Szlaki po czeskiej stronie Gór Izerskich
Czeskie Góry Izerskie lub też Jizerské hory, jak nazywają je Czesi, to jedno z najpiękniejszych pasm górskich u naszych południowych sąsiadów. Tutejsze szlaki bywają krótkie, łatwo dostępne oraz okraszone świetnymi punktami widokowymi. Z przymrużeniem oka możemy powiedzieć, że jeśli polska część Gór Izerskich jest stonowana i ułożona, to ta po drugiej stronie granicy jest bardziej zadziorna i zawadiacka. Urzekająco pachnie mchem i żywicą, a do tego serwuje świetne granitowe ostańce. To właśnie dzięki nim, wielu osobom bardziej będą przywodziły na myśl pobliskie Góry Olbrzymie. I najlepsze na koniec, czeskie Góry Izerskie potrafią zaskoczyć ciszą i samotnością na szlaku.
Spis treści
- Najpiękniejsze szlaki w Czeskich Górach Izerskich
- Wodospad Czarnego Potoku
- Frýdlantské cimbuří oraz Punkt widokowy Hajni Kostel
- Oresnik – genialny punkt widokowy
- Szczyt Jizera w czeskich Górach Izerskich
- Wyborny Palicnik
- Wieża widokowa na górze Smrek
- Osada Jizerka oraz szczyt Bukovec
- Pytlácké kameny i kłusownicy
- Punkt widokowy na Malém Špičáku
- Štěpánka, Królowa Gór Izerskich
- Miejscowość Hejnice
- Zamek Fydlant, perła czeskich Gór Izerskich
Najpiękniejsze szlaki w Czeskich Górach Izerskich
Spójrzmy teraz na mapę czeskich Gór Izerskich. Najwięcej ciekawych szlaków odnajdziemy w zachodniej części pasma, nieopodal niewielkiej i nieco sennej miejscowości Hejnice. To stąd można pognać na Oreśnik, Frýdlantské cimbuří, czy też na wieżę widokową na szczycie Smrk. W samej miejscowości jest pole namiotowe i… relatywnie skromna ilość obiektów noclegowych. Dlatego też nocleg po polskiej stronie może być dobrym pomysłem, chociażby Świeradowie Zdroju, skąd mamy raptem 30 minut do Hejnic.
W Góry Izerskie po czeskiej stronie zapuszczaliśmy się już kilkukrotnie. To z pewnością nie koniec naszego odkrywania, ponieważ wiemy, że skrywają one jeszcze kilka ciekawych punktów. Do tego bliskość miasta Liberec sprawia, że śmiało można spędzić tutaj ciekawy i intensywny tydzień. Kolejność poniższych atrakcji jest zwyczajnie przypadkowa. Warto odwiedzić każdą z nich 😊
1. Wodospad Czarnego Potoku
Wodospad Czarnego Potoku (Vodopády Černého potoka) to najgłośniej szumiący i najwyższy wodospad, jaki odnajdziemy w czeskiej części Gór Izerskich. Ten gentleman może pochwalić się 10 metrami wysokości. Położony jest w dolinie u podnóża Południowych Kamieni (Polední kameny) i prowadzi do niego ślepo zakończony zielony szlak wprost z rubieży Hejnic. Szlak mimo, że prowadzi głównie lasem, może się podobać – o atmosferę dbają tutaj szumiące buki oraz ogrom różnej wielkości bloków skalnych. Wodospad Czarnego Potoku zwany jest również Wodospadem Dolnym (Dolní vodopád) z uwagi, że wyżej też mamy kaskady, ale one znajdują się już w miejscu niedostępnym dla turystów. Z centrum Hejnic trafimy na miejsce po około 1,5 godz.
2. Imponujące Frýdlantské Cimbuří oraz punkt widokowy Hajni Kostel
„Helena, mam zawał” – tak śmiało można zakrzyknąć trafiając na formację skalną Frýdlantské cimbuří. To bez dwóch zdań jedno z piękniejszych miejsc w czeskich Górach Izerskich. Nazwa formacji w języku czeskim nawiązuje do murów pobliskiego zamku w mieście Frýdlant i oznacza po prostu blanki. Warownia sama w sobie jest warta odwiedzenia, o czym jeszcze wspomnimy w odpowiednim momencie.
Zakładając, że i tym razem rozpoczniemy naszą wędrówkę w centrum Hejnic, to na formacji skalnej Frýdlantské cimbuří zameldujemy się po około 3 godzinach nieśpiesznego spaceru. Trasa nie będzie nudna, ponieważ po drodze możemy odwiedzić wspomniany wcześniej Wodospad Czarnego Potoku oraz punkt widokowy Hajni Kostel. To również sporych rozmiarów skalna wychodnia, na szczyt której prowadzą wykute w skale stopnie, okraszone metalowa barierką.
Wedle podań, odbywały się tutaj pogańskie rytuały, a lokalni dorzucają jeszcze legendę o pozostałościach dawnego kościoła, w którym ukryto skarb. Tutejsza panorama to przedsmak tego, co na nas czeka „piętro” wyżej, na Frydlańskich blankach. Dotrzemy do nich w mniej niż godzinę, a dzięki temu że Frýdlantské cimbuří znajdują się 200 metrów wyżej aniżeli punkt widokowy Hajni Kostel, możemy oczekiwać jeszcze większej ilości ochów i achów.
3. Oresnik, genialny punkt widokowy po czeskiej stronie Gór Izerskich
Kontynuujemy naszą przygodę po czeskiej stronie Gór Izerskich i tym razem kierujemy się na widokowy szczyt Oresnik. Wznosi się on dumnie na wysokość 800 metrów. Najbardziej popularna ścieżka rozpoczyna się w malowniczej miejscowości Hejnice, znanej z pięknego barokowego kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Jeśli wierzyć mapom, to na szczycie znajdziemy się w mniej niż 2 godziny. Trasa na Oreśnik najpierw przemyka skrajem lasów, a następnie zapuszcza się w pradawny, ciemny bór. Szlak jest prosty, a finał wprost spektakularny. Bowiem na wierzchołek Oreśnika wyprowadzają nas śmiało wykute w skale stopnie. Mimo, że ten odcinek jest ubezpieczona barierką, to część turystów ma tutaj problemy i zawraca.
Gdy już uporamy się z krótką wspinaczką na Oreśnik, to na szczycie czeka na nas skromnych rozmiarów punkt widokowy oraz ustawiony drewniany krzyż. Został on zamontowany przez franciszkanów z klasztoru w Hejnicach w 1813 roku. Po kilku latach pojawiło się dwóch kolejnych zakonników celem odnowy krzyża, jednakże runęli w przepaść. Dlatego warto zachować ostrożność podczas podziwiania izerskich widoków. Jest tutaj tak pięknie, że śmiało możemy powiedzieć, iż Oresnik jest jednym z naszych ulubionych punktów w czeskich Górach Izerskich. A jak możemy wrócić do Hejnic? Albo po swoich śladach, albo też przemykając przez Vodopád Velký Štolpich i odbijając na żółte szlakówki.
4. Szczyt Jizera w czeskich Górach Izerskich
Pośród rozległej szczytowej wierzchowiny, mając wokół siebie zauważalnie niższych pobratymców, wyrasta dumnie Jizera. Wznosi się ona na wysokość 1122 metrów, dzięki czemu jest drugim szczytem czeskiej części Gór Izerskich. Wyższy w tej części świata jest jedynie Smrek. Jak łatwo odgadnąć, także tutaj na szczycie odnajdziemy grupę granitowych skałek, na które możemy się wdrapać. Z pomocą przychodzą nam wykute w skale stopnie, drabinka oraz barierki, a na szczycie czeka na nas dookolna panorama oraz drewniany krzyż. Najszybciej dotrzemy tutaj z parkingu przy schronisku górskim Smědava i będziemy potrzebowali nieco ponad godziny.
A teraz najpiękniejsze – wszystkie cztery powyższe punkty możemy połączyć podczas jednej, już zdecydowanej dłuższej wędrówki. Pętla przez Wodospad Czarnego Potoku, Frýdlantské cimbuří, Szczyt Jizera oraz Oreśnik powinna zająć nam około 8 godzin. Pamiętajmy, że czeka nas ponad kilometr przewyższenia na trasie.
