Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Babia Góra Beskid Żywiecki
najłatwiejszy szlak na Babią Górę

– Babia Góra Jest najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego
– Babia Góra wysokość: 1725 m n.p.m.
– Parking na Przełęczy Krowiarki kosztuje 15 pln
– Wejście na teren Babiogórskiego Parku Narodowego jest płatne
– Najłatwiejszy szlak na Babią Górę wiedzie z Przełęczy Krowiarek

Babia Góra nie bez kozery zwana jest Matką Niepogód i Kapryśnicą. Bo gdy w dolinach cisza i spokój, to na jej grzbiecie pogoda potrafi wyczyniać cuda i zmieniać się jak w kalejdoskopie, a silny wiatr już niejednemu turyście potargał włosy. Jeśli aura sprzyja, wycieczka będzie wyśmienita, jednak przy załamaniu pogody, trzeba mieć się na baczności. Babia Góra jest najwyższą polską górą, poza Tatrami, sięga 1725 metrów wysokości. Jej wysokość sprawiła, że w XIX wieku nadano jej szlachetne imię – Królowa Beskidów. A od niedawna mieszkańcy Orawy uważają ją za Orawską Świętą Górę. Kto był tu raz, ten wraca częstokroć, chociażby aby ujrzeć magiczny wschód słońca na Babiej Górze. Warto również wspomnieć, że szczyt ten należy do Korony Gór Polski.


Babia Góra szlak
Babia Góra szlaki cudne
Babia Gora widok ze szlaku

Jak dojechać na Babią Górę?

Z centrum Krakowa na parking na Przełęczy Krowiarki trzeba liczyć niespełna 2h. Dotychczas najwygodniej podróżowało się przez Maków Podhalański oraz Zawoję. Jednak dzięki inwestycji i usprawnieniu ruchu na Zakopiance, warto rozważyć opcję jazdy przez Rabkę oraz Zubrzycę Górną. Niezmienne są busy Kraków – Zawoja. Tych szukajcie w okolicach Dworca MDA. Tradycyjnie, jeśli planujecie podróż w sezonie, warto pokusić się o kupno biletu online. Ostatni kurs pozwala na pojawienie się w Zawoi koło godziny 22. Spokojnie zdążycie na wschód Słońca 😉 Busy Kraków Zawoja – Klik

Parking na przełęczy Krowiarki

Parking znajduje się na Przełęczy Krowiarki (Lipowieckiej). Z centrum Zawoi dotrzecie tutaj po około 20 minutach, choć przełęcz administracyjnie należy już do Zubrzycy Górnej. Na końcu drogi czekają na Was krótkie serpentyny. Uważajcie tutaj szczególnie zimą, bo bywa tu sporo śniegu i oczywiście ślisko. Na Przełęczy Krowiarki znajduje się spory parking, za który trzeba zapłacić 20 zł.

przełęcz Krowiarki parking babia góra
Parking na Przełęczy Krowiarki – tuż przy kasach wstępu do Babiogórskiego Parku Narodowego
bilety wstepu Babia Gora
w tym niewielkim budynku można kupić bilety wstępu

Najłatwiejszy szlak na Babią Górę

Szlak na Babią Górę najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego: Przełęcz Krowiarki – Sokolica- Kępa – Gówniak – Babia Góra – Przełęcz Brona – Schronisko Markowe Szczawiny – Skręt Ratowników – Przełęcz Krowiarki. Czas: 5h 30 min, Dystans: 13,7 km, Przewyższenie: 948m

Babia Góra jest gęsto opleciona siecią szlaków turystycznych. Na większość z nich należy zarezerwować sobie co najmniej pół dnia. Jednak w naszej opinii najładniejszym szlakiem na Babia Górę oraz najłatwiejszym będzie szlak, który wiedzie wprost z Przełęczy Krowiarki. Przemierzaliśmy nim już kilkakrotnie trasę do góry i na dół i na nim skupimy się podczas naszej wirtualnej opowieści.

Babia Góra Mapa – Szlak Turystyczny na Najwyższy Szczyt Beskidu Żywieckiego (Pętla)

Ile idzie się na Babią Górę?

Szlak z Przełęczy Krowiarki na szczyt Babiej Góry powinien zająć Wam około 2,5 h. Jest to oczywiście szacunkowy czas, ponieważ Babia Góra zimą wymaga od nas zdecydowanie więcej. A nie można też przecież zapomnieć o zdjęciach. Jeżeli interesuje Was tylko wejście na Babią Górę i następnie powrót na Przełęcz Krowiarki, to zarezerwujcie sobie 3,5 h. Do góry będzie do pokonania ponad 700 metrów przewyższenia. Jak widać, zejście jest ekspresowe. Jednakże my namawiamy Was do pętli, która będzie wiodła przez Schronisko Markowe Szczawiny, a powrót na Przełęcz Krowiarki powiedzie już niebieskim szlakiem, trawersującym zbocza Królowej Beskidów. W takiej konstelacji na całą wycieczkę trzeba liczyć na około 5,5 h. Do niektórych z Was kusząco będzie uśmiechać się jeszcze Mała Babia Góra. Jeśli ją uwzględnicie w swoich planach, to trzeba doliczyć dodatkowe 35 minut.

Babia Góra szlak
Przełęcz Krowiarki – Czerwony szlak na Babią Górę skręca tutaj w lewo

Przełęcz Krowiarki – Sokolica

Czas: 60 min, Dystans: 1,6 km, Przewyższenie: 356 m

Aby wkroczyć w bramy Babiogórskiego Parku Narodowego trzeba uiścić opłatę za wejście w wysokości 5 zł bilet normalny, oraz 2,5 zł bilet ulgowy. To, komu przysługuje zniżka, możecie przeczytać na stronie parku. Opłaty za wstęp są inkasowane od ostatniego weekendu marca do 30 listopada. Sporą radość sprawił nam fakt, że bilet ma formę pocztówek z babiogórskimi widokami. Super pamiątka! Podobne niespodzianki były kiedyś w Pieninach, niestety idea została porzucona 🙁 Szlak na Babią Górę zaczyna się na  Parkingu na Przełęczy Krowiarki. Przełęcz oddziela Pasmo Policy od Królowej Niepogód. Na niektórych mapach turystycznych znajdziecie również poprzednią nazwę – Przełęcz Lipnicka. Niegdyś ludowe opiekunki, czy też pasterki krów, przyprowadzały je na przełęcz, na polane. I tak nazwa się uległa modyfikacji. Co ciekawe, nie jest to jedyne nawiązanie do bydła na czerwonym szlaku, o czym wkrótce sami się przekonacie 🙂

Babia Gora z Przełęczy Krowiarki

Zaraz za kasą i sklepikiem z pamiątkami następuje rozwidlenie ścieżki. W prawo odbija niebieski szlak, trawersujący zbocza Babiej, wiedzie prosto do schroniska Markowe Szczawiny (2h 10 min). Można ten odcinek wykorzystać do powrotu z dzisiejszej wycieczki lub jako dojście do żółtego szlaku znanego szerzej jak Perć Akademików (2h). Jednak Was interesuje szturmujący dziarsko zbocze, lekko po skosie szlak czerwony. Początkowo ścieżka wiedzie kamienno-drewnianymi stopniami przez iglasty las, który wygląda dość ciekawie dzięki niezmiernie wysokim drzewom. Na pierwsze widoki musicie poczekać. Pojawią się mniej więcej po godzinie drogi. Dotrzecie wówczas do miejsca, w którym jeszcze w XIX wieku gniazdował orzeł przedni. Mylony przez miejscowych z sokołem. I stąd nazwa pierwszego szczytu na Waszej drodze – Sokolica 🙂

Sokolica Babia Gora
Sokolica Babia Góra
Babia Gora szlaki
Panorama z Sokolicy w zachodnim kierunku

 Sokolica – Kępa – Gówniak – Babia Góra

Czas: 1h 23 min, Dystans: 3 km, Przewyższenie: 361 m

Sokolica mieści się on nad niewielkim urwiskiem skalnym, opadającym w stronę Zawoi. Są ławeczki, są ładne widoki i jest to idealne miejsce na pierwszy dłuższy odpoczynek. Od tego momentu zaczyna dominować kosodrzewina. Czasem ma się wrażenie, że wkroczyło się w jej krainę. Jest gęsta, wysoka i zielona. A co najważniejsze, świetnie chroni od wiatru! Jeśli po drodze zauważycie leżące granitowe słupki graniczne z literkami D i S, to warto wiedzieć, że podczas II wojny światowej przebiegała tędy słowacko-niemiecka granica. Po kilku minutach od Sokolicy mignie Wam odbicie zielonego szlaku w stronę wspomnianego wcześniej niebieskiego, wiodącego dołem szlaku do schroniska. Po 30 minutach dotrzecie do drugiego szczytu grzbietowego –  Kępy. Widok jest tutaj już zdecydowanie bardziej imponujący, niż na Sokolicy. Przede wszystkim na horyzoncie pojawię się nieśmiało Tatry!

Babia Góra - szlaki turystyczne
Sokolica Babia Góra – taras widokowy
Babia Góra w drodze na szczyt

Jeszcze 20 minut w kosówce nim na dobre ją opuścicie i zaczniecie podejście pod wydawałoby się dzisiejszy cel wędrówki. Prawie. To Gówniak znany również jako Wołowe Skałki. Niegdyś wypasane były tutaj woły, a czemu Gówniak? Zgadnijcie:) a i czy czasem Zawoja nie była jakimś bydlęcym centrum Wszechświata?  Stąd na główny wierzchołek Babiej Góry – Diablak, jeszcze 20 minut wśród widoków, które dodają sił i radują serce! Metry same uciekają.

babia gora szlak
Sokolica widziana z Gówniaka
babia góra i tatry
Babia Góra - szlak
szlak na babią górę z krowiarek
Babia Góra szlak

Babia Góra – Królowa Beskidu Żywieckiego

Sam szczyt jest dość sporawy, rozległy. A panorama istnie fantastyczna. Wzrok automatycznie ucieka ku tatrzańskim szczytom. Ale widać również Jezioro Orawskie, Wielki Chocz, Małą Fatrę, Pilsko, Małą Babią, nowy zalew w Świnnej, Jałowiec, Zawoję oraz Pasmo Policy. A jeśli pogoda dopisze, to i śmiało Skrzyczne oraz Baranią Górę. Sporo działo się tu w przeszłości. W pierwszej chwili rzuca się w oczy, długi na 10 metrów kamienny mur, chroniący przed wiatrem. I super, bo wiatr wyczynia tutaj niezłe harce. Odnajdziecie również ustawiony w roku 1876 przez Węgrów obelisk upamiętniający wejście na szczyt arcyksięcia Józefa Habsburga. Jest to jego druga wersja, albowiem wcześniejsza została zdruzgotana podczas Wiosny Ludów. Józef nie był jedynym sławnym władcą, który nawiedził tutejszy szczyt. Drugim, który pokusił o rozszerzoną wersję zwiedzania, obejmującą wschód Słońca, był Włodzimierz Ilicz Lenin. Lecz upamiętniająca to wydarzenie tablica została usunięta przez turystów.

babia gora w beskidzie zywieckim
babia gora i szlak na szczyt
czerwony szlak na Babia Gore
szczyt Babiej Góry

Ponadto odnajdziecie tutaj płytę skalną, na której wyryto napis „74 Górnośląski Pułk Piechoty dla uczczenia Czynu Legionowego i jego twórcy, pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego”. Co ciekawe, po śmierci Marszałka, na Babiej oraz kilku okolicznych szczytach, zapłonęły symboliczne ogniska, a ziemia z Babiej Góry została złożona na jego grobie. Jest też tablica pamiątkowa poświęcona Papieżowi, którą ufundowali Słowacy, na pamiątką pielgrzymki papieża do ich kraju. Zaraz obok jest ołtarz, na którym co roku, w okolicach połowy września, odprawiana jest msza tak zwana „GOPRowska”. Jeśli natomiast zejdziecie w dół kilka kroków żółtym szlakiem (Percią Akademicką), to odnajdziecie białą statuetkę Matki Bożej oraz tablicę z brązu upamiętniającą Kongres Eucharystyczny i Rok Maryjny 1987. Figura umieścili tutaj ratownicy GOPR w latach 80tych jako podziękowanie za ocalenie papieża z zamachu przeprowadzonego przez Ali Agce. W ramach ciekawostek, warto wspomnieć, że przez masyw przebiega Wielki Europejski Dział Wodny (zlewisko Bałtyku i Morza Czarnego).

