Bibimbap
Obłędny Obiad Prosto z Korei

Na wstępie zaznaczę, że nie byliśmy nigdy w Korei, ale znamy kogoś, kto był 🙂 Jak kiedyś wspominałam, lubimy eksperymentować w kuchni i przenosić smaki świata do naszego domu. Tak też było z tą potrawą. Bibimbap to koreańskie danie, serwowane w głębokich misach, w wielu wariacjach. Głównymi składnikami są ryż, kilka rodzajów warzyw, jajko i mięso/owoce morza/mięczaki. Wspólną i najważniejszą cechą każdej wersji smakowej jest to, że poszczególne składniki łączone są razem dopiero bezpośrednio przed podaniem. Kiedyś potrawa ta spożywana była podobno tylko w przeddzień nowego roku księżycowego, aby pozbyć się wszystkich resztek jedzenia, a każdy z ze składników potrawy miał symboliczne znaczenie, tak samo, jak i jego położenie w naczyniu. Przeglądając różne fora kulinarne spotkałam się  ze stwierdzeniem, że nie ma jednego oryginalnego Bibimbap’u – jego skład zależy od finezji koreańskich matek, które chciały zrobić coś pysznego z tego, co akurat miały.

bibimbap3
korean dish
korean bibimbap

Do najczęściej wykorzystywanych składników tego kulinarnego dzieła zaliczamy wołowinę, ogórka, cukinię, grzyby shitake, szpinak, marchewkę, kiełki sojowe. Warzywa równie dobrze mogą być świeże, gotowane lub smażone. Danie w wersji południowokoreańskiej, nie może natomiast istnieć bez sosu sojowego, oleju sezamowego, szczypioru, nasion sezamu i pikantnej pasy chili. Pomijając jej mistyczny charakter i znaczenie położenia poszczególnych składników, istotny również jest sposób serwowania potrawy. Na dnie naczynia wykładany jest zazwyczaj ryż, a na to mięso i warzywa, ale w takiej kolejności, aby ich kolory kontrastowały ze sobą. Jajko umieszcza się  środku, a na koniec dodaje pastę chili. Bądź, co bądź, nieważne w jakiej formie, bibimbap zawsze wygląda spektakularnie i może też być ciekawym pomysłem na wspólne wieczorne gotowanie. Jak do tej pory zrobiłam bibmbap w trzech wersjach – z wołowiną, indykiem i krewetkami. Podane ilości składników są na dwie megaduże porcje. W zaciszu domowym polecamy ponadto przyrządzić Kimchi.

1. Bibimbap z Wołowiną i Brązowym Ryżem

Składniki:

– Wołowina 400g (miałam udziec, więc zrobiłam z udźca)
– Brązowy ryż 200 g
– Olej sezamowy 2 łyżki
– Sos sojowy 4 łyżki
– Cukier 1 łyżeczka
– Szczypior 2 łyżki
– Sezam 2 łyżki
– Pikantna pasta chili wedle uznania
– Seler – 1 cm plaster
– Por – zielona część ~10cm
– Czerwona podłużna papryka 1 szt.
– Pieczarki 5 szt.
– Algi 2 łyżki
– Grubo mielony pieprz 2 łyżki
– Sól, pieprz cayenne, tymianek, olej

korean bibimbap
bibimbap z wołowiną

Przygotowanie:

1. Mięso kroimy w niezbyt duże kawałki (wedle uznania) i marynujemy przez minimum 30 min. Marynatę robimy z oleju sezamowego, sezamu, sosu sojowego, cukru, szczypioru, i grubo mielonego pieprzu.
2. Ryż gotujemy w lekko osolonej wodzie, ok. 30 min.
3. Mięso smażymy/dusimy aż będzie miękkie – w tym przypadku lekko je obsmażyłam, a potem dusiłam. Zajęło mi to 25 minut.
4. OSOBNO, ale na tej samej patelni, podsmażamy lekko wszystkie warzywa na niewielkiej ilości oleju: seler pokrojony w drobne paseczki i przyprawiony pieprzem cayenne, solą i tymiankiem; por drobno posiekany; słodka papryka rzucona na patelnię dosłownie na chwilę; pieczarki pokrojone w cienkie plastry. Algi przygotowane wg. przepisu na pudełku.

Sposób podania

Da dno talerza/miski wykładamy ryż, następnie, przy krawędzi naczynia układamy kolejno warzywa i mięso, ale kolejność ich dobieramy tak, aby kolory kontrastowały ze sobą. Na koniec dodajemy wedle uznania pastę chili.

2. Bibimbap z Indkiem i Ryżem Basmati

Składniki:

– Indyk 300g (miałam pierś, więc zrobiłam  piersi)
– Ryż basmati 160 g
– Olej sezamowy 2 łyżki
– Sos sojowy 3 łyżki
– Cukier 1 łyżeczka
– Sezam 2 łyżki
– Pikantna pasta chili wedle uznania
– Seler – 1 cm plaster
– Por – zielona część ~10cm
– Czerwona podłużna papryka 1 szt.
– Zielony groszek – pół szklanki
– 1 pomidor
– Pół czerwonej cebuli
– ½ awokado
– 2 jajka
– Pieczarki 5 szt.
– Natka pietruszki
– Grubo mielony pieprz 2 łyżki
– Sól, pieprz, pieprz cayenne, tymianek, olej

korean bibimbap
bibimbap z indykiem

Przygotowanie:

1. Mięso kroimy w niezbyt duże kawałki (wedle uznania) i marynujemy przez minimum 30 min. Marynatę robimy z oleju sezamowego, sezamu, sosu sojowego, cukru i grubo mielonego pieprzu.
2. Ryż gotujemy w lekko osolonej wodzie, ok. 10 min.
3. Mięso smażymy, aż osiągnie uwielbiany przez nas stan.
4. OSOBNO, ale na tej samej patelni, podsmażamy lekko warzywa na niewielkiej ilości oleju: seler pokrojony w drobne paseczki i przyprawiony pieprzem cayenne, solą i tymiankiem; por drobno posiekany; pieczarki pokrojone w cienkie plastry. Groszek zielony występuje solo. Pomidora pokroiłam w drobne kawałki i połączyłam go z drobno posiekaną cebulą i awokado, przyprawiłam delikatnie solą i pieprzem.
5. Jajka sadzone. Na koniec

Sposób podania

Da dno talerza/miski wykładamy ryż, następnie, na środku umieszczamy sadzone jajko, a przy krawędzi naczynia układamy kolejno warzywa, ale kolejność ich dobieramy tak, aby kolory kontrastowały ze sobą. Na koniec dodajemy wedle uznania pastę chili.

3. Bibimbap z Krewetkami Razem z Ryżem Dzikim i Jaśminowym

Składniki:

– 16 średniej wielkości białych krewetek (mrożonych)
– 2 łyżki grubo mielonego pieprz
– 2 ząbki czosnku
– 1 łyżka soku z cytryny
– 2 łyżki szczypioru
– Ryż jaśminowy 180 g
– Ryż dziki 20 g
– Sos sojowy 1 łyżka
– Sezam 1 łyżka
– Ocet ryżowy 1 łyżeczka
– Pikantna pasta chili wedle uznania
– 10 pomidorków koktajlowych
– Fasolka szparagowa zielona 1 szklanka mrożonej
– 2 jajka
– Pieczarki 5 szt.
– Ogórek zielony 10 cm
– Grubo mielony pieprz 2 łyżki
– Sól, pieprz, olej, płatki chili

korean bibimbap
bibimbap z owocami morza

Przygotowanie:

1. Krewetki smażymy na odrobinie oleju, przyprawiamy do smaku solą i grubo mielonym pieprzem, płatkami chili, rozgniecionym czosnkiem, dodajemy sok z cytryny i szczypior.
2. Ryż gotujemy w lekko osolonej wodzie, dziki ok. 30 min., jaśminowy ok. 12 min. Dwa gatunki ryżu mieszamy ze sobą. Czasem można znaleźć ryż biały z dzikim w torebkach – ułatwi to zadanie.
3. OSOBNO, ale na tej samej patelni, podsmażamy lekko warzywa: fasolkę szparagową z sosem sojowym i sezamem; pieczarki pokrojone w cienkie plastry, z odrobiną soli. Algi przygotowane wg. przepisu na pudełku. Pomidorki koktajlowe kroimy na ćwiartki; ogórka kroimy w kostkę i łączymy z octem ryżowym, pieprzem i solą.
4. Jajka sadzone

Sposób podania

Da dno talerza/miski wykładamy ryż, następnie, na środku umieszczamy sadzone jajko, a przy krawędzi naczynia układamy kolejno krewetki i warzywa, ale kolejność ich dobieramy tak, aby kolory kontrastowały ze sobą. Na koniec dodajemy wedle uznania pastę chili.

Write A Comment