Sucha Bela


Słowacki Raj - Sucha Bela 


Długość doliny: 3,9 km / 2 h 05 min
Dolina na mapie: https://mapy.cz/s/2yaVC
Całość wycieczki: 9 km / 3h 38 min
Wycieczka na mapie: https://mapy.cz/s/2NmC6
Parking: Parkoviště Podlesok  
Przystanek autobusowy: Hrabušice, rázc. Podlesok
Kolor Szlaku: zielony

Informacje dodatkowe:

  • Opłata za parking 2 €, wejście do Parku 1,5 €.
  • Punktem startu dla wszystkich opisanych wycieczek jest camping w Podlesoku.
  • Czas przejścia przy wysokim stanie potoków lub złej pogodzie może się znacząco wydłużyć. 

Sucha Bela opis szlaku

To właśnie tą krasową dolinę turyści wybierają najczęściej. W sezonie średnio pojawia się tutaj 1000 osób dziennie. Dużo. Na znacznej długości Sucha Bela ma charakter skalnego wąwozu, którego środkiem płynie potok, od którego wzięła nazwę. Warto wybrać się tam wcześnie rano, żeby spokojnie cieszyć się widokami i nie stać w kolejkach do drabinek. Ten skalny wąwóz był zadziwiająco bardzo długo niedostępny, zresztą podobnie jak pozostałe zakątki Słowackiego Raju. Dopiero w 1900 roku Martin Róth, taternik i lokalny działacz turystyczny podjął pierwszą próbą przemierzenia doliny. Wyprawa dotarła do Misowego Wodospadu, który okazał się wówczas nie do pokonania i dopiero dziesięć lat później udało się przejść całość doliny.

Sucha Bela

Sucha Bela

Sucha Bela

Sucha Bela

Sucha Bela

Szlak jest oznaczony kolorem zielonym i zaczyna się nieopodal campingu Podlesok. Jest jednokierunkowy. Do Misowego Wodospadu docieramy po ok. 1 godzinie marszu. Będzie to najbardziej widowiskowe przejście w całej dolinie. Misowy Wodospad jest najwyższym wodospadem, jaki spotkamy w Suchej Beli. Jego wysokość to 29,5 m. Wspinamy się po jego lewej stronie systemem drabinek, wchodząc w nieznane. Pomiędzy drabinkami napotkamy pierwsze metalowe półki zwane stúpačky. Są one charakterystyczne dla Słowackiego Raju. Nieopodal czeka nas kolejna, lecz nieco krótsza drabinka i piękny Okienkowy Wodospad, wysoki na 12,5 m oraz odrobinę dalej spływający trzema kaskadami z wysokości ok 10 m, Wodospad Korytowy. Na naszej trasie pojawi się jeszcze Boczny Wodospad (8 m wysokości). Przejście całej doliny powinno nam zająć nieco ponad 2 godziny. Ale pamiętajmy, że musimy jeszcze doliczyć czas na powrót. Minimum 1h 40 min (żółty + czerwony szlak). Warto zejść choćby do Klastoriska i wrócić przełomem Hornadu wchodziąc wcześniej na Tomasovsky Vychlad, ale o tym osobno.

 

 
Mała Fatra

Mała Fatra

W Małej Fatrze byliśmy kilkukrotnie i za każdym razem daliśmy się porwać jej magii. Jest tu pięknie, zachwycająco, nietuzinkowo. A tutejsze szlaki oferują wszystko, co najlepsze.

Więcej

Wielki CHOCZ

Wielki CHOCZ

Wędrówka na szczyt nie nastręcza większych trudności. Choć często zaskakuje nas duże przewyższenie. Trzeba pamiętać, ze Chocz wznosi się nawet i ponad 1000 m nad okalające doliny

Więcej

Skalne Miasta - złap je wszystkie!

Skalne Miasta - złap je wszystkie!

Kto z nas nie marzył w dzieciństwie, aby czmychnąć do zaczarowanej krainy? Zwyczajnie przekroczyć próg szafy i znaleźć się w tajemniczym labiryncie, gdzie wyobraźnia czyni...

Więcej

Podziel się

2 Comments

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *