Ciekawe Miejsca w Polsce
Edycja Południowa

Ciekawe miejsca w Polsce? Polska na weekend i na dłużej? Dlaczego by nie, w końcu kraina nad Wisłą potrafi zachwycić. I każdy z nas ma szansę odkryć ciekawe miejsca, które przypadną mu do gustu. Oczywiście zestawienie jest bardzo indywidualne i subiektywne, ale mamy nadzieję, że choć odrobinę uda nam się Was zainspirować do bliższych i dalszych wojaży. Jest to wpis, który planujemy aktualizować i rozwijać, dobijając przynajmniej do magicznej bariery 100 ciekawych miejsc w Polsce. Na naszym blogu odnajdziecie najwięcej gór i w tym zestawieniu również i one znajdą swoje istotne miejsce. Ale będą również zamki, warownie oraz urocze wieże widokowe, a także inne ciekawe miejsca związane przeważnie z naturą.

Wysoki Wierch

Odwiedziliśmy każdą ze wspomnianych poniżej atrakcji turystycznych i wiele z nich zostało już przez nas opisanych, dlatego możecie nam zaufać – bazujemy na swoich doświadczeniach, wszystko przetestowane na własnej skórze! Dziś prezentujemy Wam pierwszą odsłonę wpisu, mamy nadzieję, że się spodoba i taka forma przypadnie Wam do gustu. Zapraszamy na spacer! Przed Wami pierwsza, południowa dwudziestka!

1. Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady

Według wielu są to najpiękniejsze góry w Polsce. Pełne magii, pasji i poczucia wolności. Dojechać tutaj ciężko, a opuścić Bieszczady jeszcze trudniej. Czekają na Was takie klasyki jak spacer przez Połoniny, Rawki czy intensywna pętla na Tarnicę przez Halicz i Rozsypaniec. Szlaki przeważnie nie są ani specjalnie trudne, ani męczące, ale oczywiście można ułożyć sobie i dłuższe wersje tras. Najbardziej kochamy Bieszczady jesienią, gdy buki czerwienieją, a w dolinach słychać jelenie. Pierwsze tygodnie października bywają tutaj wyjątkowo piękne. Kto był, ten wie i wraca po więcej 🙂 Dla osób, które dopiero mają w planach poznanie bieszczadzkich traktów, przygotowaliśmy wpis o Szlakach dla Początkujących. Najlepiej taki wpis przeglądać, wsłuchując się w akustyczną wersję KSU „Moje Bieszczady”. Jeśli kolekcjonujecie Koronę Gór Polski, to wyśmienicie się składa, ponieważ – tutaj znajdziecie listę szczytów oraz relacje.

Bieszczady Ciekawe Miejsca – Kliknij Tutaj

Korona Gór Polski - lista i mapa
Połonina Wetlińska

2. Wieża Widokowa Cergowa

Nad niepozornym miasteczkiem Dukla w Beskidzie Niskim wznosi się trzywierzchołkowa góra Cergowa. Od niedawna szczyt ma do zaoferowania niebagatelny widok na okolicę, a to za sprawą nowej wieży widokowej. Całość spaceru zajmie Wam dosłownie dwie godziny. Przepięknie bywa tutaj wiosną, gdy las czaruje zielonym, bukowym kolorytem, a aromatu spacerowi dodaje intensywnie pachnący czosnek niedźwiedzi. Podążając na szczyt żółtym szlakiem z Dukli, mniej więcej w połowie traficie na małą kapliczkę, ulokowaną w miejscu, gdzie swoje pustelnicze życie prowadził Jan z Dukli. Trasa jest bardzo przyjemna, choć mało widokowa, ale i tak warto! Panorama dostępna z wieży, przy sprzyjających warunkach, pozwala dojrzeć nawet Tatry – odległe o ponad 110 km w linii prostej. Jeśli jesteście w okolicy, to polecamy połączyć wycieczkę z nieodległym Rezerwatem Prządki.

Wieża Cergowa Opis Szlaku – Kliknij Tutaj

Ciekawe Miejsca
Cergowa

3. Cerkwie w Beskidzie Niskim

Szlak architektury drewnianej przyciąga jak magnes. Porozrzucane po wsiach Beskidu Niskiego obiekty sakralne, często ulokowane niczym na końcu świata, tworzą sielankowy obraz regionu. Cerkwie są przeróżne. Jedne ładne, inne jeszcze piękniejsze. Warto jednak zawczasu przygotować sobie listę miejsc do odwiedzenia, ponieważ drewnianych świątyń jest tu całkiem sporo, a do tego część ukrywa się poza utartym szlakiem. Dlatego odsyłamy bezpośrednio na stronę o szlaku architektury drewnianej. Nam bardzo zapadła w pamięć Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu, która uznawana jest za jedną z najlepiej zachowanych cerkwi łemkowskich. Warta uwagi jest również Cerkiew św. Bazylego Wielkiego w Koniecznej oraz sąsiadka w Gładyszowie, tuż przy granicy ze Słowacją. Obie uraczyły nas swoją formą i bryłą. Jednak naszą największą faworytką jest miejscowość Dubne, gdzie znajdziecie Cerkiew św. Michała Archanioła. Jest po prostu idealna.

ciekawe miejsca
ciekawe miejsca

4. Rezerwat Prządki oraz Zamek w Odrzykoniu

Rezerwat Prządki znajduje się tuż przy drodze pomiędzy Rzeszowem a Krosnem. Jeszcze kilka lat temu Rezerwat porastały mocno krzaki, jednak dziś, oczyszczony, prezentuje się bardzo pięknie i schludnie. Spacer wiedzie pomiędzy ostańcami zbudowanymi z Piaskowca Ciężkowickiego, który przez kilkadziesiąt milionów lat, pod wpływem erozji, przybrał niebanalne i fantazyjne kształty. Od roku 2009 Rezerwat Prządki oficjalnie przyjął za swojego patrona profesora Henryka Świdzińskiego, który był wybitnym geologiem i samym Prządkom poświęcił dwie prace. Spacer pomiędzy ostańcami zajmie Wam około dwóch godzin, wstęp tutaj jest bezpłatny. A na deser polecamy spacer na nieodległe ruiny gotyckiego Zamku w Odrzykoniu, gdzie samo życie napisało historię „Zemsty” Aleksandra Fredry.

Rezerwat Prządki Opis Atrakcji – Kliknij Tutaj

Prządki
Prządki

5. Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

Jeśli szukacie Polskiego Skalnego Miasta, to odsyłamy do Ciężkowic leżących pomiędzy Tarnowem a Gorlicami. Odnajdziecie tutaj Skamieniałe Miasto, które może nie jest tak imponujące jak Czeskie Skalne Miasta, ale zawsze to nasze własne – i naprawdę jest tutaj przyjemnie. Ciężkowicka kraina jest owiana licznymi legendami i tajemnymi historiami. Jedne tłumaczą genezę Miasta, inne poszczególnych skał. Jest tutaj czarownica, warownie, a nawet Piramidy. Największe z ostańców osiągają wysokość do 14 metrów. Przez Skamieniałe Miasto prowadzi zaczarowany niebieski szlak, a spacer aż do pięknego Wąwozu Czarownic zajmie Wam około godziny w jedną stronę. Nie powinien Wam sprawić trudności, a wstęp tutaj jest bezpłatny, tak samo jak parking.

Skamieniałe Miasto – Kliknij Tutaj

Skamieniale Miasto Ciezkowice (12)

6. Sokolica i Trzy Korony

Powiedzcie sami, czy Pieniny nie są najbardziej malowniczymi górami w Polsce? Przepięknie jest tu o każdej porze roku, a gdy drzewa przybierają moc feerii barw, robi się szalenie przepysznie. Mimo że najwyższym szczytem Pienin jest Wysoka, to turyści najchętniej wybierają się na spacer na Trzy Korony oraz Sokolicę. Przepiękna z nich para! Wędrowcy często łączą oba szczyty w jednodniową eskapadę, a szlak wiedzie wówczas słynną Sokolą Percią, z której można podziwiać Tatry oraz słowacką Magurę Spiską. Na szczycie Trzech Koron znajdziecie niewielką platformę widokową oraz prowadzące na nią metalowe schody. Natomiast na Sokolicy przywita Was słynna pienińska sosenka. Niestety dziś okaleczona, ale wciąż dumnie stojąca na straży widoku na meandrujący 300 metrów niżej Dunajec. Sami z całego serca polecamy dłuższy pobyt w Pieninach, a w szczególności w Szczawnicy, w krainie na styku Pienin oraz Beskidu Sądeckiego. Urocze i ciekawe miejsca aż proszą się, aby je odkryć i zachwycić się postokroć.

Sokolica i Trzy Korony w Jeden Dzień – Kliknij Tutaj
Ciekawe miejsca w Pieninach – Kliknij Tutaj

Sokolica
Trzy Korony Wschod Słońca

7. Przełom Dunajca – Pieniny

Jest to kolejny obowiązkowy punkt programu w Pieninach. Ścieżka prowadzi ze Szczawnicy, brzegiem cudnie meandrującego Dunajca, aż do leżącego już na Słowacji Czerwonego Klasztoru. Zapewne większość z Was, maszerując dołem, bez większego problemu rozpozna z tej perspektywy Trzy Korony. Jednak odgadnięcie, która to Sokolica, może się okazać nieco kłopotliwe. Dlatego też odsyłamy do naszego wpisu, w którym nie tylko pomożemy Wam rozwiązać tę podchwytliwą zagadkę, ale wyjaśnimy również, skąd wzięły się nazwy szczytów Głowa Cukru oraz chociażby Hukowa Skała. Pamiętajcie, że do przespacerowania w jedną stronę jest prawie 10 km. Jednak szutrowa ścieżka jest na tyle szeroka, że śmiało korzystają z niej również rowerzyści. Do czego i Was serdecznie namawiamy. Szczególnie, że bardzo łatwo można wynająć tutaj rower, który później możecie oddać również na drugim końcu trasy. Jeśli wolicie pokonać ją całą na piechotę, to powrót do kraju polecamy przez Przełęcz Limierz i uroczą słowacką mieścinę Lesnica.

Szlak ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru – Kliknij Tutaj

Czerwony Klasztor

8. Ojców i Maczuga Herkulesa

Nieopodal Krakowa, pół godziny drogi samochodem z centrum na północ, znajduje się fantazyjna kraina. Jest to Ojcowski Park Narodowy wraz z całym dobrodziejstwem. W słoneczne dni mieszkańcy bardzo chętnie wybierają się tutaj na rodzinne przechadzki. Bo można tu znaleźć niemal wszystko. Piękne, wysokie ostańce, jak choćby słynna Maczuga Herkulesa. Która, jeśli wierzyć geologom, została zerodowana przez naturę. Choć my jednak wolimy trzymać się wersji, że to sprawka samego Diabła, którego podpuścił Twardowski. Tuż za Maczugą znajduje się piękny Pałac w Pieskowej Skale. Warto również wspomnieć o Zamku w Ojcowie, o słynnej skalnej Bramie Krakowskiej i licznych jaskiniach. W jednej z nich skrywał się ponoć sam Władysław Łokietek, którego ocaliła pajęcza sieć rozciągnięta nad wejściem do groty. W Ojcowie można spędzić godzinę, dwie, a nawet i zatracić się na cały dzień. Urody miejscu dodają również piękne wille i czasem aż trudno uwierzyć, że do miasta jest dosłownie rzut beretem.

Maczuga Herkulesa Opis – Kliknij Tutaj
Ojcowski Park Narodowy – Kliknij po krótki Przewodnik

maczuga herkulesa
Ojcowski Park Narodowy

9. Dolinki Krakowskie

Jeszcze bliżej Krakowa niż Ojców odnajdziecie Dolinki Krakowskie, będące idealnym miejscem na przyjemny popołudniowy spacer. Zostały objęte ochroną w ramach Parku Krajobrazowego, w skład którego wchodzi siedem dolin. Najpiękniejsze i najsłynniejsze z nich to oczywiście Dolina Kobylańska, Bolechowicka czy też Będkowska. Odnajdziecie tutaj liczne wapienne ostańce, bloki skalne, jaskinie. W każdej z Dolinek oprócz spacerowiczów spotkacie również dziesiątki wspinaczy, dla których tutejsze tereny są istną mekką. Dojazd komunikacją miejską oraz samochodem jest bardzo sprawny. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia każdej Dolinki z osobna i odkryciu ich uroczych zakamarków, jednak jeśli macie czas tylko na jedną z nich, to sugerowalibyśmy wybranie Doliny Kobylańskiej. Były tutaj kręcone „Demony wojny według Goi”, a Brama Kobylańska zachwyci każdego z Was!

Dolinki Krakowskie Lista oraz Opisy – Kliknij Tutaj

Dolina Kobylańska
Dolina Bolechowicka

10. Tatry – Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska jest piękną tatrzańską doliną, która przypadnie do gustu zarówno osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z Tatrami, jak również tym, które wracają w najwyższe góry Polski. Piękna, zaskakująca, mająca w sobie wiele tajemnic i sekretów. Trasa do schroniska zajmie Wam około 1,5 godziny. Jednak warto dokładniej przyjrzeć się dolinie, bo skrywa wyjątkowo ciekawe miejsca. Odnajdziecie tutaj chociażby fantastyczny Wąwóz Kraków ze Smoczą Jamą, na który trzeba poświęcić około 45 minut. Nieco dalej strome odbicie wyprowadzi Was do Jaskini Mylnej okraszonej Oknami Pawlikowskiego. Sama jaskinia również jest nie lada gratką, ponieważ prowadzi nią jednokierunkowy szlak, a korytarze są na tyle ciasne, że często trzeba zejść do parteru. Spora część osób kończy swoją drogę na schronisku i wybiera powrót doliną. Jednak warto podejść jeszcze dwa kwadranse i dotrzeć wówczas do uroczego polodowcowego jeziora morenowego, czyli do Stawu Smreczyńskiego. Szalenie polecamy 🙂

Opis Szlaku przez Dolinę Kościeliską – Kliknij Tutaj
Spacer przez Wąwóz Kraków – Kliknij Tutaj
Szlak do Okien Pawlikowskiego + Jaskinia Mylna – Kliknij Tutaj

Wąwóz Kraków
Wąwóz Kraków
jaskinia mylna
Okna Pawlikowskiego

11. Hala Gąsienicowa oraz Kościelec

Drugim tatrzańskim zakątkiem, do którego chcielibyśmy Was zaprosić, jest Hala Gąsienicowa z Czarnym Stawem oraz (w opcji dla nieco bardziej zaprawionych w bojach turystów) spacer na Kościelec. Hala Gąsienicowa pyszni się o każdej porze roku, jednak jesienią, gdy zaczyna kwitnąć tutaj wierzbownica kiprzyca, czyli słynne różowe kwiatki, najłatwiej się w tym miejscu zakochać. Dla wielu osób sierpniowy widok jest dużo piękniejszy niż wiosenne krokusy. Warto po stokroć podejść pod Czarny Staw Gąsienicowy i spojrzeć dziarsko na górujące i wręcz przytłaczające jezioro szczyty, wchodzące w znacznej mierze w skład najtrudniejszego szlaku w Polsce, czyli Orlej Perci. Natomiast szlak na Kościelec może i nie ma w składzie żadnych ubezpieczonych miejsc, jednak do prostych nie należy i niejedna osoba zawróciła w drodze na szczyt. Jest tu nieco elementów wspinaczki, znajdzie się też miejscami ekspozycja. Ale widok, jaki oferuje szlak na szczyt, jest wprost fascynujący. Piramidalna sylwetka góry wielu osobom przypomina słynny szwajcarski Matterhorn.

Hala Gąsienicowa Opis Szlaku – Kliknij Tutaj
Kościelec Opis Szlaku – Kliknij Tutaj

Hala Gąsienicowa
Kościelec

12. Dolina Pięciu Stawów oraz Szpiglasowy Wierch

Było nam szalenie trudno wybrać tylko trzy tatrzańskie trasy do rekomendacji. Ale trzeba przyznać, że Dolina Pięciu Stawów ma wszystko, aby zachwycić. Przyjemny wizualnie szlak wiodący w akompaniamencie wysokich szczytów Tatr Wysokich, a także przepiękna, głośno hucząca Siklawica oraz – oczywiście – zestaw pięciu stawów. Jest tutaj przepięknie o każdej porze roku, a schronisko to ulubieniec tatrzańskich góroholików. Spacer do samej doliny będzie dla każdego przyjemny, choć już nieco bardziej męczący z uwagi na przewyższenie. A dalej, wedle fantazji, można pognać choćby na Orlą Perć lub przez Szpiglasowy Wierch na spotkanie z Morskim Okiem. Odcinek pod samą przełęczą jest już ubezpieczony i traficie tutaj na dość prostą sekwencję łańcuchów. Przez wiele osób jest to trasa polecana na wstęp do trudniejszych szlaków okraszonych żelastwem. Dodatkowym atutem trasy są przepięknie widoki na tatrzańską krainę piękna.

Dolina Pięciu Stawów Opis Szlaku – Kliknij Tutaj
Szpiglasowy Wierch Opis Szlaku – Kliknij Tutaj

Ciekawe Miejsca - Siklawa
Szpiglasowy Wierch

13. Babia Góra – Beskid Żywiecki

Prawdę powiedziawszy nie ma ani krzty przekłamania w jej przydomkach: Babia Góra zwana jest zarówno Matką Niepogód i Kapryśnicą, jak i Królową Beskidów. Pogoda częstokroć płata tutaj figle turystom. Jednak sam szlak, jak i widoki, które oferuje, rekompensują wiele. Najbardziej popularna trasa wiedzie od Przełęczy Krowiarek za czerwonymi szlakówkami na szczyt. Dla bardziej wymagających turystów przygotowywano żółty szlak, czyli Perć Akademików. Wspina się ona prężnie północnymi stokami. To tutaj napotkacie łańcuchy i klamry, a szlak jest zamykany zimą. Szalenie popularne bywają tutejsze wschody Słońca, szczególnie gdy gwiazda dzienna wita dzień wyłaniając się zza Tatr. To tutaj toczyła się zapewne jedyna taka wojna na świecie, czyli wojna na pędzle pomiędzy Oddziałem Babiogórskim Towarzystwa Tatrzańskiego, a niemiecką organizacją turystyczną Beskidenverein z Bielska. Polegał on na zamalowywaniu i dewastowaniu szlakówek przeciwnika. Konflikt rozpoczął się w 1907, a szczególnie rozgorzał w latach 1925–1927.

