Spacer po Bystrzycy Kłodzkiej

– Niespieszny spacer po centrum Bystrzycy Kłodzkiej zajmie Wam około godziny
– Warto odwiedzić jedyne w kraju Muzeum Filumenistyczne
– Bystrzyca Kłodzka charakteryzuje się unikatową zabudową tarasową

Bystrzyca Kłodzka to piękne miasteczko, które znajdziecie w sercu Kotliny Kłodzkiej. Ulokowana w południowej części historycznego hrabstwa kłodzkiego, w województwie dolnośląskim, niespełna 18 km od samego Kłodzka, jest jednym z ważniejszych miast regionu, a to tego całkiem uroczym. Miasto leży w Rowie Górnej Nysy, tuż przy ujściu Bystrzycy do Nysy Kłodzkiej.

Mapa Atrakcji Bystrzycy Kłodzkiej

Do Bystrzycy Kłodzkiej mamy sporą słabość i staramy się za każdym razem wpaść tu choćby na chwilę, nawet na krótki spacer. Cieszy nas fakt, że miasteczko z każdym rokiem staje się ładniejsze, to należy mieć na uwadze, że wciąż jest tutaj jeszcze sporo do zrobienia.

Bystrzyca Kłodzka mapa

Miejscowość otrzymała swoją nazwę w nawiązaniu do położenia nad „bystrą” wodą, ponieważ słowo Bystrzyca oznacza rwący górski potok. Stare, średniowieczne miasto Bystrzyca Kłodzka ulokowano na spłaszczonej, wąskiej ostrodze, której zbocza opadają bardzo stromo w kierunku zakola Nysy Kłodzkiej. Te zbocza opadające w kierunku południowym i wschodnim, miejscami są dosłownie skalnymi urwiskami. Dzięki takiemu ukształtowaniu terenu, Bystrzyca Kłodzka może pochwalić się bardzo ciekawym stylem zabudowy tarasowej. Jest on szczególnie imponujący z prawego brzegu Nysy Kłodzkiej.

Bystrzyca Kłodzka Rynek

Z uwagi na charakterystyczny teren, układ miasta od samego początku uzyskał optymalne i ostateczne rozplanowanie. Jego kształt zbliżony był do owalu, posadowionego w widłach dwóch rzek, Bystrzycy oraz Nysy Kłodzkiej. Jest jednym z najciekawszych zespołów miejskich na Śląsku. Układ ten, nie tyle jest optymalny, co też dość oryginalny, o czym to sami się za chwilę przekonacie.

Brama Wodna Bystrzyca Kłodzka
Brama Wodna

Atrakcje Bystrzycy Kłodzkiej

1. Bystrzyca Kłodzka Stare Miasto

Stare Miasto nie jest duże. Wystarczy dosłownie chwila aby spokojnie po nim pospacerować. Niestety większość uliczek poza rynkiem jest w dość opłakanym stanie. Jak przykazywała średniowieczna tradycja, kościół parafialny zazwyczaj umieszczano w pobliżu rynku. Tutaj od reguły odstąpiono i zdecydowano się umiejscowić świątynię w najwyżej położonym punkcie miasta. Natomiast w najniższym, czyli na cyplu ostrogi, ulokowano obronne wójtostwo. Rynek kształt ma również nieco zaskakujący, bo trapezowaty.

Bystrzyca Klodzka

2. Bystrzycki Rynek i Ratusz

Bystrzyca Kłodzka ma dwa rynki. Ten główny, jak już wspomnieliśmy, ma kształt trapezu. Otaczają go renesansowe i barokowe kamienice z XVI i XVII wieku. Na środku znajdziecie ratusz wybudowany w latach 1851-1852, który stylem luźno nawiązuje do renesansu florenckiego. Na płycie rynku ponadto stoi pochodząca z roku 1736 barokowa, dziesięciometrowa Kolumna Trójcy Świętej. Postawiono ją tutaj w celach propagandowych, tak, aby umacniała wiarę katolicką, szczególnie w starciu z protestantyzmem. Kolumna obrazuje symbolicznie walkę Kościoła z Szatanem.

Bystrzyca Kłodzka Ratusz
Rynek w Bystrzycy Kłodzkiej
Kolumna Trójcy Świętej Bystrzyca Kłodzka
Kolumna Trójcy Świętej
Bystrzyca Kłodzka Rynek
Rynek w Bystrzycy Kłodzkiej

Na Rynku stał niegdyś również pręgierz, który przeniesiono na nieodległy Mały Rynek. Na mniejszym placu znajdziecie ponadto jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne, w którym zgromadzone są eksponaty związane z ogniem, zapałkami i zapalniczkami. Muzeum powstało w 1964 roku i mieści się w zabudowaniach dawnego zboru ewangelickiego.

Bystrzyca Kłodzka Mały Rynek
Mały Rynek w Bystrzycy Kłodzkiej

3. Kościół św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej

Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z roku 1336, choć niestety nie wiadomo, jak wówczas ta świątynia wyglądała. W późniejszym okresie kościół był kilkukrotnie przebudowywany, rozbudowywany i odbudowywany. Bo wichry wojny nie omijały Bystrzycy Kłodzkiej. Podczas oblężenie Husytów runęła chociażby wieża kościoła, która była wówczas elementem murów miejskich. Została podstępnie podkopana przez oblegających.

Bystrzycka Kłodzka kościół

W późniejszym czasie bystrzycki kościół również nie miał lekko, ponieważ w roku 1475 świątynię strawił ogień. Najstarszym zachowanym zabytkiem jest ulokowana w głównym ołtarzu rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Pochodzi ona z XV wieku, jest pozłacana i pokryta polichromią. W kościele znajdziecie ponadto sporo kamiennych detali architektonicznych pochodzących z XIII i XIV. Dziś Kościół św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej to prawdziwa mieszanka stylów.

Bystrzyca Kłodzka stare miasto

4. Średniowieczne Mury Obronne

Warte zobaczenia są również fragmenty murów obronnych, pochodzące z okresu średniowiecza. Znajdziecie je przy ulicy Okrzei oraz Rycerskiej. Najciekawiej wygląda Brama Wodna w Bystrzycy Kłodzkiej, pochodząca z XIV wieku, która początkowo zwana była Bramą Dolną. Możecie przez nią spokojnie przemknąć, choć nad głowami wciąż wisi kratownica.

Bystrzyca Kłodzka mury
Brama Wodna
Bystrzyca Kłodzka
Wieża Rycerska

Ponadto, po drugiej stronie miasta, stoi jeszcze zbudowana na planie kwadratu Baszta Kłodzka. Warowna wieża jest elementem pozostałym po nieistniejącej dziś Bramie Kłodzkiej i dziś wkomponowano ją w zabudowę mieszkalną. Po sąsiedzku znajdziecie ostatnią basztę, czyli Wieżę Rycerską. Została ona wzniesiona w roku 1580, a od roku 1843 pełni rolę dzwonnicy tutejszego kościoła ewangelickiego.

Bystrzyca Kłodzka mury
Bystrzyca Kłodzka atrakcje
Mury obronne w Bystrzycy Kłodzkiej

Nieco poniżej murów, tuż przy moście nad Nysą Kłodzką, przy placu Szpitalnym, stoi posąg św. Jana Nepomucena. Jest to zapewne druga najstarsza figura św. Jana Nepomucena w Polsce. Barokowe dzieło sztuki pochodzi z roku 1704 i jest autorstwa bystrzyckiego rzeźbiarza Franza Veita. Polecamy ten nieśpieszny spacer po mieście. A jeśli lubicie górskie spacery, to odsyłamy w Góry Bystrzyckie, na wieżę widokową na Jagodnej.

Bystrzyca Kłodzka
posąg św. Jana Nepomucena
Bystrzyca Kłodzka atrakcje
Ratusz w Bystrzycy Kłodzkiej

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment