Czeski RAJ
Kraina Skalnych Miast
– Zarezerwujcie sobie przynajmniej weekend na Czeski Raj
– Prachowskie Skały to najładniejsze skalne miasto w Czeskim Raju
– Warto odwiedzić również Zamek Trosky oraz Skalne Miasto Hruba Skała
Nie dalej niż 200 km na południowy zachód od Wrocławia leży piękna czeska kraina. Kraina tajemnicza, pełna niespodzianek, zamków i wulkanów. To Czeski Raj! Szukajcie go pomiędzy rodzinnym miasteczkiem Rumcajsa a miastem gdzie powstały pierwsze zakłady Skody. Atrakcji jest tu co nie miara! Dzięki ich zróżnicowaniu i rozrzuceniu na sporym skrawku czeskiej ziemi, udaje się uniknąć tłumów, pomimo 300 tysięcy turystów rocznie. Dlatego, jeśli już odwiedziliście bliższy naszym granicom Skalne Miasto Adrspach oraz Czeską Szwajcarię, i wciąż czujecie niedosyt skalnych miast, to zapraszamy do prawdziwej perełki. Nazwę regionowi nadała raptem 150 lat temu, zachwycona obszarem grupa czeskich pisarzy i patriotów. Tak przynajmniej głoszą miejscowe plotki, a my odkryliśmy ją stosunkowo niedawno, przez przypadek, planując zupełnie inny wyjazd. Spędziliśmy tutaj nieśpieszne 2,5 dnia, a mimo to nie zobaczyliśmy wszystkiego 🙂
Jak Dojechać do Czeskiego Raju
Niestety, nie mamy dobrych wiadomości dla osób niezmotoryzowanych. Dojazd komunikacją publiczną jest oczywiście możliwy, ale będzie on dość uciążliwy, kosztowny i czasochłonny. Z Wrocławia można odnaleźć, bezpośrednie autobusy do Hradec Kralove, gdzie trzeba będzie przesiąść się na pociąg. Taka podróż to min 5h, jednak pamiętajcie, że to nie koniec. Trzeba jeszcze dotrzeć do poszczególnych atrakcji, które często są mocno oddalone od głównych szlaków komunikacyjnych.
Dlatego, mimo wszystko polecamy samochód. Szczególnie, że podróżując autem, do bram Raju wystarczy 3h a i zagwarantujecie sobie pełną mobilność na miejscu 🙂 Jeśli będziecie opierać swoją podróż na komunikacji publicznej, wówczas warto skorzystać z wygodnej wyszukiwarki połączeń w Czechach (autobusy + pociągi).

Atrakcje Czeskiego Raju
Wydaje się, że najbardziej optymalne będzie poświecenie przynajmniej pełnego weekendu na zwiedzanie Czeskiego Raju. Znajdziemy tutaj dobrze przygotowaną bazę turystyczną, liczne restauracje, hotele, campingi. Spaliśmy na dwóch i oba wypadły poprawnie: pierwszy oraz drugi. Przemykając samochodem przez leśne, kręte odstępy, warto pamiętać o rowerzystach, bo jest ich tu ogrom. A Kiedy tu przyjechać? Tak naprawdę, kiedy tylko macie czas! My polecamy dwa okresy. Gdy w maju cudnie żółto kwitnie rzepak na horyzoncie lub też kolorową jesienią. Gdy magia wielobarwnych drzew liściastych pomiędzy skałami opowiada swoją bajkę.
1. Skalne Miasto Hruba Skała
Urzekła nas od samego początku. Jest tu zamek, co prawda z ograniczonym wstępem, ale prawdę powiedziawszy, to nie on tutaj gra pierwszoplanową rolę. Gdy przeciśniecie się wąskim, 65-metrowym chodnikiem zwanym Mysią Dziurką zrozumiecie o czym mówimy. A to nie największa tutejsza atrakcja. Będziecie spacerować pomiędzy ostańcami, leśnym ścieżkami oraz zachwycającymi punktami widokowymi.
Jest tutaj inaczej niż choćby w Adrspachu, ponieważ wszędzie możecie podejść, wszędzie możecie się wdrapać. Uwinęliśmy się w dwie godziny, opłat poza tymi związanymi z parkingiem praktycznie brak. Dokładny opis, wraz z mapami oraz opisami jest dostępny po kliknięciu w poniższą zieloną belkę.
Relacja oraz Opis Skalnego Miasta Hruba Skała – Klik




2. Zamek Trosky
Symbol Czeskiego Raju
Myśli tutaj automatycznie uciekają nam do przepastnych tomów Władcy Pierścieni. Dwie wieże, ulokowane na dwóch bazaltowych podwalinach, imponująco górują nad otoczeniem. Gotycki zamek został zbudowany w późnym średniowieczu pomiędzy 1380 a 1390 rokiem przez szlachcica Čeněka z Vartemberka. Ulokowanie, zamku na dwóch stromych bazaltowych skałach wulkanicznych a do tego ubogaceni ich trzema pierścieniami murów z kilkoma bramami, sprawiło gwarantowało że nikt siłą nie wtargnął na dziedziniec. Ciekawostką pozostaje natomiast fakt, że pod koniec 1437, tudzież z początkiem 1438 roku zamek padł podstępną sztuczką i przeszedł we władanie bandy rabusiów dowodzonej przez rycerza Szofa i jego towarzysza Švejkara. Wraz z 200 wojami trzymali twierdzę we władaniu przez kilka dobrych lat.

