Babia Góra – Perć Akademików

Czas: 4h 30min Dystans: 11,8 km Przewyższenie: 916 m Mapa: tutaj

Wygląda na to, że każde poważne góry mają swoją Perć. Mają ją Tatry, nawet dwie, mają je Pieniny, jak również i Beskidy. Dziś oprowadzimy Was przez tą ostatnią. Zobaczymy, czy jest tu strasznie, stromo i niebezpiecznie. Perć Akademików, znajduje się w masywie Babiej Góry, o której urokach i legendach pisaliśmy w tekście opisującym czerwony szlak z Krowiarek.

Perć Akademików opis szlaku

Szlak przez Perć jest koloru żółtego i startuje z okolic schroniska Markowe Szczawiny. Aby się do niego dostać, najwygodniej będzie pozostawić samochód na przełęczy Krowiarki i przespacerować spokojnym, leśnym odcinkiem, oznaczonym kolorem niebieskim. Ten kawałek zajmie Wam około 2h.  Bądźcie przygotowani, że za parking przyjdzie Wam zapłacić 15 zł a za wejście do Parku 5 zł (bilet normalny). Jeśli podróżujecie komunikacją publiczną, to z Zawoi Lajkonik trzeba liczyć na podejście ok 2,5h.

PERĆ-AKADEMIKÓW
PERC-AKADEMIKOW

Perć Akademików jest jednym z najtrudniejszych i najciekawszych szlaków w Beskidach. Są tutaj sekwencje łańcuchów i klamry.  Widoki niestety nie są tak spektakularne, jak ze szlaku czerwonego, wiodącego na szczyt z Krowiarek. Ale czy faktycznie szlak ten jest taki trudny? Został on wyznaczony przez Władysława Midowicza, pochodzącego z wioski leżącej u stóp Gorganów, w roku 1925. Zresztą wyznakował on również wszystkie inne polskie szlaki w okolicach Babiej Góry. Midowicz uczestniczył w słynnej Wojnie na pędzle. Konflikt rozgorzał pomiędzy Babiogórskim Oddziałem Towarzystwa Tatrzańskiego a niemiecką organizacją turystyczną Beskidenverein z Bielska. Polegał w uproszczeniu na zamalowywaniu i niszczeniu „wrogich” oznaczeń oraz tablic oponentów. W skrajnych przypadkach do podpaleń schronisk. Znamienne było zebranie z całego masywu babiogórskiego wszystkich tablic Beskidenverein przez Midowicza i spaleniu ich na jednym stosie. Później, w latach 1932–1937 W. Midowicz był gospodarzem schroniska na Markowych Szczawinach.

PERC-AKADEMIKOW
PERC-AKADEMIKOW

Jednak wróćmy do samego szlaku. Rozpoczyna się on przy Skręcie Ratowników (10 min od schroniska). Został poprowadzony najbardziej stromymi, północnymi stokami Babiej Góry. Zimą w obawie przed lawinami jest zamykany. Informacji o tym czy szlak został już zamknięty/otwarty najlepiej szukać na stronie Parku w zakładce z aktualnościami. Dla przykładu w roku 2018 Perć została zamknięta z dniem 3-go grudnia. Dodatkowo dla bezpieczeństwa, przyznano mu miano jednokierunkowego. Tylko i wyłącznie do podchodzenia na szczyt. Przez pierwsze 20 minut szlak prowadzi tajemniczo lasem. Gdzieś w prześwitach czasem tylko mignie zarys szczytu. I wtedy czuć, że będzie sążnie i stromo.

PERC-AKADEMIKOW
PERC-AKADEMIKOW
PERC-AKADEMIKOW
PERC-AKADEMIKOW

Po wyjściu z lasu, w drodze na szczyt, spotkacie kilka miejsc ubezpieczonych, lecz nie są one skomplikowane, ani technicznie trudne. Czasem zwyczajnie leżą pośrodku ścieżki, nie bardzo wiadomo po co. Większość łańcuchów odnajdziecie na poniższych zdjęciach. Pierwszą, chyba nawet najdłuższą sekwencję łańcuchów, można nawet obejść dołem 😊 Obiektywnie rzecz biorąc, najtrudniejszym punktem na szlaku pozostaje 8 metrowa pionowa ściana o nazwie Czarny Dziób. I faktycznie, trzeba się tutaj odrobinę nagimnastykować. Są łańcuchy i klamry w ilości sztuk 6. Jeśli ktoś ma już doświadczenia z tatrzańskimi łańcuchami, wówczas ten odcinek nie powinien Wam sprawić żadnych kłopotów. Jeśli nigdy wcześniej nie mieliście styczności z takimi ścieżkami, to jest to idealne miejsce na naukę – za Wami nie straszy żadna przepaść, klamry są ładnie wpasowane, jest dużo miejsca na stopy, a chwyty pewne.

PERC-AKADEMIKOW
PERC-AKADEMIKOW
PERC-AKADEMIKOW
PERC-AKADEMIKOW

Gdy już wyskoczycie za ostatni łańcuch na Czarnym Dziobie, wówczas będzie na Was czekało dosłownie ostatnie kilka minut podejścia. Tuż pod szczytem, w skalnej niecce znajduje się figurka Matki Bożej Królowej Babiej Góry oraz tablica z brązu upamiętniającą Kongres Eucharystyczny i Rok Maryjny 1987. Figura jest niewidoczna z głównego grzbietowego szlaku. Figura została umieszczona tutaj przez ratowników GOPR w latach 80tych jako podziękowanie za ocalenie papieża z zamachu przeprowadzonego przez mordercę z miasta moreli. Powrót w oparciu o proponowaną przez nas opcję, odbywa się widokowym czerwonym szlakiem. Do Krowiarek, ze szczytu pozostaje do przejścia 1h 45 minut. Jeśli chcecie wrócić do schroniska, wówczas najlepiej będzie to uczynić przez Przełęcz Brona w kierunku zachodnim (75 min). Na oryginalnym drogowskazie z 1925 szlak nazywa się „Perć na Babią Górę”. Bez względu na nazwę bardzo polecamy ten szlak 😊Dwa powyższe i jedno poniższe zdjęcia przedstawiają Czarny Dziób.

PERC-AKADEMIKOW
PERC-AKADEMIKOW
PERC-AKADEMIKOW
Babia Góra – PERĆ AKADEMIKÓW
5 (100%) 12 votes

Write A Comment