szczyt Babiej Góry
Babia Góra z Krowiarek
Babia Góra szlak
Babia Góra z Krowiarek
Babia Góra najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego

Babia Góra – Przełęcz Brona – Schronisko Markowe Szczawiny

Czas: 1h 15 min, Dystans: 3 km, Przewyższenie: 0 m

Jeśli nie macie za dużo czasu, to powrót do samochodu tą samą trasą, zajmie Wam 75 min. Ale jeśli nie lubicie wracać po swoich śladach, to polecamy drogę okrężną, czyli najpierw zejście przez Przełęcz Brona, do schroniska Markowe Szczawiny i dopiero stąd niebieskim szlakiem do auta (łącznie 3h 15min). Dłużej, ale ciekawiej. Szczególnie, że będziecie mieli opcję spojrzenia na Babią z innej perspektywy, oraz zejść przez Rumowisko Babiej Góry. Jest ono największe w całych polskich Beskidach Zachodnich i ma postać tzw. Tablic Zejsznera. Są to spore, płaskie kamienie, zbudowane z piaskowca magurskiego. Nazwa upamiętnia nazwisko geologa Ludwika Zejsznera, zajmującego się Babią Górą.

Na przełęczy, jeśli pognacie prosto, to po 20 minutach szlak wyprowadzi Was na nieco niższy szczyt. Będzie to Mała Babia Góra. Nie jest to bardzo czasochłonne podejście, dlatego jeśli tylko macie siły i czas to zachęcamy. Szczególnie, że na Małej Babiej Górze bywa zdecydowanie mniej tłoczno i spojrzenie na samą Babią Górę jest warte zachodu. Natomiast jeśli wybierzecie na Przełęczy Brona czerwone znaczniki prowadzące w  dół, to po również po 20 minutach, zameldujecie się w schronisku Markowe Szczawiny, na gorącej herbatce.

Babia Góra Szlaki
zejście z Babiej Góry, na drugim planie Mała Babia Góra
Korona Gór Polski
Babia Góra szlak od strony Przełęczy Brona
szlaki w Babiogórskim Parku Narodowym
Babia Góra od zachodu

Schronisko Markowe Szczawiny

Schronisko Markowe Szczawiny to przyjemne górskie schronisko PTTK w Beskidzie Żywieckim, które odnajdziecie na północnych stokach Babiej Góry. Znajduje się na wysokości 1180 m n.p.m. Schronisko Markowe Szczawiny było pierwszym polskim schroniskiem w Beskidach Zachodnich. Zostało wybudowane z inicjatywy prezesa Oddziału Babiogórskiego Towarzystwa Tatrzańskiego dr. Hugona Zapałowicza. Oficjalne otwarcie pierwszego schronienia, które składało się z kuchni, jadalni oraz dwóch izb (męskiej oraz damskiej) nastąpiło 15 września 1906 roku. Przez ponad wiek istnienia, doświadczyło kilku etapów przebudowy.

W roku 2007 stary budynek schroniska Markowe Szczawiny został kompletnie rozebrany.  Na jego miejscu powstał kompletnie nowy obiekt, który otworzył się dla turystów 21 listopada 2009. Panuje tu przyjemna atmosfera, choć bywa gwarno i ciasno. Dziś Schronisko Markowe Szczawiny oferuje 40 miejsc noclegowych, dlatego jeśli planujecie tutaj nocleg, warto dokonać rezerwacji ze sporym wyprzedzeniem. P. S. Pamiętajcie, że to nie koniec wycieczki, ponieważ czeka na Was jeszcze około 2-godzinny, już niespecjalnie wymagający, leśny spacer wzdłuż niebieskiego szlaku.

Schronisko Babia Góra – strona online Klik

Babia Góra
Szlak na Przełęcz Brona i Mała Babia Góra
przełęcz Brona - Babia Góra
Babia Góra Schronisko
Babia Góra Schronisko – Schronisko Markowe Szczawiny

Babia Góra, jaki wybrać szlak na Matkę Niepogód?

Dobrze, chcecie jechać na Babia Góra, ale który szlak wybrać? Na szczycie spotyka się 5 szlaków w tym dwa prowadzące ze słowackiej strony, oczywiście wariantów dotarcia na wierzchołek jest sporo więcej. Jednak nim wybierzecie się na szlak warto najpierw spojrzeć na mapę i odpowiedzieć sobie na pytanie gdzie jest Babia Góra i jak wygląda rozłożenie szlaków. Będzie to najbardziej istotna kwestia dla osób nie posiadających samochodu, ponieważ z Przełęczy Krowiarki z której wyrusza najbardziej popularny szlak jest dość problematyczny dojazd komunikacją publiczną. Pamiętajcie tylko, że sama Zawoja jest dość rozległą wioską i nie każdy autobus dociera do tej samej części. Poniżej wskażemy najpopularniejsze warianty na spacer. Jeśli wybrany przez Was będzie prowadził przez Schronisko to możecie zdecydować na najtrudniejszy szlak na Babią Górę czyli Perć Akademików. Pamiętajcie, że trasa jest zamknięta w zimie.

Szlaki na Babią Górę:

– Zawoja Czatoża – Babia Góra przez Małą Babią – 4h 15 min / 9,7 km / 1166 m przewyższenia / mapa / + powrót
– Zawoja Markowa – Babia Góra przez Schronisko – 3h 10 min / 6,3 km / 1010m przewyższenia / mapa / + powrót
– Zawoja Lajkonik – Babia Góra przez Schronisko – 3h 50 min / 8,6 km / 1098m przewyższenia / mapa / + powrót
– Zawoja Policzne – Babia Góra przez Schronisko – 3h 50 min / 8,5 km / 1083m przewyższenia / mapa / + powrót
– Przełęcz Krowiarki – Babia Góra – 2h 23 min / 4,6 km / 717 m przewyższenia / mapa / + powrót
– Perć Akademików statystyki od schroniska – 1,31 h / 2,5 km / 552 m przewyższenia / mapa

szlaki na Babia Gorę
zachód słońca babia góra
Zachód Słońca na Babiej Górze

Pogoda na Babiej Górze

Babia Góra jak przystało na Matkę niepogód bywa kompletnie nieprzewidywalna. Nie warto jej lekceważyć nawet przy dobrej pogodzie. Pamiętajcie aby nawet latem wrzucić do plecaka ciepłe rzeczy. Zresztą nie bez przyczyny koło schroniska znajduje się GOPRówka. Wiosną i latem przez grań przetaczają się tutaj gwałtowne burze a huraganowe wiatry przeszły już tu do legend. Jednak to Babia Góra zima jest najbardziej niebezpieczna. Ratownicy większość akcji przeprowadzają jesienią oraz zimą, gdy zmrok zapada bardzo szybko, a śmiałkowie jeszcze szybciej opadają z sił przedzierając się przez śnieżne zaspy.

Jednak najczęstsze zagrożenie niesie ze sobą mgła oraz niskie chmury które utrudniają nawigację. O zabłądzenie w takich warunkach nie jest trudno, a warto pamiętać, że północne żleby mają nawet 70 stopni nachylenia. I tak jak w Tatrach, schodzi tutaj relatywnie dość sporo lawin, dlatego warto sobie zapisać dwa numery alarmowe: 985 lub 601 100 300.

Pogoda Babia Góra – Klik oraz Klik

wschód Słońca na Babiej Górze
Wschód Słońca na Babiej Górze

Babia Góra Zimą

Trzeba przyznać, że Babia Góra zimą to zupełnie inna para kaloszy. Zacznijmy od samego dojazdu na parking na Przełęczy Krowiarki. Droga, która tutaj prowadzi jest dość stroma, z kilkoma ostrymi zakrętami. Warto mieć w pogotowiu łańcuchy, bo nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Łańcuchy w bagażniku to nie jedyna ochrona. Warto również pamiętać o raczkach na buty. Szlak na Babią Górę często bywa wyślizgany, a takie wyposażenie zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo. Sami parokrotnie, nie mając raczków pod ręka, wybieraliśmy się do góry okuci w pełnoprawne raki ?

Pamiętajcie również, że zimą lubią tutaj wiać huraganowe wiatry, a zamiecie i zawieje nie należą do rzadkości. Dlatego warto szczegółowo spojrzeć na prognozy pogody dedykowane stricte dla Babiej Góry, a nie dla Zawoi. Pamiętajcie również, że zimą nie dotrzecie na Babią Górę wszystkimi szlakami. Zamknięta jest Perć Akademików, która prowadzi żółtym szlakiem od Schroniska Markowe Szczawiny. Zimą, do Królowej Beskidów należy podchodzić z wielką pokorą! Przy słonecznej pogodzie, gdy szlaki na szczyt Babiej Góry są przetarte, z pewnością będzie to fantastyczna przygoda. I ten widok na Tatry w zimowej szacie ?

Babia Góra
Babia Góra zimą

Noclegi w Zawoi

Wybierając się na podbój Beskidu Żywieckiego oraz Babiej Góry, częstokroć będziecie potrzebowali miejsca, gdzie warto przenocować. Jeśli cenicie sobie klimat schronisk górskich, to z całego serca możemy odesłać Was do Schroniska na Hali Krupowej. Drugim schroniskiem w okolicy będzie Schronisko Markowe Szczawiny, leżące u stóp Babiej Góry. Natomiast jeśli szukacie bardziej tradycyjnych noclegów, to najrozsądniej będzie poszukać ich właśnie w Zawoi, choćby za pomocą wyszukiwarki booking. Jak działa i jak poruszać się po jej zakamarkach opisaliśmy tutaj.

Czy na Babiej Górze jest kamera?

Jako, że sami jesteśmy góroholikami, to bardzo lubimy podglądać, co tam się dzieje w górach. Dodatkowo, kamery zawsze pomagają ocenić aktualną sytuację pogodową. Dlatego też polecamy kamerkę z widokiem na Babią Górę, umiejscowioną na Mosornym Groniu. Kamera online spogląda na świat z górnej stacji narciarskiej Mosorny Groń. Babia Góra kamera -> Klik

Babia Góra Wschod Słońca
Babia Góra wschód Słońca z widokiem na Tatry

Legenda związana z Babią Górą

Miejsca tajemnicze i wyjątkowe zawsze były okryte kotarą baśni i legend. I taka też jest Babia Góra. Na Orawie do dziś powiada się, że gdy na przełęczy Krowiarki baba czekała na kochanka zbójnika i spostrzegła kamratów niosących ciało lubego, skamieniała z żalu. Według jeszcze innego podania uważa się, że jest to sterta kamieni, którą usypała baba olbrzymka przed swoim domostwem. Orawianie mają spory sentyment do Babiej Góry i szczyt nazywają Orawską Świętą Górą. A czemu Diablak? Ponieważ na zlecenie zbója sam diabeł budował tutaj zamek. Czort nie zdążył jednak ukończyć warowni do świtu i gdy kur zapiał o poranku, zamek rozsypał się, grzebiąc pod kamieniami rzezimieszka. Dlatego też czasem na szczycie słychać spod kamieni dźwięki szurającej po kamieniach ciupagi. Historia ta ma odzwierciedlenie w innych nazwach szczytu, jak Diabli Zamek, czy Diable Zamczysko. Odbywały się tutaj również spotkania czarownic, dlatego też uważajcie na siebie w górach 🙂

Babia Góra

Babiogórski Park Narodowy

Babiogórski Park Narodowy został utworzony w roku 1954. Znajduje się on w województwie małopolskim, przy granicy ze Słowacją. Park swym zasięgiem obejmuje masyw Babiej Góry, ponadto również fragment stoków Pasma Policy, położonych nieopodal przełęczy Krowiarki (Lipowieckiej). Na Słowacji z kolei istnieje park krajobrazowy „Horná Orava”.  Siedziba Babiogórskiego Parku Narodowego znajduje się w Zawoi. Tutaj też znajdziecie specjalny Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego. Pomyślcie tylko, że Babiogórski Park Narodowy odwiedzany jest co roku przez ponad 100 tysięcy turystów!

przyroda na Babiej Gorze

Zwierzęta w Babiogórskim Parku Narodowym

W okolicach Babiej Góry możecie spotkać ponad setkę różnych gatunków ptaków. Mając szczęście, znajdziecie tutaj dzięcioły oraz puchacze. Oczywiście schronienie znalazły tu i większe ssaki: tajemnicze rysie, jelenie, watahy wilków oraz niedźwiedzie, które lubią pomrukiwać w kosodrzewinie. Warto podkreślić, że obszar Babiej Góry jest także miejscem występowania rzadkich gatunków roślin.

zachód słońca babia góra
Zachód Słońca na Babiej Górze

Informacje Praktyczne

– Babia Góra Pogoda – sprawdźcie tutaj lub tutaj
– Babia Góra Warunki na szlaku – są publikowane przez Park Narodowy i są dostępne tutaj a komunikat lawinowy GOPRu znajdziecie tutaj
– GOPR Babia Góra: 985 lub 601 100 300
– Wejście na teren Parku jest płatne
Babia Góra Perć Akademików
– Parking na Przełęczy Krowiarki kosztuje 15 pln
– Babia Góra czy można z psem? na teren Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania czworonogów.

zachód słońca babia góra
Zachód Słońca Babia Góra

Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na stronach bloga wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Pozwoli to nam dalej się rozwijać i tworzyć nowe wpisy. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


Produkty z Górskiej Półki, czyli nasz sklepik


14 komentarzy

  • Na drugi raz z Babią polecamy szlak przez Perć Akademicką, co prawda jest to nieco trudniejsza opcja, ale mega interesująca 🙂

 1. Ooo tak 🙂 Ostatni raz na Babiej prawie 3 lata temu, wcześniej – niekiedy po kilka razy w roku. Dusza się rwała, ale ciało nawaliło – życie.
  Aleee może uda się teraz, już za momencik, za dwa dni – żeby tylko sił starczyło 🙂
  Fajny opis i piękne zdjęcia – dziękuję! 🙂

 2. Tomek Szymański Reply

  Bardzo interesujący wpis, zawierający sporo cennych informacji. Super!

 3. Czy z aktywnym 8latkiem na Perć Akademików to dobry pomysł?

  • trudno nam powiedzieć, ponieważ na dzień dzisiejszy wędrujemy z 3 latkiem i nie mamy punktu odniesienia.

 4. Ja bym odradzała: moze się pojawić lęk przestrzeni i przyblokuje go na łańcuchach lub klamrach a to może się nieciekawie skończyć. Na początek szlak opisany w artykule będzie ok 🙂

 5. Czy z przyczepką rowerową damy tam radę? W przyczepce aktywny 2-latek.

 6. Czy na tym odcinku jest też moment gdzie trzeba wspinać się po łańcuchach/drabinkami w skałach?
  Na niektórych relacjach widzę takowe fragmenty stąd pytanie 🙂

  • na czerwonym szlaku z Krowiarek nie ma takich trudności. To o czym piszesz można odnaleźć na Perci Akademików, czyli na żółtym szlaku od strony schroniska. Jest on jednokierunkowy i zamykany na zimę

 7. Państwa wpisy sa pełne uroku,konkretnych wiadomości i nie zawierają przesadnej autopromocji.Skorzystałem w zeszłym roku z opisu gór Stołowych i schroniska na Szczelińcu
  Teraz też z przyjemnością wykorzystam Państwa doświadczenie dotyczące Babiej Góry.Pozdrawiam serdecznie i dziękuję .Jurek.

  • bardzo dziękujemy za miły komentarz, pozdrawiamy i do zobaczenia na szlaku 😉

Write A Comment