Wielki Chocz

 

Wielki CHOCZ

Wędrówka na szczyt nie nastręcza większych trudności. Choć często zaskakuje nas duże przewyższenie. Trzeba pamiętać, ze Chocz wznosi się nawet i ponad 1000 m nad okalające doliny. Całkiem sporo, jak na tak niepozorne góry. Mamy praktycznie 6 opcji dojścia na szczyt. Najkrótsza z nich, wiedzie z miejscowości Valaska Dubowa (2h 40 min). Natomiast nieco dłuższa, ale za to oferująca całkiem przyzwoite ruiny pradawnego zamku, zaczyna się w mieścinie Likavka (3h 35 min).

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Oba powyższe szlaki łącza się na Pośredniej Polanie (Stredna Polana), gdzie znajduje się „Hotel Chocz”. Szałas o niewielu gwiazdkach, lecz oferujący schronienie w przypadku załamania pogody. Do polany wędrujemy praktycznie cały czas lasem, stromymi podejściami. Wybierając szlaki „zachodnie” raczej nie będziemy mieli okazji do uzupełniania wody po drodze. Można to uczynić dopiero w okolicach „Hotelu”, gdzie będziemy musieli odbić około kilometra, wyraźną ścieżką. Szczęśliwie jest ona dobrze oznaczona i nie sposób się pogubić. Z polany na szczyt już raptem godzina drogi, choć wiedzie ona już tylko do góry, to z każdym krokiem co raz bardziej widokowo! Sam szczyt, oprócz przepięknej panoramy, ma jeszcze jeden niebanalny atut. Pośród kosodrzewiny, odnajdziemy dwie polany, na których możemy rozstawić namiot (na lewo od wierzchołka). O tyle wygodnie, że leżąc w namiocie możemy podziwiać zarówno zachód Słońca jak i póżniejszy wschód! Dla nas bomba. Słońce wstaje nad Tatrami, a dodatkowo w zasięgu wzorku, przy dobrej pogodzie będziemy mieli również Niżne Tatry, Małą i Wielką Fatra oraz choćby Babią Górę. Góry po horyzont i to z każdej strony!

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Powrót: jeśli się śpieszymy, wówczas najkrótszym zejściem zameldujemy się pod samochodem w dwie godziny. Wybierając na powrót czerwony szlak, w stronę Jasenovej, napotkamy kilka łańcuchów po drodze. Przydadzą się one dopiero jak zrobi się mokro i ślisko. Ciekawą opcją jest natomiast zejście czerwonym szlakiem do miejscowości Lucky, w której znajduje się ładny wodospad. Oraz (!) w nieodległych Kalemanach na końcu wsi odnajdziemy dzikie gorące źródła. Co prawda woda jest raczej bardziej ciepła aniżeli gorąca, ale miejsce warte odnotowania i odwiedzenia. Jeżeli ktoś będzie szukał noclegu w miejscowości Lucky, to pytaliśmy w barze i bardzo szybko znalazła się tania, przyzwoita opcja. Po samochód wracaliśmy nazajutrz słowackim pks’em.

Polecana przez nas krótsza trasa, to szlak wychodzący z Valaski, najpierw kierujemy się kolorem niebieskim później od polany już zielonym. Powrót z Wielkiego Chocza, albo zimową trasą (początkowo pokrywa się z czerwonym szlakiem w stronę Jesanovej), albo do samej Jesenovej, a następnie przejazd autobusem po samochód za około 1 EUR.

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Pozostale szlaki to:

 • z Wyżniego Kubina 4 h, ok. 1100 m podejścia;
 • z Jasenová 3 h 30 min, ok. 1070 m podejścia;
 • z Valaská Dubová, od Pośredniej Polany , 2 h 15 min, ok. 950 m podejścia;
 • z Rużomberku przez przełęcz Spuštiak, od Pośredniej Polany , 4 h 30 min, ok. 1150 m podejścia;
 • z Rużomberku koło ruin zamku Likava, od przełęczy Spuštiak , 5 h 30 min, ok. 1200 m podejścia;
 • z Lisková, od poziomicy 706 m , 4 h, ok. 1140 m podejścia;
 • z Lúčky, 4 h 15 min, ok. 1000 m podejścia.

Ubezpieczenie

Warto również pamiętać, aby jeszcze w Polsce wykupić ubezpieczenie, które będzie obejmowało ewentualną akcję poszukiwawczo-ratowniczą w górach z użyciem śmigłowca. Koszt takiego ubezpieczenia nie jest wysoki, bo kilka zł za dzień, a koszty akcji są ogromne. Szczególnie, że nie są pokrywane z ubezpieczenia zdrowotnego NFZ i sami będziemy musieli uregulować rachunek.

Prognoza pogody dla Wielkiego Chocza
Mapa: http://mapy.hiking.sk/ oraz druga mapa
Wyszukiwarka pks: http://cp.atlas.sk/vlakbus/spojenie/

 

 

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Wielki Chocz

Wielki Chocz

 
 

 

Podziel się

5 Comments

 1. Marek

  Odpowiedz

  Cześć super strona! Ciekawe opisy i piękne widoki. Czy opisany wyżej nocleg w namiocie, na szczycie jest legalny? Dopiero planujemy wraz z narzeczona kupno namiotu i rozpoczęcie naszej przygody z górami, a wasza strona to idealna inspiracją. Pozdrawiam

  • Odpowiedz

   Dziękujemy Marku za miłe słowa 🙂 Co do legalności spania w namiocie na szczycie, to jednoznacznej odpowiedzi nie jestem w stanie udzielić. Parku narodowego tam nie ma. Na szczycie jest kilka miejscówek na namioty, ludzie tam nocują – głównie Słowacy, więc raczej nie jest zabronione. Planowane jest utworzenie PN w Górach Choczańskich. Pewnie wtedy te kwestie zostaną uregulowane. Powodzenia w górskiej przygodzie! 😉

   • Marek

    Odpowiedz

    A czy moglibyście polecić nam jakieś forum turystyczne gdzie moglibyśmy znaleźć informację o sprzęcie turystycznym? Porady, porównania itd. W internecie jest tego sporo, ale nie wszystkie informacje są rzetelne. Pozdrawiam

    • Odpowiedz

     Jeśli chodzi o sprzęt, to zbytnio nie korzystamy z porad internetowych. Bazujemy na własnym doświadczeniu oraz na dyskusjach ze znajomymi.

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *