Gorczański Lubań

Sami nie wiemy co lepsze, wschód, czy zachód Słońca widziany z tutejszej wieży widokowej. Dlatego postanowiliśmy połączyć obie atrakcje w jedną wycieczkę i skorzystać z bazy namiotowej pod Lubaniem. Jest tu wystarczająco miejsca na kilkanaście namiotów i miejsce na ognisko. Ale zacznijmy od początku. Według wierzeń ludowych Lubań jest miejscem przeklętym. I jednocześnie magicznym. Miejscowi czarownicy toczyli na szczycie spory między sobą. Pewnego razu, po rzuceniu przez jednego z nich przekleństwa, zaginęło całe stado owiec wraz z juhasami. Raz w roku, w dniu świętego Jakuba – 25. Lipca dochodzą spod ziemi okrzyki juhasów oraz brzęczą dzwoneczki owiec. Lepiej wtedy nie przebywać na szczycie. Straszne i mroczne dzieje…

Na szczęście, w pozostałe dni roku nie jest już tak mroczno. Na Lubań wiedzie kilka szlaków, dzięki którym mamy co najmniej 9 opcji wejścia na szczyt. Dla nas najciekawszą i przy okazji najszybszą drogą jest niebieski szlak z przełęczy Snoska. Jeśli zdecydujemy się wybrać samochodem, to jest tu spory parking.

Na przełęczy znajdują się charakterystyczne Organy Hasiora. Jest to 13 metrowy pomnik-rzeźba powstały w roku 1966, którego autorem był Władysław Hasior. Pomnik ten zwany jest organami, ponieważ został zaprojektowany w taki sposób, aby wydawał dźwięki podczas podmuchów wiatru. Jednak na przekór swojej nazwie, pomnik z niewiadomych przyczyn nigdy nie zagrał. Sama rzeźba od początku wzbudzała liczne kontrowersje, a obecnie po remoncie w 2010 roku, zainstalowano na niej pasterskie dzwonki, które dźwięczą przy silniejszych podmuchach.

Około 300 metrów dalej znajduje się góra Wdżar. Przez długi czas wydobywano tutaj andezyt. Znajdują się tutaj trzy nieczynne kamieniołomy: Snozka, Tylka oraz Lisi Łom. Szczególnie ciekawy jest pierwszy z nich, zwany również kamieniołomem Wdżar, wąski na 30 m, posiadający wysokie, strome ściany. Jest on miejscem odwiedzanym chętnie przez wspinaczy, fotografów, geologów, czy przechodzących turystów. Wiedzie do niego wyraźna ścieżka (wejście znajduje się za wieżą nadajnikową), a niebieski szlak odbija w prawo.

Według szlakowskazów i różnych map, dojście na szczyt Lubania niebieskim szlakiem trwa około 2h 10 min. W tym czasie pokonujemy dystans 5,7 km i 594 metry przewyższenia. Na szczycie odnajdziemy wieżę widokową postawioną tutaj latem 2015, dwa krzyże, studencką bazę namiotową, oraz fundamenty starego schroniska. W zasadzie istniały tutaj dwa schroniska. Pierwsze podczas wojny było schronieniem dla partyzantów i zostało spalone przez Niemców we wrześniu 1944 roku. Drugie, powstałe w roku 1974 spłonęło od uderzenia pioruna. Na południowej części polany widoczne są wychodnie skalne piaskowców zwane Samorodami. Na szczycie czeka nas zaskoczenie, ponieważ Lubań składa się tak naprawdę z dwóch szczytów, które w zależności od źródła mają 1211 lub 1225 metrów wysokości. Czasami są sobie równe, czasami wschodni szczyt – Średni Groń jest niższy, wszystko w zależności skąd będziemy czerpać wiedzę.

Przy prawdziwym szczęsciu może zadziałać nam strona internetowa z kamerkami z gorczańskich wież widokowych.

https://www.ochotnica.pl/pl/514/0/kamery-online.html

Pozostałe opcje dotarcia na szczyt:

  • Grywałd: 2h 30 min zielony
  • Krościenko: 3h 30 min Czerwony
  • Tylmanowa: 3h 05 min zielony
  • Ochotnica Dolna: 2h 25 min Niebieski
  • Ochotnica Dolna (stacja benzynowa): 2h 40 min zielony
  • Kluszkowce: 2h 55 min Żółty
  • Maniowy: 3h 50 min zielony+ Czerwony
  • Huba: 4h 30 min Niebieski + Czerwony
  • Przełęcz Knurowska: 4h 25 min Czerwony
  • Turbacz: 6h 50 min Czerwony

Podziel się

2 Comments

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *