nawet ferrata. W artykule przeczytacie jak dostać się na miejsce, poznacie trudności szlaków, dowiecie się, gdzie można kupić dodatkowy bilet, aby przejść się wspomnianą ferratą.

Opis szlaku wiodącego Sokolią Doliną będącą najpóźniej odkrytą częścią Słowackiego Raju. Jedną z zapierających dech w piersiach atrakcji jest biegnąca wdłuż pięciokaskadowego wodospadu sekwencja drabinek, stopni i mostków, która wyprowadza nas 75 m do góry!

Opis krótkiej wycieczki przez wąwóz Piecky w Słowackim Raju. Na tak niedługiej trasie znajdziecie całe mnóstwo drabin, stopni i łańcuchów, kładek, a na deser wodospady. Jak dojechać na miejsce, który szlak wybrać, propozycje dalszej wędrówki.

Szczegółowy opis szlaku przez kanion Veľký Sokol w Słowackim Raju. Długośc trasy, czas przejścia, trudne miejsca. Jest to jedna z najpiękniejszych atrakcji, a zarazem chyba najdziksza. Nie powinniście spotkać tu tłumów, a będziecie niezwykle zadowoleni wspinając się wśród dzikiego krajobrazu.

Pod nazwą Hruba Skała kryją się dwie bardzo ciekawe atrakcje – piękny zamek oraz ciekawe skalne miasto zlokalizowane tuż przy nim. Będąc w okolicy, nie można go ominąć. Zestawiliśmy najważniejsze informacje praktyczne dotyczące zwiedzania oraz opisy poszczególnych atrakcji. Psst, nie możecie ominąć Marianskiej Vyhlidki!

Prachowskie Skały to przepiękny fragment Czeskiego Raju. Niesamowite piaskowcowe ostańce same zapraszają w swe progi. Wycieczka po tej krainie zajmie Wam niespełna godzinę. Doradzimy jak dotrzeć na miejsce, gdzie kupić bilety oraz który szlak wybrać, by nie ominąć ani jednego cuda.

Kilka słów o pięknym czasie spędzonym w Pirenejach, w Dolinie Ordessy. Jak najłatwiej dostać się w okolice Pirenejów, jak dojechać do bram parku, gdzie nocować pod namiotem oraz opis trekkingu w rejonie Bramy Roland i Kanionu Añisclo.

Sycylia urzeka pod każdym względem. Ta piękna wyspa, oprócz urokliwych miasteczek i pięknych krajobrazów ma w sobie coś jeszcze – Etnę. Przedstawiamy propozycję jednodniowej wycieczki na ten wulkan oraz w jaki sposób się do niego przygotować, gdyż nawet latem może spotkać nas poważne załamanie pogody.

Czeski Raj to urokliwe skalne miasto, na które natrafiliśmy u naszych południowych sąsiadów. Skalne labiryny Hrubej Skały i Zamek Trosky to tylko najbardziej popularne miejsca. Czeski Raj to raj dla piechurów i rowerzystów. Najpiękniej tu jest wiosną, kiedy kwitnie rzepak i jesienią, kiedy lasy mienią się feerią barw.

Pravcicka Brana i Wąwóz Edmunda to największe atrakcje Czeskiej Szwajcari, ale nie wszystkie! Kusi ona turystów już od ponad 100 lat bramami, basztami, iglicami, wysokimi pionowymi ścianami, tarasami, czy też skalnymi labiryntami. Jest w czym przebierać!

Pomysł na łatwy, kilkugodzinny trekking wychodzący ze słynnej miejscowości Glencoe. Widoki ze szczytu zapierają dech w piersiach i śnią się nocami! Szereg informacji praktycznych, jak przygotować się do wyjazdu, gdzie spać, jak dojechać na miejsce.

Góry Choczańskie to niepozorne pasmo górskie na południe od słowackiego Dolnego Kubina. Przez część ludzi zupełnie zapomniane, a to bardzo źle. Malowniczo położone pasmo oferuje całkiem przyjemną sieć szlaków. Najwyższy szczyt – Wielki Chocz oferuje przepiękne górskie panoramy we wszystkich stronach świata.

Zapraszamy do Małej Fatry, górskiej krainy cudowności położonej u naszych południowych sąsiadów. Góry niewielkie, aczkolwiek potrafią dać w kość, a na koniec pięknie podziękować cudownymi widokami. Najpiękniejsze szlaki, noclegi, informacje praktyczne.

Wskazówki, jak przygotować wyjazd i trekking na Pikuj- najwyższy szczyt Bieszczad Ukraińskich. Kwestie dojazdu, bezpieczeństwa, wymiany gotówki i znajdowania wody w górach. Odrobina trudnu zostaje od razu wynagrodzona w postaci bajecznych widoków.

Opis czterodniowego trekkingu w górach Pirin, którego kulminacją jest Wichren. Szczegółowy opis szlaku, jak rozplanować noclegi. To na tej trasie można podziwiać jedne z najpiękniejszych bułgarskich górskich panoram.

Musała, najwyższy szczyt w paśmie Riła, zwana jest królową Bałkanów. Propozycja czterodniowego trekkingu po tych pięknych górach. Wskazówki jak dojechać na miejsce, jak przygotować się do wyprawy, gdzie spać i jak znaleźć termalne źródła w okolicy.

Słowacki Raj – rozległy krasowy płaskowyż, to rewelacja na skalę europejską. A w niej ukryte skarby i cuda natury – piękne doliny, przez które Słowacy poprowadzili karkołomne trasy. Często turystom na trasie w sukurs przychodzą liczne drabinki, mostki, łańcuchy i wiele, wiele innych ułatwień. Szlaki dostarczają ogrom niezapomnianych emocji.

Adrspach to chyba najsłynniejsze czeskie skalne miasto, które od lat kusi rzesze turystów. Niesamowite skalne labirynty przyciągają swą magią. W artykule zamieściliśmy sporo informacji praktycznych, jak dostać się na miejsce, gdzie kupić bilety oraz opisaliśmy trasy turystyczne w tym rejonie.

Opis kilkudniowego trekkingu w Grampianach, podczas którego zdobyliśmy najwyższą górę w Szkocji – Bena Nevisa oraz wędrowaliśmy wśród otaczających munrosów w pobliżu miasteczka Fort William. Przepiękny czas spędzony wśród malowniczych gór, przepięknych jezior, gdzie naprawdę można poczuć wiatr we włosach.

Wskazówki, jak dostać się na malowniczą wyspę leżącą u wybrzeży Szkocji, notabene zwaną też Szkocją w pigułce – nieco bezludną krainę whisky. Wyspa Arran i opis trekkingu na najwyższy jej szczyt – Goatfell.

Snowdonia, nie tylko jej nazwa jest magiczna. To piękne i majestatyczne góry w Walii. Wietrzne i urzekające. Praktycznie nie ma tutaj lasów, dzięki czemu spaceruje się po cudownie widokowych trasach. Jedną z ciekawostek jest linia kolejowa poprowadzona na najwyższy szczyt tego pasma – na Snowdona.