Słowacki RAJ - Sokolia Dolina


Długość doliny: 2,3 km / 1 h 28 min
Dolina na mapie:
tutaj
Proponowana trasa: 17,6 km / 6 h 36 min

trasa na mapie: tutaj
Parking: Parkoviště Podlesok  
Przystanek autobusowy: Hrabušice, rázc. Podlesok
Kolor Szlaku: żółty

Jeżeli interesują Was informacje praktyczne o Słowackim Raju zapraszamy do obszernego wpisu - "SŁOWACKI RAJ na weekend i na dłużej - informacje praktyczne"

 
Sokolia Dolina

 

Sokolia Dolina opis szlaku

Sokolia Dolina należy do grupy wewnętrznych roklin (wąwozów) i została odkryta relatywnie późno, bo dopiero w kwietniu roku 1910, kiedy przebyto ją jednocześnie w dwóch kierunkach, zarówno z dołu, jak i z góry. Stała się tym samym ostatnią odkrytą tutaj doliną, długo skrywając zacnej urody skarb - 75 metrowey Wodospadu Welonowy (Závojový vodopád). Czyli najwyższy wodospad Słowackiego Raju! Jakże by inaczej, szlak wiedzie tutaj wzdłuż wodospadu po metalowych drabinkach, mostkach, stupiankach, 75 metrów do góry! Jednak to nie tak, że woda swobodnie spada pionowo z hen wysoka. Wodospad składa się z pięciu kaskad potoku Sokoliho, a najwyższa z nich ma 20 m wysokości. Geneza nazwy wodospadu jest intuicyjna i nawiązuje do zasłon wodnych, które tworzą się na niektórych poziomach 😉 Przejście przez ścianę wodospadu możliwe jest dopiero od roku 1981, gdy zamontowano system drabinek oraz mostków. Wcześniej szlak podążał inną trasą.

Sokolia dolina

Sokolia dolina

Sokolia dolina

Sokolia dolina

Przez wiele osób Sokola Dolina, schowana głęboko w Słowackim Raju, jest uznawana za jedną z najdzikszych tutejszych wąwozów. Wiedzie nią jednokierunkowy szlak. Trudności specjalnie nie odbiegają od tych z pozostałych dolin, choć po drabinach wychodzimy wyżej, anizeli u sąsiadów. To wyjątkowe miejsce o niebanalnych wartościach przyrodniczych, dlatego znalazła swoje miejsce w obszarze rezerwatu przyrody „Kysel”, który ma najwyższy, piąty stopień ochrony.

Sama dolina może nie jest długa, ale dotarcie do niej i pełna realizacja trasy pochłonie najprawdopodobniej cały dzień. Dlatego aby nie robić "pustych" leśnych przebiegów i przy okazji zobaczyć dodatkowo inne wąwozy, proponujemy poniższy wariant. Trasa została zwizualizowana na mapie na wstępie i przebiega przez następujące rajskie zakamarki: Podlesok - Prielom Hornádu - Kláštorská roklina - Kláštorisko - Sokolia dolina - Podlesok 

Informacje dodatkowe:

  • Opłata za parking 2 €, wejście do Parku 1,5 €.
  • Punktem startu dla wszystkich opisanych wycieczek jest camping w Podlesoku.
  • Czas przejścia przy wysokim stanie potoków lub złej pogodzie może się znacząco wydłużyć. 

  Udanego górskiego wędrowania! Justii i Krystek 🙂

Sokolia Dolina

Sokolia Dolina

Sokolia Dolina

Write A Comment