Wielki Chocz

 

Wielki CHOCZ - Góry Choczańskie


Jeśli szukacie szczytu z niebanalną panoramą, to trafiliście idealnie. Wielki Chocz króluje nad Górami Choczańskimi, pasmem cudnie położonym, jakby po środku innych słowackich gór. Taka kompilacja zapewnia takie widoki, że palce lizać. A tutejsze wschody i zachody Słońca na długo zapadną Wam w pamięć i sprawią, że będziecie chętnie wracać wspomnieniami do wycieczki.

Szczyt mający „raptem” 1611 m n.p.m., potrafi zaskoczyć. Co prawda wędrówka na górę nie nastręcza większych trudności, jednak trzeba pamiętać, że Chocz wznosi się nawet i ponad 1000 m nad okalające doliny. Całkiem sporo, jak na tak niepozorne góry. Jeżeli mieszkacie na południu Polski, całą wycieczkę można zamknąć w jednym dniu. Jednak my zachęcamy do noclegu na szczycie i delektowaniu się porannym wschodem Słońca 🙂

Wielki Chocz dojazd

Do niedawna komunikacyjnie nie była to najlepsza destynacja. Jednak z roku na rok sytuacja się poprawia. Obecnie z Krakowa możecie śmiało dotrzeć Flixbusem do Dolnego Kubina i tutaj przesiąść się na słowacki CSAD. Sprawa jest dużo prostsza, gdy podróżujecie własnym samochodem. Od polskiej granicy należy liczyć około godziny drogi (Chyżne, Korbielów) i w zależności od szlaku wybrać interesujący nas parking.  Na mapie zaznaczyliśmy dwa, z których korzystaliśmy. 

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Wielki Chocz szlaki

Mamy praktycznie 7 opcji dojścia na szczyt. Najkrótsza z nich, wiedzie z miejscowości Valaska Dubowa (2h 45 min). Natomiast prawie dwa razy dłuższa, ale za to oferująca całkiem przyzwoite ruiny pradawnego zamku, zaczyna się w mieścinie Likavka (5h). 

My jednak skupimy się na pierwszej opcji, którą podążaliśmy parokrotnie. Samochód, możemy zostawić na parkingu nieopodal informacji turystycznej, w centrum miasta (zaznaczone na mapie). Po około 45 minutach docieramy do gołoborza zlokalizowanego na stokach Soliska, mijamy je po lewej stronie (zdjęcie poniżej). W zasadzie, aż do Pośredniej Polany (Stredna Polana), szlak wiedzie stromo lasem, nabijając szybko metrów wysokości, stąd praktycznie znikoma ilość zdjęć 😊 Wychodząc z lasu, na skraju polany jest szlakowskaz informujący nas, że na szczyt pozostało odrobinę ponad godzinę drogi oraz znacznik w którym kierunku należy szukać wody. Szczyt Wielkiego Chocza znajduje się po lewej, choć trzeba przyznać, że z tej perspektywy nie jest za specjalnie urodziwy. Praktycznie wszystkie szlaki łącza się właśnie na Pośredniej Polanie, gdzie znajduje się również słynny „Hotel Chocz” (odrobinę na prawo od niebieskiego szlaku). Szałas o niewielu gwiazdkach, lecz oferujący schronienie w przypadku załamania pogody. Wybierając szlaki „zachodnie” raczej nie będziemy mieli okazji do uzupełniania wody po drodze. Można to uczynić dopiero w okolicach „Hotelu”, gdzie będziemy musieli odbić około kilometra, wyraźną ścieżką. Szczęśliwie jest ona dobrze oznaczona i nie sposób się pogubić. Z polany na szczyt już raptem godzina drogi, choć wiedzie ona już tylko do góry, to z każdym krokiem co raz bardziej widokowo! Sam szczyt, oprócz przepięknej panoramy, ma jeszcze jeden niebanalny atut. Pośród kosodrzewiny, odnajdziemy dwie polany, na których możemy rozstawić namiot (na lewo od szlakowskazu tuż przed szczytem). O tyle wygodnie, że leżąc w namiocie możemy podziwiać zarówno zachód Słońca jak i późniejszy wschód! Dla nas bomba. Słońce wstaje nad Tatrami, a dodatkowo w zasięgu wzorku, przy dobrej pogodzie będziemy mieli również Niżne Tatry, Wielką i Małą Fatra oraz choćby Babią Górę. Góry po horyzont i to z każdej strony!

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Gdy już nacieszyliśmy nasze oczy widokami, czeka nas nieuchronny powrót na dół. Jeśli się śpieszymy, wówczas najkrótszym zejściem zameldujemy się pod samochodem w dwie godziny. Wybierając na powrót czerwony szlak, w stronę Jasenovej, napotkamy kilka łańcuchów po drodze. Przydadzą się one dopiero jak zrobi się mokro i ślisko. Ciekawą opcją jest natomiast zejście czerwonym szlakiem do miejscowości Lucky, w której znajduje się ładny wodospad. Oraz (!) w nieodległych Kalemanach dzikie gorące źródła (szukajcie ich na końcu wioski). Co prawda woda jest raczej bardziej ciepła aniżeli gorąca, ale miejsce warte odnotowania i odwiedzenia. Jeżeli ktoś będzie szukał noclegu w miejscowości Lucky, to pytaliśmy w barze i bardzo szybko znalazła się tania, przyzwoita opcja. Po samochód wracaliśmy nazajutrz słowackim "pks’em".

Z naszej strony, możemy polecić krótszą opcję, czyli szlak wychodzący z Valaski. Najpierw kierujemy się kolorem niebieskim, a później już od polany kolorem zielonym. Powrót z Wielkiego Chocza, wybieraliśmy tak aby choć częściowo nie wracać się po swoich śladach, czyli czerwonym do Drapáč i póżniej zielonym na powrót na polanę i hop na dół. Lub, jeśli zeszliśmy do samej Jesenovej, to wracaliśmy autobusem po samochód za około 1 €.

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Pozostale szlaki to:

 • z Wyżniego Kubina 3 h 35 min / 1124 m podejścia;
 • z Jasenová 3 h 20 min, / 1066 m podejścia;
 • z Valaská Dubová 2 h 45 min / 952 m podejścia;
 • z Likavki przez przełęcz Spuštiak 4 h 45 min / 1230 m podejścia;
 • z Likavki koło ruin zamku Likava 5 h / 1346 m podejścia;
 • z Lisková 4 h 45 min / 1261 m podejścia;
 • z Lúčky 3 h 35 min / 1047 m podejścia.

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Ubezpieczenie

Warto również pamiętać, aby jeszcze w Polsce wykupić ubezpieczenie, które będzie obejmowało ewentualną akcję poszukiwawczo-ratowniczą w górach z użyciem śmigłowca. Koszt takiego ubezpieczenia nie jest wysoki, bo kilka zł za dzień, a koszty akcji są ogromne. Szczególnie, że nie są pokrywane z ubezpieczenia zdrowotnego NFZ i sami będziemy musieli uregulować rachunek.

Wielki Chocz pogoda
Wielki Chocz mapa: http://mapy.hiking.sk/ oraz druga mapa
Wyszukiwarka CSAD

 

 

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Wielki Chocz

 
 

 
Mała Fatra

Mała Fatra

W Małej Fatrze byliśmy kilkukrotnie i za każdym razem daliśmy się porwać jej magii. Jest tu pięknie, zachwycająco, nietuzinkowo. A tutejsze szlaki oferują wszystko, co najlepsze.

Więcej

Słowacki RAJ

Słowacki RAJ

Jest tu pięknie i relatywnie blisko, dlatego miejsce to jest wyśmienite na krótki, nawet weekendowy wyjazd. Park Narodowy Słowacki Raj oferuje wiele szybkich, niezbyt męczących tras.

Więcej

Skalne Miasta

Skalne Miasta

Kto z nas nie marzył w dzieciństwie, aby czmychnąć do zaczarowanej krainy? Zwyczajnie przekroczyć próg szafy i znaleźć się w tajemniczym labiryncie, gdzie wyobraźnia czyni...

Więcej

Podziel się

12 Comments

 1. Marek

  Odpowiedz

  Cześć super strona! Ciekawe opisy i piękne widoki. Czy opisany wyżej nocleg w namiocie, na szczycie jest legalny? Dopiero planujemy wraz z narzeczona kupno namiotu i rozpoczęcie naszej przygody z górami, a wasza strona to idealna inspiracją. Pozdrawiam

  • Odpowiedz

   Dziękujemy Marku za miłe słowa 🙂 Co do legalności spania w namiocie na szczycie, to jednoznacznej odpowiedzi nie jestem w stanie udzielić. Parku narodowego tam nie ma. Na szczycie jest kilka miejscówek na namioty, ludzie tam nocują – głównie Słowacy, więc raczej nie jest zabronione. Planowane jest utworzenie PN w Górach Choczańskich. Pewnie wtedy te kwestie zostaną uregulowane. Powodzenia w górskiej przygodzie! 😉

   • Marek

    Odpowiedz

    A czy moglibyście polecić nam jakieś forum turystyczne gdzie moglibyśmy znaleźć informację o sprzęcie turystycznym? Porady, porównania itd. W internecie jest tego sporo, ale nie wszystkie informacje są rzetelne. Pozdrawiam

    • Odpowiedz

     Jeśli chodzi o sprzęt, to zbytnio nie korzystamy z porad internetowych. Bazujemy na własnym doświadczeniu oraz na dyskusjach ze znajomymi.

 2. Stef

  Odpowiedz

  „Jednak my zachęcamy do noclegu na szczycie i delektowaniu się porannym wschodem Słońca 🙂” – czyli typowo Polska anarchija, co z tego że zabronione, wy Polacy zawsze wiecie lepiej.

 3. Michaela Koczwara

  Odpowiedz

  Czy ta krótsza trasa, którą opisaliscie nadaje się też do przejścia z dziećmi 7 i 9 lat?

  • Odpowiedz

   Trzeba tylko pamiętać, że jest tutaj prawie 1000 mentrów przewyzszenia. Po za tym, na trasie nie ma miejsc trudnych technicznie i dzieci powinny dać sobie świetnie radę:)

 4. Odpowiedz

  Czy mogę poprosić o wskazanie najłatwiejszej trasy (nie chodzi o wysokość podejścia, czy czas tylko o brak łańcuchów i wąskich półek skalnych)? Mogę wleźć wysoko i iść długo, ale bez technicznych „atrakcji”

  Dziękuję i pozdrawiam! 😘

  • Odpowiedz

   Cześć Ewka! najwygodniej będzie Ci dotrzeć na szczyt podążając niebieskim szlakiem z Valaska Dubova a od polany już zielonym – https://mapy.cz/s/2WEQN . Na polanie musisz jednak uważać na oznaczenia aby uniknąć łańcuchów. Czyli wkraczasz na polane, najpierw masz słup ze szlakówkami, a obok jest wielkie pojedyncze drzewo, gdzie często turyści odpoczywają. I teraz ruszając z tego miejsca, po około 70 metrach, napotkasz rozwidlenie ścieżki, a po środku pseudo szlakówkę z napisaem „Chocz” na białym tle. Kieruje ona w lewo, na zimowy szlak. Jeśli ją wybierzesz trafisz na łańcuchy. Natomiast zielony szlak, mało intuicyjnie idzie tutaj dalej prosto, wzdłuż polany. Zielony jest bardziej stromy, ale bez ubezpieczeń 🙂

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *