Booking.com Noclegi i Rezerwacje
– Booking.com to najbardziej popularna platforma do rezerwacji noclegów online
– Serwis powstał w roku 1996
– Booking.com jest dostępny obecnie w ponad 43 językach i w 229 krajach
– Program Genius oferuje zniżki
– Rezerwować noclegów na stronie booking.com możecie przez całą dobę
Naszym ulubionym miejscem noclegowym jest namiot w hotelu pod milionem gwiazd, jednak nie zawsze okoliczności ku temu sprzyjają. Dlatego też bywa i tak, że rezerwujemy noclegi w pensjonatach, hotelach, czy prywatnych kwaterach. W tym celu najczęściej sięgamy po oferty z portalu Booking.com. Z portalem przyjaźnimy się już od wielu lat, nie tylko podczas urlopu, ale też i podróży służbowych. Booking.com oferuje możliwość rezerwacji noclegu dosłownie w każdym miejscu na świecie, czy to Podlasie, Mjanma, czy Patagonia. Dlatego też nie dziwi jego popularność. I dziś można śmiało powiedzieć, że Booking.com jest największym serwisem na świecie oferującym rezerwacje noclegów. Ale czy rezerwacja noclegów jest taka prosta? Przekonajmy się! Zapraszamy do naszego mini przewodnika o tym, jak skutecznie rezerwować nocleg przez Booking.com.
Czym tak naprawdę jest Booking.com?
Na początek warto wspomnieć o tym, czym jest Booking.com i z czym się to je. Jest to serwis do rezerwowania noclegów. Korzystaliśmy z usług serwisu w różnych zakątkach świata i w różnych sytuacjach. Czasem decydowaliśmy się jedynie na rezerwację pierwszych dwóch nocy po męczącym locie. Dzięki temu mieliśmy pewność, że po ciężkiej podróży będziemy mieli gdzie odpocząć, a później działać już lokalnie. To właśnie dzięki oferowanej przez Booking.com pewności i niezawodności, serwis stał się nie tylko naszym towarzyszem podczas podróży, urlopów i wczasów.
Dziś, Booking.com urósł do niebotycznych rozmiarów. Można rezerwować noclegi w prawie wszystkich krainach świata. Obecnie to aż 227 krajów, do tego 43 różne języki aplikacji i niebanalne 30 milionów opcji noclegowych. Począwszy od prostych guesthousów, po luksusowe hotele z niezliczoną ilością gwiazdek. To robi wrażenie i każdy korzystając z opcji dostępnych filtrów jest w stanie wybrać coś dla siebie. Ale to nie wszystko, ponieważ przez serwis Booking.com możecie również wynająć samochód, tudzież zorganizować transport z lotniska do hotelu, czy też zamówić taksówkę. Jednak co ważne, pamiętajcie, że jest to głównie serwis pośredniczący w rezerwacji, dlatego też pobiera swoje przysłowiowe pięć pokaźnych groszy.
Dlaczego wybieramy Booking.com?
Noclegi, to obok biletów lotniczych, często jedna z głównych składowych kosztów podróży. Dlatego to właśnie one pozwalają nam często zaoszczędzić najwięcej. Jednak w naszej opinii, największym atutem serwisu Booking.com jest jego wspomniane bezpieczeństwo i zaufanie. Korzystaliśmy z niego lecąc choćby do Mjanmy, czy rezerwując pierwsze noce na Sri Lance. Dzięki serwisowi Booking.com mieliśmy pewność, że przynajmniej nocleg będzie bezproblemowy ? Do tego trzeba wspomnieć prostotę, na bieżąco aktualizowaną listę dostępnych miejsc, ich wizualizację na mapie oraz fakt, że od razu możecie dojrzeć cenę. Do tego aplikacja Booking.com na telefon, która sprawia, że dosłownie w każdej chwili i mając tylko zasięg, można zarezerwować nocleg, będąc jeszcze na szlaku. To spora rewolucja w stosunku do tego, co było wcześniej. Ponieważ sami doskonale pamiętamy, że jeszcze kilkanaście lat temu musieliśmy wykonać naście telefonów, żeby znaleźć nocleg albo błąkaliśmy się od drzwi do drzwi szukając miejsca na noc.
Jest jeszcze jeden aspekt, dlaczego cenimy sobie Booking.com. W przeszłości zdarzało nam się trafiać po strzechy miejsc, do których mamy nadzieję więcej nie wrócić. Niezgodność opisu, nieład, czy też ogólny rozgardiasz na miejscu sprawiał, że nocleg nie był dla nas pozytywnym zwieńczeniem urlopowego dnia. W serwisie odnajdziecie zestaw komentarzy oraz oceny każdego obiektu. Jest to dla nas spore udogodnienie. Dodatkowym plusem serwisu Booking.com jest opcja bezpłatnego anulowania rezerwacji. Co prawda nie zawsze tak opcja jest dostępna, ale o tym wspomnimy w trakcie naszego przewodnika.
Jak rezerwować nocleg przez serwis Booking.com
Śmiało można rzec, że Booking,com to spore narzędzie, dlatego przejdziemy teraz po kolei, krok po kroku, od rejestracji przez rezerwację. Tak, żeby wszystko było jasne i klarowne. Mamy nadzieję, że nasz poradnik po Bookingu będzie prosty i przejrzysty.
Rejestracja na serwisie Booking.com
Pierwszym krokiem będzie oczywiście rejestracja lub zalogowanie się na stronie. Odpowiednie przyciski znajdziecie w panelu u góry, po prawej stronie. Zalogować możecie się albo podając adres mailowy, tudzież korzystając z trzech form uwierzytelnienia: zalogowania się przez aplikację Facebook, przez Google lub przez Apple.
Podczas rejestracji należy podać swój adres e-mailowy oraz wprowadzić dwukrotnie swoje hasło. Pamiętajcie, że hasło do aplikacji Booking.com powinno składać się z co najmniej 10 znaków, które będą zawierały małe i wielkie litery, jak również cyfry. Następnie na podany adres mailowy otrzymacie link aktywacyjny, który trzeba kliknąć. I to wszystko, a całość, sami przyznacie jest banalnie prosta ?
Warto wspomnieć, że rezerwacja nie jest obowiązkowa. Ale dzięki zbieranym punktom, możecie dość szybko przeskoczyć do kilku, a nawet kilkunastoprocentowych zniżek. A wiadomo, że grosz to grosza i będzie kokosza.
Wybierz miejsce noclegu i zaznacz termin
Jak już przebrnęliście przez rejestrację, to czas na przejście do właściwej rezerwacji noclegu. Zatem wędrowcze, gdzie tym razem? Wpiszcie w pierwszy prostokąt miejsce, gdzie chcielibyście spać. Co ciekawe, nie musicie wpisywać dokładnie miejscowości. Może to być region np. Małopolska lub Beskid Śląski. Następnie trzeba podać zakres dat (zameldowanie/wymeldowanie), ilość osób oraz ilość pokoi. Jeśli podróżujecie służbowo, zaznaczcie to. Dzięki temu Booking.com wyświetli Wam obiekty, które oferują udogodnienia w trakcie takich podróży, jak np. Wi-Fi, bezpłatny parking, czy śniadanie. Mając już wszystko, wystarczy kliknąć przycisk „Szukaj” i algorytm aplikacji Booking.com wyświetli Wam wszystkie miejsca noclegowe pasujące do Waszego zapytania.
