Chleb na Zakwasie – Istne Cudo!
Chleb na zakwasie to prawdę powiedziawszy nic skomplikowanego. Sami nie przepadamy zbytnio za chlebem ze sklepu, dlatego rozwiązaniem tego “problemu” jest tworzenie wypieków we własnym zakresie. Mamy to szczęście, że mamy dostęp do świeżego zaczynu. Zaczyn czy też można dostać lub zrobić samemu bazując na internetowych przepisach, jak choćby na tym przepisie. Takowy zakwas utrzymuje świeżość i swoje właściwości przez około dwa tygodnie. Jeśli przez ten czas nie upieczemy kolejnego chleba, musimy sprawić sobie nowy. Sama procedura jest dość prosta: mieszamy – czekamy – wyrabiamy – pieczemy. Do takiego chleba nie jest wymagane posiadanie specjalnej maszyny. Ponadto zapraszamy do naszej sekcji smaki
Składniki
– 1 kg mąki pszennej
– 0,5 kg mąki żytniej
– szklanka siemienia lnianego
– szklanica otrębów pszennych
– szklanka płatków owsianych
– 5 łyżeczek soli
– 5 szklanek wody
– 1 słoik zaczynu
* Opcjonalnie: czarnuszka, sezam




Przepis na Chleb na Zakwasie
Składniki sypkie wrzucić do dużej miski i wymieszać. Zrobić na środku dziurkę, włożyć zaczyn, przysypać lekko mąką i zostawić na trochę w ciepłym miejscu lub na parze, do momentu aż mąka popęka. Dodać letnią wodę, wyrobić i zostawić do wyrośnięcia. Gdy ciasto wyrośnie, odłożyć pół słoiczka zaczynu, włożyć słoiczek do ciepłej wody, gdy narośnie cały słoik, zakręcić i wstawić do lodówki. Można przechowywać do dwóch tygodni. Blachy wysmarować oliwą lub wyścielić papierem do pieczenia (dwie keksówki), włożyć do nich ciasto i pozostawić na noc. Piec rano przez 1,5h w temperaturze 160 stopni z termoobiegiem lub 180 stopni bez termoobiegu. Jeśli pieczemy tylko 1 chleb, wystarczy 60 minut.

Pytania i Odpowiedzi
– Chleb ma rosnąć przez noc? Tak, chleb lepiej rośnie przez noc (zabobon?), co nie znaczy, że nie można go zrobić w dzień.
– Czy muszę od razu zrobić dwa chleby? Nie, podziel wszystkie składniki (oprócz zaczynu) na pół.
– Trzeba wykorzystać dokładnie takie składniki i dokładnie takie proporcje? Nie, ale na początek łatwiej jest zrobić chleb w takich proporcjach. Potem można eksperymentować z mąkami, otrębami, przyprawami, warzywami, serem.
1 Comment
Próbowałaś piec na tym zakwasie jakieś inne chleby? Bo z tego co rozumiem odkładasz go już po dodaniu wszystkich składników (czyli z ziarnami, otrębami, solą itd.) a to niekoniecznie do każdego chleba pasuje. Czy pieczesz zawsze podobnie, tylko zmieniasz dodatki, mąki itp.?