Czorsztyn – tutaj nie zaznasz nudy

Pomiędzy cudnymi Pieninami i Gorcami, na wschodnim skraju Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, z widokiem na Tatry, znajdziecie niewielką wieś Czorsztyn. Leży ona około 30 km od Nowego Targu, nad samym Jeziorem Czorsztyńskim, dosłownie vis-a-vis Niedzicy. Warto wybrać się tutaj w odwiedziny i pomyszkować po okolicy, bo atrakcji jest dosłownie bez liku. Zamki, góry, tajemne ścieżki, ciekawe miejsca i ach te widoki! Zatem przybywajcie i zwiedzajcie ?

Czorsztyn Mapa Atrakcji

1. Jezioro Czorsztyńskie

Ten piękny akwen nie jest wcale dziełem natury, ponieważ Jezioro Czorsztyńskie powstało w wyniku wybudowania w Niedzicy zapory wodnej na rzece Dunajec. Długość linii brzegowej jeziora wynosi 29,7 km, a gdy zbiornik jest maksymalnie napełniony, to jego dno znajdziecie na głębokości prawie 50 metrów. Po tafli jeziora z gracją pływają żaglówki, jak również możecie zaokrętować się na rejs statkiem. Na przeciwnym brzegu jeziora wznosi się uroczy, owiany licznymi legendami, średniowieczny Zamek w Niedzicy, który również warto odwiedzić.

Jezioro Czorsztyńskie

2. Zamek w Czorsztynie

Można śmiało rzec, że Zamek w Czorsztynie to największa atrakcja miejscowości. Dziś, to tak naprawdę już tylko ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku, które możecie znaleźć na Górze Zamkowej. Śmiało można je zwiedzać, jednak pamiętajcie, że teren jest zabezpieczony i wejście na „salony” jest płatne. Dlatego zawsze warto wcześniej sprawdzić godziny otwarcia. Ruiny znajdują się w granicach Pienińskiego Parku Narodowego. Historycy łączą powstanie zamku w działalnością św. Kingi, jako Pani Sądeckiej. Natomiast jego upadek rozpoczął się od spustoszenia warowni przez wojska kozackie, podczas walk o tron pomiędzy Augustem II Sasem i Stanisławem Leszczyńskim w latach 1734-35.

zamek w czorsztynie i nidzicy
Jezioro Czorsztyńskie

3. Hej Góry, Piękne Góry

Czorsztyn umościł sobie idealnie miejsce na mapie Polski. Nie dość, że pod nosem ma urocze Jezioro Czorsztyńskie, to jeszcze macie do wyboru dwa szalenie piękne pasma górskie – Pieniny oraz Gorce. Przez wieś przemyka niebieski szlak, który z jednej strony zawiedzie Was po niespełna 3h na piękne Trzy Korony. Jeśli pójdziecie nim w drugą stronę, to w bardzo podobnym czasie dotrzecie na wieżę widokową na górze Lubań, z tym, że już w Gorcach. Oba miejsca są szalenie widokowe i warte odwiedzin. Jeśli możecie pozwolić sobie tylko na jedną górską wycieczkę, to czeka Was naprawdę ciężki wybór.

Sokolica
Luban wieża

4. Spływ Dunajcem i Droga Pienińska

Nie sposób nie wspomnieć i o tej atrakcji! Z Czorsztyna, dosłownie po 13 minutach, dotrzecie do Sromowców Niżnych, gdzie czeka na Was wodna przygoda. Spływ meandrującym Dunajcem na flisackich tratwach zajmuje około 2h. Koniec podróży znajduje się w Szczawnicy lub w Krościenku nad Dunajcem. Jeśli nie lubicie pływać, to i tak polecamy wybrać się do Sromowców Niżnych. Możecie tutaj wypożyczyć rowery i udać się w przejażdżkę wzdłuż Drogi Pienińskiej. Czyli w zasadzie taką samą, co tratwami, ale jednak bardziej aktywnie ? Do Szczawnicy jest około 10 km, które miną Wam bardzo przyjemnie. Po drodze polecamy odwiedzić zabytkowe zabudowania Czerwonego Klasztoru oraz zajrzeć do uroczej, słowackiej miejscowości Leśnica.

Czerwony Klasztor

5. Osada Czorsztyn

Na półwyspie Stylchyn, na północnym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego, odnajdziecie skansen. Jest to skansen niezwykły, ponieważ trafiło do niego 31 obiektów, które w przeciwnym razie znalazłyby się pod taflą jeziora Czorsztyńskiego. Pochodzą z trzech wsi: dawnych Maniów, Kluszkowiec i Czorsztyna. Budynki datuje się na XIX wiek i początku XX-go. Powierzchnia osady wynosi około 17 ha i w jej skład wchodzą drewniane, zabytkowe wille, pensjonaty, góralskie chaty oraz budynki gospodarcze. Dodatkowo, z osady roztacza się rozległa panorama na 5 parków narodowych.

skansen w kluszkowcach
skansen czorsztyn

6. Narciarstwo w Czorsztynie

Warto rozważyć swój pobyt tutaj również w okresie zimowym, gdy lód skuwa tafle jeziora. Niedaleko bowiem, na górze Wdżar, w Kluszkowcach, znajdziecie przygotowane dla Was trasy narciarskie.

Góra Wdziar

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment