Góry w Kazachstanie
Przełęcz Turystów – Ałatau Zailijski

Trekking przez Przełęcz Turystów w Kazachstanie to piękna widokowo trasa o średnim stopniu trudności. W zależności od tempa trasa zajmie Wam od trzech do czterech dni. Po drodze nie odnajdziecie żadnych schronisk, dlatego przygotujcie się na spanie w namiotach. Pamiętajcie również, że trasa biegnie przez przełęcz na wysokości prawie 4 tysiącach metrów i mogą pojawić się objawy choroby wysokogórskiej. Na ma tutaj również oznaczeń szlakowych, jest tylko ścieżka, która podczas podejścia pod i za samą przełęczą ginie. Natomiast po informacje praktyczne o Kazachstanie sięgnijcie tutaj. Zapraszamy!

kazachstan gory

Trekking w Kazachstanie

Stadion Medeu – Przełęcz Tałgarska koło Chymbułaka  – Dolina Lewego Talgaru – Przełęcz Turystów – Wielkie Jezioro Ałmatyńskie (3-4 noclegi w zależności od tempa)

Do prześledzenia trasy, a także do zaplanowania innych tras w tym rejonie polecamy katalog przełęczy (katalog pierevalov) – dodatek do Google Earth, który jest jedynie w języku rosyjskim. Informacje o mapach odnajdziecie na końcu wpisu. Aby rozpocząć trekking najpierw musicie dotrzeć pod znajdującą się nieopodal Ałmat, malowniczą stację narciarską Shymbulak. Ten etap możecie podzielić na dwie części.

Pierwszym z nich będzie dojazd z miasta pod lodowisko Medeu. Tutaj najlepiej dotrzeć autobusem numer 12, wskakując do niego na przystankach wzdłuż ulicy Dostyk (powyżej skrzyżowania z ulicą Abay). Autobus kursuje od około 6:30, a w weekendy bywa bardzo zatłoczony. Drugim etapem podróży będzie dotarcie z Medeu pod stację narciarską. Obecnie już nie ma taksówek, ale w ich miejsce kursuje  “ecobus”. Bilet na przejazd kosztuje 300 Tenge i możecie go zakupić w kasie przy Medeu. Drugą opcją jest kolejka linowa. Aby z niej skorzystać musicie wysiąść z autobusu na przedostatnim przystanku. Koszt przejazdu gondolą w jedną stronę wynosi 1500 Tenge. Ostatnią opcją jest wątpliwej przyjemności 7- kilometrowy spacer, podczas którego trzeba przejść około 650 metrów przewyższenia 🙂

Kazachstan

Dolina Lewego Talgaru

Na początek czeka Was żmudna wspinaczka, wzdłuż wyciągu na Przełęcz Talgarską. Do pokonania będziecie mieli nieco ponad 900 m przewyższenia, zaś sama przełęcz znajduje się na wysokości 3180 m. Można przyjąć, że z ciężkimi plecakami, podejście zajmie Wam mniej więcej 4h. Droga nie zachwyca ale za to z przełęczy rozpościera się ładna panorama na Ałmaty, szczególnie nocą potrafi zachwycić. Z uwagi na fakt, że wyruszyliśmy relatywnie późno w góry to tutaj przypadł nasz pierwszy nocleg.

kazachstan gory
kazachstan gory

Po przekroczeniu przełęczy czeka Was zejście na samo dno Doliny Lewego Talgaru. W ciągu kolejnej godziny wytracicie praktycznie cała wysokość, którą wcześniej udało Wam się uzyskać i rozpoczniecie mozolny trekking w górę rzeki. W dolinie początkowo spotkacie wielu Kazachów i Rosjan, którzy biwakując tutaj w namiotach spędzają swoje wakacje. Jednak z czasem górski potok oraz zwężająca się dolina maksymalnie ograniczą miejsce do rozbicia namiotu. Ten odcinek jest wyjątkowo mało komfortowy, a spacer po kamienistym podłożu wydłuża się okrutnie. Dopiero po około 6 km od zejścia z Przełęczy Talgarskiej, dolina rozszerza się i oferuje wyśmienite miejsce pod namiot. Znajdziecie tutaj również drewno na ognisko i co ważne, świeżą czystą źródlaną wodę. Rzeka Talgar w dużej mierze niesie materiał z lodowców, dlatego niespecjalnie nadaje się do picia. Trasa z przełęczy na polane zajęła nam cały dzień, a polana jest widoczna na tytułowym zdjęciu.

Kazachstan trekking
Kazachstsan góry
Kazachstan trekking
Kazachstan góry

Kierunek Przełęcz Turystów

Od polany ścieżka wciąż wiedzie wzdłuż potoku i dopiero po około 4 km skręca w prawo. Ścieżka jest wyraźna, wiec nie powinniście mieć problemów z jej zlokalizowaniem, a miejscem charakterystycznym odbicia, jest wielki „rozłupany” głaz widoczny na zdjęciu powyżej. Powinniście dotrzeć do niego z polany w mniej niż 2h. Od tego miejsca zaczyna się już mocniejsze podejście. Warto co jakiś czas oglądać się za siebie, ponieważ widoki zaczynają być przepyszne. Po kolejnych trzech godzinach dotrzecie do kamienistego wypłaszczenia. Pomimo że dotarcie tutaj od polany zajęło nam około 5h i dzień był jeszcze długi zdecydowaliśmy aby tutaj spędzić kolejną noc. Mieliśmy na to czas a i nieco obawialiśmy się zbyt szybko zdobywać wysokość.

Kazachstan
Kazachstan trekking
Kazachstan trekking
Kazachstan trekking
Kazachstan trekking
Kazachstan trekking

Przełęcz Turystów 3950 m

Z ostatniego obozu na przełęcz jest około 4 km i 500 metrów przewyższenia. Dominuje tutaj już typowo wysokogórski krajobraz. Trasa wiedzie pomiędzy morenami, a wszędzie sypią się kamienie. Jest buro, ale i ekscytująco. Niestety w pewnym momencie ścieżka ginie, co nieco utrudnia nawigowanie. Przydaje się gps oraz umiejętności czytania mapy. Podejście na Przełęcz Turystów jest dość męczące i forsowne, nieco na azymut. Podchodzi się wzdłuż/obok lodowca. Sama przełęcz jest wyceniana jako 1A według skali rosyjskiej, co oznacza że jest to zwykłe przejście trekkingowe. UWAGAzdarza się, że nawet w lipcu przełęcz bywa zasypana śniegiem, który uniemożliwia jej pokonanie. Dlatego warto wcześniej, jeszcze będąc w Ałmatach spróbować uzyskać informacje jakie warunki panują w górach.

Kazachstan trekking
Kazachstan

Pierwsze dogodne miejsce do rozbicia namiotu po drugiej stronie przełęczy znajduje się tuż obok lodowca. Choć trzeba przyznać, że ciągnie od niego nieprzyjemnym chłodem. Dotarcie z przełęczy pod lodowiec zajęło nam mniej więcej godzinę, z uwagi na sypiący się piarg przy zejściu. Jeżeli zdecydujecie się nocować  w innym miejscu to takie pojawi się już kilkanaście minut dalej. Natomiast jeśli nagli Was czas to dotarcie z przełęczy do Wielkiego Jeziora Ałmatyńskiego powinno zająć Wam około 5/6 h. Miejcie na uwadze, że po drodze trzeba jeszcze parokrotnie przekroczyć wyjątkowo zimne górskie potoki. Sandały się przydają.

Kazachstan trekking
Kazachstan
Kazachstan

Informacje Praktyczne

Warto pamiętać, że w okolicy Wielkiego Jeziora Ałmatyńskiego teren jest strefą przygraniczną, w której na przebywanie wymagane jest pozwolenie. Niestety przed wyjazdem nie udało się nam dowiedzieć,  gdzie i jak należy je wyrobić. Gdy kończyliśmy trekking, bardzo szybko, tuż nad jeziorem przechwycili nas pogranicznicy. Spisali nasze dane, zrobili zdjęcia pierwszych stron paszportów, pogrozili palcem, powiedzieli, że to u nich się zgłasza trasę i że to oni wydają zgodę na przebywanie w tej części gór. Trudno powiedzieć na ile jest to prawda, ale zawrócić nas już nie mogli 🙂 Pod jezioro, weekendowo i przy ładnej pogodzie, kursuje autobus z miasta Ałmaty. W dniu gdy dotarliśmy nad jezioro lał deszcz a autobusu nie było. Jednakże bardzo szybko udało się złapać stop do miasta.

Kazachstan trekking
Kazachstan góry
Kazachstsan-góry-20
Kazachstan Trekking
Kazachstan trekking
Kazachstan Trekking
kazachstan-gory
Kazachstan Trekking
kazachstan-gory
Kazachstan Trekking

Kazachstan Trekking: Mapy oraz Gaz

Drukowaliśmy stare radzieckie podkłady topograficzne, mieliśmy też GPS. Dodatkowo nasz znajomy otrzymał z forum Lonely Planet taką oto informację: „The maps are usually available in any bigger book store on Furmanova street or Dostyk Ave. At least for Trans-Ili-Alatau. Since Dzungarian Alatau and Khan Tengri are border areas the detailed topographic maps may not be available.”

Mapy topo Ałatau Zalijskiego
Radzieckie mapy topo 1:50000
https://loadmap.net/en

Można wybrać skale 1:10 000 lub 1:50 000, a wybraną mapę pobrać i importować do programu CustomMaps. Do obsługi powyższych map jest d aplikacja na androida, która pozwala używać je offline jako nawigacji. Zwróćcie uwagę, że szczegółowość mapy zmienia się dla różnych przybliżeń. Mapy i programy działają offline i są darmowe. Płatny natomiast jest soviet military maps pro (najlepszy). Wszystko to jest do ściągnięcia z Google Play. W ten sposób za darmo działają dokładne mapy gór w trybie offline oraz Garmin. W kwestii gazu możemy wspomnieć, że straciliśmy cały dzień na poszukiwania kartuszy w Ałmatach, jednak w końcu udało nam się znaleźć gaz (primus) w sklepie outdorowym zlokalizowanym na tej Furmanovej.

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment