Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Chile informacje praktyczne

Chile informacje praktyczne przyszykowaliśmy dla takich osób jak my. Które pewnego jesiennego dnia kupiły bilety do Chile i zaczęły zastanawiać się co dalej. Sami mieliśmy 3 tygodnie na miejscu, z jednej strony dużo, ale jednak bardzo mało, gdyż Chile jest ogromne. Pewnikiem była Patagonia – największe marzenie Justi, dlatego zdecydowaliśmy się poświęcić na nią 2 tygodnie (uwzględniając część chilijską oraz argentyńska). I następnie przenieść się na północ, zobaczyć Altiplano, rzucić okiem na Aconcaguę w rejonie Puente del Inca. I dalej przejechać się Paso Internacional Las Libertadores i jeśli starczy czasu, skoczyć nad Pacyfik, do magicznego Valparaiso.

Bilety kupione, w zasadzie nic nie miało prawa się wykrzaczyć, bo byłby spory problem. A i tak się pomieszało. Jak zawsze 😉 Ważne, aby po zakupie biletów, szczególnie jeśli mamy w planach Patagonię, nie zostawiać planowania na ostatnią chwilę. Dla nas była to niemała nowość, nie przywykliśmy do takich rygorystycznych planów i ram czasowych. Ale takie są tutaj reguły gry.

Informacje Praktyczne
Loty do Chile

Większość, jeśli nie wszystkie loty z Europy, wiodą do stolicy, do Santiago de Chile. Lecieliśmy kolumbijskimi liniami Avianca, z Madrytu, z krótkim międzylądowaniem w Bogocie. Czysto, nowe samoloty, bezpiecznie. Żeby zminimalizować czas spędzony w podróży, zdecydowaliśmy się również na zakup wewnętrznych połączeń lotniczych – do Patagonii i w rejon San Pedro de Atacama. Na południu mamy do wyboru dwa lotniska: Puerto Natales oraz Punta Arenas, natomiast na północy będzie to: Calama. Najtańszym operatorem na tych trasach jest chilijski LAN. Ze stolicy do Punta Arenas był 1-2 loty dziennie, a do Puerto Natales – w sezonie, tylko po 2 loty w tygodniu. Natomiast do Calama, na północ, kilka lotów dziennie. Warto mieć na uwadze, że nawet przy 5-godzinnych lotach liniami LAN, nie dostaniemy ciepłego posiłku, tylko przekąski typu mini batonik, mikro orzeszki oraz coś do picia.

Valparaiso murale
Chile praktycznie
Valparaiso murale

Otwierając stronę przewoźnika, w pierwszej kolejności zostaniemy zapytani o narodowość. Drobiazg, ale dość istotny, ponieważ dla Chilijczyków bilety są znacznie tańsze. Różnica była na tyle zauważalna, że postanowiliśmy zaryzykować. Może to szczęście, a może nikt tego nie weryfikował, ale na lotniskach nie mieliśmy najmniejszych problemów. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że dwa razy przebukowaliśmy lot. Jednak trzeba mieć świadomość, że działamy na swoją odpowiedzialność. Od momentu, gdy wybierzemy narodowość chilijską, po stronie poruszamy się już tylko po hiszpańsku. Jest to odrobinę kłopotliwe dla osób, które nie znają hiszpańskiego. Jednak wcześniej „testowo” przeszliśmy procedurę po angielsku a w trakcie zakupy posiłkowaliśmy się słownikiem online i udało się.

Język – czy warto uczyć się hiszpańskiego?

Jadąc do Chile naprawdę warto znać podstawy hiszpańskiego! Język ten nie jest trudny. Zresztą, aby osiągnąć minimalne podstawy pozwalające na odrobinę zrozumienia, wystarczy kilka lekcji u dobrego korepetytora (dzięki Kasia!), trochę pracy w domu i da się przeżyć. Jest wtedy o niebo łatwiej. Co od razu rzuciło się nam w oczy po przylocie – Chile to kraj przeszczęśliwych zwierząt domowych. Psy i koty są wszędzie, chodzą własnymi ścieżkami. Nikogo nie dziwi “niczyj” duży i zrelaksowany pies na środku lotniskowego terminalu, czy kot śpiący na straganie.

Chile-praktycznie-14
Chile informacje praktyczne

Chile – przekraczanie granicy

Chile rządzi się swoimi prawami, nie można wwozić praktycznie niczego świeżego, żadnych surowych warzyw i owoców. Na każdym przejściu granicznym uzupełnia się deklarację. Są one rozdawane już podczas lotu, a następnie po przylocie, bagaże są dokładnie skanowane i sprawdzane (przekraczanie granicy – pytania i odpowiedzi; bagaż) Instrukcja uzupełnienia deklaracji jest na jej odwrocie w języku hiszpańskim i angielskim. Na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa SAG są dokładne informacje na temat tego, co można, a czego nie można wwieźć (produkty pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego). Jeszcze niecały rok temu listy te były oczywiście tylko po hiszpańsku, ale google translate dawało radę.

