Szlaki i Szczyty w Beskidzie Śląskim

Beskid Śląski to niezwykle urocze pasmo górskie, do którego bardzo chętnie zaglądają turyści, szukając atrakcji oraz przyjemnych szlaków. Znajduje się on w województwie śląskim, przy granicy z Czechami oraz Słowacją. Zaliczany jest do Beskidów Zachodnich. Najwyższymi i najbardziej dostojnymi szczytami Beskidu Śląskiego są Skrzyczne, które trzyma tutejszą palmę pierwszeństwa, Barania Góra ze źródłami królowej rzek – Wisły oraz Klimczok, czy też Czantoria i Równica. Jednak zaufajcie nam, warto zapuszczać się na mniej znane szlaki Beskidu Śląskiego. Tutejsze zakamarki i rubieże bywają nad wyraz czarujące i urocze! Z roku na rok, coraz więcej turystów przybywa i odwiedza Beskid Śląski, dosłownie o każdej porze roku. Latem, na szlaki tłumnie pędzą turyści oraz rowerzyści, a zimą królują narciarze na licznych trasach zjazdowych. Warto wspomnieć, że szczególnie Szczyrk oraz Wisła mogą pochwalić się bogatą infrastrukturą narciarską. Zapraszamy!


Skrzyczne w Beskidzie Śląskim to dość ciekawa opcja spaceru po górskiej, śląskiej krainie. W naszym wpisie znajdziecie opis szlaków, mapę, informacje praktyczne oraz garść ciekawostek

Klimczok – uroczy a do tego widokowy szczyt w Beskidzie Śląskim, nieopodal miasta Szczyrk. W naszym wpisie znajdziecie informacje gdzie zostawić samochód, ciekawostki, mapę oraz opis szlaku. Zapraszamy do lektury

Trzy Kopce Wiślańskie – uroczy szlak, który odnajdziecie w Beskidzie Śląskim. W naszym wpisie znajdziecie najważniejsze Informacje praktyczne, taki jak gdzie zaparkować samochód, czasówkę, mapę oraz opis szlaku do Telesforówki oraz do słynnego garbusa w górach.

Malinowska Skała to fascynujące miejsce w Beskidzie Śląskim. Warto tutaj przybyć o każdej porze roku. Podpowiadamy jaki szlak wybrać i dlaczego właśnie z Przełęczy Salmopolskiej. Informacje o parkingu, czasówki oraz mapa.

Ochodzita – przepięknie położony szczyt w Beskidzie Śląskim. Informacje praktyczne o parkingu, ławeczce oraz opis szlaku na szczyt. Do tego garść ciekawostek oraz legenda. Przybywajcie w Beskidy bo jest tutaj szalenie pięknie <3

Barania Góra – szalenie urocza wycieczka do źródeł Wisły w Beskidzie Śląskim oraz na drugi szczyt całego pasma. Opisz szlaku przez Dolinę Białej oraz Czarnej Wisełki, wieża widokowa oraz ciekawostki, schronisko mapa i informacje o parkingu.


Położenie Beskidu Śląskiego

Nasz dzisiejszy bohater, Beskid Śląski, graniczny z Kotliną Żywiecką na wschodzie, z falującym Beskidem Żywieckim na południowym wschodzie, z Beskidem Śląsko-Morawskim na zachodzie, to już tereny leżące po czeskiej stronie a od północy odnajdziemy na mapie Pogórze Śląskie i nieco po prawej, czyli na północnym wschodzie, Beskid Mały. W roku 1968 miała miejsce tutaj mała geograficzna rewolucja, której Beskid Śląski stał się po części ofiarą. Wszystkie góry leżące na zachód od rzeki Olzy zaliczono wtedy do Beskidu Śląsko-Morawskiego.

Jeśli spojrzymy na krainy historyczne, to zdecydowanie większa część Beskidu Śląskiego wchodzi w granice Górnego Śląska. Natomiast niewielka cześć na wschodzie oraz południowym-wschodzie to obszar Małopolski. A mały  jego fragment na południu wchodził w skład tak zwanej ziemi czadeckiej.

Pasma Górskie oraz szczyty w Beskidzie Śląskim

Beskid Śląski rozdziela na dwie części, spływająca ze stoków Baraniej Góry, rzeka Wisła. Jej dolina rozgranicza Beskid Śląski na dwa pasma – na wschodzie znajduje się Pasmo Baraniej Góry, które zwane bywa również czasem Pasmem Wiślańskim oraz na zachodzie Pasmo Czantorii, nazywane również Pasmem Czantorii i Stożka.

Pasmo Babiej Góry to taki długi, dość powyginany wał górski, który ciągnie się na osi północ-południe. Wznosi się nad dolinę Wisły (po zachodniej stronie) oraz nad doliną Soły (od wschodu). Drugie pasmo Beskidu Śląskiego, czyli Pasmo Czantorii, na całej swej długości stanowi dział wodny pomiędzy Olzą a Wisłą. Warto spojrzeć na mapę Beskidu Śląskiego i zobaczyć, jak ta kraina przedstawia się z lotu ptaka.

malinowska skała
szlak na Malinowską Skałę

Najpiękniejsze szlaki w Beskidzie Śląskim

Na początek warto wspomnieć, że to właśnie w Beskidzie Śląskim rozpoczyna swój bieg Główny Szlak Beskidzki, znaczony na czerwono. Jest to szlak imienia Kazimierza Sosnowskiego i swoje pierwsze metry rozpoczyna w Ustroniu. Wszystko jest piękne, ale miejcie zawsze z tyłu głowy, że jak to we wszystkich górach bywa, tak i pogoda w Beskidzie Śląskim potrafi płatać figle. Pamiętajcie o odpowiednim przygotowaniu się do wycieczki.

1. Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego

Nie można inaczej zacząć od przedstawienia szlaków w Beskidzie Śląskim, jak nie od tutejszego królewicza. Skrzyczne jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego. Mierzy 1257 m n.p.m. Na szczyt możecie dostać się kolejką krzesełkową wprost ze Szczyrku, do którego stoki Skrzycznego opadają. Na szczycie znajdziecie niewielką platformę widokową, z której można śmiało podziwiać Żywiecczyznę oraz sąsiadujące z Beskidem Śląskim pasma, takie jak Beskid Żywiecki, Beskid Mały oraz hen na horyzoncie  – cudne Tatry.  Jest również schronisko, gdzie można przysiąść na chwilę i skosztować tutejszej kuchni.

Opis szlaku na Skrzyczne znajdziecie tutaj

szczyrk kolejka na skrzyczne
Beskid Śląski

2. Barania Góra oraz źródła Wisły

Drugim rekomendowanym przez nas szlakiem w Beskidzie Śląskim będzie wycieczka na Baranią Górę. Wznosi się ona na wysokość 1220 m. n.p.m. i jest drugim pod względem wysokości szczytem Beskidu Śląskiego. Turyści najchętniej wybierają się na szczyt Baraniej Góry wykorzystując szlaki od strony miasta Wisła. Możecie śmiało podążyć doliną Czarnej Wisełki, dotrzeć do Schroniska Przysłop pod Baranią Górą i następnie udać się na szczyt, na którym czeka na Was metalowa wieża widokowa. W drogę powrotną warto wybrać niebieski szlak, który zawiedzie Was przez piękną dolinę Białej Wisełki, gdzie odnajdziecie Kaskady Rodła. Polecamy bardzo ? Szlak na Baranią Górę opisaliśmy tutaj.

Barania Góra szlak
Barania Góra szlak

3. Malinowska Skała – perła Beskidu Śląskiego

Szczególnie polecamy trasę z Przełęczy Salmopolskiej, która znajduje się pomiędzy Szczyrkiem a Wisłą. Trasa na Malinowską Skałę jest jednym z naszych ulubionych szlaków w Beskidzie Śląskim. Krótki, niespecjalnie męczący, a do tego pełen atrakcji. Po pierwsze, jest on wyjątkowo widokowy, po drodze będziecie mogli zapuścić się w głąb Ziemi, dzięki Jaskini Malinowskiej. A ostaniec na szczycie Malinowskiej Skały jest chyba najbardziej charakterystycznym miejscem w całym Beskidzie Śląskim! Warto wspomnieć, że to nie jedyna opcja dojścia w to miejsce. Skała leży w Paśmie Baraniej Góry, pomiędzy szczytem Baraniej a Skrzycznem. Wiec tak naprawdę, jeśli ktoś ma czas i nienaganną kondycję, to trzy wspomniane przez nas szczyty możne odwiedzić jednego dnia ?

Opis szlaku na Malinowską Skałę znajdziecie tutaj

malinowska skała szlak
malinowska skala 27
Malinowska Skała – Beskid Śląski

4. Klimczok – diabelski szczyt

Z jednej strony do Szczyrku opadają stromo stoki Skrzycznego, a po drugiej stronie wznosi się Klimczok. Warto i tutaj skierować swoje kroki, ponieważ ani nie jest daleko, ani szalenie męcząco. Klimczok wznosi się na wysokość 1117 m. n.p.m. Po drodze na tę beskidzką górę, miniecie Sanktuarium na Górce. Nieopodal szczytu odnajdziecie przyjemne schronisko, a jeśli ktoś ma nieco więcej sił, może pognać na sąsiednia Szyndzielnię lub z wizytą do Chaty Wuja Toma. Szlak na Klimczok ze Szczyrku zajmie Wam nieco ponad 2h.

Opis szlaku na Klimczok ze Szczyrku znajdziecie tutaj

klimczok szlak
szlaki turystyczne

5. Trzy Kopce Wiślańskie

Trzy Kopce Wiślańskie oraz prywatne schronisko Telesforówka to jedne z ciekawszych miejsc w Beskidzie Śląskim. Między innymi dzięki staremu garbusikowi, który czeka na turystów nieopodal budynku schroniska. Możecie tutaj przybyć szlakami zarówno z Wisły, jak również z Brennej. My wybraliśmy się tym drugim wariantem i byliśmy zauroczeni. Szczególnie wrażenie zrobiły na nas widokowe polany mijane po drodze. A w związku z tym, że szczyt jest położony pośrodku gór, na wysokości 810 m. n.p.m., widoki są tutaj zacne. Okiem można sięgnąć chociażby na Skrzyczne oraz Czantorię.  

Opis szlaku na Trzy Kopce Wiślańskie z Brennej znajdziecie tutaj

telesforówka
Trzy Kopce Wiślańskie

6. Równica w Beskidzie Śląskim

Szczyt Równicy wznosi się na wysokość 758 m n.p.m. Leży w odgałęzieniu Pasma Wiślańskiego w Beskidzie Śląskim. Wierzchołek wznosi się nad dolinami Wisły oraz Brennicy. Tak naprawdę, największą popularnością cieszy się tutaj podszczytowa polana, do której doprowadzono drogę z sąsiedniego Ustronia. Zatem samochodem można wyjechać prawie na sam szczyt Równicy. Odnajdziecie tutaj kilka restauracji, park linowy oraz dawne schronisko PTTK na Równicy. Na polanie bywa gwarno i tłoczno, ale i widokowo! Podziwiać można stąd szeroką panoramę Beskidu Śląskiego wraz ze szczytami Czantorii Wielkiej oraz Małej, Soszowa Wielkiego, Skrzycznego oraz Baraniej Góry, czy też Malinowskiej Skały. Natomiast sam szczyt Równicy jest zazwyczaj spokojnym miejscem, gdzie panuje dużo spokojniejsza aura, choć niestety skryta nieco w leśnej głuszy.

Równica ciekawostki oraz opis szlaku na szczyt – tutaj

równica szlak
Równica

7. Czantoria i wieża widokowa

Aby dostać się na szczyt Czantorii Wielkiej nieopodal Ustronia, możecie albo pokonać całość trasy pieszo, albo wyjechać na Polanę Stokłosica wyciągiem krzesełkowym, skracając drogę o ponad godzinę. Z górnej stacji czekać na Was będzie jeszcze około 30 minut do szczytu, na którym znajduje się wieża widokowa. Jest już ona po czeskiej stronie granicy, a wejść na nią można dopiero po uiszczeniu stosownej opłaty. Widoki z wieży na Czantorii są kuszące, dlatego warto rozważyć takie urozmaicenie wycieczki. Czantoria jest najwyższym wzniesieniem Pasma Czantorii i Stożka w Beskidzie Śląskim. A dla Czechów jest też najwyższym szczytem ich części Beskidu Śląskiego. 

Opis szlaku na Wielką Czantorię oraz Mała Czantorię – klik

wieża widokowa na czantorii
czantoria

8. Stożek Wielki oraz Soszów Wielki

Wycieczka na Soszów Wielki oraz na Stożek Wielki to opcja trasy granicznej. Oba szczyty można rozdzielić na osobne wycieczki, ale można też śmiało połączyć w jedno, szczególnie, że dzieli je raptem 1,5 h spaceru. Stożek Wielki ma w metryce wpisane 978 m wysokości, natomiast Soszów Wielki już 886 m. Pod każdym z dwóch wywołanych do tablicy szczytów znajdziecie przyjemne, klimatyczne schroniska.

Wielki Soszów

9. Błatnia w Beskidzie Śląskim

Błatnia zwana również jako Góra Błotna wznosi się na 917 metrów nad poziom morza. Jej stoki opadają do Brennej, skąd na szczyt prowadzi dwugodzinny szlak. Sporym walorem Błatniej są jej południowe stoki, które pokryte są ciągiem polan. Jest tutaj naprawdę sielsko. W latach 20’ zeszłego stulecia powstało tu, wybudowane przez niemieckie Towarzystwo Turystyczne „Przyjaciele Przyrody”, Schronisko na Błatniej. Natomiast sam szczyt należy do wąskiego grona szczytów w Beskidzie Śląskim, które dysponują dookolną panoramą.  Z tego powodu po prostu wypada wybrać się na Błatnia. A ze wspomnianego Klimczoka dojdziecie tu po 1,5 h spacerze.

10. Ochodzita cudnie widokowy szczyt

Beskid Śląski może pochwalić się wieloma ciekawymi i widokowymi szczytami. Jednym z najpiękniejszych jest Ochodzita w Koniakowie. O dziwo, dotarcie na szczyt zajmuje dosłownie kwadrans. Szczyt Ochodzity wznosi się na wysokość 895 m. n.p.m. Jednak dzięki jej wybitności oraz braku  przeszkód w postaci drzew – gwarantuje nam nieziemskie widoki. Warto być tu przy zachodzie Słońca.

Opis szlaku na szczyt Ochodzitej – klik

ochodzita
Ochodzita i owce

Schroniska i chatki studenckie

Poniżej znajdziecie listę schronisk oraz chatek w Beskidzie Śląskim. Trzeba przyznać, że ciekawych i przyjemnych schronisk jest tutaj pod dostatkiem. Poniższa lista została zestawiona w kolejności alfabetycznej.

Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą

Schronisko PTTK na Szyndzielni

Schronisko PTTK na Stożku

Schronisko PTTK na Skrzycznem

Schronisko PTTK na Równicy

Schronisko PTTK na Klimczoku

Schronisko PTTK na Błatniej

Schronisko na Stecówce

Schronisko na Soszowie Wielkim

Schronisko na Koziej Górze

Schronisko na Dębowcu

Schronisko młodzieżowe „Telesforówka” na Trzech Kopcach Wiślańskich

Schronisko „Chata wuja Toma” na przełęczy Karkoszczonka

Chatka AKT na Pietraszonce

schronisko Klimczok
schronisko Klimczok

Miasta i miasteczka w Beskidzie Śląskim

Największym miastem regionu jest bezapelacyjnie Bielsko – Biała. Następnie, jeśli spojrzymy przez pryzmat ilości mieszkańców pojawia się Ustroń, a jeśli na powierzchnię, Wisła. Ponadto należy wspomnieć o Istebnej, uroczej Brennej i Szczyrku. Mimo, że Szczyrk ląduje w tym zestawieniu na końcu, to cieszy się on szaloną popularnością wśród turystów. W dużej mierze dzięki ślicznym szlakom w Beskidzie Śląskim, jak również dzięki świetnym ośrodkom narciarskim. 

20 Atrakcji w Wiśle które warto odwiedzić – Klik

Co warto zobaczyć w Szczyrku i jakie szlaki wybrać – Klik

szczyrk
Kompleks skoczni narciarskich „Skalite“ w Szczyrku
wisla wodospad
Wodospad w Wiśle

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego

Na terenie województwa śląskiego powstał w roku 1998 Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego. Jego powierzchnia wynosi 386,20 km² i swoim zasięgiem obejmuje porośnięte lasem pasmo Czantorii oraz Baraniej Góry. Na terenie Parku zlokalizowane są również źródła Wisły, czyli źródła dwóch potoków – Białej oraz Czarnej Wisełki, które po połączeniu tworzą królową polskich rzek. W parku znajdują się również ostańce skalne w formie ambon, Jest tu osiem rezerwatów przyrody: Barania Góra, Czantoria, Dolina Łańskiego Potoku, Jaworzyna, Kuźnie, Stok Szyndzielni, Wisła, Zadni Gaj.

Noclegi w Beskidzie Śląskim

Jeżeli planujecie eksplorować zachodnie rubieże Beskidu Śląskiego, takie jak Czantoria, Stożek, czy Równica, warto poszukać noclegu w okolicach Wisły i Ustronia. Jeśli Waszym celem są wycieczki w na Skrzyczne oraz Klimczok, warto rozważyć Szczyrk. A jeśli szukacie bardziej kameralnych i spokojnych miejsc to polecamy Brenną oraz tak zwaną Beskidzką Trójwieś, czyli wsie Istebna, Jaworzynka oraz Koniaków. Jest tutaj przepięknie, a turystów dużo mniej.

Malinowska Skała
Malinowska Skała – Beskid Śląski