Zamek przechodził później z rąk do rąk, często jako rozliczenia, a w XVII wieku warownia została spalona po wypędzeniu Szwedów i od tamtej pory zamek pozostaje ruiną. O czym też poniekąd świadczy nazwa zamku, ponieważ „trosky” po czesku gruzy. Do dnia dzisiejszego ostały się jedynie dwie wieże, zwane z uwagi na swój wygląd – Baba i Panna. Czyli nieprzepadające za sobą teściowa i synowa. Szczuplejsza, wysoka na 57m, to Panna, a bardziej przysadzista i niższa to Baba – 47m. Charakterystyczna sylwetka twierdzy stała się symbolem Czeskiego Raju, która spogląda na nas z pocztówek, okładek map i przewodników.
Zamek Trosky Informacje praktyczne
Jeżeli podróżujecie komunikacją publiczną, wówczas interesować będą Was autobusy nr 353 z Turnov oraz 542 z Semily. Proszę wysiąść na przystanku „Troskovice, Tachov, Trosky” skąd już do przebycia zostanie raptem 650 m. Dojazd samochodem z Hrubej Skały zajmuje dosłownie 10 minut. Ruiny są widoczne z daleka, a z głównej drogi wystarczy odbić raptem 4 km. Nim wyruszycie zwiedzać, przyjdzie Wam jeszcze uiścić opłatę za parking w wysokości 70 Kc. Z parkingu, do zamku, podchodzi się w kilka minut. Wejście do zamku kosztuje 80 Kc (tylko gotówka), a przed przybyciem, warto sprawdzić godziny otwarcia, choć w założeniu twierdza powinna być dostępna pomiędzy 10-17. Na miejscu spędzicie zapewne do godziny czasu.

3. Jicin – Miasto Rumcajsa
Powszechnie uważa się, że jest to brama do Czeskiego Raju. Malutka, bardzo malownicza i klimatyczna mieścina. Włodarzem miasteczka oraz okolicznych ziem w XVI wieku był Hrabia Albrecht z Valdstejna i to za jego panowania Jicin zawdzięcza największy rozkwit. Jednak była to dość kontrowersyjna postać i przez Vaclava Ctvrtka została osadzona w bajce o dobrotliwym Rozbójniku Rumcajsie. Z początkiem września odbywa się tutaj tematyczny festyn dla dzieci.
Kto dobrze pamięta bajkę, ten zapewne rozpozna miejską bramę (Valdická brána), na której szczyt można wspiąć się po 156 stopniach. Najwyższe piętro zostało dobudowane po pożarze w 1589 r. Przekraczając bramę, mijamy po lewej barokowo-klasycystyczny kościół św. Jakuba i wchodzimy na rynek otoczony kolorowymi (pastelowymi) kamienicami. Dalsza droga prowadzi do zamku. W 1813 r. Austria, Rosja i Prusy podpisały tu Święte Przymierze przeciwko Napoleonowi. W całym miasteczku odnajdujemy ślady rumcajsowej historii.




4. Czeski Raj – Prachowskie Skały
Zdecydowanie jest to jedno z najciekawszych, najładniejszych i najbardziej atrakcyjnych skalnych miast zlokalizowanych w Czeskim Raju. Znajduje się niespełna 10 km od Jicina i pochłania na całego. Nazwa pochodzi zapewne od skalnego pyłu, kurzu, co w języku czeskim znaczy „prach”. Odnajdziecie tutaj liczne iglice, wieże, rozpadliny, 13 punktów widokowych i cudne korytarze!
Ten najpiękniejszy i najsławniejszy swoją nazwę zawdzięcza pierwszemu oficjalnemu turyście w Mieście. Powiada się, że w roku 1804, spacerował, a w zasadzie to był noszony w lektyce po zakamarkach Skalnego Miasta, Cesarz Franciszek I. Co prawda współcześni historycy traktują tą informację, z przymrużeniem oka, ale nazwa pozostała, bo przecież, z drugiej strony, nie ma też informacji, że Cesarza tutaj w ogóle nie było 🙂

