Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Perć Akademików

Czas: 4h 30min Dystans: 11,8 km Przewyższenie: 916 m Mapa: tutaj

Perć Akademików. Wygląda na to, że każde poważne góry mają swoją Perć. Mają ją Tatry, nawet dwie, mają je Pieniny, jak również i Beskidy. Dziś oprowadzimy Was przez tą ostatnią. Zobaczymy, czy jest tu strasznie, stromo i niebezpiecznie. Perć Akademików, znajduje się w masywie Babiej Góry, o której urokach i legendach pisaliśmy w tekście opisującym czerwony szlak z Krowiarek.

Perć Akademików opis szlaku

Szlak jest koloru żółtego i startuje z okolic schroniska Markowe Szczawiny. Aby się do niego dostać, najwygodniej będzie pozostawić samochód na przełęczy Krowiarki i przespacerować spokojnym, leśnym odcinkiem, oznaczonym kolorem niebieskim. Ten kawałek zajmie Wam około 2h.  Bądźcie przygotowani, że za parking zapłacicie 15 zł a za wejście do Parku 5 zł (bilet normalny). Jeśli podróżujecie komunikacją publiczną, to z Zawoi Lajkonik trzeba liczyć na podejście ok 2,5h.Perć Akademików jest jednym z najtrudniejszych i najciekawszych szlaków w Beskidach. Są tutaj sekwencje łańcuchów i klamry.  Widoki niestety nie są tak spektakularne, jak ze szlaku czerwonego, wiodącego na szczyt z Krowiarek.

Ale czy szlak faktycznie jest taki trudny? Został on wyznaczony przez Władysława Midowicza, pochodzącego z wioski leżącej u stóp Gorganów, w roku 1925. Zresztą wyznakował on również wszystkie inne polskie szlaki w okolicach Babiej Góry. Midowicz uczestniczył w słynnej Wojnie na pędzle. Konflikt rozgorzał pomiędzy Babiogórskim Oddziałem Towarzystwa Tatrzańskiego a niemiecką organizacją turystyczną Beskidenverein z Bielska. Polegał w uproszczeniu na zamalowywaniu i niszczeniu „wrogich” oznaczeń oraz tablic oponentów. W skrajnych przypadkach do podpaleń schronisk. Znamienne było zebranie z całego masywu babiogórskiego wszystkich tablic Beskidenverein przez Midowicza i spaleniu ich na jednym stosie. Później, w latach 1932–1937 W. Midowicz był gospodarzem schroniska na Markowych Szczawinach.

Skręt Ratowników i prosto do góry

Jednak wróćmy do samego szlaku. Rozpoczyna się on przy Skręcie Ratowników (10 min od schroniska). Szlak poprowadzono najbardziej stromymi, północnymi stokami Babiej Góry. Jest zamykany w okresie zimowym w obawie przed lawinami. Informacji o tym czy szlak jest już zamknięty/otwarty najlepiej szukać na stronie Parku w zakładce aktualności”. Dla przykładu w roku 2018 Perć została zamknięta z dniem 3-go grudnia. Dodatkowo dla bezpieczeństwa, przyznano mu miano jednokierunkowego. Tylko i wyłącznie do podchodzenia na szczyt. Przez pierwsze 20 minut szlak prowadzi tajemniczo lasem. Gdzieś w prześwitach czasem tylko mignie zarys szczytu. I wtedy czuć, że będzie sążnie i stromo.

PERC-AKADEMIKOW
PERC-AKADEMIKOW
PERC-AKADEMIKOW
PERC-AKADEMIKOW

Jak przystało na prawdziwą Perć, tak i tutaj w drodze na szczyt, spotkacie kilka ubezpieczonych miejsc. Ale spokojnie, miejsca z łańcuchami nie są  specjalnie skomplikowane, ani technicznie trudne. Pierwszą, chyba nawet najdłuższą sekwencję łańcuchów, można obejść dołem a niektóre inne leżą pośrodku ścieżki i nie za bardzo wiadomo po co się tutaj znalazły. Większość ubezpieczonych miejsc odnajdziecie na poniższych zdjęciach. 😊 Obiektywnie rzecz biorąc, najtrudniejszym punktem na szlaku pozostaje 8 metrowa pionowa ściana o nazwie Czarny Dziób. I faktycznie, trzeba się tutaj odrobinę nagimnastykować. Są łańcuchy i klamry w ilości sztuk 6. Jeśli ktoś ma już doświadczenia z tatrzańskimi łańcuchami, wówczas ten odcinek nie powinien Wam sprawić żadnych kłopotów. Jeśli nigdy wcześniej nie mieliście styczności z takimi ścieżkami, to jest to idealne miejsce na naukę. Ponieważ nie straszy Was tutaj żadna przepaść, jest dużo miejsca na stopy, chwyty pewne, a klamry są ładnie wpasowane w skałę.

PERC-AKADEMIKOW
PERC-AKADEMIKOW
PERC-AKADEMIKOW
PERC-AKADEMIKOW

Perć Akademików Ostatnie Metry

Gdy już wyskoczycie za ostatni łańcuch na Czarnym Dziobie, wówczas do szczytu pozostanie raptem kilka minut podejścia. Niechybnym znakiem że to już tutaj, będzie widok figury Matki Bożej Królowej Babiej Góry. Znajduje się ona tuż pod szczytem, w skalnej niecce wraz z tablicą z brązu, która upamiętnia Kongres Eucharystyczny i Rok Maryjny 1987. Figurę umieścili tutaj ratownicy GOPR w latach 80tych i jest niewidoczna ze szlaku z Krowiarek. Ratownicy w ten sposób postanowili podziękować Maryi za ocalenie papieża z zamachu przeprowadzonego przez mordercę z miasta moreli.

Powrót w oparciu o proponowaną przez nas opcję, odbywa się widokowym czerwonym szlakiem, w dół do Krowiarek, ze szczytu pozostaje do przejścia 1h 45 minut. Natomiast jeśli chcecie wrócić do schroniska, wówczas najlepiej będzie to uczynić przez Przełęcz Brona w kierunku zachodnim (75 min). Na oryginalnym drogowskazie z roku 1925 szlak nazywa się „Perć na Babią Górę”, jednak bez względu na nazwę, bardzo polecamy ten szlak 😊Dwa powyższe i jedno poniższe zdjęcia przedstawiają Czarny Dziób

PERC-
PERC-
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 9   Average: 5/5]

Write A Comment