Czupel w Beskidzie Małym

Czupel to najwyższy szczyt w Beskidzie Małym
Jego wysokość to 930 m n.p.m.
Najszybszy szlak wiedzie z Przełęczy Przegibek
Na wycieczkę zarezerwujcie sobie około 3h
Najładniejszy szlak na Czupel prowadzi z Czernichowa

Czupel to najwyższy reprezentant Beskidu Małego, który znajduje się dosłownie na rogatkach miasta Bielsko Biała. Szczyt w swojej metryce ma 930 m n.p.m. Z uwagi, że wyższego aniżeli Czupel w Beskidzie Małym nie odnajdziecie, dlatego to właśnie on należy do Korony Gór Polski. Czupel znajduje się w zachodniej części Beskidu Małego, która leży na zachód od doliny Soły, w tak zwanej Grupie Magurki Wilkowickiej w Parku Krajobrazowym Beskidu Małego.

kozica wilk baner1

Nazwa góry nawiązuje do szpiczastych górskich szczytów, tak zwanych czubów. I jest ona dość popularna w Beskidach. Natomiast warto również pamiętać, że nazwa Beskidu Małego nawiązuje do niewielkiej powierzchni jaką zajmuje, a nie do wysokości na jaką piętrzą się góry. Na Czupel wiedzie kilka szlaków, jednak my dziś pokażemy Wam najkrótszy szlak na szczyt, wprost z Przełęczy Przegibek. Ale spokojnie, napiszemy też kilka słów o pozostałych.

Jak dojechać na Czupel i gdzie zostawić samochód?

Przez Przełęcz Przegibek przemyka droga asfaltowa, która prowadzi z Bielska-Białej do Międzybrodzia Bialskiego oraz uroczego Jeziora Międzybrodzkiego. Bo warto wiedzieć, że stoki Beskidu Małego opadają w stronę południowo-wschodnich przedmieść Bielska – Białej. Aby dotrzeć z centrum miasta na „Parking na Przełęczy Przegibek”, trzeba liczyć około 22 minut. Parking ten jest całkiem spory i co ważne bezpłatny. Rano nie powinniście mieć problemów z pozostawieniem tutaj samochodu, ale im bliżej południcy w słoneczne weekendy, tym większa szansa, że jedyną opcją będzie pozostawienie samochodu na poboczu drogi, wzdłuż ulicy Górskiej.

parking na Przełeczy Przegibek
parking na Przełęczy Przegibek
czupel szlaki

Jeżeli będziecie podróżować na Czupel z Katowic, to zarezerwujcie sobie 75 minut, natomiast z nieco bardziej odległego Krakowa, będzie to już prawie 2h. A wjeżdżać, zgodnie z nawigacją, będziecie na przełęcz od strony Międzybrodzia Bialskiego. Droga ta została zbudowana w dużej mierze przez wojsko oraz w ramach czynów społecznych po 1954 r., jest dość kręta. Można spotkać tutaj wielu rowerzystów.

Szlak na Czupel z Przełęczy Przegibek

Z Przełęczy Przegibek na Czupel zawiedzie Was niebieski szlak. Na szczyt będziecie potrzebowali 1h 45 min, podczas których przemaszerujecie prawie 5 km. Czeka Was 342 metrów podejścia, więc trzeba liczyć, że będzie dziś nieco pod górkę. Na całą wycieczkę warto zarezerwować sobie około 3h, plus czas spędzony przy schronisku na Magurce.

Przełęcz Przegibek znajduje się na wysokości 663 m n.p.m. i jest zlokalizowana pomiędzy szczytami Sokołówka (853 m n.p.m.) i Przegibek (685 m n.p.m.). Ponadto przełęcz ta rozdziela Beskid Mały na część północną, zwaną grupą Chrobaczej Łąki, oraz część południową, zwaną grupą Magurki Wilkowickiej i Czupla. Obok parkingu znajduje się niewielki bufet „Gawra”, gdzie można coś zjeść i oraz ugasić pragnienie. Ponadto odnajdziecie tutaj pochodzącą z roku 1858 niewielką kapliczkę z figurką Chrystusa Frasobliwego oraz pomnik Ofiar Wojny wybudowany w roku 1996.

czupel szlak
szlak wiedzie na prawo, ale ścieżka z lewej też jest ok
czupel szlak
wbrew pozorom, jest tutaj całkiem stromo 🙂

Z przełęczy wychodzą równolegle dwie ścieżki. Prawa jest znakowana. Jednak oba warianty łączą się nieco dalej. Trzeba przyznać, że początkowy odcinek szlaku na Czupel może zaskoczyć. Jest tutaj zadziwiająco stromo i prawdę powiedziawszy, nie tego się spodziewaliśmy. Ale już po kilku minutach i kilkunastu głębszych oddechach, leśna, kamienista ścieżka wyprowadzi Was na szeroką drogę. To właśnie tutaj łączy się ona z tą drugą ścieżką z przełęczy.