5. Wyborny Palicnik
Przed nami kolejna super szybka opcja wędrówki przez czeskie Góry Izerskie. Na Palicznik (Paličník) prowadzi kilka dobrze oznaczonych szlaków turystycznych, jednak najchętniej wybieraną trasą jest szlak, który prowadzi od wsi Bílý Potok. Z parkingu ulokowanego nieopodal Bártlovej Boudy potrzebujemy mniej niż 1,5 godziny wędrówki, aby wdrapać się na Palicznik. Na początku czeka nas przyjemna leśna wędrówka wzdłuż sunącego obok Hajenego Potoku. Jednak serca skrada tutaj ogromniasta skała, która zwieńcza szczyt. Aby na nią wejść, musimy posiłkować się wykutymi w skale stopniami oraz poręczami. Widok jest iście magiczny!
6. Wieża widokowa na górze Smrek
Najwyższym szczytem czeskich Gór Izerskich jest mogący się pochwalić dwoma wierzchołkami, szczyt Smrek. Ten wyższy wspina się na wysokość 1124 metrów i jest o metr większy od sąsiada. Najłatwiejszą opcją dojścia na szczyt Smrek, będzie start po polskiej stronie Gór Izerskich, w Świeradowie Zdrój. Wystarczy wyjechać kolejką na Stóg Izerski po czym przeskoczyć przez granicę i w mniej niż godzinę zameldować się na miejscu.
Tutejsza 20 metrowa wieża widokowa może nie jest najbardziej urodziwa, jednak serwuje piękną panoramę. Przy dobrej aurze można dojrzeć Góry Łużyckie, czeską części Gór Izerskich, Pogórze Izerskie, polską część Gór Izerskich oraz Karkonoszy. Co ciekawe, na Smrek możemy wejść również od czeskiej strony, wspinając się przez Palicznik. Trasa prowadzić nas będzie wówczas przez uroczą drewnianą kładkę Nebesky Zebrik.
7. Osada Jizerka oraz szczyt Bukovec
Tuż za graniczną miedzą znajdziemy malowniczą i pełną uroku osadę Jizerka. Umościła się ona na rozległej łące, w sercu Gór Izerskich, na prawym brzegu sunącej leniwie Izery. To jedna z najwyżej położonych osad w Czechach, która znajduje się na wysokości 862 metrów. Mimo, że Jizerka bywa oblegana przez turystów, często można odnieść wrażenie, że jest tutaj wprost sielankowo i spokojnie. Trudno powiedzieć, czy to większy wpływ na to ma fakt, że osada została pozbawiona ruchu samochodowego, czy też rozrzucone po polanie charakterystyczne i niezwykle klimatyczne chaty.
Pierwsze historyczne wzmianki o tym miejscu pochodzą z 1539 roku. Początkowo przebywali tutaj jedynie sezonowo pasterze oraz drwale. Z czasem zaczęli pojawiać się Walonowie poszukujący kamieni szlachetnych. W 1829 roku rozpoczęła tutaj pracę pierwsza huta szkła. Obecnie w zabytkowych domach działają restauracje, pensjonaty, a w dawnej szkole niewielkie muzeum Gór Izerskich. Pomyśleć, że po polskiej stronie niegdyś istniała podobna osada….
Uzupełnieniem wizyty w Jizerce może być wspinaczka na pobliski stożkowaty, przywodzący na myśl wulkan, szczyt Bukovec (1005 m). To właśnie pod nim został ulokowany parking dla turystów odwiedzających osadę, więc będziemy mieć niejako „po drodze”. Aparycja szczytu to nie jedyne nawiązanie wulkaniczne, ponieważ wzniesienie zbudowane jest z trzeciorzędowych bazaltów, a w dawnym, opuszczonym kamieniołomie można dostrzec bazaltowe słupy. Do tego sam Bukovec uznawany jest za jest najwyższe powulkaniczne wzniesienie w Sudetach. Piękna rekomendacja na wycieczkę, szczególnie, że wspinaczka na szczyt zajmie nam nie więcej niż 20 minut.
8. Pytlácké kameny i kłusownicy
Nieco dłuższą propozycją wędrówki z magicznej osady Jizerki będzie wędrówka czerwonym szlakiem w stronę kolejnej formacji skalnej. Trasa zajmie nam około 1,5 godziny w jedną stronę, licząc przejście przez osadę z parkingu pod Bukovcem. Pytlácké kameny to malownicza formacja skalna położona w sercu Gór Izerskich, na wysokości około 975 metrów. Te zaokrąglone granitowe skały, ukształtowane przez wietrzenie w surowym klimacie, są owiane legendami o kłusownikach, którzy mieli się tu ukrywać przed strażnikami. Z ich szczytu rozciąga się wspaniały widok na otaczające lasy i góry. Warto jednak pamiętać, że wspinaczka na szczyt prowadzi po granitowych skałkach oraz klamrach, co nie każdemu przypadnie do gustu.
