Broumovske Steny

Broumovske Steny czyli Broumowskie Ściany znajdują się w czeskiej części Sudetach Środkowych, tuż za polską granicą. Szukajcie ich na mapie pomiędzy skałami Adrspachu a masywem Szczelińca. Długie na ponad 20 km, obfitują w niezliczone formacje utworzone z piaskowca i są jednymi z najbardziej atrakcyjnych pasm górskich w Sudetach. Jest tutaj pusto, cicho, czasem tylko jakiś ptak zaskrzeczy, zaskoczony obecnością przechodzącego turysty. Jako uzupełnienie trasy proponujemy rozwinięcie poniższej trasy o nieodległą Hvezde.

Broumovske Steny parking oraz dojazd

Wydaje się, że najwygodniej trekking będzie rozpocząć w czeskiej wiosce Slavny, będącej w zasadzie przysiółkiem miejscowości Police nad Metuji. Na jej końcu jest zlokalizowany parking. Wystarczy jechać za główną, do końca wsi. Miejsce znajdziecie bez problemu. Opłata za całodniowe pozostawienie samochodu wynosi 60 koron. Można płacić również w złotówkach. Alternatywnie część polskich turystów wyrusza z okolic schroniska Pasterka. Jest tutaj darmowy parking. Oba miejsca zaznaczyliśmy na mapie. Dojazd z Wrocławia do Slavny zajmuje 2h 25 min, do Pasterki 2h 06 min. Z Kudowy-Zdrój odpowiednio 35 min do Slavny, 20 min do Pasterki.

Broumovske steny
Broumovske steny

Broumovskie Steny trekking
Koruna oraz Kamenna brana

Prawdą jest, że do Pasterki szybciej dojedziecie. Natomiast jeśli wybierzecie dłuższą podróż samochodem do Czech, to w zasadzie ten sam trekking będzie krótszy o ponad 2h i prawie 7 km. Dla nas wybór był prosty 😊 Jeszcze kilka słów o trekkingu – uważamy, że zaproponowany poniżej kierunek trasy jest najciekawszą opcją. Dzięki czemu będziecie powoli odkrywać magię tutejszych gór. Gdy zachwycaliśmy się kolejnymi fantazyjnymi kształtami i wydawało nam się, że lepiej być nie może, wychodziliśmy za róg, a tam było jeszcze lepiej! Zresztą zobaczcie sami 😉

Broumovske steny
Broumovske steny

Z którego miejsca nie wystartujecie w Broumovskie steny, spotkacie się na krzyżówce „Pánův kříž”. Dojście z parkingu w Slavny zajmuje około 1h, szlak prowadzi asfaltową drogą, początkowo głównie skrajem lasu. Nie uświadczycie tutaj emocji. Nawet punkt widokowy Slavenská vyhlídka nie umila specjalnie trasy. Całość możecie prześledzić na mapie klikając w poniższy link. Podążając od Pasterki dotrzecie tutaj po 1h 20 min. Najpierw przez 50 min spacer umilają niebieskie znaczniki, później przy malutkiej wiacie i kamiennym krzyżu należy zmienić ścieżkę na tę z czerwonymi znacznikami i spacerować nią w zasadzie dość płasko, momentami odrobinę, tylko symbolicznie, pod górę przez kolejne 1,5 km (30 min). Cała trasa od Pasterki na mapie do prześledzenia po kliknięciu w link

Góry Stołowe
Broumovske steny
Broumovske steny
Broumovske steny

Pętla na Božanovský Špičák (773 m)

Czas: 30 min, Dystans: 1,4 km, Mapa: tutaj

Będąc już na krzyżówce „Pánův kříž”, dokładnie tutaj, warto wybrać się w intrygującą podróż żółtym szlakiem na najwyższy szczyt Broumovskch sten, czyli na Bożanowski Szpiczak. Pętla zajmie Wam około 30 min plus czas na zdjęcia. Jeśli nie interesuje Was ten fragment, wybierzcie zielony szlak i zwyczajnie pomknijcie prosto do Waszego celu 😊 Natomiast żółty szlak wiedzie pomiędzy fantazyjnymi formacjami z piaskowca, niestety głownie lasem. Dlatego też Czesi zainstalowali „drogowskazy” aby w leśnej i skalnej gęstwinie nie umknęło Wam nic ciekawego. Powyższe sześć zdjęć oraz sześć poniższych pochodzą właśnie z tej pętli. Na początek Veverka, czyli Wiewiórka, później Kotka oraz choćby Waran. Trasa będzie świetną zabawą dla najmłodszych. Szczyt Szpiczaka znajduje się na krawędzi lasu, dzięki czemu mamy szanse na przyjemną panoramę. Później jest jeszcze jeden punkt widokowy. Co ciekawe, Czesi dla odbić na punkty widokowe stosują inną formę znaczników – są to trójkąty w kolorze głównego szlaku z białą obwódką. Czasem odbicie ma 10 metrów, czasem kilometr, nieważne, trzeba wypatrywać kolorowych trójkątów 😊 Drugim zaskoczeniem był dla nas fakt, że dystans do celu jest tutaj podawany w metrach/kilometrach, a nie czasie potrzebnym do przebycia.

Broumovske steny
Broumovske steny
Broumovske steny
Broumovske steny
Broumovske steny
Broumovske steny

Koruna (769 m)
czyli koń na biegunach

Po zakończeniu pętli i dotarciu do głównej ścieżki, należy skręcić w prawo i podążyć dalej już za zielonym szlakiem. Po 10 minutach spokojnego, leśnego spaceru dotrzecie do kolejnego szlakowskazu, gdzie może tym razem wkraść się odrobina niepewności. Aby kontynuować wędrówkę należy przejść nieoznaczoną ścieżką w prawo, około 100 metrów. Tutaj będzie jeszcze jeden szlakowskaz, który wyjaśni już wszystko. Na szczyt pozostało raptem 1,5 km. Sama droga do celu jest bajeczna. Spacerować będziecie wzdłuż skalnego muru, częstokroć porośniętego zielonym mchem, a trasę wskazywać będą dziwne skalne stwory i potwory. Docierając do celu pojawi się panorama oraz górska huśtawka – MAGIA! To tutaj spędziliśmy najwięcej czasu 😊 I pewnie też dlatego to tutaj pierwszy raz zaobserwowaliśmy piktogramy wygrawerowane w skale. Pierwszy z nich, odnajdziecie tuż przy tarasie widokowym. Jest to nawiązująca do nazwy szczytu, korona. Drugiego, przedstawiającego konika na biegunach, szukajcie tuż obok huśtawki. Natomiast na barierkach tarasu widokowego znajduje się księga pamiątkowa, gdzie możecie pozostawić swój wpis 😊 A panorama? Okoliczne wzgórza, pola oraz miejscowość Bozanov w dole. Powrót tą samą drogą przez 1 km. Choć wydaje nam się, że tak naprawdę to o połowę mniej. Po drodze odnajdziecie jeszcze jeden punkt widokowy.

Broumovske steny
Broumovske steny
Broumovske steny
Broumovske steny

Kamenna brana – Broumovske Steny

Trafiliśmy w Broumovske Steny właśnie przez tę formację skalną, mającą kształt bramy o wysokości i szerokości 5 metrów. Uwaga – podobnie jak do Koruny wiedzie tutaj odbicie od żółtego szlaku oznaczone poprzez żółte trójkąty. Do przejścia jest zdecydowanie mniej niż sugerowane na znaczniku 500 metrów. Po drodze przekroczycie jeszcze próg mniejszej bramy, przeciskając się pomiędzy skałami, a po kilku krokach dotrzecie do celu. Urok miejsca skłania do dłuższej chwili odpoczynku. Możecie wybrać miejsce z widokiem na formacje, albo przekroczyć ją i zasiąść na jej progu spoglądając na okoliczne ziemie. Zdecydowanie jest to jedno z najpiękniejszych miejsc Broumovskich sten.

Jeśli zostawiliście samochód w miejscowości Slavny, powrót zajmie Wam około godziny. Jeśli w Pasterce – 2h wracając tym samym szlakiem, lub 3h decydując się na pętle. Szlak jest dobrze oznaczony, z wyjątkiem jednego newralgicznego miejsca, gdzie nasze gapiostwo poskutkowało 200 metrami karnego przewyższenia w drodze na właściwą ścieżkę. Uważajcie w okolicy, gdzie pojawiają się tabliczki informujące o ochronie punktu poboru wód.

Broumovske steny
Broumovske steny
Broumovske steny
Broumovske steny

Broumovske Steny informacje praktyczne

  • Pięknie i pusto! W słoneczną wrześniową sobotę spotkaliśmy na szlaku 6 osób.
  • Wejście na teren Broumovskch Sten jest bezpłatne.
  • Parking w Slavny kosztuje 60 koron za dzień, można płacić złotówkami.
  • Brak trudności technicznych.
  • Idealna na spacer z dziećmi (nie z wózkami!).
  • Istnieje opcja rozwinięcia trasy aż do kaplicy Matki Bożej Śnieżnej.
  • Broumovské steny objęte są ochroną w ramach CHKO Broumovsko
  • Przy planowaniu wyjazdu korzystaliśmy z aplikacji mapy.cz

Udanego górskiego wędrowania! Justii i Krystek 🙂

Broumovske steny
Broumovske steny
Broumovske steny
Broumovske steny
Broumovske steny
Broumovske steny
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów:7    Średnia:5/5]

Write A Comment