Z Irkucka do Krakowa jest ~6683 km. Odległość tą można pokonać w kilkanaście godzina samolotem, ale proponujemy zrobić to w następujący sposób:

Irkuck – Moskwa – Sankt Petersburg – Tallin – Helsinki – Polska

Kolej transsyberyjska

Podróż z Irkucka do Moskwy koleją transsyberyjską trwa około 86 h. Jest kilka połączeń dziennie. Jeden z pociągów przyjeżdża do rosyjskiej stolicy z samego rana. Wybierając taka opcję, mamy cały dzień na zwiedzanie. Bilety na podróż koleją transsyberyjską można kupić przez Internet, tradycyjnie do 40 dni w przód, lub w kasach dworcowych. Ceny zaczynają się od 3758 rubli (co przy obecnym kursie daje około 200 zł). Nasze bilety kupiliśmy 2,5 tygodnia przed odjazdem, na stacji w Irkucku. Do wydania biletu niezbędne jest okazanie paszportu. W pociągu było sporo wolnych miejsc, zapewne dlatego, że w Irkucku byliśmy na początku września, a wybrany przez nas pociąg przyjeżdżał do Moskwy w czwartek. Czasy odjazdów i zegary na dworcach wskazują czas moskiewski !!!

Z istotnych informacji warto wiedzieć również, że miejsca nieparzyste, to te na dole z kuframi na plecaki. Dobrze jest podróżować właśnie na takich, tak samo, jak warto celować w środek wagonu, z dala od toalet. Wrzątek dostępny jest w wagonie przez 24 h. Rosjanie chętnie się dosiadają, żeby porozmawiać lub… pośpiewać 😉

Kolej transsyberyjska zatrzymuje się na stacjach na kilkuminutowe postoje, czasem jest to 10 minut, czasem kwadrans. Na całej trasie były dwa dłuższe, prawie godzinne postoje. Pierwszy z nich był w Nowosybirsku, gdzie nieopodal dworca jest przedni Irish Pub. Drugi, w Jekaterynburgu. Miasto to zupełnie nas nie urzekło. Opuszczając pociąg i dworzec należy mieć przy sobie bilet, ponieważ na niektórych stacjach jest on sprawdzany i bez niego nie zostaniemy wpuszczeni z powrotem do pociągu. Alkohol – nie leje się on w pociągu strumieniami, jak to się wszystkim wydaje, ale abstynencji nie ma 😉 Poniżej Irish Pub w Nowosybirsku.

Sankt Petersburg

Z Moskwy jedziemy do Sankt Petersburga (nocny pociąg). Bilety kosztują od 1152 rubli, co w zależności od kursu daje około 70 zł. Mimo tego, że było po sezonie, pociąg był pełny. Warto rozważyć kupno biletów z wyprzedzeniem. Polecamy tu nocleg w hostelu Missis Hudson Hostel. Jest on świetne położony –  niedaleko dworca kolejowego, metra, najważniejszych atrakcji, a obsługa jest niewiarygodnie miła.

Tallin i Helsinki

W dalszą drogę, można wybrać się nocnym autobusem do Tallina (np. Luxexpress). Bilety kosztują od 60 zł. Przewoźnik dość regularnie organizuje wyprzedaże i różne promocje. Na zwiedzanie Tallina wystarczy kilka godzin, większość atrakcji jest zlokalizowanych w obrębie centrum. Z Tallina do Helsinek pływają promy. Najtańszym przewoźnikiem jest Tallinksilja. Bilety kosztują od 22 Euro. Natomiast z Helsinek możemy wrócić do kraju wykorzystując liczne promocje w PLL LOT lub AirBaltic.

 

 

Podziel się

Cześć! Widzimy, że przebywasz na naszej stronie już od jakiegoś czasu.
Mamy nadzieję, że zawarte na niej treści przypadły Ci do gustu. Polub nasz profil na fb,
aby być na bieżąco z górami i podróżami ;) Zapraszamy!