Czeski RAJ

 

Czeski RAJ - kraina skalnych miast

Nie dalej niż 200 km na południowy zachód od Wrocławia leży piękna czeska kraina. Kraina tajemnicza, pełna niespodzianek, zamków i wulkanów. Szukajcie jej pomiędzy rodzinnym miasteczkiem Rumcajsa a miastem gdzie powstały pierwsze zakłady Skody. Atrakcji jest tu co nie miara, a dzięki ich zróżnicowaniu  i rozrzuceniu na sporym skrawku czeskiej ziemi, udaje się uniknąć tłumów, pomimo 300 tysięcy turystów rocznie 😊 Dlatego, jeśli już odwiedziliście bliższy naszym granicom Adrspach, i wciąż czujecie niedosyt skalnych miast, to zapraszamy do prawdziwej perełki, do Czeskiego Raju. Nazwę regionowi nadała raptem 150 lat temu, zachwycona obszarem grupa czeskich pisarzy i patriotów. Tak przynajmniej głoszą miejscowe plotki 😊 a my odkryliśmy ją stosunkowo niedawno, przez przypadek, planując zupełnie inny wyjazd. Spędziliśmy tutaj nieśpieszne dwa i pół dnia, nie zobaczywszy wszystkiego 😉

 

 

Wydaje się, że najbardziej optymalne będzie poświecenie przynajmniej pełnego weekendu na zwiedzanie Czeskiego Raju. Znajdziemy tutaj dobrze przygotowaną bazę turystyczną, liczne restauracje, hotele, campingi. Spaliśmy na dwóch i oba wypadły poprawnie (tutaj: pierwszy oraz drugi), szczególnie, jeśli porównamy je z tymi które zastaliśmy w Czeskiej Szwajcarii. Przemykając samochodem przez leśne, kręte odstępy, warto pamiętać o rowerzystach, bo jest ich tu ogrom. A Kiedy tu przyjechać? Tak naprawdę, kiedy tylko macie czas! My polecamy dwa okresy, w maju rzepak cudnie żółto kwitnie na horyzoncie lub jesienią, gdy liściaste drzewa uraczą nas feerią barw pomiędzy skałami.

Czeski RAJ - jak dojechać

Niestety, nie mamy dobrych wiadomości dla osób niezmotoryzowanych. Dojazd komunikacją publiczna jest jak najbardziej możliwy, ale będzie on dość uciążliwy, kosztowny i czasochłonny. Z Wrocławia można odnaleźć, bezpośrednie autobusy do miejscowości Hradec Kralove, gdzie trzeba będzie przesiąść się na pociąg, taka podróż to min 5h. Jednak pamiętajcie, że to nie koniec. Trzeba jeszcze dotrzeć do poszczególnych atrakcji, które często są mocno oddalone od głównych szlaków komunikacyjnych. Dlatego, mimo wszystko polecamy samochód. Szczególnie, że podróżując autem, do bram Raju wystarczy raptem 3h a i zagwarantujecie sobie pełną  mobilność 😊 Jeśli będziecie opierać swoją podróż na komunikacji publicznej, wówczas warto skorzystać z wygodnej wyszukiwarki czeskich połączeń.

