Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Bieszczady: Atrakcje i Przepiękne Szlaki dla Początkujących

– Wejście na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest płatne
– Parkingi przy szlakach kosztują od 15 pln w górę
– Najwyższym szczytem Bieszczad po polskiej stronie jest Tarnica
– GOPR Bieszczady numer: 601 100 300
– I najważniejsze: rzuć wszystko i jedź w Bieszczady!

Bieszczady to kraina przestrzeni, magii i skrywanych tajemnic. Mało kto pozostaje obojętnym na uroki serwowane przez tutejszą naturę. Jest pięknie, cudownie, pasjonująco. Szczególnie polecamy Bieszczady na jesień, gdy drzewa się złocą, a z kniei rozbrzmiewają ryki jeleni! Jest też wtedy nieco większa szansa na bieszczadzką samotność na szlaku. I jeszcze jedna przewaga jesieni… Pamiętacie scenę z Gladiatora, gdy główny bohater muskał kłosy zboża? Tutaj trawy rosną tak wysoko, że maszerując szlakami można je mimowolnie gładzić. Niby drobnostka, a jednak dla nas była to spora uciecha <3  W poniższym wpisie skupimy się na najpiękniejszym fragmencie pasma, ulokowanym w okolicach Wetliny oraz Ustrzyk Górnych. Tak, by każdy mógł swobodnie zaplanować kilkudniowy urlop w okolicy. Takie Bieszczady dla początkujących. Ale nie przejmujcie się, wkrótce odejdziemy trochę od bieszczadzkiego mainstreamu i zabierzemy Was w mniej znane bieszczadzkie zakątki 🙂

Góry w Polsce

Gdzie Dokładnie są Bieszczady?

Bieszczady znajdziecie w południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego, dosłownie na samym krańcu i skrawku Polski. Nieco bardziej profesjonalna lokalizacja wspomina, że Bieszczady należą do Beskidów Wschodnich, które wchodzą w skład Zewnętrznych Karpat Wschodnich. Od zachodu ogranicza je Przełęcz Łupkowska, natomiast od wschodu, już na Ukrainie, Przełęcz Wyszkowska, na której przed wojną znajdowało się polskie schronisko. Najwyższym bieszczadzkim szczytem jest Pikuj, 1405 m n.p.m., którego znajdziecie na Ukrainie, natomiast po polskiej stronie najwyższa jest Tarnica 1346 m n.p.m.

Bieszczady składają się z dwóch pasm górskich ulokowanych w łańcuchu Karpat. Dzielą się na Bieszczady Zachodnie, które są zarówno na polskiej stronie, jak i ukraińskiej oraz na Bieszczady Wschodnie, które ulokowały się jedynie po stronie ukraińskiej. Jako ciekawostkę dodamy, że pomimo tego, że w ich górnych partiach znajdziecie połoniny, to Bieszczady kwalifikują się do Beskidów Lesistych, a nie do Beskidów Połonińskich, które znajdziecie na Ukrainie oraz Rumunii.

Jak Dojechać w Bieszczady?

Spoglądając na mapę, wydaje się, że Bieszczady są dosłownie na wyciągniecie ręki. Nie zraża odległość w kilometrach. Ale czas podróży z uwagi na klasę dróg jest dość długi. Pamiętajcie, że nawet wczesną jesienią, na krętych, zacienionych drogach jest znacznie chłodniej i o niespodziewany poślizg dość łatwo. Zimą natomiast miejcie przyszykowane łańcuchy. Serpentyny choćby przed Rawkami, tuż za Wetliną, niejednemu kierowcy przysporzyły sporych kłopotów. W okolicy są dwie stacje benzynowe. Jedna w Cisnej, druga w Wetlinie. Z Krakowa do Wetliny dojedziecie po 4h, z Warszawy po 6,5h a z Rzeszowa po 2,5h.

W sezonie, powinno Wam się udać bez większych problemów znaleźć bezpośrednie połączenie do Ustrzyk Górnych. Wiemy, że takie autobusy kursują, choćby przez Kraków. Warto zawczasu oczywiście kupić bilet powrotny, bo może się okazać, że będziecie musieli zostać w Bieszczadach na dłużej 😉 Jeżeli będziecie szukać biletów łączonych, to próbujcie kierować się na Krosno, Sanok, Zagórz oraz Lesko. Do Zagórza dotrzecie również w przedziale kolejowym.

Komunikacja autobusowa po sezonie praktycznie zamiera. Lokalnie sytuację ratują nieco prywatne busy, kursujące pomiędzy najciekawszymi szlakami w rejonie. Nie ma żadnego rozkładu jazdy, transport rusza, gdy busik się zapełni. W Wetlinie busów szukajcie tuż przy sklepie ABC, w centrum. Jest to też najlepiej zaopatrzony sklep w okolicy (można płacić również kartą). Kurs do Ustrzyk Górnych kosztuje 10 pln, do Brzegów Górnych połowę tej kwoty. W Ustrzykach postój znajduje się na przystanku, przy Schronisku Kremenaros

Bieszczady Noclegi

Noclegów najwygodniej jest oczywiście szukać w miejscowościach ulokowanych blisko najciekawszych szlaków w Bieszczadach. Zatem w pierwszej kolejności spoglądajcie na Wetlinę oraz Ustrzyki Górne, to one będą dobrym wyborem. Dojazd z Cisnej to już kwestia około 30 min, w zależności od szlaku, na który się zdecydujecie. Po drugiej stronie, czyli bliżej Ustrzyk Górnych, znajdziecie wieś Lutowiska, z której trzeba liczyć około 20 minut drogi. Warto wcześniej rozważyć, które szlaki chcecie przemierzać i pod tym kątem wybrać bieszczadzki nocleg. Jako ciekawostkę możemy wspomnieć, że to w tej krainie znajduje się słynny Arłamów, w którym często gościła reprezentacja Polski w piłce nożnej.

Schroniska w Bieszczadach

Jeśli cenicie sobie schroniskowy klimat, to do wyboru są cztery opcje: Bacówka pod Małą Rawką, Chatka Puchatka, Kremenaros oraz Schronisko Studenckie Koliba. Tak naprawdę tylko Chatka oraz Koliba są hen w górach. Natomiast do Bacówki dotrzecie po 25 min od parkingu, a Kremenaros znajduje się przy głównej drodze w Ustrzykach Górnych.  

Pogoda w Bieszczadach

Jak to bywa w górach, pogoda w Bieszczadach potrafi zaskoczyć każdego. Zimą bywa tutaj szalenie mroźnie oraz śnieżnie. Z pewnością słyszeliście o Stuposianach, w których zimno wdziera się nawet pomimo kilku warstw ubrań. W roku 2013 zanotowano w tej niewielkiej wsi szalone -37°C. Natomiast lato bywa tutaj ciepłe. Bieszczadzki klimat jest uznawany za umiarkowany ciepły, przejściowy z dominującymi cechami klimatu kontynentalnego. Jednak warto podkreślić, że panujący tutaj klimat nie jest wysokogórskim, jak na przykład w Sudetach. Pogoda w Bieszczadach, gdzie szukać:

Pogoda Solina klik
Pogoda Polańczyk klik
Pogoda Ustrzyki Górne klik
Pogoda Wetlina klik
Pogoda Cisna klik

Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy jest jednym z 23 Parków Narodowych w Polsce. Został utworzony w roku 1973 i dziś jest trzecim co do wielkości parkiem narodowym na terenie naszego kraju oraz największym takim obszarem chronionym w polskich górach. Powierzchnia Parku wynosi 292,02 km². Dodatkowo, jego otulinę tworzą Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Doliny Sanu. Symbolem Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest sympatyczny ryś 😊 Jako ciekawostkę wspomnimy jeszcze, że na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego znajdziecie najbardziej wysunięty punkt Polski w kierunku południowym, czyli szczyt Opołonek. W Ustrzykach Górnych znajduje się siedziba Parku, natomiast w Ustrzykach Dolnych odnajdziecie Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny. Warto podkreślić, że muzeum posiada jedną z najbardziej imponujących kolekcji okazów przyrodniczych w Polsce. W Lutowiskach natomiast znajduje się Ośrodek Informacji i Edukacji Turystycznej. Wstęp na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest płatny.

