Babiogórska Perć Akademików

– Perć Akademików jest zamykana w okresie zimowym
– Parking na Przełęczy Krowiarki kosztuje 15 pln
– Wejście do BPN kosztuje 5 pln

Perć Akademików jest zdecydowanie najtrudniejszym szlakiem prowadzącym na Babią Górę. Znajdziecie tutaj gram ekspozycji i nieco wspinaczki. Ale dla osób zaprawionych w tatrzańskich bojach, nie powinna ona być problematyczna. Tylko i wyłącznie do podchodzenia na szczyt. Na oryginalnym drogowskazie z roku 1925 szlak nazywa się „Perć na Babią Górę”, jednak bez względu na nazwę, bardzo polecamy ten szlak 🙂 Pamiętajcie, że Perć Akademików jest zamykana w okresie zimowym w obawie przed lawinami. Informacji o tym czy szlak jest już zamknięty/otwarty najlepiej szukać na stronie Parku w zakładce “aktualności”. Dla przykładu w roku 2018 Perć została zamknięta z dniem 3-go grudnia. Dodatkowo dla bezpieczeństwa, przyznano mu miano jednokierunkowego.

Szlak na Babią Górę
W lewo odbija czerwony szlak na Babią Górę. Do Perci Akademików należy iść prosto

Pół żartem, pół serio można powiedzieć, że każde poważne góry mają swoją Perć. Dwie znajdziecie w Tatrach, jedna jest też w Pieninach, a i Beskidy swoją też mogą się pochwalić. Dziś oprowadzimy Was przez tą ostatnią. Zobaczymy, czy jest tu strasznie, stromo i niebezpiecznie. Perć Akademików, znajduje się w masywie Babiej Góry, o której urokach i legendach pisaliśmy w tekście opisującym czerwony szlak z Krowiarek.

Perć Akademików szlak
Skręt Ratowników – tutaj zaczyna się Perć Akademików

Babiogórska Wojna na Pędzle

Perć Akademików, czyli żółty szlak na Babią Górę został wyznaczony przez Władysława Midowicza w roku 1925. Pan Władysław pochodził z wioski leżącej u stóp Gorganów i wyznakował wszystkie inne polskie szlaki w okolicach Babiej Góry. Midowicz uczestniczył również w słynnej Wojnie na pędzle. Konflikt rozgorzał pomiędzy Babiogórskim Oddziałem Towarzystwa Tatrzańskiego a niemiecką organizacją turystyczną Beskidenverein z Bielska.

Polegał w uproszczeniu na zamalowywaniu i niszczeniu „wrogich” oznaczeń oraz tablic oponentów. W skrajnych przypadkach dochodziło nawet do podpaleń schronisk. Znamienne było zebranie z całego masywu babiogórskiego wszystkich tablic Beskidenverein przez Midowicza i spaleniu ich na jednym stosie. Później, w latach 1932–1937 Władysław Midowicz był gospodarzem schroniska na Markowych Szczawinach.

Babia Góra perc akademikow
Pierwsze metry Perci Akademików

Opis Szlaku przez Perć Akademików

Czas: 4h 30min Dystans: 11,8 km Przewyższenie: 916 m Mapa:

Perć Akademików jest jednym z najtrudniejszych i najciekawszych szlaków w Beskidach. Są tutaj sekwencje łańcuchów i klamry. Widoki niestety nie są tak spektakularne, jak ze szlaku czerwonego, wiodącego na szczyt z Krowiarek. Perć Akademików okraszono żółtymi szlakówkami i startuje z okolic schroniska Markowe Szczawiny. Aby dostać się na szlak, najwygodniej będzie pozostawić samochód na przełęczy Krowiarki i przespacerować spokojnym, leśnym odcinkiem, oznaczonym kolorem niebieskim.

Ten kawałek zajmie Wam około 2h. Bądźcie przygotowani, że za parking zapłacicie 15 zł, a za wejście do Parku 5 zł (bilet normalny). Jeśli podróżujecie komunikacją publiczną, to z przystanku w Zawoi Lajkonik trzeba liczyć ok 2,5 h. Do celu zaprowadzą Was czarne szlakówki (do Schroniska pod Markowe Szczawiny) i tutaj trzeba skręcić w lewo, by po 15stu minutach dotrzeć do Skrętu Ratowników.

Perć Akademików Trudności i Łańcuchy

Perć Akademików rozpoczyna się on przy Skręcie Ratowników (10 min od schroniska). Szlak poprowadzono najbardziej stromymi, północnymi stokami Babiej Góry. Przez pierwsze 20 minut szlak prowadzi tajemniczo lasem. Gdzieś w prześwitach czasem tylko mignie zarys szczytu. I wtedy czuć, że będzie sążnie i stromo.