Teraz przez kolejne kilkanaście minut będzie spokojnie, aż dotrzecie do miejsca przedstawionego poniżej. Szlak odbija w lewo i zaczyna się kolejne, nieco bardziej męczące podejście. Szlak ucieka od kamienistej drogi i robi się zdecydowanie przyjemnie. Po drodze pojawiają się widoki na Szyndzielnię oraz Klimczok, jak też i wyłoni się sama Bielsko – Biała. Po dwóch kwadransach dotrzecie do krzyżówki szlaków na Sokołówce (835 m n.p.m.). Pojawią się tutaj żółte oraz czerwone znaki. 20 minut i dotrzecie do Schroniska na Magurce.

szlak na czupel
czupel szlak

Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej

Magurka Wilkowicka jest czwartym co do wysokości szczytem Beskidu Małego. Znajduje się w głównym grzbiecie tzw. Grupy Magurki Wilkowickiej, między Czuplem (930 m) i Sokołówką (853 m). Na Magurce Wilkowickiej wybudowano tor saneczkowy schodzący od samego jej szczytu do Straconki. Na polanie, na szczycie Magurki, stoi nadajnik radiowo-telewizyjny oraz schronisko i niewielki budynek z wnęką, w której znajduje się obraz Matki Bożej.

Z polany podszczytowej roztacza się widok na Beskid Śląski, Mały oraz Żywiecki: m.in. widok na Babią Górę, Pilsko i Wielką Raczę oraz Baranią Górę, Skrzyczne i Klimczok. Przy schronisku bywa tłoczno i gwarno. Obok zaś znajduje się budynek ośrodka narciarstwa biegowego. Trasy biegowe dla narciarzy są tutaj podobno dobrze przygotowane.

Schronisko Czupel
Budynek Schroniska na Magurce Wilkowickiej

Przy budynku schroniska powinniście zameldować się po około 50 minutach od wyruszenia z Przełęczy Przegibek. Schronisko błędnie przez niektórych nazywane jest schroniskiem na Czuplu. Do najwyższego szczytu Beskidu Małego jest jeszcze około 50 minut spaceru. Natomiast schronisko jest położone na Magurce Wilkowickiej, na wysokości 909 m n.p.m.

Spoglądając na budynek, może nieco zaskoczyć fakt, że jego historia ma już ponad sto lat. Schronisko na Magurce zostało oddane do użytku przez bielski oddział niemieckiej organizacji turystycznej Beskidenverein w roku 1903. Niestety, drewniany budynek spłonął dwa lata później. Szybko został odbudowane i otrzymało nazwę „Schroniska Arcyksiężnej Marii Teresy na Górze Józefa”, na cześć Marii Teresy Toskańskiej, która była małżonką arcyksięcia Karola Stefana Habsburga.

czupel schronisko

Schronisko, z uwagi na bliskość Bielska – Białej, zawsze cieszyło się sporą popularnością. Dodatkowo Niemcy z bielskiego Beskidenvereinu założyli klub narciarski Wintersportklub. Ćwiczyli oni jazdę na nartach na polanach Magurki oraz skoki na wybudowanej tutaj niewielkiej skoczni. Jednak i ona też spłonęła. Dzisiejszy, już murowany budynek, powstał w roku 1913 i został w latach 70tych gruntownie wyremontowany. Schronisko nosi imię działacza turystycznego Józefa Grzybowskiego. Oferuje 56 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 3-, 4- i 6-osobowych. W bufecie będziecie mogli zamówić też coś na ząb.

Co ciekawe, na polanie odnajdziecie jeszcze ruiny stacji turystycznej Roberta Urbanke. Parterowy, drewniany budynek na kamiennej podmurówce wybudował na początku lat 30’ zeszłego stulecia Robert Urbanke. Niestety, schronisko działało tylko dwa lata, gdy strawił je ogień. Znajdowało się w północno – zachodniej części polany. Po tych wydarzeniach Robert Urbanke wraz z żoną rozpoczęli budowę schroniska na Trzech Kopcach w Beskidzie Śląskim.

czupel schronisko

Szlakiem schronisk nieopodal Czupla

Od budynku schroniska trzeba liczyć około 50 minut, aby dotrzeć na najwyższy szczyt Beskidu Małego. Szlak w zasadzie już się nie wspina. Można mieć wrażenie, że w zasadzie idzie się po płaskim. Niechaj przemówią liczby – na dystansie 2,7 km czeka na Was 94 metry przewyższenia. Niebieski szlak na Czupel wiedzie szeroką leśną ścieżką, miejscami pełną drobnych kamieni.

W połowie drogi, po prawej stronie, znajduje się drewniane ogrodzenie. To tutaj za barierą są ruiny schroniska turystycznego „Widok na Tatry”.  Schronisko zostało wybudowane jeszcze przed 1914 przez Karola Sikorę z Łodygowic. Znajdowało się pomiędzy szczytami Magurki Wilkowickiej oraz Czupla, na wysokości ok. 900 m n.p.m. Była to drewniana chata okraszana werandą, z której turyści mogli podziwiać panoramę na Tatry oraz królową niepogody – Babią Górę.

W okresie międzywojennym, gdy istniały oba schroniska, polscy turyści omijali schronisko Beskidenverein na Magurce Wilkowickiej i tłumnie przybywali tutaj. Szczególnie, że kusiła ich słynna w całej okolicy szafa grająca! Niestety, schronisko spłonęło w roku 1967 🙁 a ruiny znajdują się na terenie prywatnym za ogrodzeniem. Stąd jeszcze 25 minut na szczyt Beskidu Małego. Dużo było schronisk w okolicy, jednak nigdy żadnego na samym Czuplu.

czupel szlak
czupel szlak
czupel szlak
szlak na czupel
Przed Wami Czupel

Na najwyższym szczycie Beskidu Małego

Na niektórych, starszych już mapach, Czupel ma wysokość 933 m. n.p.m. Jednak dokładniejsze pomiary pomniejszyły szczyt o trzy metry. Dlatego nie dajcie się zmylić tabliczkom, które wiszą na szczycie. Oficjalnie, dziś Czupel ma wysokość 930 m n.p.m. Niestety, cały masyw naszego bohatera jest zalesiony i nie ma co się nastawiać na piękne widoki, choć niektóre wiatrołomy pozwalają spojrzeć nieco dalej (ale wciąż bez szaleństw). Ale nie ma tragedii. Z uwagi na sporą ilość buków, bywa tutaj uroczo. Uważajcie również pod nogi, ponieważ maszerować tędy może rzadki chrząszcz, biegacz pomarszczony.

Czupel znajduje się w dość bliskim sąsiedztwie Rogacza (898 m n.p.m.), od którego oddziela go Przełęcz Wysokie Siodło (873 m n.p.m.). To tutaj krzyżuje się niebieski (Przełęcz Przegibek – Czernichów) i czerwony szlak turystyczny (Międzybrodzie Bialskie – Łodygowice). I to tyle. W naszej wersji pora wracać po swoich śladach. Powrotny spacer do schroniska na Magurce Wilkowickiej zajmie Wam 45 minut, a na parking na Przełęczy Przegibek 1h 20 min.

czupel szczyt
czupel szczyt
czupel szczyt
Niech Was nie zwiodą dwie tabliczki na szczycie. Wysokość Czupla to 930 m

Bonus – Jaskinia Smocza Jama

Spacerując niebieskim szlakiem na Czupel od strony schroniska zauważycie odbicie czarnego szlaku. Po dwóch minutach zaprowadzi Was do Jaskini Wietrzna Dziura, zwanej również Smocza Jama. Grota znajduje się około 800 metrów od schroniska. Jaskinia Smocza Jama, od roku 1993 jest pomnikiem przyrody nieożywionej. Jaskinia jest wąskim, 20-metrowym korytarzem pomiędzy skałami. Grota powstała w wyniku rozszerzania się szczelin ciosowych w strefie grzbietowej masywu Magurki. Jest ona typowym przykładem jaskini pseudokrasowej typu szczelinowego. Wejście do niej nie jest trudne, choć na śmiałków którzy się zdecydują do niej wkroczyć, muszą na początku nieco się podczołgać. Lokalne legendy głoszą, że jaskinia miała połączenie z zamkiem w Żywcu. A z nas są gapy, ponieważ zapomnieliśmy o niej ☹

Czupel pieczątka do Korony Gór Polski

Na samym szczycie Czupel nie znajdziecie skrzyneczki z pieczątką. Ta jest dostępna w schronisku na Magurce Wilkowickiej. Znajdziecie ją bez problemu przy wejściu do jadalni. Pieczątka jest również dostępna w chatce studenckiej Rogacz i jest to wygodne rozwiązanie dla osób startujących na szlak w Wilkowicach lub w Bielsku – Białej. Podobno pieczątkę można również zdobyć w miejscowościach okalających szczyt, skąd wychodzą szlaki. Czyli Międzybrodzie Bielskie, Międzybrodzie Żywieckie, Czernichowice, Łodygowice, Wilkowice, czy też Bielsko – Biała.

czupel pieczatka
Pieczątka dostępna w schronisku na Magurce Wilkowickiej

Jaki szlak wybrać na Czupel?

Na najwyższy szczyt Beskidu Małego możecie zawędrować na kilka sposobów. Będą to zarówno szlaki bardziej męczące, jak i ekspresowe, jak ten z Przełęczy Przegibek. My wybraliśmy właśnie ten wariant, który można orzec jako najpopularniejszy szlak na Czupel ?

Niebieski Szlak z Przełęczy Przegibek jest najkrótszą opcją dojścia na Czupel. Szlak zajmie Wam 1h 46 min, podczas których przemaszerujecie 4,7 km i nazbieracie 342 metry przewyższenia. Jest to opcja najchętniej wybierana przez rodziny z dziećmi.

Czerwony szlak z Międzybrodzia Bialskiego jest symbolicznie dłuższy od poprzednika. Aby dotrzeć na Czupel w tym wariancie, będziecie potrzebowali 1h 52. Jest to jednak szlak zauważalnie bardziej męczący, ponieważ na dystansie 3,7 km będziecie musieli wspiąć się 604 metry przewyższenia.

Niebieski szlak z Czernichowa jest uważany za najpiękniejszą szlak na Czupel. Wiedzie przez Suchy Wierch i warto zarezerwować sobie nieco ponad 2h. Na dystansie 4,2 km szlak wspina się do góry na 623 metry.

czupel szlak

– Mieszanka szlaków żółtego oraz czerwonego z Tresny Małej. Taki wariant dojścia na Czupel zajmie Wam 2h 33 min, 6,3 km oraz 589 metrów przewyższenia. 

Czerwony szlak z Łodygowic na Czupel przez Przysłop to również całkiem spora wycieczka. Szlak widzie przez Diabli Kamień lub inaczej Diabelski Kamień i zajmie Wam 2h 35 min. W tym czasie do przejścia będziecie mieli 6,3 km oraz 586 metrów przewyższenia.

Zielony szlak z miejscowości Wilkowice, przez schronisko na Magurce. Ten wariant dojścia zajmie Wam 2h 40 min, 6,8 km oraz 601 metrów przewyższenia. Przy schronisku zielone szlakówki należy porzucić na rzecz niebieskich. Opcja czarnym szlakiem z Wilkowic jest o 30 minut dłuższa.

– Czerwony szlak z Bielska – Białej, Stalownik przez Chatkę na Rogaczu – 2h 39 min, 6,6 km oraz 617 metrów przewyższenia. Szlak od schroniska na Magurce wiedzie wzdłuż niebieskich szlakówek.

czupel szlak
czupel szlak
w drodze powrotnej na Przełęcz Przegibek

Najładniejszy szlak na Czupel

Naszym zadniem, najpiękniejszy szlak na Czupel prowadzi z Czernichowa. A to wszystko za sprawą uroczych widoków na Jezioro Międzybrodzkie oraz położoną po drugiej jego strone, Górę Żar. Dodatkowym atutem spaceru z Czernichowa jest możliwość przespacerowania pętli. Czyli droga na Czupel zaczyna się niebieskim szlakiem, który doprowadza Was na najwyższy szczyt Beskidu Małego. Powrót odbywa się już czerwonym szlakiem, przez Przysłop i dalej w dół, najpierw żółtym, później zielonym. Taka pętla to kwestia 4h, podczas których Wasze kolana będą musiały uporać się z ponad 11 km trasą oraz 747 metrami przewyższeń.

czupel 1

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

8 komentarzy

  1. Super opis 🙂 My również mieliśmy plany zdobyć Czupel od Przełęczy Przegibek ale koniec końców rozpoczęliśmy w Bielsku Białej szlakiem przez Chatkę na Rogaczu. Zachęciliście nas jednak do ponownego wejścia na Czupel po waszych śladach 🙂

    Pozdrawiamy serdecznie i do zobaczenia kiedyś na szlaku!

    Sebastian i Agata

    • dzieki za komentarz i oby do zobaczenia na szlaku 😉 a Chatę na Rogaczu kojarzymy, kiedyś tam nocowaliśmy 🙂

  2. Już za tydzień ruszamy opisanym przez Was szlakiem na Czupel. Mam nadzieję, że zimowe warunki nie okażą się przeszkodą ;).
    Dzięki za opisy są wielką inspiracją i pomocą przy planowaniu.
    Pozdrawiam

    • patrząc po tym co dzieje się za oknem, raczej śnieg nie pokrzyżował Wam planów 😉 pozdrawiamy i do zobaczenia na szlaku!

  3. Dzięki za podpowiedź! Wczoraj poszliśmy na Czupel z Przełęczy Przegibek. Pieczątkę można zdobyć na szczycie, trzeba przejść kilkanaście metrów dalej, do miejsca wypoczynku. Jest też dostępna w Gawrze na Przełęczy Przegibek. Pozdrawiamy 🙂

  4. Witam
    Na szczycie Czupla jest skrzyneczka a w niej pieczątką?

Write A Comment