Hruboskalskie Skalne Miasto

Czas: 60 min
Dystans: 2,6 km
Przewyższenie: 161 m
Trasa na mapie: tutaj

Już w średniowieczu zostały docenione walory obronne tutejszych skalnych miast i w roku 1353, prawdopodobnie przez Hynka z Wallenstein, został zbudowany Zamek Skála. Zamek, został oparty na dwóch piaskowcowych skaliskach, które górują nad doliną rzeki Libunka, będącej dopływem Izery. Przez lata zamek był wielokrotnie poddawany przebudowom, oblegany czy niszczony przez pożary. Na początku XIX wieku został tutaj dodany między innymi, angielski park krajobrazowy, a swój obecny wygląd zawdzięcza ostatniej większej renowacji z roku 1859, która przywróciła mu jego dawny gotycki charakter. Niestety w roku 1945, zamek został skonfiskowany przez państwo, a związki komunistyczne, które przejęły zamek przystosowały go jako obiekt rekreacyjny. Zmiany był nieodwracalne. W zachodniej części placu, możemy odnaleźć, kościół św. Józefa, z roku 1812. Obecnie na terenie zamku znajduje się hotel oraz restauracja, a wstęp możliwy jest jedynie na dziedziniec oraz na wieże, z której można podziwiać okolice. Tutaj jednak wejście jest płatne, 50 Kc bilet normalny. Przyjęło się, że mianem Hruba Skała określa się zarówno zamek jak również skalne miasto, które rozpościera się u jego stóp, a jest ono dużo bardziej ciekawe i tajemnicze!

 
Czeski Raj
 

Zwiedzanie Skalnego Miasta Hruba Skała

Jeżeli przyjechaliście pociągiem, to już na stacji kolejowej „Hruba Skala” w Radvanovicach przywita Was niebieski szlak. Od peronu dzielić Was będzie dosłownie kwadrans spaceru nim wkroczycie w las, w kierunku Skalnego Miasta. Gdybyście przyjechali autobusem to proponujemy wysiąść na przystanku „Hruba Skala zamek”. Czyli tam, gdzie najlepiej pozostawić również swoje auto. Parking kosztuje 25 Kc za godzinę i szczęśliwie jest to jedyna opłata jaką tu poniesiemy, ponieważ wstęp na teren Skalnego Miasta jest bezpłatny. Uwinęliśmy się w dwie godziny, choć nie wchodziliśmy na teren zamku ani nie pognaliśmy Złotą Ścieżką Czeskiego Raju w stronę drugiego Zamku Valdštejn.

Wejście do Skalnego Miasta/Skalnego Labiryntu znajduje się obok straganów po ich prawej stronie (spójrzcie na mapę). Już po kilku krokach przyjdzie nam przeciskać się wąskim, 65-metrowym chodnikiem zwanym Mysia Dziurka. Wydostając się z niego, wyjdziemy na rozdroże. To tutaj zaczynamy i kończymy pętlę po najważniejszych zakamarkach Skalnego Miasta. Najwygodniej będzie skręcić w prawo. W ten sposób będziecie najpierw przemykać lasami, pomiędzy blokami skalnymi, by w kulminacyjnym momencie wyjść na zachwycające punkty widokowe. Piaskowcowe wieże sięgają tutaj bez mała kilkudziesięciu metrów. Ścieżki są znakowane, spacerujemy pomiędzy ostańcami, na które możemy się wdrapywać. Brak jest tu barierek oraz terenów bezwzględnie chronionych. Najpierw podążaliśmy zielonym szlakiem, a następnie przeskoczyliśmy sprawnie po bezimiennej ścieżce na żółty.

Hruba Skala - Czeski RAJ

Hruba Skala - Czeski RAJ

I to właśnie żółty wyprowadza nas przez symboliczny cmentarz wspinaczy, na pierwsze galeryjki widokowe, w tym na najsłynniejszą - Marianską Vyhlidką. Roztacza się z niej piękny widok na pobliski zamek, na ostańce, na pola rzepaku, a w tle dostrzegamy charakterystyczne dwie wieże zamku Trosky. Stąd już tylko 20 min do samochodu, przez Adamovo Loze. Gdy już wrócimy do samochodu, możemy jeszcze podejść na punkt widokowy, w którym niegdyś znajdowała się składnica amunicji. Całość zajmie ok 10 min jednak, możemy przyznać, że panorama nie zachwyca, szczególnie mając w pamięci te ze spaceru. Dla zainteresowanych, należy podejść kilkadziesiąt metrów dalej, szosą asfaltową (za czerwonym szlakiem) i skręcić w lewo, na mocno wspinająca się ścieżkę a po kilku minutach dotrzecie na punkt widokowy.

Część osób wybiera również opcję większej pętli, prowadzącej z Zamku Hruba Skała na Zamek Valdstejn. Droga wiedzie czerwonym szlakiem, będącym fragmentem Złotej Ścieżki Czeskiego Raju przez Arboretum Bukovina, Vyhlidke Na Kapelu oraz U Lvicka, a wraca już żółtym szlakiem. Całość z pewnością zajmie ponad 3h. Do nawigowania używaliśmy maps.me na których wyrysowane są ścieżki, jednak bez zaznaczonej kolorystyki szlaków, a obecnie możemy polecić aplikację mapy.cz Po uprzednim ściągnięciu map na telefon, obie aplikacje działają offline 😊 

Wspomniany cmentarz wspinaczy, został założony pod ścianą Nekonecne skaly, a powstał z inspiracji rzeźbiarza i wspinacza V. Karouszka. Zamysł został zrealizowany po po tragedii wspinaczy w Peru w roku 1970, gdzie zginął także sam Karouszek.

Hruba Skała - informacje praktyczne

 • Wejście do Skalnego Miasta jest bezpłatne
 • Wejście na Zamek jest tylko możliwe na dziedziniec oraz na wieże widokową
 • Na zwiedzanie potrzebujemy ok 2h / 3h 
 • Parking kosztuje 25 Kc / h
 • Śmiało można udać się tutaj na spacer z psem
 • Z wózkiem nie wykonacie pełnej pętli, ale spora część alejek jest szeroka i wygodna. 
 • Mapa online

Hruba Skala - Czeski RAJ

Hruba Skala - Czeski RAJ

Zamek Trosky – symbol Czeskiego Raju

Myśli tutaj automatycznie uciekają nam do przepastnych tomów Władcy Pierścieni. Dwie wieże, ulokowane na dwóch bazaltowych podwalinach, imponująco górują nad otoczeniem. Gotycki zamek został zbudowany w późnym średniowieczu pomiędzy 1380 a 1390 rokiem przez szlachcica Čeněka z Vartemberka. Ulokowanie, zamku na dwóch stromych bazaltowych skałach wulkanicznych a do tego ubogaceni ich trzema pierścieniami murów  z kilkoma bramami, sprawiło gwarantowało że nikt siłą nie wtargnął na dziedziniec. Ciekawostką pozostaje natomiast fakt, że pod koniec 1437, tudzież z początkiem 1438 roku zamek padł podstępną sztuczką i przeszedł we władanie bandy rabusiów dowodzonej przez rycerza Szofa i jego towarzysza Švejkara. Wraz z 200 wojami trzymali twierdzę we władaniu przez kilka dobrych lat. Zamek przechodził później z rąk do rąk, często jako rozliczenia, a w XVII wieku warownia została spalona po wypędzeniu Szwedów i od tamtej pory zamek pozostaje ruiną. O czym też poniekąd świadczy nazwa zamku, ponieważ „trosky” po czesku to gruzy. do dnia dzisiejszego ostały się jedynie dwie wieże, zwane z uwagi na swój wygląd - Baba i Panna. Czyli nieprzepadające za sobą teściowa i synowa. Szczuplejsza, wysoka na 57m, to Panna, a bardziej przysadzista i niższa to Baba - 47m. Charakterystyczna sylwetka twierdzy stała się symbolem Czeskiego Raju, która spogląda na nas z pocztówek, okładek map i przewodników.

Zamek Trosky Informacje praktyczne

Jeżeli podróżujecie komunikacją publiczną, wówczas interesować będą Was autobusy nr 353 z Turnov oraz 542 z Semily. Proszę wysiąść na przystanku „Troskovice, Tachov, Trosky” skąd już do przebycia zostanie raptem 650 m. Dojazd samochodem z Hrubej Skały zajmuje dosłownie 10 minut. Ruiny są widoczne z daleka, a z głównej drogi wystarczy odbić raptem 4 km. Nim wyruszycie zwiedzać, przyjdzie Wam jeszcze uiścić opłatę za parking w wysokości 70 Kc. Z parkingu, do zamku, podchodzi się w kilka minut. Wejście do zamku kosztuje 80 Kc (tylko gotówka), a przed przybyciem, warto sprawdzić godziny otwarcia, choć w założeniu twierdza powinna być dostępna pomiędzy 10-17. Na miejscu spędzicie około 30 minut. 

Czeski RAJ Trosky

Czeski RAJ Trosky

Jicin - miasto Rumcajsa

Powszechnie uważa się, że jest to brama do Czeskiego Raju. Malutka, bardzo malownicza i klimatyczna mieścina. Włodarzem miasteczka oraz okolicznych ziem w XVI wieku był Hrabia Albrecht z Valdstejna. To za jego panowania Jicin zawdzięcza największy rozkwit. Jednak była to dość kontrowersyjna postać i przez Vaclava Ctvrtka została osadzona w bajce o dobrotliwym Rozbójniku Rumcajsie. Z początkiem września odbywa się tutaj tematyczny festyn dla dzieci. Kto dobrze pamięta bajkę, ten zapewne rozpozna miejską bramę (Valdická brána), na której szczyt można wspiąć się po 156 stopniach. Najwyższe piętro zostało dobudowane po pożarze w 1589 r. Przekraczając bramę, mijamy po lewej barokowo-klasycystyczny kościół św. Jakuba i wchodzimy na rynek otoczony kolorowymi (pastelowymi) kamienicami. Dalsza droga prowadzi do zamku. W 1813 r. Austria, Rosja i Prusy podpisały tu Święte Przymierze przeciwko Napoleonowi. W całym miasteczku odnajdujemy ślady rumcajsowej historii.

Jicin czeski raj

Jicin czeski raj

Jicin czeski raj

Jicin czeski raj

Prachowskie Skały

Zdecydowanie jest to jedno z najciekawszych, najładniejszych i najbardziej atrakcyjnych skalnych miast zlokalizowanych w Czeskim Raju. Znajduje się niespełna 10 km od Jicina i pochłania na całego. Nazwa pochodzi zapewne od skalnego pyłu, kurzu, co w języku czeskim znaczy „prach”. Odnajdziecie tutaj liczne iglice, wieże, rozpadliny i 13 punktów widokowych. I cudne korytarze! Ten najpiękniejszy i najsławniejszy swoją nazwę zawdzięcza pierwszemu oficjalnemu turyście w Mieście. Powiada się, że w roku 1804, spacerował, a w zasadzie to był noszony w lektyce po zakamarkach Skalnego Miasta, Cesarz Franciszek I. Co prawda współcześni historycy traktują tą informację, z przymrużeniem oka, ale nazwa pozostała 😊 Bo przecież, z drugiej strony, nie ma też informacji, że Cesarza tutaj w ogóle nie było 😊

Jeżeli oglądaliście filmy Hellboy, Van Helsing czy The Last Knights to zapewne niektóre kadry nie będą Wam obce. Jednak spacerując i odnajdując ślady filmów, pamiętajcie aby nie schodzić ze szlaków. Jest to surowo zabronione, z uwagi na fakt, że od roku 1933 Prachowskie Skały są Rezerwatem Przyrody. Ponadto, jest to jedyne prywatne Skalne Miasto w Czeskim Raju.

Prachovske Skaly - Czeski RAJ (1)

Prachovske Skaly - Czeski RAJ

Prachowskie Skały Dojazd

Jak wspomnieliśmy, Skalne Miasto znajduje się około 10 km od Jicina i dojazd samochodem, mając nawigacje, będzie bardzo prosty. Do wyboru pozostanie jedynie, z którego wejścia skorzystać. Dla Turystów z wózkami, zalecany jest wybór parkingu w Prachovie, skąd będziecie mieli do przespacerowania ok 1,5 km do Skał, ale za to uzyskacie dostęp do niektórych punktów widokowych, czyli tak zwanychvyhlidek. Cena parkingu to 80 Kc za samochód za dzień. Podróżując komunikacją publiczną, możecie wybrać albo:

 • podróż koleją, linia Jičín - Turnov. Wysiądźcie na stacji Jinolice a następnie podążajcie za szlakami niebieskimi przez 3,5 km.
 • Wybierając autobus, linia 630077 Jičín – Podkost, dojedziecie do górnego wejścia, do Prachova. Autobusy kursują niestety głównie w dni powszednie.
 • W okresie wakacyjnym, kursuje dodatkowo autobus turystyczny, linia 670591 Jičín – Semily, kursy tylko w środy, piątki i niedziele.  

Prachowskie Skały bilety wstępu

Sezon turystyczny trwa tutaj przeważnie od 1 kwietnia do 31 października, jednak w przypadku sprzyjającej aury jest on przedłużany. Podczas wakacji Kasy są otwarte od 8:00 do 18:00 a od kwietnia do czerwca, oraz od września do października o od 9:00 do 17:00. Co ciekawe i istotne, Skały nie są zamykane poza sezonem i śmiało można tutaj przybyć również zimą, jednak pamiętajcie, że liczne stopnie mogą być śliskie, jak również w tym okresie nie są świadczone żadne usługi. Płatność możliwa jest tylko gotówką! A najbliższy bankomat zlokalizowany jest w Jicin. Wejść można tutaj z dwóch stron, wejście dolnym lub górnym, od parkingu przy Turystycznej Chacie lub od Prachova. Bilety wstępu: Dorośli: 70 Kc; Rodzinny 2+2: 180 Kc; Ulgowy: 40 Kc; Psy: 10 Kc

Prachovske Skaly - Czeski RAJ

Prachovske Skaly - Czeski RAJ

Prachovske Skaly - Czeski RAJ

Prachovske Skaly - Czeski RAJ

Prachowskie Skały zwiedzanie

Czas: 2 h
Dystans: 3,1 km
Przewyższenie: 236 m
Trasa na mapie: 
tutaj

Najwygodniej będzie skorzystać z Dolnego wejścia, przy Turystycznej Chacie. Jest to wejście ulokowane najbliżej atrakcji, skąd zaczynają się główne szlaki. Dodatkowo przy wejściu znajduje się muzeum przyrodnicze Czeskiego Raju, opisujące lokalną florę i faunę. Tak jak sugeruje grafika przy kasach, warto zadbać o wygodne obuwie, ponieważ podczas spaceru, na przemian będziecie wchodzić, schodzić oraz przeciskać się wąskimi korytarzami, po terenie dość ciężkim. Zostały przygotowane dwie podstawowe trasy. Krótsza, oznaczona kolorem żółtym, to pętla o długości 1,8 km, która zajmie trzy kwadranse. Natomiast dłuższa, zielona, to już spacer na dystansie 3,5 km, gdzie jak szacują włodarze, powinniśmy poświęcić ok 2h. My jednak proponujemy misz-masz obu, dzięki czemu zobaczycie to, co najpiękniejsze.

 • Mała pętla zawiera jedno podejście, które wiedzie przez wąską na 35cm szczelinę skalną, następnie przez dwa imponujące punkty widokowe, a wracając prowadzi przez słynny Korytarz Cesarski.
 • Duża pętla to już inna para kaloszy. Czekają na nas tutaj liczne przejścia, wąskie korytarze, schodki, szczeliny i siedem punktów widokowych. Podobnie jak krótka trasa, jej punkt wyjścia znajduje się w Chacie Turystycznej
 
