Świetny Spacer na Cergową

Czas w dwie strony: 1h 47 min, Dystans: 4,7 km, Przewyższenie: 371 m

– Na szczycie Cergowej znajdziecie wieże widokową
– Darmowy parking znajduje się w przysiółku Ciułówka
– Spacer w dwie strony na Cergową zajmie Wam około 2h

Cergowa nie pozostawia złudzeń. Turyści wjeżdżający do Dukli po raz pierwszy od razu wiedzą, który to szczyt. Nie jest ona co prawda najwyższym wierzchołkiem Beskidu Niskiego, ale z pewnością dumnie wznosi się nad swoją dukielską dziedziną. Ma nieco ponad 716 m n. p. m., a przy okazji może pochwalić się aż trzema wierzchołkami.

cergowa parking

Jak Dojechać oraz Parking

Na szlak najdogodniej wybrać się z miejscowości Dukla. Znajduje się ona w województwie podkarpackim, 18 minut drogi na południe od Krosna. Jeśli podróżujecie z Rzeszowa to będziecie potrzebowali już nieco ponad godziny czasu. Samochód możecie śmiało pozostawić za miejscowością Cergowa, w przysiółku Ciułówka, na końcu asfaltowej drogi. Jest tutaj spore wypłaszczenie, na którym miejsca spokojnie starczy na 10 pojazdów. Jeszcze z parkingu całkiem dobrze widać szczyt, a deniwelacja nawet nie przeraża. Na miejsce zabiorą Was żółte znaczniki i jeśli wierzyć szlakówkom, spacer do góry zajmie 1h 20 min.

cergowa parking
Parking na Cergowej
cergowa parking

Szlak na Wieże Widokową na Cergowej

Beskid Dukielski jest umowną nazwą środkowej części Beskidu Niskiego. Dominują tutaj głównie wąskie grzbiety o przebiegu równoleżnikowym. Północne stoki bywają bardziej strome i spadziste. Wzniesienia są indywidualnościami, jednakże nie przekraczają 1000 metrów. I taka właśnie jest Cergowa, jeden z najwyższych delegatów Beskidu Dukielskiego. Wyższe od niej są jedynie Baranie 754 m oraz Piotruś 728 m. Na szczycie Cergowej przecinają się dwa szlaki. Żółty na osi Dukla – Zawadka Rymanowska oraz czerwony Nowa Wieś – Lubatowa. Spacer na szczyt w każdym z powyższych wariantów, w każdej możliwej wariacji, zajmie Wam około 1,5 h.

Gdy spojrzycie na mapę, okaże się, że żółty, prowadzący z Dukli może dodatkowo zaoferować po drodze miejsce zwane Złotą Studzienką oraz następnie bardzo przyjemny spacer grzbietem. I to były argumenty dla których wybraliśmy właśnie tę ścieżkę. Początek trasy wiedzie najpierw przez polanę, później przez drewniany mostek i zanurza się w las. Początkowo szlak jest łagodny, barwny i przyjemnie przemyka knieją. Lekko naginając prawdę, można rzec, że Złota Studzienka to półmetek trasy.

szlak na Cergowa
Cergowa trasa

Złota Studzienka

Pojawicie się tutaj nieco po ponad dwóch kwadransach. I nie wierzcie tabliczce gdzieś w leśnej głuszy, tuż przed Studzienką, że na szczyt pozostało raptem 30 minut. Złota Studzienka to dla wielu osób wyjątkowe miejsce. I wielu wędruje jedynie tutaj, na miejsce,  gdzie Jan z Dukli rozpoczął swój pustelniczy żywot. Są tu ławeczki, ołtarz i rzucająca się w oczy, choć niewielka kapliczka. W środku niej bije źródełko, które według wierzących ma moc uzdrawiania. Kapliczka powstała u schyłku XIX wieku.

Cergowa Złota Studzienka
zlota studzienka na cergowej
zlota studzienka na cergowej
cergowa trasa

Zaraz za świętą wodą, czeka Was najbardziej forsowne podejście. Ale spokojnie, nogi nie będą bardzo protestowały. To tylko 50 metrów przewyższenia na dystansie 200 metrów i szlak wgramoli się na szeroką grzbietową ścieżkę. Jest tu pięknie, magicznie, a wiosną szalenie pachnie czosnek niedźwiedzi. Nawet nie przeszkadza, że zewsząd otaczać Was będą wysokie drzewa, które zagarniają wszelakie widoki. Pyszna panorama czeka już 30 minut dalej, na najwyższym wierzchołku Cergowej.

cergowa szlak
Ciekawe Miejsca
Ciekawe Miejsca
cergowa szlak
Cergowa wieza widokowa

Cergowa Wieża Widokowa

Wybudowano tu drewnianą wieżę widokową. Konstrukcja posiada 4 kondygnacje, zaprojektowane w ten sposób, że całość zwężą się ku górze. Platforma widokowa została przykryta gontowym dachem. I nic tutaj nie jest przypadkiem, ponieważ w zamyśle projektanta, kształt oraz proporcje elewacji mają nawiązywać do tak zwanych kanadyjskich wież wiertniczych, które dominowały w krajobrazie regionu po odkryciu Łukasiewicza. Trzeba przyznać, że wieża prezentuje się dużo lepiej na żywo, aniżeli na zdjęciach.

Cergowa szlak
Cergowa trasa
Cergowa Wiea Widokowa

Do tej pory, podczas wirtualnych wędrówek, wydawało się nam, że budowla ma posturę przysadzistego drewnianego kloca, jednak tak bardzo się myliliśmy i z radością rekomendujemy Wam spacer na Cergową. Zaglądając do zeszytu pod wieżą, a w zasadzie szukając wolnego miejsca do naskrobania kilku słów, można dojść do wniosku, że jest to dość popularne miejsce. Szczególnie, że wieża została oddana do użytku z końcem 2018 roku. Młódka prawda 🙂

cergowa wieza widokowa
cergowa wieza widokowa
Cergowa wieza widokowa

I jeszcze kilka słów o jaskiniach na Cergowej, bo jest ich tutaj całkiem sporo, bo około sztuk 10. Najbardziej zaciekawiły nas dwie, a to ze względu na nazwy. Pierwsza, Jaskinia Gdzie Samolot Spadł została odkryta podczas II wojny światowej, gdy spadł tam niemiecki samolot transportowy. Druga, to Jaskinia Gdzie Wpadł Grotołaz. Zimuje w niej, aż 9 gatunków nietoperzy i jest ona jednym z większych zimowisk tych latających ssaków w Karpatach. Dlatego też na zimę wejście do jaskini jest zamykane kratą. Może dlatego, żeby nie skracać sobie drogi przez podziemne korytarze do zamku w Odrzykoniu, jak to głoszą legendy 🙂

jak nosić dziecko w górach
Cergowa wieza widokowa

Gdybyśmy byli redaktorami paranormalnego programu „Nie do wiary”, przekazalibyśmy tajemne informacje o łączącym tutejszy szczyt teleportem z bratnim, bo również trzywierzchołkowym, sudeckim szczytem Trójgarb. Który notabene również bije rekordy popularności. Także za sprawą nowo postawionej wieży widokowej. Przypadek?

Cergowa Wieza widokowa
cergowa wieza widokowa
Cergowa wieza widokowa
cergowa wieza widokowa

Wieża Widokowa Garść Informacji

– drewniana konstrukcja mająca niepełne 22 metry wysokości
– posiada 4 kondygnacje
– Została oddana do użytkowania w roku 2018, 27 października
– Kosztowała prawie 1 mln zł
– Przy sprzyjającej aurze dostrzec można Beskid Niski, ale też Pogórze Karpackie, Karpaty Słowackie i Tarty.
– Nie jest to pierwsza konstrukcja na wierzchołku Cergowej. Wcześniej na szczycie znajdowała się wieża triangulacyjna

Panorama z Cergowej

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

5 komentarzy

  1. Na piesze wycieczki nie potrzeba niczego innego. widoki na Beskidzie niskim są przepiękne i rozległe. Jedno z lepszych miejsca na spokojniejsze spacery i swobodne oddychanie pełna piersią. Ludzi też tam mniej niż w wyższych górach, same zalety.

    • Justii zawsze powtarza w domu „Beskid Niski, sercu bliski” a my tutaj trafiamy zazwyczaj jesienią 😉

  2. Czesc, a jak ta droga nadaje się na przejście z dziećmi (2 i 4 lata)?
    Pozdrawiam

    • w drodze na Cergową, tuż za kapliczką jest jedno mocniejsze podejście, ale po za tym trasa jest całkiem przyjemna. Choć warto pamiętać, że całość to prawie 360 metrów przewyższenia, więc trochę dreptania będzie 😉

  3. Artykuł o spacerze na Cergową jest niesamowicie inspirujący i przekonuje mnie, że to miejsce warto odwiedzić jeszcze raz. Opis trasy, informacje o parkingu i punktach widokowych są bardzo przydatne dla potencjalnych turystów. Wieża widokowa na szczycie Cergowej wydaje się być niezwykłym punktem docelowym, oferując piękne panoramy i niezapomniane widoki. Ciekawostki dotyczące jaskiń na Cergowej dodają dodatkowego uroku temu miejscu. Gorąco polecam tę wyprawę wszystkim miłośnikom przyrody i piękna górskich krajobrazów.

Write A Comment