Babia Góra Opis Szlaku – Kliknij Tutaj

Babia Góra szlak
Babia Góra z Krowiarek

14. Zamek Moszna

Zamek Moszna przypomina iście bajkowy gród. Znajdziecie go pół godziny drogi na południe od Opola. Wielu osobom przypomina czołówkę bajek Walta Disneya, ale nie tylko najmłodsi będą się tutaj dobrze bawić. Ma 99 wież i wieżyczek, a także ogrom komnat. Kiedyś mieścił się tutaj ośrodek leczenia nerwic, a dziś budowla jest w całości dedykowana turystom. Kręcono tutaj różne filmy, chociażby „Lubię Nietoperze”, czyli produkcję opowiadająca o wampirzycy Izie, która uwodziła i zabijała mężczyzn. Jeśli możecie, przyjedźcie tutaj w maju, gdy drogę umili Wam kwitnący pięknie na żółto rzepak

Zamek Moszna Pałac jak z Bajki – Kliknij Tutaj

Zamek Moszna
Zamek Moszna

15. Góry Stołowe

Najbardziej tajemnicze góry w krainie nad Wisłą. Czarują licznymi korytarzami, różnorodnymi przejściami i fantazyjnymi kształtami ostańców pochowanych po lasach. Jest tu pięknie i magicznie. Warto spędzić w Górach Stołowych kilka dni i gwarantujemy, że nie będziecie się nudzić. Czeka na Was fascynująca przygoda w Błędnych Skałach, a na Szczelińcu Wielkim – Liczyrzepa. Natomiast spacerując po lasach traficie na ogromne Skalne Grzyby. Będziecie oczarowani, szczególnie, że Kotlina Kłodzka pełna jest perełek i ciekawe miejsca dosłownie wyskakują jak zaczarowane króliki z kapelusza. Jesteśmy pewni, że na jednej wizycie tutaj się nie skończy <3

Góry Stołowe Ciekawe Miejsca – Kliknij Tutaj

ciekawe miejsca
ciekawe miejsca

16. Ślęża – Góra Bogów

Bez wątpienia Ślęża to jedna z najbardziej intrygujących gór w Polsce. Szczyt wyrasta nagle i samotnie ponad równinę Przedgórza Sudeckiego i nie bez kozery zwany jest również Śląskim Olimpem. To właśnie Ślęża została poświęcona Słońcu, a sąsiednia Radunia Księżycowi – pogański kult solarno-lunarny przetrwał tutaj kilka stuleci. Szlaki są proste i niespecjalnie męczące, a po drodze możecie trafić na Wieżę Bismarcka oraz tajemne rzeźby Niedźwiedzia oraz Panny z Rybą. Natomiast na szczycie czeka na Was chociażby wieża widokowa, kościół, schronisko oraz spora polana. Możliwe, że dlatego Ślęża jest nazywana najbardziej wysuniętym na południe parkiem Wrocławia.

Ślęża Opis Szlaku – Kliknij Tutaj

Panna z rybą
Ślęża

17. Zamek Książ

Zamek Książ jest największą perełką Dolnego Śląska. Magnacka rezydencja na rogatkach Wałbrzycha co roku przyciąga rzesze turystów, którzy pragną wysłuchać historii skrywanych przez tutejsze mury. Bo działo się przecież tutaj przez wieki całkiem sporo. Najsłynniejsza jest oczywiście przepiękna Sala Maksymiliana oraz to, co kryją podziemia. Podczas wojny naziści kopali tutaj długie tunele, w których prawdopodobnie skrywały się laboratoria pracujące nad bronią atomową lub kwatera Hitlera. Nie sposób również nie wspomnieć o wchodzącej w skład kompleksu Palmiarni, do której przywieziono 7 wagonów tufu z sycylijskiej Etny. Warto pojawić się w progach Zamku Książ choćby raz jeden!