Czeski Raj
 

Z biletem nie dostajemy żadnej mapki, tylko zwykły paragon. Jednak możemy zrobić zdjęcie grafiki szlaków przed wejściem, lub nawigować się telefonem. Za kasami, tak jak jest to rekomendowane, skręcamy w lewo. Bardzo szybko pojawiają się pierwsze ostańce i dochodzimy do pierwszego rozwidlenia. Można przyjąć, że jest to punkt centralny Skalnego Miasta. Teoretycznie mamy do wyboru dwie ścieżki, jednakże po lewej stronie odbija niespecjalnie widoczny zielony szlak. I to za nim warto podążyć. Ścieżka bardzo szybko wyprowadzi nas po schodkach na pierwsze galeryjki usytuowane na ostańcach (łącznie jest ich podobno 13). Następnie spacerujemy, na przemian schodząc, podchodząc i przeciskając się wąskimi korytarzami. Po około 30 min. wyjdziemy na wypłaszczenie, gdzie skręcamy w prawo. To tutaj czeka na nas największa atrakcja tutejszych skał – Korytarz Cesarski. Nie rozczarowuje on nic a nic, a wręcz przeciwnie, robi ogromne wrażenie. Po przejściu w dół tej atrakcji trafiamy do naszego punktu centralnego. Tym razem wybieramy ostatnią możliwą, nieodwiedzoną jeszcze ścieżkę – w lewo! Znów czekają nas schodki i wąskie korytarze, które wyprowadzą nas na kolejną galeryjkę Czeski Raj. To już prawie koniec atrakcji, na drogę powrotną możemy zaproponować ścieżkę oznaczoną kolorem czerwonym, która o dziwo, nie została oznaczona na grafice przy wejściu. Całość spaceru zajęła nam nieco ponad 2h. Przyjechaliśmy tutaj późnym popołudniem i pomimo ładnej pogody, i niedzieli, większość szlaku pokonaliśmy w samotności.

Prachowskie Skały informacje praktyczne

 • Wejście jest płatne, bilet normalny 70 Kc, ulgowy 40 Kc
 • Na zwiedzanie zarezerwujecie sobie od 45min do nawet i 3h
 • W wakacje Skalne Miasto jest otwarte od godz. 08-18, poza wakacjami 09-17
 • Zimą zamknięte, ale wejść można 😉
 • Parking kosztuje 80 Kc
 • Można spacerować z psami (10 Kc)

Prachovske Skaly - Czeski RAJ

Prachovske Skaly - Czeski RAJ

Pałacyk Humprecht i Zamek Kost

Podążając do zamku Kost, będziemy zapewne przejeżdżali przez Sobotkę, nad która góruje pałacyk Humprecht. Budynek o dość charakterystycznym okrągłym kształcie, robi zdecydowanie lepsze wrażenie z daleka, czy też z lotu ptaka, aniżeli z bliska, gdzie czar odrobinę pryska. Wystarczy spojrzeć na ten 1,5-minutowy filmik. Auto zostawiliśmy przy cmentarzu i przespacerowaliśmy się wzdłuż cmentarnych murów. Obecnie w pałacyku znajduje się muzeum regionalne. Pewną ciekawostką może być sala balowa o wysokości 16 metrów, posiadająca zachwycającą akustykę. Echo potrafi tu odbijać się do 8 sekund.

Jednakże prawdziwą gratką, jest położony kilka km dalej gotycki Zamek Kost. Jeżeli będziecie podążać zaproponowanym przez nas schematem, najprawdopodobniej już tego dnia nie zdążycie zawitać na jego mury. W okolicach jest pole campingowe (pomiędzy pałacykiem a zamkiem, po lewej stronie). Zamek prawdopodobnie został założony jeszcze przed rokiem 1349 przez Beneša Vartenberka z Vamberku. Zamek został ulokowany w przyjemnej dolinie Plaskanek, której zbocza kryły go przed pożądliwym wzrokiem najeźdźców. Żartobliwie mawiano, że zamek został niezdobyty nie dlatego, że był twardy jak kość, ale dlatego, że wróg nie mógł go zlokalizować 🙂

Obecnie można zwiedzać zamek, podążając jedną z dwóch tematycznych tras (Rodzina Kinskich w Czechach oraz Sala Tortur - każda trasa zajmie nam mniej więcej 50 minut, odcinki można połączyć). Jeśli natomiast nie mamy na tyle czasu, możemy zrobić po waroni krótką, 30-minutową pętle. Bilety wstępu z trasę tematyczną kosztują 140 CZK (dorośli), w wersji łączonej 180 CZK a wersja po murach 60 CZK.

zamek Kosc czeski raj

Humprecht czeski raj

Humprecht czeski raj

Humprecht czeski raj

Humprecht czeski raj

Mlada Boleslav - miasto Skody

Na południowo zachodnich krańcach Czeskiego Raju znajduje się niepozorne miasto Mlada Boleslav. To tutaj, w starych halach fabrycznych, jest zlokalizowane muzeum. Muzeum Skody i to tu, w roku 1895, zaczęła się historia czeskiej motoryzacji. Początkowo Václav Laurin i Václav Klement rozpoczęli produkcję rowerów, by po 10 latach, przechodząc w międzyczasie przez epizod z motocyklami, skupić się na produkcji aut. Bilet wstępu kosztuje 70 CZK. Muzeum podzielone jest na trzy części. Znajdziemy w nim kilkadziesiąt modeli aut produkowanych seryjnie, kilka koncepcyjnych oraz pięć rajdowych. Jest tez mała salka "kinowa". Zwiedzanie całości zajęło nam godzinę. Można również wykupić wejście na halę produkcyjną wraz z przewodnikiem. Do naszego biletu otrzymaliśmy kupon ze zniżką 20% na wstęp do pobliskiego muzeum lotnictwa. Muzeum znajduje się tuz przy autostradzie. Potrzebna winieta. 

Czeski raj - muzem Skody

Czeski raj - muzem Skody

Czeski raj - muzem Skody

Czeski raj - muzem Skody

Nie zdarzyliśmy dotrzeć do kilku innych atrakcji Czeskiego Raju, zostawiliśmy je na "później", ale warto wspomnieć, że do zwiedzenia jest jeszcze Zamek Sychrov, Valdsztejn oraz w mieście Turnov Hrubý Rohozec. A jeśli będziecie czuć niedosyt, to jeszcze na północnych rubieżach Czeskiego Raju, znajduje się rezerwat Mała Skala zwana również jako Małoskalskie Skalne Miasto, Klokočské Skały, czy tez Příhrazské Skály.

A może rowerem po Czeskim Raju? Jeśli tak, to jest tu bardzo dużo zróżnicowanych tras rowerowych, a asfalt mają piękny i gładki.

Na koniec jeszcze kilka zdjęć, z naszym zdaniem, najładniejszego Skalnego Miasta - Prachowskich Skał 🙂

Udanego górskiego wędrowania! Justii i Krystek 🙂

Prachovske Skaly - Czeski RAJ

Prachovske Skaly - Czeski RAJ

Prachovske Skaly - Czeski RAJ

Prachovske Skaly - Czeski RAJ

Prachovske Skaly - Czeski RAJ

Prachovske Skaly - Czeski RAJ

 

 
Czeska Szawajcaria

Czeska Szawajcaria

Mogłoby się wydawać, że do tej tajemniczej krainy możemy trafić zaraz po przekroczeniu progu szafy. Nic dziwnego, skoro to tu były kręcone Opowieści z Narnii.

Więcej

Adrspah

Adrspah

Czyli prosto o tym jak powstało Skalne Miasto – skały, które składały się z fragmentów o różnej odporności na czynniki erozyjne, były przez wieki wystawione na działania wody, wiatru, mrozu.

Więcej

Saksońska Szwajcaria

Saksońska Szwajcaria

W roku 1800 zachwycony tutejszymi panoramami Adrian Zingg, szwajcarski malarz, używa określenia Saksońska Szwajcaria. Nazwa okazuje się być strzałem w dziesiątkę.

Więcej

Podziel się

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inline
Polub nas na fb, aby być na bieżąco z górami i podróżami! Zapraszamy! ;)
Inline
Polub nas na fb, aby być na bieżąco z górami i podróżami! Zapraszamy! ;)