Po przylocie, na lotnisko w Santiago de Chile, trafiliśmy z plecakami na „trzepanie”, z resztą tak jak wszyscy. Jako, że nastawialiśmy się na góry, to wzięliśmy ze sobą trochę jedzenia górskiego (Co jeść w górach i na szlaku?). Jako, że Chile jest dość drogim krajem, to przynajmniej to choć trochę obniżyło nam koszty wyjazdu. Żeby nie robić zamieszania, sprytnie spakowaliśmy jedzenie do jednego plecaka. Mieliśmy ze sobą tylko i wyłącznie rzeczy dozwolone przez SAG. Do tego, przygotowaliśmy listę wwożonych produktów spożywczych w języku hiszpańskim (która nie jest ani obowiązkowa, ani wymagana). Chcieliśmy po prostu uniknąć zbędnego tłumaczenia i marnowania czasu, bo mieliśmy relatywnie krótką przesiadkę na lot wewnętrzny. Panu oficerowi SAG (dodatkowa służba na każdym przejściu granicznym) lista się spodobała. Chciał tylko zobaczyć przyprawy, żeby sprawdzić, czy aby na pewno są suszone). Kontrola poszła bardzo szybko.

Chile informacje praktyczne
Chile informacje praktyczne
Chile praktycznie

Noclegi w Chile

Wszystko rezerwowaliśmy przez internet. Działało to świetnie, jednakże jeśli chcemy mieć jakiś wybór, to w sezonie należy rezerwować noclegi dużo, dużo wcześniej. Na potwierdzeniach rezerwacji widniała informacja, o tym, że jeśli będziemy opłacać nocleg w CLP, to zostanie naliczony dodatkowy  podatek. Płaciliśmy więc na miejscu w dolarach. Za niskiej klasy pokój dwuosobowy bez łazienki w Patagonii płaciliśmy średnio 34 – 40 USD za noc, a w Valparaiso, za super hostel, o połowę mniej. Natomiast kwestia pól namiotowych w Parku Narowym Torres del Paine to już inna bajka. Bez rezerwacji nie wejdziemy nawet do parku, a większość z i tak niewiekiej liczby pól ma tylko po 50 miejsc biwakowych. Szczegóły znajdziecie we wpisie o trekkingu

Chile informacje praktyczne
Chile praktycznie

Chile Informacje Praktyczne
Ubezpieczenie

Jako, że Chile jest „trochę” daleko i jest „trochę” drogie, a i transport z niego jest utrudniony, czy to zwłok, czy chorego. Dlatego ubezpieczenie turystyczne obejmujące trekking jest znacznie droższe niż w Eurazji. Nasz znajomy agent ubezpieczeniowy zrobił nam symulację i ubezpieczenie na okres naszego wyjazdu kosztowałoby ponad 200 zł/os. Dlatego zdecydowaliśmy się na coś innego – opłaciliśmy składki członkowskie w Alpenverrein, co dało nam pełne ubezpieczenie za 460zł/2osoby/rok (ogólne warunki ubezpieczenia). Choć również bardzo polecane jest obecnie PZU “Bezpieczny powrót” (warunki ubezpieczenia). A co do cen w Patagonii, to na stronie internetowej jednej z wypożyczalni samochodów, Justii znalazła informację w stylu „Dziwi Cię, że jest drogo? To jest Patagonia”. Tylko wino było tanie, a i dobre.

z pozdrowieniami Justii i Krystek 🙂

Chile praktycznie (3)
Chile informacje praktyczne
Chile praktycznie
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 2   Average: 5/5]

3 komentarze

 1. Podziękowania za tak dobrze opracowany temat tego i innych Waszych postów, od razu rozjaśniło się , jak zabrać się za wędrowanie po chile, gracias!

 2. Fajnie poczytać.. Tez mamy sentyment do Chile – już dwa razy tam byliśmy . A byłoby jeszcze parę miejsc na trzecią podóz.
  1 raz z Argentyną, czyli samolotem z Santiago do Punta Arenas i dalej lądowo do Puerto Natales, El Calafate, El Chalten, przelot do Ushuai i dalej lądem do Punta Arenas i powrót do Santiago + Valparaiso i Vina del Mar + kopalnia Sewell
  2 raz z Wyspą Wielkanocną, czyli Santiago dalej wyspa, powrót do Santiago, samolot do Calamy, kopalnia Chuquicamata, San Pedro de Atacama z okolicami i lądowo na północ do Iquique, powrót lotem do Santiago..i jeszcze Lima w Peru
  My korzystaliśmy na miejscu z ich linii SkyAirline oraz Jetsmart – przyjemne, niedrogie, częśto latają, spory wybór tras. Rónizez autobusów spory wybór. Generalnie super wspominamy…

 3. Rewelacyjny wpis. Ja pamiętam jak zawsze marzyłem żeby zwiedzić amerykę południową – szczególnie Chile. Planuje wyjazd – szukam dobrego ubezpieczyciela. Doradzisz coś?

  Na bloga będę wracał!

Write A Comment