Bieszczady Mapa

Planując wyjazdy w polskie góry, najchętniej korzystamy z czeskiej aplikacji mapy.cz lub mapa-turystyczna. Jednakże na szlaku dużo lepiej sprawdza się ta druga (a przy najmniej jeśli rozważamy darmowe wersje obu aplikacji). Natomiast w wersji papierowej najchętniej sięgamy po mapę wydawnictwa Compass. O zaletach darmowych map online przeczytacie tutaj.

Czy na pewno był to Niedźwiedź?

Bieszczady są miejscem, w którym swój dom znalazły zwierzęta i rośliny rzadko spotykane w innych częściach naszego pięknego kraju. Możecie tutaj spotkać chociażby największego europejskiego węża, czyli Eskulapa. Nie zważając na kolory szlaków i ścieżek, przez lasy przemykają watahy wilków, którym przygląda się z góry orzeł przedni. Znalazło się tutaj również miejsce dla rysia, żbików, bocianów czarnych i żubrów. Są też jelenie karpackie, których rykowiska jesienią nie jednemu turyście przysporzyły siwych włosów na głowie. To właśnie ryki jeleni tak często są brane za pomruki niedźwiedzi. A tych również jest tutaj sporo. Niedźwiedzie w Polsce swoją największą populację mają właśnie w bieszczadzkich czeluściach. Od roku 2007 możecie spotkać również koniki polskie.

bieszczady szlaki

Bieszczady Atrakcje, co Warto zobaczyć w Bieszczadach

Trzeba przyznać, że lista atrakcji w Bieszczadach jest całkiem imponująca. Oczywiście turyści najchętniej wybierają się w Bieszczady, aby pognać na przepiękne szlaki i połoniny. Zarówno na Caryńską, jak i Wetlińską. Jednak to nie wszystko. Znajdziecie tutaj morze, będziecie mogli wybrać się w podróż drezynami, czy odwiedzić miejsca, które znacie z polskiego serialu Wataha.

Bieszczady Mapa Atrakcji

1. Szlaki w Bieszczadach

Bieszczady to przede wszystkim piękne i cudowne góry. To one są największą atrakcją tej krainy. Najczęściej jednym tchem wymienia się Tarnicę, Połoninę Wetlińską oraz Caryńską, jak również Bukowe Berdo, czy też Rozyspaniec, Halicz, Wielką i Małą Rawkę. Jednakże warto się do wyjazdu dobrze przygotować. Wszystko wypada zaplanować tak, by zobaczyć jak najwięcej, a przy tym jak najmniej dublować przejścia. Z pewnością pomocna do budowania nastroju będzie odpowiednia warstwa muzyczna. Bieszczady nieodłącznie kojarzą się nam z niesamowitym utworem KSU „Moje Bieszczady”. Polecamy włączyć go sobie w tle czytając ten wpis. A gdyby okazało się, że jest za krótki na cały tekst, to tutaj podrzucamy jeszcze jedną piosenkę. Wchodząc na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego należy uiścić opłatę. Jesienią 2019 ,w zależności od trasy, bilet wstępu kosztował 6 pln lub 7 pln.  Bieżący cennik możecie sprawdzić na stronie Bieszczadzkiego Parku NarodowegoWkrótce na naszym blogu pojawią się dokładne opisy wszystkich poniższych bieszczadzkich szlaków turystycznych.

Połonina Wetlińska

1.1 Tarnica – Najwyższy Szczyt Bieszczad

Trasa: Wołosate – Przełęcz pod Tarnicą – Tarnica. Czas w dwie strony: 3h 10 min

Nie można pominąć w swoich planach szczytu, który reprezentuje Bieszczady w Koronie Gór Polski. Tarnica jest wysoka na 1346 m. Najkrótsza trasa na nią wiedzie z Wołosatego i zajmie Wam około 2h na szczyt, plus powrót. Trasa jest przyjemna, a nawet gdy wejdziecie do lasu, to spacer się nie nudzi. Ze szczytu roztacza się bardzo przyjemna panorama, sięgająca w głąb ukraińskich Bieszczadów. Spostrzegawcze oko z łatwością dostrzeże słynny Pikuj, gdzie kiedyś przebiegała polska granica! Prawdę powiedziawszy wycieczka tylko na Tarnicę nie jest specjalnie wymagająca, dlatego jeśli macie czas i siły, to spacer ten warto uzupełnić o Halicz, o czym poniżej 🙂  

Relacja i Opis Szlaku na Tarnicę – Tutaj

 

szlaki bieszczady
szlaki w bieszczadach
Tarnica
Korona Gór Polski - lista i mapa

1.2 Halicz oraz Rozsypaniec

Trasa: Wołosate – Przełęcz Bukowska – Rozsypaniec – Halicz – Przełęcz Goprowska – Przełęcz pod Tarnicą – Tarnica – Wołosate. Czas: 6h 10 min

Trasę na Tarnicę można fascynująco rozwinąć o Halicz oraz Rozsypaniec. Halicz może nie jest najwyższym tutejszym szczytem, bo brakuje mu raptem 13 metrów do Tarnicy, ale w naszej opinii to stąd rozpościerają się najpiękniejsze bieszczadzkie panoramy. To tutaj wedle legendy w średniowieczu zbiegały się granice Polski, Węgier oraz Rusi. Jeśli zdecydujecie się na spacer, to warto wybrać trasę w przeciwnym kierunku, aniżeli wskazówki zegara. W ten sposób będziecie maszerować mając przed sobą przepyszne widoki. A na końcu będzie czekać wisienka na torcie w postaci Tarnicy. Minusem jest podejście na Przełęcz Bukowską od Wołosatego, które wiedzie praktycznie cały czas asfaltem. Ten odcinek zajmie Wam 2,5 h, a później będzie już tylko cudnie po stokroć! 

bieszczady szlaki turystyczne
bieszczady trasy
Bieszczady - trasy
Bieszczady szlaki dla początkujących

1.3 Bukowe Berdo

Trasa: Ustrzyki Górne – Szeroki Wierch – Przełęcz pod Tarnicą – Przełęcz Goprowska – Bukowe Berdo – Szołtynia – Pszczeliny, Widełki. Czas wycieczki: 6h 25 min

Jest to najdłuższa proponowana przez nas trasa. Zajmie Wam ona 6,5 h plus opcjonalne wejście na Tarnicę. Bo przecież nawet jeśli dzień wcześniej byliście na najwyższym szczycie Bieszczadów, to będąc na Przełęczy Pod Tarnicą, to raptem rzut beretem i zwyczajnie fajnie podejść kilka minut do góry. Bukowe Berdo, w niektórych przewodnikach zwane również Połoniną Dźwiniacką to jedna z piękniejszych bieszczadzkich tras. Pamiętajcie tylko o logistyce, ponieważ nie wrobi się tutaj pętli, a schodzi się do Widełek, oddalonych o 7 km od Ustrzyk Górnych. Tutaj busy pojawiają się raczej sporadycznie, dlatego pozostaje albo stopowanie, albo jeśli podróżujecie dwoma samochodami, pozostawienie jednego na Widełkach.

Bieszczady szlaki
bieszczady szlaki turystyczne
trasy bieszczady
szlaki turystyczne bieszczady
szlaki w bieszczadach

1.4 Połonina Wetlińska

Trasa: Brzegi Górne – Schronisko PTTK Chatka Puchatka – Osadzki Wierch – Przełęcz M. Orłowicza – Wetlina. Czas: 4h 06 min

Szlak przez Połoninę Wetlińską jest jednym z najbardziej rozpoznawalnym symbolem Bieszczadów. A żeby tego było mało, to na grani znajduje się słynne schronisko Chatka Puchatka. Ciężko tutaj o samotność, nawet poza sezonem, ale nie ma co się dziwić 🙂 Na Połoninę prowadzi kilka szlaków, jednak najciekawiej prezentuje się opcja z Wetliny na Przełęcz Orłowicza i dalej grzbietowym czerwonym, aż do Brzegów Górnych. Skąd powrót do Wetliny busem nie powinien nastręczyć większych problemów. Turyści decydujący się na Połoninę Wetlińską często dopisują do grafiku również wcześniej wspominany przez nas Smerek, którego oddziela od Połoniny właśnie Przełęcz Orłowicza. Natomiast żółty szlak prowadzący z Przełęczy Wyżniej jest najszybszą opcją dotarcia do schroniska (1 h).

Opis Szlaku z Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską – Klik

Połonina Wetlińska
Bieszczady
Połonina Wetlińska
Bieszczady trasy

1.5 Smerek – Bieszczady

Trasa: Wetlina – Przełęcz M. Orłowicza – Smerek – Kalnica. Czas: 3h 34 min

Jest idealnym celem na rozchodzenie się lub jako przerywnik od dłuższych tras. Jakiego wariantu nie wybierzecie, to trzeba liczyć około 3,5 h na całą wycieczkę. Na niektórych mapach Smerek pojawia się jako Wysoka. Szczyt ma dwa wierzchołki, a szlak wiedzie niestety tylko przez niższy, na którym został ustawiony metalowy krzyż. Jednak nie zmienia to faktu, że rozpościera się stąd pasjonująca panorama. Czy zimą, czy jesienią, bywa tutaj zacnie! Ciekawym pomysłem jest wyjście czerwonym szlakiem od strony wioski Smerek i zejście żółtym do Wetliny (polecamy pod warunkiem, że macie jak wrócić na szlak, bo i tutaj na komunikację nie za bardzo można liczyć). Jeśli postanowicie wchodzić/schodzić tą samą drogą, to raczej namawiamy do żółtego szlaku z Wetliny.  

bieszczady szlaki dla początkujących
bieszczady szlaki mapa
trasy bieszczady
szlaki w bieszczadach
Bieszczady

1.6 Połonina Caryńska

Trasa: Ustrzyki Górne – Połonina Caryńska – Kruhly Wierch – Brzegi Górne. Czas: 3h 21 min

Nazwa połoniny pochodzi od nieistniejącej już wsi Caryńskie. Można by rzec, że Połonina Caryńska to centrum Bieszczadów. W którą stronę nie zerkniemy, tam zawsze coś ciekawego pojawi się nam na horyzoncie. Nie ma tu żadnego schroniska. Podejście od strony Połoniny Wetlińskiej (Brzegi Górne) jest zdecydowanie bardziej strome, aniżeli od Ustrzyk Górnych. Pamiętajcie tylko, że jeśli zdecydujecie się na dwie połoniny jednego dnia, to wówczas w nogach zostanie Wam ponad 1300 metrów przewyższenia oraz 20 km po szlaku. Jednak z pewnością będzie cudnie widokowo!

Opis Szlaku z Ustrzyk Górnych na Połoninę Caryńską – Klik

Bieszczady szlaki
bieszczadzkie szlaki
bieszczady mapa szlaków
Bieszczady trasy piesze
łatwe szlaki w bieszczadach

1.7 Mała oraz Wielka Rawka

Trasa: Przełęcz Wyżniańska – Bacówka PTTK Pod Małą Rawką – Mała Rawka – Wielka Rawka. Szlak w dwie strony: 3h 05 min

Pomimo, że Rawki nie wymawia się jednym tchem z powyższą bieszczadzką plejadą, to dla nas jest to obowiązkowy punkt podczas wizyty w Bieszczadach. Są idealnym miejscem na pierwszy spacer. Jeśli rozpoczniecie go od strony Schroniska pod Mała Rawką i nie macie w planach zejścia do Ustrzyk Górnych niebieskim szlakiem, to mimo wszystko podejdźcie sobie aż do miejsca, gdzie łączy się żółty szlak z niebieskim. Jest tutaj tak spokojnie, przyjemnie, że aż się prosi, aby przysiąść cicho i cieszyć oczy panoramą. Warto wspomnieć, że w prawo niebieski szlak wiedzie na Krzemieniec, czyli trójstyk granic – polskiej, ukraińskiej oraz słowackiej 🙂

najciekawsze trasy turystyczne w bieszczadach
łatwe szlaki bieszczady
szlaki Bieszczad

2. Jeziorka Duszatyńskie

W przeddzień Wielkanocy roku 1907, w zbocza Chryszczatej, rozjątrzony diabeł rzucił ognistą kulę, która doprowadziła do wielkiego osuwiska. A przynajmniej w teorii, ponieważ do dziś nie odnaleziono tutaj czarcich pierwiastków. Jednak niezmienny jest fakt, że gdy mieszkańcy posłyszeli potężne tąpnięcie, poczęli się czym prędzej pakować się i uciekać do sąsiednich wsi, wierząc, że o to nadchodzi koniec świata. Jeziorka Duszatyńskie to obecnie dwa jeziorka osuwiskowe, które znajdziecie na zachodnich zboczach Chryszczatej, nieopodal wsi Duszatyn. W wyniku wiosennych roztopów oraz intensywnych deszczy nastąpiło potężne osunięcie zachodniego zbocza Chryszczatej. Szacuje się, że w dół ruszyło około 12 mln m³ ziemi. Osuwisko doprowadziło w kilku miejscach do zaczopowania odpływu potoku Olchowatego. W ten sposób powstały oczka wodne, z których do dnia dzisiejszego zachowały się dwa. W roku 1957 powstał tutaj rezerwat przyrody „Zwięzło”, którego nazwa nawiązuje do ludowego powiedzenia „zwiezło kawał góry”. Jest to największe rozpoznane osuwisko w polskich Karpatach. Jego długość wynosi ponad 2 km.