9. Punkt widokowy na Malém Špičáku
To jedno z naszych ostatnich odkryć po czeskiej stronie Gór Izerskich. Nieopodal miasta Tanvald w północnych Czechach znajduje się skromnych rozmiarów szczyt Malý Špičák (678 m). Chociaż jest mniej znany niż wyższe szczyty regionu,to dzięki ciekawej wieży widokowej, przyciąga coraz większą rzeszę turystów. Szczególnie, że trasa z parkingu do celu zajmie nam dwa kwadranse.
Kształt niewielkiej platformy, która została oparta na trzech smukłych nogach przywodzi na myśl kosmiczne skojarzenia. Jej lustrzana powłoka sprawia, że wizyta o każdej porze roku czy też aurze będzie zupełnie inna. Platforma widokowa na Malém Špičáku ma przypominać odwrócony do góry nogami bobslej, a wszystko dlatego ze poniżej skał na których się wznosi, niegdyś znajdował się tor bobslejowy. Po sąsiedzku, mniej niż dwa kilometry obok znajduje się wiekowa wieża widokowa na Tanwaldzkim Szpiczaku (Tanvaldský Špičák), która również jest warta uwagi.
10. Štěpánka, Królowa Gór Izerskich
Wieża widokowa Štěpánka to jedna z najstarszych i najbardziej malowniczych wież widokowych, które odnajdziemy w Górach Izerskich. W niektórych kręgach zyskała nawet dostojne miano Królowej Gór Izerskich. Wznosi się na szczycie Hvězda (959 m) w pobliżu miejscowości Kořenov. Mimo, że jej budowa ciągnęła się prawie pół wieku, to finał, który nastąpił w 1892 roku, może się podobać. Została zbudowana z kamienia oraz cegły w stylu neogotyckim. Z 24-metrowej wieży rozciąga się przyjemna panorama na Góry Izerskie oraz Karkonosze. Warto zwrócić uwagę na jej neogotyckie zdobienia oraz detale, które dopełniają całości. Wieża została nazwana na cześć arcywojewody Stefana, który był patronem cesarskiej szosy karkonoskiej z Liberca do Trutnova. Wejście na wieżę jest płatne.
11. Miejscowość Hejnice
Hejnice to malownicza miejscowość położona u podnóża Gór Izerskich. Przez wieki znana była przede wszystkim z pięknego barokowego sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, do którego tłumnie wędrowali pielgrzymi. Monumentalna, dwu-wieżowa barokowa świątynia dominuje w tutejszym, małomiasteczkowym krajobrazie. Dziś oprócz pątników, do Hejnic trafiają turyści, ponieważ to stąd wychodzi spora ilość ciekawych szlaków. Możemy zatem pognać na Oreśnik, Frydnalnskie blanki, czy pod na Palicnik. Dlatego też już dwukrotnie, Hejnice stawały się bazą wypadową, którą ulokowaliśmy na tutejszym campingu. Miejscowość znajduje się raptem 30 minut drogi od Świeradowa-Zdroju.
12. Zamek Fydlant, perła czeskich Gór Izerskich
Przemierzając czeskie Góry Izerskie, grzechem byłoby przemknąć niewzruszonym obok tutejszej warowni. Zamek we Frydlancie to jeden z najważniejszych średniowiecznych zamków w północnych Czechach. Jego barwna historia sięga XIII wieku, a po przebudowie, która nastąpiła kilka stuleci później zgrabnie łączy elementy gotyckie, renesansowe oraz barokowe.Zamek wyróżnia się potężnymi murami, wieżami i pięknymi komnatami, po których można wędrować jedynie z przewodnikiem (w tym w języku polskim). Jest to jeden z najlepiej zachowanych zamków w Czechach. Oprócz wizyty na zamku, warto również wpaść na kilka chwil do sąsiedniego miasteczka Frydlant. Będziecie oczarowani tutejszym ratuszem.
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