Perć Akademików - Szlak na Babią Górę
Pierwsze łańcuchy na Perci Akademików

Jak przystało na prawdziwą Perć, tak i tutaj w drodze na szczyt, spotkacie kilka ubezpieczonych miejsc. Ale spokojnie, miejsca z łańcuchami nie są  specjalnie skomplikowane, ani technicznie trudne. Pierwszą, chyba nawet najdłuższą sekwencję łańcuchów, można obejść dołem a niektóre inne leżą pośrodku ścieżki i nie za bardzo wiadomo po co się tutaj znalazły. Większość ubezpieczonych miejsc odnajdziecie na poniższych zdjęciach. 🙂

Perć Akademików - Szlak na Babią Górę
Perć Akademików - Szlak na Babią Górę
Perć Akademików - Szlak na Babią Górę

Czarny Dziób – Najtrudniejsze Miejsce

Obiektywnie rzecz biorąc, najtrudniejszym punktem na szlaku pozostaje 8 metrowa pionowa ściana o nazwie Czarny Dziób. I faktycznie, trzeba się tutaj odrobinę nagimnastykować. Są łańcuchy i klamry w ilości sztuk 6. Jeśli ktoś ma już doświadczenia z tatrzańskimi łańcuchami, wówczas ten odcinek nie powinien Wam sprawić żadnych kłopotów. Jeśli nigdy wcześniej nie mieliście styczności z takimi ścieżkami, to jest to idealne miejsce na naukę. Ponieważ nie straszy Was tutaj żadna przepaść, jest dużo miejsca na stopy, chwyty pewne, a klamry są ładnie wpasowane w skałę.

Perć Akademików - Szlak na Babią Górę
Perć Akademików - Czarny Dziób
Czarny Dziób Perć Akademików

Finałowe Metry na Szczyt Babiej Góry

Gdy już wyskoczycie za ostatni łańcuch na Czarnym Dziobie, wówczas do szczytu pozostanie raptem kilka minut podejścia. Niechybnym znakiem że to już tutaj, będzie widok figury Matki Bożej Królowej Babiej Góry. Znajduje się ona tuż pod szczytem, w skalnej niecce wraz z tablicą z brązu, która upamiętnia Kongres Eucharystyczny i Rok Maryjny 1987. Figurę umieścili tutaj ratownicy GOPR w latach 80tych i jest niewidoczna ze szlaku z Krowiarek. Ratownicy w ten sposób postanowili podziękować Maryi za ocalenie papieża z zamachu przeprowadzonego przez mordercę z miasta moreli.

szlak na Babią Górę
Babia Góra Kapliczka

Na powrót do samochodu, na Przełęczy Krowiarki proponujemy wykorzystać szalenie pięknie widokowym czerwonym szlakiem. Trasa z pewnością nie będzie się dłużyła i zajmie ona Wam około 1h 45 minut. Natomiast jeśli chcecie wrócić do schroniska, wówczas najlepiej będzie to uczynić przez Przełęcz Brona w kierunku zachodnim. Uczynicie to w około 75 min.

Babia Góra

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


kozica wilk baner1
Super 1

9 komentarzy

  1. Najlepsza strona jakąkolwiek uwielbiam otwierać będąc w obojętnie których górach. Sprawiliście mi dużo frajdy będąc w Gorcach i Pieninach. Mogliśmy wybrać się sami i z dziećmi dzięki Waszym opisom. Wielką robotę robicie! Dzięki i ukłony!

    • Dziki piękne! Takie komentarze zawsze sprawiają nam ogromną frajdę i mobilizują do dalszej pracy 🙂 pozdrawiamy

  2. Hej 🙂 wybieramy się z mężem w połowie października na Babią górę, generalnie pierwszy raz będziemy w tych rejonach bo tak to ciągle Tatry 🙂 poczytałam sobie tu sporo ciekawych informacji, które chcę wykorzystać na naszej 3 dniowej wyprawie. Na pewno noclegi w schroniskach nas interesują. Super stronka, jeszcze dla takich świeżaków jak my bardzo przydatna 🙂

    • Dzięki za komentarz, zawsze nam miło jak czytamy takie wiadomości, trzymamy kciuki za pogodę 🙂

  3. Hej czy szlak jest do zrobienia z maluchem 2lata w nosidle turystycznym?

    • osobiście nie wybralibyśmy się na ten szlak z dzieckiem w nosidle. Głównie z uwagi na fragment z klamrami, gdzie trzeba odrobinę się nagimnastykować a nosidło z dzieckiem znacząco zmienia środek ciężkości turysty

  4. Cześć! Wybieramy się z 7-latkiem na Babią Górę i zastanawiamy się czy Perć Akademików (Czarny Dziób) nie będzie zbyt trudna i niebezpieczna.

    • trudno nam tutaj doradzić, ponieważ nie znamy możliwości 7 latków. A przy okazji każde dziecko jest inne. Może na jakieś grupie beskidzkiej na fb ktoś będzie bardziej pomocny

  5. Hej czy znajdują się na szlaku mocno eksponowane miejsca ? bo niestety posiadam spory lęk przestrzeni. W Tatrach udało mi się zdobyć Czerwone Wierchy, Kasprowy, Giewont, ale już na trzesących się nogach, Zawrat od Doliny Pięcu Stawów, Bystrą, ale Świnica wywołała u mnie bardzo duży lęk i nie byłam w stanie na nią wejść i stąd moje pytanie czy dam radę na Perci Akademików?

Write A Comment