Bardo, perła Doliny Nysy Kłodzkiej
Bardo, zwane również Miastem Cudów, to jedna z dolnośląskich perełek. Już samo położenie łapie za serca, bowiem Bardo umościło się malowniczo na Ziemi Kłodzkiej, w Górach Bardzkich nad czarującym przełomem Nysy Kłodzkiej. Od wiek wieków przyciąga pielgrzymów i turystów oferując spokój oraz niepowtarzalny klimat. To idealne miejsce, by oderwać się od codzienności i zanurzyć w atmosferze spokoju oraz niezwykłych opowieści, które skrywa każdy zakątek tego miasta. Słynne bardzkie pierniki oraz sanktuarium maryjne zachwyci każdego.
Dojazd oraz parking
Spójrzmy teraz na mapę – Bardo znajduje około 80 km na południe od Wrocławia, będąc przysłowiową furtą na Ziemię Kłodzką. Dystans ten możemy wygodnie pokonać w mniej niż 1,5 godziny podążając drogą krajową numer 8. Samochód możemy pozostawić na bezpłatnym parkingu w centrum miasteczka (koordynaty poniżej) lub na tutejszym rynku. Z Barda blisko również do Kłodzka, czy Ząbkowic Śląskich gdzie dotrzemy po kilkunastu minutach podróży.
Bardo parking – koordynaty GPS: 50°30’22.9″N 16°44’23.4″E
Bardo – atrakcje i ciekawe miejsca
Bardo jest jedną z najstarszych miejscowości Dolnego Śląska. Znane jako „Miasto Cudów” w którym już w XIII wieku rozkwitł kult Matki Boskiej w dużej mierze za sprawą cudownej figurki, która do dziś jest największym skarbem miasteczka. Dzięki legendom o uzdrowieniach, spełnionych modlitwach i objawieniach, Bardo stało się ważnym ośrodkiem duchowym, który leżał na szlakach łączących Wrocław z Pragą i Wiedniem. A i z czasem zaczęli pojawiać się tutaj pierwsi turyści.
Słynne są również bardzkie pierniki, które odnajdziemy w magicznej kawiarni w centrum miasta. Pysznie i kolorowo!
1. Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie
Serce Barda stanowi imponująca Bazylika, która jest jednym z najważniejszych sanktuariów na Dolnym Śląsku. Barokowa świątynia przyciąga wiernych z całej Polski ze względu na cudowną figurę Matki Bożej Bardzkiej (Madonna tronująca). Ta niewielka romańska figura została wykonana z drewna i w całości jest polichromowana. Jest jedną z najstarszych w kraju, datowana na XII wiek. Wnętrze bazyliki zachwyca bogatymi zdobieniami, freskami i wspaniałymi organami, które często służą podczas koncertów.
2. Ruchoma szopka w Bardzie
Jedną z najbardziej niezwykłych atrakcji Barda jest ruchoma szopka, którą odnajdziemy w budynku klasztoru. Została ona zbudowana w miejscu, gdzie do początku XIX wieku funkcjonowała przykościelna krypta grzebalna dla zakonników. Co prawda pojawiły się plany, aby kryptę wykorzystać na kotłownię, ale na szczęście w 1970 roku, dla upamiętnienia 700-lecia pielgrzymowania do Barda, powstała tutaj szopka.
Trzeba przyznać, że bardzka szopka to unikalne działo sztuki, które składa się z ponad setki ruchomych figur. Odnajdziemy tutaj sceny biblijne i codzienne życie mieszkańców regionu. Są tutaj również dinozaury! Co ciekawe, w dawnych czasach Bardo miało swoją szopkę, która znajdowała się przy drodze do Górskiej Kaplicy, jednakże uległa zniszczeniu. Wejście płatne, symboliczne 5 pln (płatne tylko gotówką, 2024).
3. Kapliczki na Górze Różańcowej w Bardzie
Różańcowa Góra to kolejna niezwykła atrakcja na mapie Barda. Na wzgórzu, które wznosi się delikatnie nad centrum miasta ulokowano kilkanaście kapliczek. Przejście całej pętli powinno zająć nam rapem dwa kwadranse. I jest co podziwiać, ponieważ każda z kapliczka to dzieło sztuki i każda z nich reprezentuje inny styl architektoniczny. Dodatkowo, miejscami, z trasy roztacza się przyjemny widok na Dolinę Nysy Kłodzkiej. Góra Różańcowa ma duże znaczenie zarówno pod względem duchowym, jak również turystycznym.
4. Kalwaria Bardzka
Nieopodal bazyliki znajduje się Kalwaria Bardzka, czyli kompleks kapliczek, które wznoszą się na zboczach Góry Bardzkiej, zwanej również Górą Kalwaryjską. Wedle dawnych podań, na jej szczycie, jeszcze na początku XV w., miejscowemu młodzieńcowi ukazała się postać Matki Bożej Płaczącej. Wieści szybko się rozeszły, a do Barda zaczęli przybywać licznie pielgrzymi. Na Kalwarię prowadziły początkowo trzy drogi nazywane w zależności od tego, skąd przybywali pątnicy: niemiecką, czeską oraz polską.
Na tej pierwszej, która do dziś jest głównym szlakiem na szczyt Kalwarii, napotykamy stacje Drogi Krzyżowej zbudowane w XIX wieku. Wśród nich znajduje się również siedem większych, murowanych kapliczek poświęconych siedmiu boleściom Matki Bożej. Kapliczki powstawały od 1714 roku. Droga Polska, zdecydowanie mniej popularna, zaczyna się w Janowcu i oferuje bardziej kameralny klimat. Natomiast dawna Droga Czeska, przebiegająca wzdłuż stromego urwiska, została zamknięta ze względów bezpieczeństwa.
5. Kamienny Most nad Nysą Kłodzką
Trzeba przyznać, że kamienny most w Bardzie przyciąga nie tylko spojrzenia turystów, ale również artystów, którzy chętnie uwieczniają go na obrazach i grafikach. Jego sylwetka na tle rzeki oraz górskiego krajobrazu stanowi idealny motyw, który oddaje charakter tego niezwykłego miejsca. W dole zazwyczaj sunie niepozorna Nysa Kłodzka (ale to tylko kamuflaż, ponieważ rzeka wielokrotnie niosła zgubę dla okolicznych terenów). Budowę kamiennego mostu ukończono w pod koniec XVI wieku, natomiast swój ostateczny, gotycki rys otrzymał po przebudowie na początku zeszłego stulecia.
Podczas drugowojennych zmagań, most został wysadzony przez siły niemieckie, co doprowadziło do anihilacji dwóch figur – św. Jana Nepomucena oraz Chrystusa Ukrzyżowanego. Na most powrócił póki co tylko ten pierwszy. Co ciekawe, most oparł się Nysie Kłodzkiej podczas powodzi tysiąclecia, gdy jej wody przedzierały się wraz z 11 metrową falą kulminacyjną przez górę mostu.
6. Spływ Przełomem Bardzkim
Śmiało trzeba przyznać, że jedną z największych atrakcji dla miłośników aktywnego wypoczynku jest spływ pontonowy Przełomem Bardzkim. Rzeka Nysa Kłodzka tworzy tutaj malowniczy kanion, wcięty pomiędzy strome zbocza górskie, a spływ serwuje sporą dawkę adrenaliny.
Materiał powstał w ramach współpracy z Poland Travel w celu promowania atrakcji Dolnego Śląska
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