Zamek Książ Informacje Praktyczne – Kliknij Tutaj

Zamek Książ
Zamek Książ

18. Kolorowe Jeziorka

Jedno z najbardziej zaskakujących miejsc na Dolnym Śląsku, czyli Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Są to cztery barwne stawy leżące u podnóża Wielkiej Kopy, nieopodal wsi Wieściszowice. Powstały w nieczynnych i porzuconych kopalnianych wyrobiskach. I w zależności od dominujących minerałów, jeziorka mają różne zabarwienia. Znajdziecie tutaj Żółte Jeziorko, szalenie intensywne Purpurowe, Lazurowe oraz Zielone. Pierwsze i ostatnie pojawia się okresowo, natomiast dwa środkowe, według wielu najpiękniejsze, są stałymi bywalcami. Przez teren Jeziorek prowadzi szlak, więc spokojnie, nie pogubicie się na trasie. A przy okazji będziecie oczarowani! Choć raczej odradzamy wycieczkę do Kolorowych Jeziorek zimą, kiedy to mróz na spółkę ze śniegiem znacząco tuszują i utrudniają odkrycie kolorytu jeziorek. Wejście na teren jeziorek jest bezpłatny, a parking kosztuje 10 pln.

Kolorowe Jeziorka Informacje Praktyczne – Kliknij Tutaj

Kolorowe Jeziorka - Purpurowe
Kolorowe Jeziorka

19. Śnieżka – Karkonosze

Jakże by mogło zabraknąć w zestawieniu „ciekawe miejsca w Polsce” Królowej Karkonoszy? Jeśli planujecie zdobyć Koronę Europy, to Śnieżka jest doskonałym szczytem na pierwszy krok, ponieważ to najwyższy wierzchołek Republiki Czeskiej. Bywa tutaj dość wietrznie i mgliście. Statystycy wyliczyli, że zamglony szczyt ukazuje się turystom nawet 300 razy w roku. Trzeba mieć zatem nieco szczęścia, aby trafić tutaj na dobrą pogodę.

Ale jeśli już się to uda, gwarantujemy, że będzie zachwyceni. Szczególnie, jeśli wybierzecie opcję dotarcia na szczyt może nie najszybszą, ale z pewnością najpiękniejszą trasą, dzięki czemu po drodze będziecie mogli ujrzeć słynne Słoneczniki, Pielgrzyma, czy też wpaść na chwilę do szalenie przyjemnego Schroniska Samotnia. Wpis Ciekawe Miejsca w Karkonoszach wnet pojawi się na naszej stronie.

Śnieżka Jaki Szlak Wybrać – Kliknij Tutaj

Śnieżka
Śnieżka

20. Zamek Czocha

Musimy przyznać, że Dolny Śląsk obfituje w piękne i klimatyczne zamki. W ścisłej czołówce takich przybytków z pewnością znajduje się Zamek Czocha. Niektórzy zwą go polskim Hogwartem, a do tego jest prześlicznie i romantycznie położony nad Zalewem Leśniańskim, na zachód od Jeleniej Góry. Był tutaj kręcony polski „Wiedźmin”. Z pewnością Wam się spodoba, a gdyby samego zwiedzania było za mało, istnieje możliwość spędzenia na zamku nocy – w specjalnych tematycznych komnatach.

Zamek Czocha Informacje Praktyczne – Kliknij Tutaj

Ciekawe Miejsca
Ciekawe Miejsca w Polsce – Zamek Czocha
Zamek Czocha
Ciekawe Miejsca w Polsce – Zamek Czocha

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

7 komentarzy

    • góry dają wiele radości i spokoju 🙂 pewnie dlatego co raz bardziej je cenimy 😉

  1. Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach to bardzo ciekawe i piękne miejsce 🙂 Znalazłam je przypadkiem i postanowiłam odwiedzić. Nie zawiodłam się 🙂 Trasa może nie jest zbyt długa, ani bardzo wyczynowa, ale za to jakie widoki! Niecałe pół godziny drogi od Skamieniałego Miasta znajduje się miejscowość Gorlice (https://www.gorlice.info.pl/), którą postanowiłam odwiedzić przy okazji. Tutaj także się nie zawiodłam. Piękne uliczki, zabytkowe budowle i wiele atrakcji dla turystów. Na pewno tam wrócę 🙂

Write A Comment