Z Irkucka do Krakowa jest ~6683 km. Odległość tą można pokonać w kilkanaście godzina samolotem, ale proponujemy zrobić to w następujący sposób:

Irkuck – Moskwa – Sankt Petersburg – Tallin – Helsinki – Polska

Kolej transsyberyjska

Podróż z Irkucka do Moskwy koleją transsyberyjską trwa około 86 h. Jest kilka połączeń dziennie. Jeden z pociągów przyjeżdża do rosyjskiej stolicy z samego rana. Wybierając taka opcję, mamy cały dzień na zwiedzanie. Bilety na podróż koleją transsyberyjską można kupić przez Internet, tradycyjnie do 40 dni w przód, lub w kasach dworcowych. Ceny zaczynają się od 3758 rubli (co przy obecnym kursie daje około 200 zł). Nasze bilety kupiliśmy 2,5 tygodnia przed odjazdem, na stacji w Irkucku. Do wydania biletu niezbędne jest okazanie paszportu. W pociągu było sporo wolnych miejsc, zapewne dlatego, że w Irkucku byliśmy na początku września, a wybrany przez nas pociąg przyjeżdżał do Moskwy w czwartek. Czasy odjazdów i zegary na dworcach wskazują czas moskiewski !!!

Z istotnych informacji warto wiedzieć również, że miejsca nieparzyste, to te na dole z kuframi na plecaki. Dobrze jest podróżować właśnie na takich, tak samo, jak warto celować w środek wagonu, z dala od toalet. Wrzątek dostępny jest w wagonie przez 24 h. Rosjanie chętnie się dosiadają, żeby porozmawiać lub… pośpiewać 😉

Kolej transsyberyjska zatrzymuje się na stacjach na kilkuminutowe postoje, czasem jest to 10 minut, czasem kwadrans. Na całej trasie były dwa dłuższe, prawie godzinne postoje. Pierwszy z nich był w Nowosybirsku, gdzie nieopodal dworca jest przedni Irish Pub. Drugi, w Jekaterynburgu. Miasto to zupełnie nas nie urzekło. Opuszczając pociąg i dworzec należy mieć przy sobie bilet, ponieważ na niektórych stacjach jest on sprawdzany i bez niego nie zostaniemy wpuszczeni z powrotem do pociągu. Alkohol – nie leje się on w pociągu strumieniami, jak to się wszystkim wydaje, ale abstynencji nie ma 😉 Poniżej Irish Pub w Nowosybirsku.

Sankt Petersburg

Z Moskwy jedziemy do Sankt Petersburga (nocny pociąg). Bilety kosztują od 1152 rubli, co w zależności od kursu daje około 70 zł. Mimo tego, że było po sezonie, pociąg był pełny. Warto rozważyć kupno biletów z wyprzedzeniem. Polecamy tu nocleg w hostelu Missis Hudson Hostel. Jest on świetne położony –  niedaleko dworca kolejowego, metra, najważniejszych atrakcji, a obsługa jest niewiarygodnie miła.

Tallin i Helsinki

W dalszą drogę, można wybrać się nocnym autobusem do Tallina (np. Luxexpress). Bilety kosztują od 60 zł. Przewoźnik dość regularnie organizuje wyprzedaże i różne promocje. Na zwiedzanie Tallina wystarczy kilka godzin, większość atrakcji jest zlokalizowanych w obrębie centrum. Z Tallina do Helsinek pływają promy. Najtańszym przewoźnikiem jest Tallinksilja. Bilety kosztują od 22 Euro. Natomiast z Helsinek możemy wrócić do kraju wykorzystując liczne promocje w PLL LOT lub AirBaltic.

 

 

Podziel się