Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Dolina Białego Zakopane

Dolina Białego jest relatywnie krótką doliną reglową ulokowaną na przedmieściach miasta Zakopane w Tatrach Zachodnich. Powiada się, że jest to reglowa piękność i bywa szczególnie polecana wiosną, gdy jest tutaj kwitnąco, a strumień bije wielką mocą. Nie jest to szalenie długa dolina, ani męcząca, ponieważ wystarczy raptem 90 minut, aby dotrzeć pod wodospad i powrócić do kas. Jeśli zastanawiacie się, gdzie zaparkować samochód, to mamy dla Was dwie propozycje. Mając w planach spacer również na Sarnią Skałę, to najwygodniej będzie pozostawić samochód tuż przy wlocie do Doliny Strążyskiej (opis doliny tutaj). Parking kosztuje 10/20 pln (w zależności, który wybierzecie). Następnie wypatrujcie odbijających w lewo czarnych szlakówek, czyli Drogi pod Reglami. Trasa z tej strony zajmie Wam 25 minut.  Natomiast Dolina Białego spod Wielkiej Krokwi jest osiągalna nieco szybciej, ponieważ dosłownie po 20 minutach. I tutaj, uwaga – parking jest darmowy (jesień 2019). W obu przypadkach szlak widzie sympatycznie skrajem lasu.

Dolina Białego
Dolina Białego

Dolina Białego Trasa pod Wodospad

Czas: 44 min Dystans: 1,7 km Przewyższenie: 159 m

Szlak wiedzie spokojnie dnem doliny wzdłuż łoskoczącego harmidru potoku, pomiędzy grzbietami Sarniej Skały oraz Krokwi. Wraz z żółtymi znacznikami pojawiają się oznaczenia ścieżki przyrodniczej imienia profesora Stanisława Sokołowskiego, która ma 11 punktów przystankowych. Pan profesor był inicjatorem powstania Tatrzańskiego Parku Narodowego, stąd tutaj jego obecność. Nazwa potoku pochodzi od białych wapieni na dnie doliny lub od piany, która tworzy się na powierzchni pędzącego szalenie bystrza. Warto wspomnieć, że jest to potok o największym średnim spadku w Tatrach, ponieważ woda porusza się tutaj ze średnim spadkiem 187 m/km. Po 10 minutach marszu, dotrzecie do zakratowanego wejścia do sztolni (po lewej). Jej historia sięga lat 50-tych, gdy Rosjanie postanowili wydobywać uran. Dolina Białego przeze pięć lat, aż do roku 1955, była zamknięta dla ruchu turystycznego. Jednakże zasoby  rudy rozczarowały i radzieccy poszukiwacze zostali zmuszeni do odwrotu.

Dolina Białego
Dolina Białego

Po 45 minutach dotrzecie do miejsca, w którym szlak zakręca prawie o 180 stopni. Są tutaj dwa mostki, niewielki wodospad oraz ławeczka dla skorych do odpoczynku turystów. Punkt idealny na drugie śniadanie. Jest to też miejsce kluczowe w planowaniu dalszej wycieczki, ponieważ za mostkiem ścieżka zaczyna się już mocno wspinać. Część turystów przy wodospadzie zawraca i spokojnym krokiem, po 35 minutach dociera z powrotem do wrót Doliny Białego. Osoby które postanowią kontynuować spacer, pną się stromą ścieżką i szlak po kilku zakosach mija Igłę i dociera do Ścieżki nad Reglami. Stąd czarny szlak zabierze Was albo na Kalatówki (odbicie w lewo), albo co z całego serca polecamy, na Sarnią Skałę. Bardzo ciekawym pomysłem jest wycieczka w układzie: Dolina Białego – Sarnia Skała – Dolina Strążyska. W ten sposób trasę zakończycie przy końcu ulicy Strążyskiej, czyli tam gdzie są parkingi. Taka pętla wg szlakówek zajmie Wam 3,5 h, a opis spaceru znajdziecie tutaj.

Dolina Białego

Dolina Białego z Dzieckiem

Spacer przez Dolinę Białego nawet z wózkiem z pompowanymi kołami będzie dość kłopotliwy i niewarty trudu. Na szutrowej nawierzchni bardzo szybko pojawiają się pierwsze stopnie, czy wystające z ziemi dość spore kamienie, które skutecznie uniemożliwiają spacer. Jeśli wybieracie się z małym dzieckiem, to w zasadzie jedyną opcją będzie nosidło lub chusta. Jeśli chcecie spacerować z wózkiem, to wybierzcie sąsiednią, równie piękną Dolinę Strążyską. Natomiast do Doliny Białego zabierzcie cieplejsze rzeczy, ponieważ w panuje tu nieco chłodniejszy klimat. Ścieżka prowadzi głownie zacienionym wąwozem w bardzo bliskim sąsiedztwie dudniącego Białego Potoku, wzdłuż licznych kaskad i wodospadów.

Informacje Praktyczne

  • Spacer w dwie strony do wodospadu zajmie Wam około 1,5 h
  • Wejście na teren TPN jest płatne – cennik
  • Wycieczkę możecie kontynuować, idąc na Sarnią Skałę oraz do Doliny Strążyskiej lub podążając na Kalatówki
  • Szlak nie sprzyja spacerom z wózkami
  • Dolina Białego gdzie zaparkować? Możecie pozostawić samochód albo pod skocznią (bezpłatny parking 2019r) lub na końcu ulicy Strążyskiej – ceny od 10 do 20 pln. W obu przypadkach czas dotarcia do wejścia do doliny to ok 25 min.
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 7   Average: 5/5]

2 komentarze

  1. Witam bardzo pomocny wpis wybierałam się z dwójką małych dzieci w podwójnym wózku. Wpis dot wycieczki wózkiem bardzo pomocny. Zaczekamy do nast roku. Dziękuję i pozdrawiam

Write A Comment