Szkocja - Wyspa Arran,  Goatfell 874 m n. p. m.

Wyspa Arran była częścią naszego dłuższego wyjazdu w szkockie góry – naszej pierwszej wizyty w tym niezwykłym kraju.

Jak dojechać? - dotarcie na wyspę możemy podzielić na dwa etapy. W pierwszej kolejności należy dojechać do miejscowości Ardrossan. To stąd odpływają promy na tę malowniczą wysepę. Z lotniska Prestwick, czy też z Glasgow możemy dojechać pociągiem. Jest to niezmiernie wygodne, ponieważ z samego Glasgow kursy odbywają się średnio co pół godziny, podróż trwa 46 min. i kosztuje 7,40 GBP. Z lotniska jest taniej, ale z przesiadką i podróż trwa kilka minut dłużej. Szczegóły możemy sprawdzić na stronie szkockich kolei  http://www.scotrail.co.uk/. Wysiadamy na końcowej stacji Ardrossan Harbour i mamy do przejścia dosłownie dwa kroki do terminalu portowego. Godziny, o których odpływa prom najlepiej sprawdzić na stronie przewoźnika. Cena biletu w dwie strony, przy zakupie przez Internet, to około 6,30 EUR. Podróż trwa około 50 minut. Prom przypływa do miejscowości Brodick, w której znajdziemy m. in. średniej wielkości market.

Trekking na Goatfell

Postanowiliśmy zrobić pętlę wokół wyspy, wchodząc na jej najwyższy punkt, szczyt Goatfell. Początkowo kierowaliśmy się na Glen Rosa Campsite, by dalej wejść już w długą dolinę. Tutaj znaleźliśmy przyjemne miejsce na nocleg. Warto oczywiście gotować wodę lub używać tabletek odkażających, ponieważ wszędzie krążą owce. Kolejnego dnia, nieśpiesznie osiągnęliśmy przełęcz i następnie sam szczyt Goatfell. Całość trasy wynosi niespełna 21 km oraz około kilometra podejścia. Midges cięły niemiłosiernie, dlatego jednogłośnie stwierdziliśmy, że pierwszą rzeczą, którą zrobimy po powrocie do Glasgow, będzie zakup moskitier na dalszą część wyjazdu. Prom powrotny z Brodick do Szkocji odpływał z samego rana, dlatego do spania wybraliśmy miejsce na plaży, tuż przy miasteczku. Góry szkockie może nie są bardzo wysokie, ale znaczną większość trekkingów rozpoczynamy z poziomu morza. Oboje uważamy, że góry te są jednymi z najpiękniejszych, w których udało nam spędzić kilka chwil.

Polecamy „meszkowe” prognozy oraz stronę na której znajdziecie mapę wraz z opisanymi szlakami. Jeżeli ktoś będzie szukał noclegów, to również znajdzie tutaj istotne informacje.

Podziel się

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cześć! Widzimy, że przebywasz na naszej stronie już od jakiegoś czasu.
Mamy nadzieję, że zawarte na niej treści przypadły Ci do gustu. Polub nasz profil na fb,
aby być na bieżąco z górami i podróżami ;) Zapraszamy!