3. Serial Wataha, który był kręcony w Bieszczadach

W tutejszych przepięknych plenerach był kręcony znakomity polski serial Wataha, realizowany przez HBO. I jak się okazuje, zaowocowało to rozwojem tak zwanej turystyki filmowej w Bieszczadach. Turyści chętnie odwiedzają miejsca, które znają z ekranu i w których była kręcona Wataha. Zaglądają zatem do Rezerwatu przyrody Sine Wiry, do doliny Sanu koło Procisnego, czy chętnie przybywają ujrzeć most na Sanie w Huzelach, jak również placówkę Straży Granicznej w Ustrzykach Górnych i Jezioro Solińskie wraz zaporą. Do tej pory powstały trzy sezony serialu. Pierwsza seria została zaprezentowana w kilkunastu krajach oraz na festiwalu SeriesMania w Paryżu. Natomiast druga miała jednoczesną premierę jednocześnie aż w  19 krajach.

4. Wodospad Szepit na potoku Hylaty

Wodospad Szepit jest największym wodospadem w Bieszczadach. Znajduje się w Dolinie Sanu, nieopodal wsi Zatwarnica i według niektórych źródeł ma około 8 metrów wysokości. Choć trzeba pamiętać, że nie jest to jedna kaskada, a sekwencja kilku pomniejszych wodospadów. Do bieszczadzkiej atrakcji prowadzi ścieżka historyczno-przyrodniczą „Hylaty”. Ścieżka nie powinna przysporzyć Wam trudności, ponieważ wiedzie głównie szutrową drogą i do przejścia będziecie mieć około 1,5 km. Samochód najwygodniej pozostawić tuż przy przystanku, w centrum wsi. Czas przejścia w jedną stronę to około 20 minut.

5. Wodospad Siklawa Ostrowskich w Wetlinie

Jeżeli nie przekonuje Was kaskadowy układ wodospadu, to w Wetlinie znajdziecie wodospad, który ma jeden poziom. Jest on uważany za największy i najbardziej znany wodospad w Bieszczadach. Woda potoku Słowiański spada tutaj z wysokości około 5 metrów. A sam wodospad kryje się również pod takimi nazwami jak Wodospad w Starym Siole lub Wodospad w Wetlinie. Obok atrakcji nie przechodzi żadne szlak, ale raczej nie powinniście mieć problemów z dotarciem na miejsce.

6. Jezioro Solińskie i Zapora na Solinie

Jezioro Solińskie jest zwane bieszczadzkim morzem i trzeba przyznać, że posiada przepiękną linię brzegową. Wraz z wybudowaną tutaj zaporą, jest jedną z największych atrakcji regionu. Warto pamiętać, że podczas napełniania zbiornika, pod wodą znalazły się wsie Solina, Teleśnica Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt, jak również spora część wioski Wołkowyja. Na zachodnim brzegu jeziora Solińskiego znajduje się znane uzdrowisko Polańczyk. Zapora w Solinie ma 81,8 m wysokości i 664 m długości. A sam Zalew Soliński jest częstokroć obierany za cel przez osoby ceniące sobie żeglarstwo. O atrakcjach jeziora Solińskiego przeczytacie w naszym osobnym wpisie.

7. Wielka Pętla Bieszczadzka

Gdy zakwasy w nogach nie pozwolą wyruszyć na kolejny szlak, to warto wówczas wskoczyć do samochodu i wyruszyć na Wielką Pętle Bieszczadzką. Jest to kolokwialna nazwa samochodowej, jak również rowerowej trasy turystycznej w polskiej części Bieszczadów i Gór Sanocko-Turczańskich. Długość Pętli Bieszczadzkiej wynosi niebanalne 144 km i wiedzie przez najpiękniejsze fragmenty regionu. Przyjdzie Wam podróżować tutaj przez Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy, Bieszczadzki Park Narodowy, Park Krajobrazowy Doliny Sanu i Park Krajobrazowy Gór Słonnych.

8. Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego w Lutowiskach

Wypał drewna w Bieszczadach ma swoje wiekowe tradycje i był dość popularny na bieszczadzkiej prowincji. Dziś proces należy do rzadkości, dlatego warto wybrać się do Plenerowego Muzeum Wypału Węgla Drzewnego, aby poznać historię bieszczadzkich węglarzy. Muzeum jest dość niewielkie i przeczytanie tablic informacyjnych wraz z sesją zdjęciową zajmie Wam około 15 minut. Jeśli będziecie w okolicy, koniecznie zatrzymajcie się. Jednak nie polecamy tego miejsca jako główny cel dnia. Warto połączyć odwiedziny wraz z wycieczką do nieodległego Torfowiska w Tarnawie.

9. Torfowiska Wysokie Tarnawa

W Bieszczadach znajdziecie kilkanaście większych torfowisk, z których cześć jest udostępniona dla turystów. Najsłynniejszym jest torfowisko położone na terenie nieistniejącej już wsi Tarnawa Wyżna. Spacer wiedzie po drewnianych pomostach i kładkach. Podczas spaceru można podziwiać występujące tu rośliny bagienne i błotne. Co ciekawe w latach 70/80’ próbowano oszyć tutejsze torfowiska poprzez sieć głębokich rowów melioracyjnych. Działania te doprowadziły do sporej degradacji ekosystemów podmokłych. Na szczęście niedługo po tym, kompleksy torfowiskowe zostały włączone w skład Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Na miejscu odnajdziecie parking, który w sezonie bywa płatny, natomiast wejście na dwie trasy już nie podlega opłacie. Prowadziła tutaj też linia kolejki wąskotorowej z Mucznego do Sokolik Górskich. I pech chciał, że iskry miotane przez przejeżdżający pociąg wznieciły pożar torfowiska, który trwał aż 5 lat (pożary torfowisk są bardzo trudne do opanowania).

10. Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem

Tuż przy drodze Stuposiany – Tarnawa Niżna, na terenie leśnictwa Muczne, znajdziecie zagrodę pokazową żubrów. Na powierzchni około 7 ha stworzono przestrzeń, na której możecie obserwować żubry w ich naturalnym środowisku. Wejście jest tutaj bezpłatne, a zwierzaki można oglądać codziennie w godzinach 9:00-19:00. Hodowane są tutaj żubry rasy białowiesko-kaukaskiej, tzw. górskiej, pochodzące ze Szwajcarii i Francji. Warto przyjść tutaj, gdy zwierzęta są karmione: 13-14. Hodowla żubrów w Bieszczadach została zapoczątkowana w roku 1963 w zagrodzie aklimatyzacyjnej nad potokiem Zwir, a obecna zagroda jest kontynuacją tamtej hodowli.

11. Bieszczadzka Kolejka Leśna

Wydaje się nam, że kolejka bieszczadzka może być największa atrakcja Bieszczad, przynajmniej oficjalnie dla najmłodszych. Bo któż jako dziecko nie marzył, aby podróżować w wagonach, które ciągnie dymiąca lokomotywa? Bieszczadzka kolej wąskotorowa powstała pod koniec XIX wieku jako kolej Nowy Łupków – Cisna. Miała za zadanie ułatwić eksploatację największego bogactwa regionu, jakim były tutejsze lasy. Kolejka była wykorzystywana do roku 1994, gdy przestało to być opłacalne ekonomicznie. Na szczęście od zapomnienia kolejkę uratowała Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Cisnej – Majdanie, przywracając typowo turystyczne kursy. Już sam budynek stacji kolejowej, będzie zwiastunem niebanalnej przygody. Warto udać się na przejażdżkę jedną z dwóch tras oferowanych przez bieszczadzką ciuchcię. Kursuje ona na trasie: Majdan – Przysłup i Majdan – Balnica. Bilety możecie kupić tradycyjnie w kasie lub przez internet. A tutaj sprawdzicie aktualności oraz rozkład jazdy