Zaznacz odpowiednie filtry
Często ilość noclegów, które otrzymacie na wstępie może nieco zaskoczyć i wprowadzić lekki chaos. Dlatego warto udać się do sekcji filtrów, które odnajdziecie po lewej stronie wyników. Dzięki filtrom, z pewnością dużo szybciej odnajdziecie kompromis pomiędzy ceną, lokalizacją i standardem, który Was interesuje. Opcji filtrów na stronie Booking.com jest bardzo dużo. Są one na tyle przemyślane, że w łatwy sposób każdy filtruje dane pod siebie. Chętnie korzystamy z kilku filtrów na raz: z ceny, lokalizacji, bezpłatnego parkingu oraz dostępu do Internetu. Dobre Wi-Fi często w miejscach poza zasięgiem telefonii komórkowej pozwala sprawdzić dokładnie pogodę tuż przed wyruszeniem na szlak, zamówić obiad z restauracji, czy po prostu pobuszować po sieci. Poza tym korzystamy z filtrów oceny oraz opcji bezpłatnego odwołania rezerwacji. Wiemy, że sporo osób wybiera również opcję rezerwacji bez karty kredytowej. Poniżej kilka najważniejszych bookingowych zawężaczy wyników.
Możecie wybrać pośród następujących:
– cena za noc,
– liczne udogodnienia dla rodzin z dziećmi i zwierzętami,
– dostępność turystycznych łóżeczek,
– oceny innych użytkowników,
– odległości od centrum miasta, wyciągów, innych atrakcji,
– parking,
– godziny pracy recepcji,
– zasady dotyczące rezerwacji,
– dostępność wyżywienia,
– rodzaj obiektu,
– konfiguracje łóżek,
– udogodnienia w pokoju/obiekcie, w tym udogodnienia i wyposażenie przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
Cena czyni cuda
Po pierwsze warto flirtować po cenie, w ten sposób bardzo szybko odrzucicie oferty, które przekraczają Wasz budżet. Booking.com wstępnie daje możliwość wyboru pięciu przedziałów cenowych. Ale możecie również ustalić swój własny budżet na jedną noc. Wystarczy jedynie kliknąć w przycisk „ustal własny budżet”. Dotychczas wyszarzałe pole zamieni się w aktywną linię ceny z suwakami. Możecie zawęzić cenę z dwóch stron i w ten sposób dużo szybciej odnaleźć nocleg w założonej kwocie.
Filtr – pokaż na mapie oraz „wyświetl tylko dostępne obiekty”
Cenimy sobie opcję, w której widzimy na mapie wszystkie noclegi. Łatwiej jest wtedy wybrać, który obiekt będzie dla nas interesujący. Wystarczy wówczas jedynie kliknąć w przycisk „pokaż na mapie”. To rozwiązanie ma też dodatkową zaletę. Booking.com wyświetla w wynikach również obiekty niedostępne w danym terminie, to na mapie są zaznaczone z czerwoną kropką. Przechodząc do widoku z mapą, po lewej stronie pojawia się dodatkowy filtr – „wyświetl tylko dostępne obiekty”. Dzięki temu, jeśli data Waszego urlopu jest sztywna, możecie łatwo odsiać zajęte już miejsca noclegowe.
Pamiętajcie, że wyszukiwanie obiektów z mapy czasami może nieco zmylić. Dzieje się to wówczas, kiedy Booking.com nieprawidłowo naniesie lokalizację na mapie. Zdarzało się nam to co prawda sporadycznie, ale warto choćby przed samym przyjazdem dodatkowo sprawdzić adres np. w Google Maps. Rożnica w wynikach, jest widoczna na dwóch poniższych zrzutach ekranu z aplikacji booking.com. W drugiej opcji, widoczna jest zdecydowanie mniejsza ilość dostępnych ofert.
Bezpłatne odwołanie rezerwacji – to się opłaca
Jak wiadomo, plany uwielbiają się zmieniać, a zrządzenia losu wybitnie na swój cel wybierają nasz czas wolny od pracy. Dlatego, gdy podejrzewacie, że coś może się wydarzyć, albo jest to dość odległa w czasie rezerwacja, to warto rozważyć opcję „bezpłatne odwołanie rezerwacji”. Wówczas otrzymacie możliwość bezproblemowego odwołania rezerwacji do daty wskazanej przez gospodarza. A jeśli faktycznie los będzie okrutny lub też znajdziecie ciekawszy nocleg, to bezproblemowo odzyskacie środki. Jest to szczególnie warta rozważania kwestia, gdy podróżujecie z małymi dziećmi, które potrafią spłatać figle.
Jeśli jesteście pewni terminu i swoich planów, to warto pominąć ten filtr, ponieważ może on skryć ciekawsze, a i tańsze opcje noclegowe w Waszej destynacji. W razie W, zawsze pozostaje opcja telefonu do właściciela i próba dogadania się. Nawet jeśli nie ma oficjalnej możliwości odwołania rezerwacji, pamiętajcie, że po drugiej stronie są ludzie, którzy prowadzą obiekty. Na pewno, jeśli się z nimi skontaktujecie, to może pojawić się szansa na rozwiązanie problemu. To nie Booking.com, a właściciele podejmują ostateczną decyzję o anulowaniu pobytu. A im oczywiście bardzo zależy na wysokich ocenach. Bo to przecież one kuszą wczasowiczów. Warto również pamiętać, że każde anulowanie rezerwacji sprawia, że obiekt dostaje rykoszetem (np. jest słabiej widoczny w wyszukiwarce).
Ocena Gości – barometr atrakcyjności
Każdy z urlopowiczów, który skorzystał z rezerwacji na Booking.com, po powrocie do domu otrzyma maila z prośbą o ocenę noclegu. Ankieta jest dość szybka, a dzięki niej powstaje ocena miejsca noclegowego. Im jest ona bliższa wartości „10”, tym lepiej świadczy o miejscu noclegowym. Dlatego nie dziwi fakt, że większość osób kieruje swoje spojrzenia do ofert okraszonych oceną „ponad 9 – Znakomity”, „ponad 8 – bardzo dobry” oraz „ponad 7 – dobry”. Co ważne, przy każdej reprezentowanej ofercie, w wynikach wyszukiwarki Booking.com, po prawej stronie, odnajdziecie niebieski kwadrat z oceną. Gdy klikniecie w niego dwukrotnie, to odnajdziecie skryte do tej pory informacje z dokładną oceną obiektu. Jest również sekcja komentarzy wraz z opiniami, która z pewnością jest przydatnym dodatkiem. Jeśli zauważycie powtarzające się zarzuty co do miejsca, to powinna się Wam zaświecić czerwona lampka. Jeszcze jedna bardzo istotna informacja – oceny mogą wystawić jedynie osoby, które faktycznie spały w danym miejscu. I to im warto zaufać.
Proces rezerwacyjny wybranego obiektu
Kiedy wybierzecie już ten jedyny i właściwy pokój/domek, kolejnym krokiem będzie dokonanie rezerwacji. Wystarczy kliknąć niebieski prostokąt o pięknie brzmiącej nazwie „Zarezerwuj teraz”. Ok, już prawie, finał. Teraz tylko trzeba sprawdzić, czy daty pobytu są dokładnie takie, jakie faktycznie Was interesują, wybrać pokój i kliknąć przycisk „Rezerwuję”. Nim jednak uderzycie znacznikiem myszki w rezerwacyjny przycisk, zwróćcie proszę uwagę na same pokoje. Ponieważ może się okazać, że niewiele droższy pokój będzie znacznie większy, będzie miał dodatkowe udogodnienia i inne cuda. Warto mieć to na uwadze. Po kliknięciu prostokąta „Rezerwuj” zostaniecie przeniesieni do strony, gdzie będziecie musieli uzupełnić dane adresowe oraz nazwiska gości. W tym miejscu możecie też poinformować właściciela o orientacyjnej godzinie przyjazdu i innych prośbach. Jeśli wszystko jest ok, to jesteście tylko o krok od rezerwacji.
Kolejne 4 zdjęcia, to tak w zasadzie jedna strona.
Płatność na stronie Booking.com
W zależności od polityki obiektu, opłatę za nocleg można uiścić gotówką w momencie przyjazdu, można też zapłacić kartą płatniczą (następuje blokada środków na karcie płatniczej) lub przez PayPal. Pamiętajcie również, że niektóre obiekty wymagają posiadania karty kredytowej! W takim wypadku nie obędzie się bez podania jej numerów. Jeśli macie kod promocyjny, to świetnie się składa. To na tym etapie możecie go podać, obniżając opłatę za nocleg.
Jest jeszcze jedna opcja. Czasem na stronie Booking.com będziecie mogli wybrać tak zwaną płatność częściowo zwrotną. To taka, gdzie część zaliczki przesyłacie na konto, a resztę uiszczacie już po przybyciu na miejsce. Jest to opcja, która powinna być tańsza, aniżeli opcja całkowicie zwrotna.
Bookingowe zniżki, czyli program Genius (Status Genius na Booking.com)
Serwis Booking.com dla swoich aktywnych użytkowników oferuje zniżki lojalnościowe. Wystarczy tylko rezerwować noclegi przez serwis. Tak naprawdę, dzięki programowi Genius można szybko uzyskać bonifikatę. Dodatkowo, bardzo często Booking.com oferuje przeróżne zniżki okolicznościowe i lojalnościowe.
Po pierwsze, program Genius jest bezpłatny i może z niego skorzystać każdy zarejestrowany użytkownik portalu. Tak naprawdę system przypisze Was do programu automatycznie już po dwóch rezerwacjach, które odbędą się na przestrzeni dwóch lat. Dzięki temu niektóre noclegi będą Wam oferowane taniej o 10%. Jeśli często podróżujecie i zrealizujecie 5 pobytów w ciągu 2 lat, to pojawią się oferty mające zniżkę 15%, darmowe śniadania lub bezpłatne podwyższenie standardu. Reasumując:
- Genius 1 – 2 pobyty w ciągu 2 lat daje 10% zniżki w niektórych obiektach
- Genius 2 – 5 pobytów w ciągu 2 lat daje nawet 15% zniżki
O czym warto pamiętać rezerwując nocleg na Booking.com
Ceny noclegów
Ceny na portalu Booking.com nie są stałe. Zmieniają się w okresie świątecznym, podczas długich weekendów i innych wydarzeń sportowo – kulturalnych w danym regionie.
Może też się zdarzyć, jeśli sporo czasu poświęcamy na szukanie noclegu w danej lokalizacji, że ceny z dnia na dzień wydają się nam być wyższe. Warto wtedy wyczyścić pliki cookies w przeglądarce lub skorzystać z karty incognito.
Odwołanie rezerwacji
Warto wybierać obiekty z bezpłatnym odwołaniem rezerwacji – w razie nagłych wypadków nie poniesiecie kosztów. Należy również doczytać, do kiedy bezpłatne odwołanie takiej rezerwacji jest możliwe. Czasami jest to kilka dni, a czasami godzina przed planowanym przyjazdem. Z doświadczenia możemy powiedzieć, że naprawdę sporadycznie wybieraliśmy noclegi bez możliwości bezpłatnego odwołania rezerwacji. Takie sytuacje miały miejsce, kiedy w ostatniej chwili szukaliśmy noclegu w destynacjach bardzo popularnych wśród turystów.
Tylko spokój może nas uratować
Często zdarza się, że Booking.com wykorzystuje różne triki, mające na celu wymuszenie na Was szybszej rezerwacji. Podczas szukania noclegu możecie zauważyć informacje w stylu „ostatni pokój w tej cenie”, „jedna osoba właśnie zarezerwowała nocleg w tym obiekcie”, „ten obiekt cieszy się dużą popularnością” i wiele, wiele innych. Należy patrzeć na te informacje przez palce i spokojnie, z zimną krwią, dalej przeszukiwać dostępne oferty.
Weryfikacja noclegu
Warto i należy przeglądać zdjęcia, ale nie tylko obiektu i jego otoczenia, a przede wszystkim pokoju, który zamierzamy zarezerwować. Spójrzcie też na rozmiar pokoju. Bo może się okazać, że czekają na Was przestronne pokoje albo dosłownie klitka. Sprawdźcie również informację o lokalizacji obiektu na mapach względem tego, co zostało podane w opisie. Dziwnie, czasem niektórzy inaczej liczą odległości do morza ? Jeśli wyjeżdżacie ze znajomymi i szukacie kilku pokoi w jednym obiekcie, zwracajcie też uwagę na informacje o dostępnościach wybranych konfiguracji łóżek.
Istotne są również godziny pracy recepcji. W niektórych obiektach czynna jest całodobowo, a w innych tylko w wybranych godzinach. Jeśli zamierzacie przyjechać bardzo późno, czy opuszczać miejsce z samego rana, warto ustalić to wcześniej z właścicielem.
Jeśli coś pójdzie nie tak…
Oczywiście, że zdarzyły się nam problemy z noclegiem. Brak pokoju w hotelu, nieodpowiedni standard, pokój zupełnie inny niż rezerwowaliśmy, czy domek z niedrożną kanalizacją. Wszystkie nasze problemy były rozwiązywane na bieżąco, a zdarzyło się nam nawet składać reklamacje i otrzymać zwrot części poniesionych kosztów.
Na co zwrócić uwagę szukając noclegu na stronie Booking.com?
- Bezpłatne odwołanie rezerwacji oraz wysoka ocena gości.
- Rodzaje łóżek w pokoju.
- Atrakcje dla dzieci.
- Wyraźne zdjęcia pokoju/domku, który rezerwujecie.
- Parking (jeśli podróżujecie samochodem).
- Odległości do atrakcji, szlaków i innych interesujących Was miejsc. Choć tu nie będziemy udawać i zdarzało się nam zarezerwować nocleg gdzieś dalej, godząc się na dłuższe dojazdy, bo miejsce wyglądało zapowiadało się rewelacyjne ?
Dlaczego warto korzystać z aplikacji mobilnej Booking.com
Serwis booking.com daje osobom oferującym noclegi, możliwość zastosowania innej ceny, jeśli klient, czyli Wy, wykorzystacie do tego aplikację mobilną Booking.com na telefonie. Oferta będzie wzbogacona o podświetloną na żółto informację „cena dla urządzeń mobilnych”. Cena będzie zapewne niższa o 10%, aniżeli ta na komputerze. Dlatego raczej warto ?
Jak obniżyć cenę poza Bookingiem?
A to całkiem proste. Jeśli znajdziecie ciekawy obiekt na stronie Booking.com, to następnym krokiem jest wyszukanie hostelu/hotelu/pokojów gościnnych w Google i kontakt z właścicielem. Gdy dodzwonicie się, powiedziecie, że chcielibyście zarezerwować nocleg poza portalem. Jako, że serwis pobiera prowizję, to jest szansa, że urwiecie coś z pierwotnej kwoty. Warto wiedzieć, że najniższa prowizja pobierana przez Booking.com wynosi 12%. Ale to nie wszystko. Sprawdźcie również stronę internetową obiektu, ponieważ może się okazać, że tamtejsze ceny różnią się zdecydowanie względem tych na a na portalu Booking.com.
Jeśli nie możecie zlokalizować obiektu w internecie, a naprawdę chcecie w nim nocować, to możecie rezerwując wybrać opcję zwrotną. Gdy otrzymacie potwierdzenie rezerwacji na maila, to wiadomości odszukajcie numer do gospodarza. Teraz wystarczy zadzwonić do niego i spróbować wynegocjować lepszą ofertę. A jeśli się zgodzi, to anulować swoją rezerwację. Pamiętajcie, że Booking.com to tylko pośrednik. I zawsze najlepiej kontaktować się z właścicielem, który ustala zasady i odstępstwa od nich.
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
9 komentarzy
Super poradnik 🙂 Pozdrawiam
dzięki za komentarz 🙂
Mnie totalnie odstrasza proces płatności przez Booking obecnie. Jakoś w `19tym korzystałem pierwszy raz i jedną z opcji było normalne przekierowanie na stronę mojego banku i płatność), dzisiaj (październik 2021) dostępne są tylko dwie opcje – karta lub PayPal i obie wiążą się z koniecznością podania danych karty płatniczej którą się posiada. A taka lekkomyślność w dzisiejszych czasach jak podanie w/w, zwłaszcza dane karty do naszego jedynego czy tam głównego konta – zakrawa niemal o szaleństwo. Nikt z nas nie ma gwarancji że na naszym kompie czy telefonie nie mamy jakiegoś robala który tylko czeka na taką akcję abyśmy mogli przeżyć „przygodę życia” w postaci wyczyszczonego konta. Dlatego po znalezieniu obiektu w którym gotowy byłem wynająć nocleg zadzwoniłem bezpośrednio i mega zdziwienie bo mają ale cena jest 90zł wyższa za dobę (przy 4 osobach) niż przez Booking. Pytam dlaczego ? „ponieważ do Bookingu udostępniają tylko po 1 pokoju w każdej opcji osobowej (czyli łącznie cztery pokoje) w ramach reklamy i widoczności i tyle. Faktycznie znalazłem ich przez Booking. Są to pokoje w trochę niższym standardzie niż pozostałe bo jest większy przewał ludzi przez nie – stąd taka cena. Normalnie pokoje są inne przez co wyższa cena”. W toku dalszych pertraktacji cenowych usłyszałem że kiedy mieli cały obiekt dodany do Bookingu stale była sytuacja że jest niemal wszystko zarezerwowane a kiedy zbliżał się termin przyjazdu, przychodziła informacja z Bookingu o odwołaniu rezerwacji, albo telefon że rezygnują albo w ogóle żadnej informacji – pokój pusty, żadnej informacji że będzie czy nie będzie. Tutaj ludzie dzwonią o noclegi – odmawiasz bo miejsc brak a tu pół obiektu puste przez niepoważnych ludzi z Booking.
Rozumiem twoje obawy ale mamy XXI wiek 🙂 wystarczy do konta dołożyć wirtualną kartę płatniczą na którą przelewasz ustaloną kwotę i już 🙂 nawet jeśli numer wirtualnej karty „gdzieś wypłynie” to stracisz tylko „troszkę” a twoja realna karta jest bezpieczna.
Dodałabym jeszcze że rezerwując poprzez goodie dostaje się zawsze 5% cashback – ja od dłuższego czasu z tego korzystam i sporo udało mi się zaoszczędzić. Jedyny minus jest taki, że faktycznie przy rezerwacji trzeba wejść na booking przez apke goodie – o czym mi zdarza się zapomnieć (ale od czego jest darmowe anulowanie ? )
Oooo, o tej opcji nie widzieliśmy, dzięki! 🙂
Chciałem tylko dodać że przeprowadziłem eksperyment porównujący ceny na booking.com z różnych urządzeń czy różnych adresów IP – i o dziwo ceny się różnią. Cały mój test spisałem w tym miejscu: http://e-nowinki.pl/sprawdzamy-czy-cena-noclegow-na-booking-rozni-sie-w-zaleznosci-od-adresu-ip
Mój drugi test booking gdzie sprawdziłem jakie realne rabaty można uzyskać na Genius 3 – http://e-nowinki.pl/sprawdzamy-ceny-na-booking-czym-jest-genius-oraz-czy-warto-zdobywac-wyzsze-poziomy
No a opcja płacenia w Euro? Przy jednym obiekcie sprawdziłem i wyszło, że przez euro w sumie zapłaciłbym o kilka złotych więcej. Może ktoś lepiej to sprawdzał?