Jeżeli oglądaliście filmy Hellboy, Van Helsing czy The Last Knights to zapewne niektóre kadry nie będą Wam obce. Jednak spacerując i odnajdując ślady filmów, pamiętajcie aby nie schodzić ze szlaków. Jest to surowo zabronione, z uwagi na fakt, że od roku 1933 Prachowskie Skały są Rezerwatem Przyrody. Ponadto, jest to jedyne prywatne Skalne Miasto w Czeskim Raju.
Relacja oraz Opis Skalnego Miasta Prachowskie Skały – Klik



5. Pałacyk Humprecht
Podążając do zamku Kost, będziemy zapewne przejeżdżali przez Sobotkę, nad która góruje pałacyk Humprecht. Budynek o dość charakterystycznym okrągłym kształcie, robi zdecydowanie lepsze wrażenie z daleka, czy też z lotu ptaka, aniżeli z bliska, gdzie czar odrobinę pryska. Wystarczy spojrzeć na ten 1,5-minutowy filmik. Auto zostawiliśmy przy cmentarzu i przespacerowaliśmy się wzdłuż cmentarnych murów. Obecnie w pałacyku znajduje się muzeum regionalne. Pewną ciekawostką może być sala balowa o wysokości 16 metrów, posiadająca zachwycającą akustykę. Echo potrafi tu odbijać się do 8 sekund.



6. Zamek Kost
Jednakże prawdziwą gratką, jest położony kilka km dalej gotycki Zamek Kost. Jeżeli będziecie podążać zaproponowanym przez nas schematem, najprawdopodobniej już tego dnia nie zdążycie zawitać na jego mury. W okolicach jest pole campingowe (pomiędzy pałacykiem a zamkiem, po lewej stronie). Zamek prawdopodobnie został założony jeszcze przed rokiem 1349 przez Beneša Vartenberka z Vamberku i został ulokowany w przyjemnej dolinie Plaskanek, której zbocza kryły go przed pożądliwym wzrokiem najeźdźców. Żartobliwie mawiano, że zamek został niezdobyty nie dlatego, że był twardy jak kość, ale dlatego, że wróg nie mógł go zlokalizować 🙂
Obecnie można zwiedzać zamek, podążając jedną z dwóch tematycznych tras (Rodzina Kinskich w Czechach oraz Sala Tortur – każda trasa zajmie nam mniej więcej 50 minut, odcinki można połączyć). Jeśli natomiast nie mamy na tyle czasu, możemy zrobić po warowni krótką, 30-minutową pętle. Bilety wstępu na trasę tematyczną kosztują 140 CZK (dorośli), w wersji łączonej 180 CZK, oraz opcja tylko po murach 60 CZK.

7. Mlada Boleslav – Miasto Skody
Czeski Raj to nie tylko skalne miasta. Na jego południowo zachodnich krańcach znajduje się niepozorne miasto Mlada Boleslav. To tutaj, w starych halach fabrycznych, jest zlokalizowane muzeum. Muzeum Skody i to tu, w roku 1895, zaczęła się historia czeskiej motoryzacji. Początkowo Václav Laurin i Václav Klement rozpoczęli produkcję rowerów, by po 10 latach, przechodząc w międzyczasie przez epizod z motocyklami, skupić się na produkcji aut. Bilet wstępu kosztuje 70 CZK.
Muzeum podzielone jest na trzy części. Znajdziemy w nim kilkadziesiąt modeli aut produkowanych seryjnie, kilka koncepcyjnych oraz pięć rajdowych. Jest tez mała salka “kinowa”. Zwiedzanie całości zajęło nam godzinę. Można również wykupić wejście na halę produkcyjną wraz z przewodnikiem. Do naszego biletu otrzymaliśmy kupon ze zniżką 20% na wstęp do pobliskiego muzeum lotnictwa. Muzeum znajduje się tuz przy autostradzie, na którą potrzebna jest winieta.



Czeski Raj Podsumowanie
Czeski Raj nas oczarował! Mimo, że spędziliśmy tutaj 2,5 dnia to nie zdarzyliśmy dotrzeć do kilku innych atrakcji, dlatego zostawiliśmy je na “później”. Warto wspomnieć, że do zwiedzenia jest jeszcze Zamek Sychrov, Valdsztejn jak również w mieście Turnov Hrubý Rohozec. A jeśli będziecie czuć niedosyt, to jeszcze na północnych rubieżach Czeskiego Raju, znajduje się rezerwat Mała Skala czyli Małoskalskie Skalne Miasto. Nie zapominajmy również, że można odwiedzić Klokočské Skały oraz Příhrazské Skály.
Czeski Raj i rower? czemu nie! odnajdziecie tutaj bardzo dużo zróżnicowanych tras rowerowych, a asfalt mają piękny i gładki. Na koniec jeszcze kilka zdjęć, z naszym zdaniem, najładniejszego Skalnego Miasta – Prachowskich Skał 🙂



Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na stronach bloga wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Pozwoli to nam dalej się rozwijać i tworzyć nowe wpisy. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