12. Przejazd Drezyną Rowerową w Uhercach Mineralnych

Jeżeli już zaczęliśmy wątek kolejowy, to warto również wspomnieć o szalonej atrakcji, jaką są rowerowe drezyny w Bieszczadach. Projekt został uruchomiony w roku 2015 i cieszy się sporą popularnością. Drezyny, jak możecie się domyślić, napędzane są siłą nóg turystów. Taka rowerowa platforma na szynach.  Siedziba wypożyczalni znajduje się na stacji kolejowej we wsi Uherce Mineralne. Na wycieczkę możecie pognać w dwóch kierunkach: w stronę Ustrzyk Dolnych oraz Zagórza. W sezonie warto zarezerwować bilety z wyprzedzeniem.

13. Źródła Sanu

Szlak wiedzie w najdziksze i najbardziej bezludne rejony Bieszczadów, w tak zwany „Bieszczadzki Worek”. Trasa prowadzi przez nieistniejące już wsie: Bukowiec, Beniowa i Sianki. Jednakże pamiętajcie, że ścieżka kończy się u źródeł jednego z dopływów Sanu, nieopodal Przełęczy Użockiej. Do samych źródeł Sanu w Bieszczadach tędy nie dotrzecie, ponieważ znajdują się one po drugiej strony granicy, na Ukrainie.

14. Cerkiewne Gonty w Bieszczadach

Na terenie Bieszczadów znajdziecie kilka dość ciekawych cerkwi. Warto wspomnieć o Cerkwi św. Michała Archanioła w Smolniku. Cerkiew jako jedyny obiekt sakralny w Bieszczadach reprezentuje typ bojkowski. Warto również zwrócić uwagę na pochodzącą z zeszłego stulecia Cerkiew św. Mikołaja w Hoszowie. Trzeba przyznać, że jest ona szalenie uroczo położona. Bardzo duże wrażenie czyni również Cerkiew Narodzenia Bogurodzicy w Michniowcu. Jeżeli nie przekonuje Was estetyka zewnętrzna, to koniecznie wejdzie do środka i sprawdźcie jak wyglądają polichromie pod kopułą. Ostatnim zabytkiem sakralnym, o którym tutaj wspomnimy będzie Cerkiew św. Michała Archanioła w Bystrem.

15. Ruiny Kościoła i Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu

Późnobarokowe, monumentalne ruiny kościoła i klasztoru na Górze Mariemont powinny uczynić na Was spore wrażenie. Klasztor powstał na pocz. XVIII w., jednak nie oparł się językom ognia w roku już w roku 1822 r. Jedna z teorii głosi, że do pożaru doszło podczas sprzeczki pomiędzy przeorem a jednym z zakonników. Podejmowano próby odbudowy klasztoru, jednak bezskutecznie. Jest jednym z nielicznych zachowanych klasztorów warownych w Polsce.

bieszczady łatwe szlaki
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 22   Average: 4.8/5]

7 komentarzy

  • ..a te studnie z pierwszego zdjecia odkryłam dopiero w tym roku, schodzac z Tarnicy… a myslalam, ze jestem juz bieszczadzkim wyjadaczem i znam doskonale wszystkie popularne miejscówki 😉

 1. Jestem zachwycona postem i przepięknymi zdjęciami 🙂 Tego lata po raz pierwszy wybieram się w Bieszczady, jako bazę noclegową wybraliśmy Lutowiska i zaczynam powoli martwić się o logistykę chociaż jesteśmy zmotoryzowani…

  • nie będzie źle, to jest raptem 20 min do Ustrzyk G. 🙂 i nieco dalej do Wetliny, ale wciąż wydaje nam się, że akceptowalny czas przejazdu 🙂 Dziękujemy pięknie za miłe słowa i pozdrawiamy ciepło! 🙂

  • Niestety w samej Wetlinie do tej pory nigdy nie spaliśmy. Przeważnie bywały to schroniska lub dojeżdżaliśmy z okolicznych miejscowości.

 2. Dzien dobry,
  Czy opisane trasy nie bedace petla sa liczone czasowo tam i z powrotem? Czy na przyklad Polonina carynska 3:21 jest to czas w jednym kierunku i powinienem dodac tyle samo na powrot?
  Super stronka!
  Pozdrawiam

Write A Comment