Góra Desznicka w Beskidzie Niskim

– Desznica leży w woj. podkarpackim
– cała wycieczka na wieżę zajmie około godziny
– na spacer można zabrać ze sobą psa

Desznica to malowniczo położona niewielka wieś pośród lasów i falujących gór Beskidu Niskiego w województwie podkarpackim. To nad nią, na Górze Desznickiej, wznosi się dość kontrowersyjna wieża widokowa, która może pochwalić się jedną z piękniejszych panoram w Beskidzie Niskim! Sami połączyliśmy wizytę na wieży widokowej w Desznicy z wcześniejszym spacerem na Grzywacką Górę, co łącznie zajęło nam niespieszne pół dnia. Co też Wam serdecznie polecamy uczynić 😉

kozica wilk baner1

Gdzie zaparkować samochód w drodze na Desznicę?

Desznica przycupnęła w zachodniej części województwa podkarpackiego, w gminie Nowy Żmigród. Z Tarnowa czy też z Nowego Sącza dotrzecie na miejsce po 1,5 h podróży, natomiast startując z Gorlic czy z Jasła trzeba liczyć raptem pół godziny. Niedaleko samej wieży powstał dedykowany parking. Nie jest super duży, ale i tak powinniście znaleźć na nim miejsce. Najlepsza droga dojazdu wiedzie do niego przez wieś Jaworze. I przyznajemy szczerze, że finałowa część podróży sprawiła nam ogromniastą frajdę. Jest tutaj po prostu pięknie! Gdzieniegdzie w internecie znajdziecie informację, że można zaparkować samochód tuż przy kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej w Desznicy, skąd czeka na Was półgodzinne podejście. Jednak nie wydaje się to najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

Koordynaty GPS Parking dla wieży w Desznicy49°33’57.0″N 21°28’14.1″E

Beskid Niski wieża
Desznica parking wieża widokowa
Beskid Niski wieża widokowa

Wieża widokowa w Desznicy na Górze Desznickiej

Trasa z dedykowanego parkingu na wieżę widokową w Desznicy zajmie Wam dosłownie 15 minut. Kilometrowy odcinek bez większych przewyższeń wiedzie niezalesionym fragmentem grzbietu. Jednak nie warto spieszyć się podczas spaceru, sielankowa panorama skutecznie rozleniwia. Wieża na Desznicy powstała dość niedawno, bowiem jej budowa została zakończona wczesną wiosną 2023 roku. Jest ona zaskakująco wysoka i wznosi się na niebagatelne 25 metrów. Jednak wiele osób powątpiewa w sens budowy takiej konstrukcji na niezalesionym wierzchołku, z którego i tak roztacza się panorama w każdą stronę świata. A samotna wieża na środku pola na szczycie wygląda nieco kuriozalnie.  Jeśli cenicie sobie rowerowe przejażdżki to przez szczyt Desznicy przemyka rowerowy szlak śladami św. Wojciecha.

Desznica wieża widokowa
Desznica wieża widokowa
Desznica

Czy to najlepsza panorama w Beskidzie Niskim?

Przyznamy szczerze, że nie spodziewaliśmy się wspinając na Desznicę większego szaleństwa niż to, które mieliśmy na wyciągnięcie ręki pod wieżą. Jednak dodatkowe 25 metrów wysokości robi różnicę. Co prawda sama wieża nie jest specjalnie urokliwa, ale panorama już tak. Jest ona nieco pełniejsza niż na dole i faktycznie potrafi zauroczyć. Co nie zmienia faktu, że wciąż w naszej opinii jest to co najmniej kontrowersyjna inwestycja.

Beskid Niski prezentuje się stąd wprost wybornie. Dodatkowo spostrzegawcze oko dojrzy chociażby Pogórze Dynowskie oraz jego najwyższy szczyt, Suchą Górę. Całość uzupełniają Pogórze Ciężkowickie, Pogórze Strzyżowskie, Pogórze Rożnowskie. Odnaleźć można również Grzywacką Górę oraz Piotrusia czy też Kamień. A jeśli zerkniecie poza granice kraju, widoczna będzie Stebnícka Magura, czyli najwyższy szczyt Pogórza Ondawskiego na Słowacji. Nieco smuci fakt, że na szczycie brakuje specjalnych tablic opisujących panoramę.

Beskid Niski wieża
Beskid Niski wieża widokowa
widok z Desznicy
Desznica Panorama
wieza widokowa na Desznicy

Jaką ma wysokość ma Desznica?

Na koniec wspomnimy jeszcze, że sama Góra Desznicka ma 501 m n.p.m. i znajduje się w sąsiedztwie pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska Walik z IX-X wieku. Odnajdziecie je nieopodal parkingu, między Brzezową a Jaworzem. Natomiast nazwa wioski Desznica pochodzi prawdopodobnie od słowa deska, deszczułka. Jeśli macie w planach odwiedzenie innych wież widokowych w Beskidzie Niskim, to polecamy konstrukcje na Cergowej, na Grzywackiej Górze oraz na szczycie Ferdel.

Desznica
wieża widokowa w Beskidzie Niskim

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment