Szlak przez Broumovske Steny

Czas: 3h 50 min, Dystans: 11 km, Przewyższenie: 367m

– Wejście na teren Broumovskch Sten jest bezpłatne
– Parking w Slavny kosztuje 60 koron, możecie zapłacić też w złotówkach
– Warto rozważyć przemaszerowanie większej pętli przez Hvezde, co zajmie Wam około 8h

Broumovske Steny czyli Broumowskie Ściany znajdują się w czeskiej części Sudetach Środkowych, tuż za polską granicą. Szukajcie ich na mapie pomiędzy skałami Adrspachu a masywem Szczelińca. Długie na ponad 20 km, obfitują w niezliczone formacje utworzone z piaskowca i są jednymi z najbardziej atrakcyjnych pasm górskich w Sudetach. Jest tutaj pusto, cicho, czasem tylko jakiś ptak zaskrzeczy, zaskoczony obecnością przechodzącego turysty. Jako uzupełnienie trasy proponujemy rozwinięcie trasy o nieodległą Hvezde.

broumovske steny trasa

Broumovske Steny Parking oraz Dojazd

Wydaje się, że najwygodniej trekking będzie rozpocząć w czeskiej wiosce Slavny, będącej w zasadzie przysiółkiem miejscowości Police nad Metuji. Na jej końcu jest zlokalizowany parking. Wystarczy jechać za główną, do końca wsi, a miejsce znajdziecie bez problemu. Parking kosztuje 60 koron, a opłatę możecie uiścić również również w złotówkach. Alternatywnie część polskich turystów wyrusza z okolic schroniska Pasterka, gdzie odnajdziecie darmowy parking. Oba miejsca zaznaczyliśmy na mapie. Dojazd z Wrocławia do Slavny zajmuje 2h 25 min, do Pasterki 2h 06 min. Z Kudowy-Zdrój odpowiednio 35 min do Slavny, 20 min do Pasterki.

broumovske steny szlak
Góry Stołowe

Broumovskie Steny Trekking

Prawdą jest, że do Pasterki szybciej dojedziecie. Natomiast jeśli wybierzecie dłuższą podróż samochodem do Czech, to w zasadzie ten sam trekking będzie krótszy o ponad 2h i prawie 7 km. Dla nas wybór był prosty. Jeszcze kilka słów o trekkingu – uważamy, że zaproponowany poniżej kierunek trasy jest najciekawszą opcją. Dzięki czemu będziecie powoli odkrywać magię tutejszych gór. Gdy zachwycaliśmy się kolejnymi fantazyjnymi kształtami i wydawało nam się, że lepiej być nie może, wychodziliśmy za róg, a tam było jeszcze lepiej! A na końcu będzie czekała na Was wisienka na torcie w postaci pięknej Kamiennej Bramy. Zresztą zobaczcie sami 🙂

Wariant z Miejscowości Slavny

Z którego miejsca nie wystartujecie w Broumovskie steny, to spotkacie się na krzyżówce „Pánův kříž”. Dojście z parkingu w Slavny zajmuje około 1h, szlak prowadzi asfaltową drogą, początkowo głównie skrajem lasu. Nie uświadczycie tutaj większych emocji i nawet punkt widokowy Slavenská vyhlídka nie umila specjalnie trasy.

Wariant od Schroniska Pasterka

Podążając od Pasterki dotrzecie na krzyżówke „Pánův kříž”po 1h 20 min. Najpierw przez 50 min spacer wiedzie wraz niebieskimi szlakówkami, później przy malutkiej wiacie i kamiennym krzyżu należy wybrać ścieżkę okraszaoną czerwonymi znacznikami. Widzie ona dość płasko, momentami odrobinę, tylko symbolicznie, pod górę przez kolejne 1,5 km (30 min). Od krzyżówki historia dla obu wariantów będzie już wyglądała tak samo.

Broumovske steny trasa

Bonus – Pętla przez Božanovský Špičák

Czas: 30 min, Dystans: 1,4 km, Mapa: tutaj

Będąc już na krzyżówce „Pánův kříž”, dokładnie tutaj, warto wybrać się w intrygującą podróż żółtym szlakiem na najwyższy szczyt Broumovskch sten, czyli na Bożanowski Szpiczak. Pętla zajmie Wam około 30 min plus czas na zdjęcia. Jeśli nie interesuje Was ten fragment, wybierzcie zielony szlak i zwyczajnie pomknijcie prosto do Waszego celu 🙂 Natomiast żółty szlak wiedzie pomiędzy fantazyjnymi formacjami z piaskowca, niestety głownie lasem. Dlatego też Czesi zainstalowali „drogowskazy”, tak aby w leśnej i skalnej gęstwinie nie umknęło Wam nic ciekawego. Pierwsze trzynaście zdjęć z naszego wpisu, pochodzi właśnie z tego fragmentu.

Broumovske steny
Broumovske steny
Broumovske steny
Broumovske steny
Broumovske steny

Na początek Veverka, czyli Wiewiórka, później Kotka oraz choćby Waran. Trasa będzie świetną zabawą dla najmłodszych. Szczyt Szpiczaka znajduje się na krawędzi lasu, dzięki czemu mamy szanse na przyjemną panoramę. Później jest jeszcze jeden punkt widokowy. Co ciekawe, Czesi dla odbić na punkty widokowe stosują inną formę znaczników – są to trójkąty w kolorze głównego szlaku z białą obwódką. Czasem odbicie ma 10 metrów, czasem kilometr, nieważne, trzeba wypatrywać kolorowych trójkątów 🙂 Drugim zaskoczeniem był dla nas fakt, że dystans do celu jest tutaj podawany w metrach/kilometrach, a nie czasie potrzebnym do przebycia.

Broumovske steny
broumovske steny szlak
Broumovske steny
Broumovske steny
Broumovske steny

Koruna i Koń na Biegunach

Po zakończeniu pętli i dotarciu do głównej ścieżki, należy skręcić w prawo i podążyć dalej już za zielonym szlakiem. Po 10 minutach spokojnego, leśnego spaceru dotrzecie do kolejnego szlakowskazu, gdzie może tym razem wkraść się odrobina niepewności. Aby kontynuować wędrówkę należy przejść nieoznaczoną ścieżką w prawo, około 100 metrów. Tutaj będzie jeszcze jeden szlakowskaz, który wyjaśni już wszystko. Na szczyt pozostało raptem 1,5 km, a sama droga do celu jest bajeczna. Spacerować będziecie wzdłuż skalnego muru, częstokroć porośniętego zielonym mchem, a trasę wskazywać będą dziwne skalne stwory i potwory. Docierając do celu pojawi się urocza panorama oraz górska huśtawka!

Broumovske steny

To tutaj spędziliśmy najwięcej czasu i pewnie też dlatego to tutaj pierwszy raz zaobserwowaliśmy piktogramy wygrawerowane w skale. Pierwszy z nich, odnajdziecie tuż przy tarasie widokowym i nawiązuje do nazwy szczytu, zatem szukajcie wygrawerowanej korony. Natomiast drugi piktogram, przedstawiający konika na biegunach, odnajdziecie tuż obok huśtawki. Dodatkowo na barierkach tarasu widokowego znajduje się księga pamiątkowa, gdzie możecie pozostawić swój wpis 🙂 a panorama? Okoliczne wzgórza, pola oraz miejscowość Bozanov w dole. Powrót tą samą drogą według szlakówek to 1 km, choć wydaje nam się, że tak naprawdę to o połowę mniej. Po drodze odnajdziecie jeszcze jeden punkt widokowy.

Broumovske steny
Broumovske steny huśtawka w górach
Broumovske steny

Broumovske Steny i Kamenna Brana

Trafiliśmy w Broumovske Steny właśnie przez tę formację skalną, mającą kształt bramy o wysokości i szerokości 5 metrów. Uwaga – podobnie jak do Koruny wiedzie tutaj odbicie od żółtego szlaku oznaczone poprzez żółte trójkąty, a do przejścia jest zdecydowanie mniej niż sugerowane na znaczniku 500 metrów. Po drodze przekroczycie jeszcze próg mniejszej bramy, przeciskając się pomiędzy skałami, a po kilku krokach dotrzecie do celu. Urok miejsca skłania do dłuższej chwili odpoczynku. Możecie wybrać miejsce z widokiem na formacje, albo przekroczyć ją i zasiąść na jej progu spoglądając na okoliczne ziemie. Zdecydowanie jest to jedno z najpiękniejszych miejsc Broumovskich sten.

Broumovske steny kamienna brama
broumovske steny panorama
Broumovske steny szlak

Jeśli zostawiliście samochód w miejscowości Slavny, wówczas powrót zajmie Wam około godziny. Jeśli w Pasterce – 2h wracając tym samym szlakiem, lub 3h decydując się na pętle. Szlak do Slavny jest dobrze oznaczony, z wyjątkiem jednego newralgicznego miejsca. Zatem uważajcie w okolicy, gdzie pojawiają się tabliczki informujące o ochronie punktu poboru wód. Bo to tutaj nasze gapiostwo poskutkowało 200 metrami karnego przewyższenia.

broumovske steny szlak

Broumovske Steny Informacje Praktyczne

– Pięknie i pusto! W słoneczną wrześniową sobotę spotkaliśmy na szlaku 6 osób.
– Wejście na teren Broumovskch Sten jest bezpłatne.
– Parking w Slavny kosztuje 60 koron za dzień, można płacić złotówkami.
– Brak trudności technicznych.
– Idealna na spacer z dziećmi, choć nie z wózkami.
– Istnieje opcja rozwinięcia trasy aż do kaplicy Matki Bożej Śnieżnej.
– Broumovské steny objęte są ochroną w ramach CHKO Broumovsko

broumovske steny szlak
broumovske steny skalki
broumovske steny trasa
Broumovske steny szlak

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

9 komentarzy

  1. Za tę trasę i opis chciałabym Was wyściskać bardzo mocno!!! Było CUDOWNIE, magicznie etc Mapa zakupiona i na pewno tu wrócimy.
    Małe sprostowanie:
    – przejście zajęło nam …..7h ze względu na zdjęcia i ciągłe achy i ochy
    – połowa września – wyścig kolarski i jednak sporo więcej ludzi niż w Waszym opisie (szczęściarze), a i jedni z obecnych też chyba czytali Wasz blog bo pokusili się o komentarz „a miało być pustu”
    – nie znaleźliśmy Vielkiej Kupy …. za wyjątkiem tego co można było wyczuć

  2. Zdaje się, że byłem w tym samym okresie co Monika i potwierdzam, troszkę dużo ludzi ( dziwny rok 2020). Dodatkowa informacja, w/g mnie najfajniejsza część wycieczki to fragment szlaku żółtym od skalnej bramy do czerwonego, dokładniej za źródełkami ( tabliczki o ochronie wód) kiedy szlak skręca z drogi i zamienia się w coś w rodzaju „zbójnickiej ścieżki” w gęstym lesie. Na tym odcinku nie spotkaliśmy już nikogo. Trudno mówić o jakiś trudnościach technicznych ale na tym fragmencie ścieżka jest dzika i doradzał bym coś więcej niż miejskie buty bo można pojechać po kamieniach.

  3. Rzeczywiście macie pecha ze trafiliście na tylu ludzi. Chodzę tam bardzo często jak spotkam góra 4 osoby to jest wszystko.

  4. Relacja w punkt. Dziś dokładnie tą trasą przeszliśmy w 4 włóczące się rodziny. Świetna alternatywa do zakorkowanych Błędnych Skał czy zatłoczonego Szczelińca. Parking niezmiennie 60kr. lub płatność w pln – 12 zł. Pozdrawiam

    • Dokładnie tak, Broumovske Steny idealnie nadają się jako alternatywa dla bardziej zatłoczonych szlaków. Dzięki za komentarz i info o parkingu! pozdrawiamy

  5. Przeszłam dziś trasę. Wyruszyłam z Pasterki i całość zajęła mi około 6,5 h i 20 km. Bardzo polecam, widoki są zjawiskowe, a w tamtejszych lasach jest jak w powieściach Tolkiena. Bajecznie. Bardzo dziękuję za fajny opis i cenne wskazówki 🙂 Jutro ruszam na Narożnik – też bazując na Waszej trasie 🙂

    Pozdrawiam serdecznie
    Marta

  6. Dzień dobry
    Przygotowujemy książkę o współpracy gminy Nowa Ruda i okręgu Broumov. Wasz opis szlaku jest świetny i w związku z tym pytanie: czy i na jakich warunkach moglibyśmy zamieścić go w książce? Nie będzie to wielkonakładowe wydawnictwo – zaledwie 500 szt.

  7. Świetny opis. Skorzystaliśmy dzisiaj. Pomimo majówki i tłumów na polskich szlakach – tutaj bardzo spokojnie. Minęliśmy na trasie tylko kilkanaście grupek.
    Aktualizacja: cena wzrosła do 80 koron.

Write A Comment