Najpiękniejsze Szlaki Pienin

Bardzo prywatna i zarazem bardzo osobista lista. Spędziliśmy w Pieninach wiele dni i nocy, przemierzając góry z plecakiem i namiotem. To prawie najpiękniejsze góry w Polsce, prawie, bo są jeszcze Tatry. Wybraliśmy łącznie 9 szlaków, które nas urzekły, którymi często chodzimy i do których wracamy, bo gór nam mało 😉

1. Najszybszy i najpiękniejszy wschód Słońca – SOKOLICA

Kolory Szlaków: 
zielony Niebieski

Według szlakowskazu z centrum Krościenka mamy do przejścia 3,4 km w około 1,5 godziny. Czas ten można skrócić, prarkując samochód na końcu ul. Św. Kingi. Tuż przed wejściem do Pienińskiego Parku Narodowego. Stąd pozostaje godzina drogi na szczyt. Prawie całą różnicę wysokości pokonujemy na ostatnim kilometrze. Ścieżka jest miejscami stroma, ale też bardzo szybko wyprowadza nas na Przełęcz Sosnów, skąd jest już bardzo blisko na szczyt.

Warto być odrobinę wcześniej przed wschodem, ponieważ na  szczycie bywa ciasno. Wielokrotnie spotykaliśmy tutaj kursantów z różnych szkół fotograficznych. Nie ma się czemu dziwić. Tutejsza panorama z reliktową sosną zwyczajną to chyba najwspanialszy symbol Pienin! Mając szczęście, razem ze wschodem Słońca i Tatrami, będziemy mogli podziwiać morze chmur.

Podniesieni na duchu cudownym wschodem Słońca, mając cały dzień przed sobą, możemy wybrać się w dalszy spacer. Do wyboru mamy dwie opcje – trasa Sokolą Percią lub spacer w przeciwną stronę – niebieskim szlakiem w stronę Dunajca, w kierunku przeprawy flisackiej. Jest ona czynna od połowy kwietnia do końca października.

2. Sokola Perć

Kolor SzlakuNiebieski

Przejście całości trasy zajmie nam około godziny. Sokola Perć należy do Głównego Szlaku Pienińskiego i wiedzie od Sokolicy na Bajków Groń, skalistym grzbietem. Niektóre fragmenty są eksponowane, o niewielkiej trudności. Szczyt Czerteża (774 m), podobnie jak Sokolicy, ubezpieczają metalowe poręcze. Widoki przepiękne – Przełom Dunajca, Pieniny Właściwe, Małe Pieniny oraz Tatry.

3. Pieszy szlak do Czerwonego Klasztoru

Kolor Szlaku: Czerwony

Trasa pomiędzy Szczawnicą a Czerwonym Klasztorem na Słowacji. Spacer Przełomem Dunajca, przez wielu niedoceniany, posiada niezwykłą magiczną moc, która sprawia, że często tutaj wracamy. Szlak ten jest również popularny wśród rowerzystów, a jesienią, po sezonie, może ukoić spokojem i szumem rzeki. Finalnie docieramy do Czerwonego Klasztoru. Wejście kosztuje 3 EUR. Czas przejścia to około 2 godz. 20 min. w jedną stronę (8,6 km). Drogę powrotną, możemy alternatywnie pokonać na łodzi flisackiej, które odpływają ze Sromowców Niżnych.

Uwielbiamy ten szlak, wiodący wśród wysokich ścian, doliną wypełnioną szumem wody Dunajca. Rzeka niesamowicie meandruje. Spacer możemy uczynić bardziej atrakcyjnym, odbijając w stronę słowackiej wioski Leśnica (1,5 km), do której prowadzi asfaltowa ścieżka, przechodząca wzdłuż Skał Bystrzyka.

4. Przełęcz Limierz – Leśnica – Wysoki Wierch

Kolor Szlaków:
Żółty
Żółty

Spokojny szlak, niezmiernie rzadko uczęszczany. Od brzegów Dunajca różnica wysokości w podejściu na przełęcz wynosi 239 m, dzięki czemu możemy oglądać Trzy Korony z ciekawej perspektywy. Trasa ta, to również przyjemna alternatywa powrotu z Czerwonego Klasztoru. Spacerujemy w dużej mierze niezalesionymi fragmentami. Schodząc do Leśnicy można wrócić asfaltową drogą do Szczawnicy. My jednak polecamy trasę przez Przełęcz pod Tokarnią (Lesnické sedlo) i dalej, żółtym szlakiem powrócić do Polski, na Wysoki Wierch. Przyjemnym miejscem na nocleg jest Schronisko pod Durbaszką.

5. Szczawnica – Palenica – Szafranówka – Leśnica – Szczawnica

Kolor Szlaków:
 Żółty Niebieski Żółty Niebieski Czerwony

Pętla, z cudownymi widokami, która daje nam możliwość podziwiania gór z wysoka, jak i z dna doliny. Całość trasy, która startuje przy kolejce na Palenicę i wraca pod nią, zajmuje około 3 godziny. Do pokonania mamy odrobinę ponad 9 km. Na Palenicę możemy wyjechać kolejką, co znacznie zmniejszy trudy wycieczki, ponieważ dzięki takiemu zabiegowi pokonamy praktycznie jedyną poważną różnicę wysokości. Jest to ciekawa alternatywa dla osób, które chcą  pospacerować, a nie mają zbyt dużo czasu. Wracamy śliczną trasą wzdłuż Skał Bystrzyka, a następnie fragmentem Przełomu Dunajca.

6. Szlak Grzbietowy Małych Pienin

Kolor Szlaków:
 Niebieski Żółty

W zasadzie nie jest istotne jaką porę roku mamy, zawsze jest tu pięknie! Najczęściej pokonujemy (my) tę trasę w wariancie z Jaworek do Szczawnicy, przechodząc obok Schroniska pod Durbaszką, w którym zawsze czeka na nas przepyszna zupa pomidorowa. Aby dojść z Jaworek do schroniska, wybieramy szutrową drogę tuż przed parkingiem Wąwozu Homole i po 40 minutach meldujemy się na miejscu. Dalsza droga jest niebywałą frajdą, ponieważ szlak prowadzi niezalesionymi szczytami. W pewnym momencie ścieżka, która wiedzie nas w stronę Palenicy, daje nam możliwość obejścia Wysokiego Wierchu. Nie róbmy tego! Kilka chwil i naszym oczom ukazuje się przepiękna panorama na  Tatry Słowackie, Pieniny oraz Pasmo Radziejowej. Z całego serca polecamy to miejsce, na zachody i wschody Słońca, czy po prostu na kilka chwil zadumy. Trasa z Durbaszki na Palenicę powinna zająć nie więcej niż 2 godziny. Do przejścia jest 6,2 km.

7. Wąwóz Homole oraz Wysoka

Kolor Szlaków:
 zielony 
Niebieski Czarny

Spacer na najwyższy szczyt Pienin zaczynamy w Wąwozie Homole, idąc zielonym szlakiem. W wąwozie spotkamy wiele mostków, schodków oraz poręczy. Niestety, mamy wrażenie, że od kiedy drewniane ułatwienia zostały zamienione na rzecz metalowych wąwóz stracił swój urok . Opuszczamy go po 30 minutach, pamiętając, że wąwóz jest w założeniu jednokierunkowy. To tutaj możemy podjąć ostateczną decyzję, czy decydujemy się na powrót do Jaworek wygodną ścieżką, czy też kontynuujemy spacer w stronę Wysokiej. Czeka nas jeszcze spory kawałek, gdyż musimy dojść do rozwidlenia pod Wysoką (zmieniając tutaj kolor szlaku na niebieski), a następnie ślepą odnogą w lewo (czarny szlak). Na szczycie powinniśmy się pojawić po 2 godzinach od momentu rozpoczęcia wycieczki. Czeka tu na nas niewielka galeria widokowa ubezpieczona metalowymi poręczami.

W sezonie, za spacer przez Wąwóz Homole jest pobierana opłata, 1,5 zł od osoby. Z powrotem, polecamy przejśc się przez Durbaszkę (krótsza opcja) lub spacer prosto do Szczawnicy, szlakiem grzbietowym Małych Pienin.

EDIT: jak podpowiada w komentarzach nasz czytelnik - obecnie nie jest pobierana opłata za wstęp do Wąwozu Homole 🙂

8. Wysoka – Przełęcz Rozdziela – Biała Woda 

Kolor Szlaków: 
Czarny Niebieski Żółty

Widoki są tu mniej spektakularne, ale za to znajdujemy się w „najdzikszym” fragmencie Pienin. Jest tu pusto, przyjemnie, a na końcu czeka nas spacer przez Rezerwat Przyrody Biała Woda. Ta trasa zajmie nam ok. 3 godziny.

9. Wąwóz Szopczański – Trzy Korony

Kolor Szlaków: 
Żółty Niebieski

 

Większość osób, wybierających się na Trzy Korony, startuje z Krościenka nad Dunajcem. My z kolei zdecydowanie bardziej lubimy rozpoczynać wycieczkę w Sromowcach Niżnych i przez Wąwóz Szopczański dotrzeć na Przełęcz Chwała Bogu (Szopka) i dalej już na sam szczyt. Szczególnie pięknie bywa tutaj jesienią.

Sporą część naszych ulubionych szlaków łączymy tworząc krótsze i dłuższe trasy, niczym puzzle. Osobiście, możemy polecić kilka wariantów:

 • Sromowce Niżne – Wąwóz Szopczański – Trzy Korony – Sokola Perć – Sokolica – przeprawa flisacka – pieszy szlak do Czerwonego Klasztoru – Sromowce Niżne: Długa, ekscytująca, prawie 7 – godzinna trasa, zawierająca perełki w postaci dwóch najważniejszych pienińskich szczytów i spacer wzdłuż pięknego, cudownie meandrującego Dunajca. Wracamy do punktu wyjścia mostem łączącym oba brzegi rzeki w Sromowcach.
 • Wschód Słońca na Sokolicy – przeprawa flisacka – pieszy szlak do czerwonego Klasztoru – przełęcz Limierz – Wysoki Wierch – Durbaszka: Nie dość, że dzień zaczynamy wschodem Słońca na Sokolicy, to możemy go zakończyć zachodem Słonca na Wysokim Wierchu. A na kolacje zjeść pomidorową 😉 Trasa ta zajmuje ~7 godzin.
 • Jaworki – Durbaszka – Palenica – Szczawnica: Cudownie, po stokroć.

 

 
Pieniński Klasyk - od Homoli do Szczawnicy

Pieniński Klasyk - od Homoli do Szczawnicy

Naprawdę trudno znaleźć równie piękną i ciekawą trasę na cały dzień. Pieniński niebieski szlak graniczy przez Małe Pieniny, przemierzany przez nas tyle razy, , w słocie i w pogodzie.

Więcej

GORCE - najpiekniejsze szlaki

GORCE - najpiekniejsze szlaki

Jest tu pięknie! Są tu krokusy, urocze hale, podobno jeden niedźwiedź i dużo jagód. Tutejsze szlaki wiodą na przemian widokowymi polanami i leśnymi ścieżkami.

Więcej

Wielki CHOCZ

Wielki CHOCZ

Wędrówka na szczyt nie nastręcza większych trudności. Choć często zaskakuje nas duże przewyższenie. Trzeba pamiętać, ze Chocz wznosi się nawet i ponad 1000 m nad okalające doliny

Więcej

Podziel się

9 Comments

 1. Adam z Łodzi

  Odpowiedz

  Poprawka: Wąwóz Szopczański, a nie Sopczański, bo to od Przełęczy Szopka, na którą wąwóz wyprowadza. Całość interesująca.

 2. Ania

  Odpowiedz

  Już zaczynam rozumieć skąd na tym szlaku tak mało ludzi 🙂 a chodzi o szlak Szczawnica – Bereśnik – Zaskalnik. Jego cechą jest to, że nie ma oznaczeń na szlaku 😉 a jajecznica w schronisku jest doskonała :).

 3. D

  Odpowiedz

  Czerwony Klasztor – Sedlo Cerla – Vyhliadka – Sedlo Targov – Leśnica.

  Piękny szlak w słowackiej części Pienin.

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cześć! Widzimy, że przebywasz na naszej stronie już od jakiegoś czasu.
Mamy nadzieję, że zawarte na niej treści przypadły Ci do gustu. Polub nasz profil na fb,
aby być na bieżąco z górami i podróżami ;) Zapraszamy!