Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska jest największą i najdłuższą doliną w polskich Tatrach. Położona najdalej na zachód w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego, ma szalone 10 km długości. Dalej już jest tylko Słowacja. Dojazd do Doliny Chochołowskiej nie jest skomplikowany. Z okolic dworca PKS w Zakopanem kursują tutaj regularnie busy, a dla zmotoryzowanych przygotowano sporą ilość miejsc postojowych. Na każdym parkingu zapłacicie tyle samo za postój (10 zł za dzień / rok 2019), dlatego niechaj nie skuszą Was pierwsze parkingi i podjedźcie jak najbliżej kas. Wejście do Parku jest płatne. Bilet normalny kosztuje 5 zł. Można płacić kartą oraz za pomocą aplikacji SkyCash. Szczegóły odnajdziecie na stronie TPN.

Dolina jest idealna na spokojny, rodzinny spacer. Śmiało wybierzcie się tutaj zarówno z osobami starszymi, jak również z dziećmi. Rodzice z wózkami też dadzą radę, choć dojazd do samego schroniska będzie dla Was dość męczący. Co ciekawe, możecie tutaj wybrać się również na spacer wraz z psami, co nie jest regułą w pozostałych tatrzańskich zakątkach. Dolina jest sławna w dużej mierze dzięki magicznemu spektaklowi wiosennych krokusów. Jednak bądźmy szczerzy, warto tutaj przybyć o każdej porze roku. Dla bardziej zaprawionych turystów, jest to miejsce wyjścia na takie trasy jak Wołowiec, Rohacze, Trzydniowiański Wierch, Błyszcz i Bystra, czy też Ornak i Starorobociański Wierch. Chociaż dla tej ostatniej czwórki raczej sugerowalibyśmy wariant spaceru zaczynający się w Dolinie Kościeliskiej.

Kolejka Rakoń i Rowery

Pamiętajcie, że Dolina Chochołowska to jedna z niewielu dolin w Tatrach, gdzie możecie wjechać rowerem. Jednoślady możecie przywieźć swoje, jak również wypożyczyć na miejscu. W poprzednich latach były dwie stacje – jedna przy parkingach, druga przy bacówce (ok. 2/3 drogi do schroniska). Dzięki czemu opcja wypożyczenia roweru w drodze powrotnej z dłuższego trekkingu i zjazd do samochodu kusiła wielu turystów. Mamy nadzieję, że możliwość ta będzie dostępna i w kolejnych latach.

W sezonie do Polany Huciska dociera kolejka turystyczna Rakoń. Jest to stylizowany na ciuchcię ciągnik spalinowy, z dopiętymi dwiema przyczepami. Kolejka pokonuje prawie połowę doliny, czyli 3,5 km, kosztuje 5 zł i pozwala zaoszczędzić około 55 minut. Tuż za jej końcowym przystankiem kończy się asfalt i spacer odbywa się już po szutrowej i kamiennej nawierzchni. Spod kolejki możecie przesiąść się na góralską bryczkę. W naszej opinii kolejka jest atrakcyjną alternatywą, szczególnie podczas powrotu, ponieważ wiedzie najmniej widokowym odcinkiem doliny oraz dość męczącym asfaltem. Reasumując, dolinę możecie pokonać i do schroniska dotrzeć:

 • Pieszo w jedną stronę 2h 20 min
 • Rowerem
 • Kolejką Rakoń do Polany Huciska
 • A z Polany pieszo 1h 20 min lub bryczka góralską do Polany Chochołowskiej, skąd do schroniska już raptem 10 min
dolina chochołowska
kolejka dolina chochołowska

Dolina Chochołowska opis szlaku

Czas w dwie strony: 4h 20 min, Dystans: 14,9 km, Przewyższenie: 345 m

Dolina znajduje się na terenie TPN, ale nie jest własnością Parku, należy bowiem do Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi. Jest to wspólnota, która została założona w roku 1819. Osiem wsi w porządku alfabetycznym to: Ciche, Czarny Dunajec, Chochołów, Dzianisz, Koniówka, Podczerwone, Witów oraz Wróblówka. Wspólnota prowadzi swoją gospodarkę leśną, choć pod kontrolą TPN, wypasa owce, jak również inkasuje należność za wstęp do własnego skarbca. Po uiszczeniu opłaty, wkroczycie na Siwą Polanę. Jest tutaj prowadzony kulturowy wypas owiec, a w licznych bacówkach możecie spróbować pasterskich wyrobów. Polana ma długość 900 metrów, a jest szerokość dochodzi miejscami nawet do 350 m. Całkiem tu przestronnie😊 Niegdyś Dolina Chochołowska była największym ośrodkiem pasterskim w Tatrach. Wypasano tutaj zarówno owce, jak i bydło. A Drogą pod Reglami, do huty w Kuźnicach wieziono urobek rud żelaza, którą udało się tutaj wydobyć w XVI wieku.

W dolinę wkroczycie asfaltową ścieżką. Ciągnie się ona przez 3,5 km. Czyli dokładnie tyle,, ile możecie podjechać kolejką Rakoń. Jej postój, tudzież pętla,, znajduje się zaraz za szlabanem, po prawej stronie. Ale załóżmy, że zdecydowaliście się podążać pieszo – i tak, w połowie Polany, po lewej stronie, znajduje się metalowy krzyż. Postawiono go ponad sto lat temu, a dodatkowo aby uczcić miejsce lądowania helikoptera z papieżem JP II na pokładzie w roku 1983, został odnowiony oraz opatrzony tablicą pamiątkową. Po opuszczeniu Siwej Polany bardzo szybko dotrzecie do małego mostku. Po jego prawej stronie wisi tabliczka upamiętniająca tragicznie zmarłą w Barbarę Woźniak, która zginęła w roku 2000 w wypadku samochodowym.

Niżna Brama Chochołowska

Dolina Chochołowska dzieli się na dwie części. W swoim dolnym fragmencie tworzy głęboki wąwóz. Odnajdziecie tutaj, podobnie jak w sąsiedniej Dolinie Kościeliskiej, charakterystyczne przewężenia, czyli tak zwane bramy. Pierwszą z nich jest Niżna Brama Chochołowska, a druga, prawie dokładnie kilometr dalej, to Wyżnia Brama Chochołowska. Pierwszą z nich ochrzczono na cześć przywódcy Powstania Chochołowskiego z roku 1846, Skałą Kmietowicza. Odnajdziecie tutaj stosowną tablicę umocowaną w roku 1901 oraz medalion na pamiątkę papieskiej wizyty z roku 1983. Ponadto w skale znajdują się dwie, niewielkie, kilkumetrowe jaskinie, zwane Schronami. Teraz na nieco bardziej leśny odcinek, podążający wzdłuż Potoku Chochołowskiego. Dla spostrzegawczych (trzeba nieco się odwrócić i spojrzeć przez prawe ramię) w zasięgu wzroku odnajdą się Siwiańskie Turnie. Pomimo swojej sporawej wysokości, sięgającej ponad 100 metrów, bardziej wpadają w oko podczas powrotu ze schroniska. Ich grzbiet rozdziela zlewnie mórz Bałtyckiego oraz Czarnego, jak również krainy polską oraz słowacką.

dolina chochołowska
dolina chochołowska
dolina chochołowska

Wyżnia Brama Chochołowska

Po godzinie spaceru powinniście dotrzeć do Polany Huciska. Nieco naciągając, można rzec, że odległościowo jest to połowa drogi do schroniska. Druga część będzie nieco bardziej stroma i będziecie potrzebowali jeszcze 1h 20 min. Ma tu swoją pętle ma Kolejka Rakoń. Są ławeczki oraz ostatnie toalety przed schroniskiem. Nazwa polany nawiązuje do kopalni rud żelaza, które funkcjonowały tu jeszcze w XIX wieku, Huciańskie Banie. Do 1997 na polanie był ulokowany parking i aż do tego miejsca można było dojechać samochodem. Tutaj też kończy się asfalt i zaczynamy spacer szutrową i kamienną nawierzchnią. Stoi tu rownież bacówka, w której możecie nabyć drogą kupna wyroby pasterskie. A przed nią znajduje się kapliczka ufundowana na cześć wójta Witowa, który poniósł śmierć w potyczce ze zbójami.

Wnet pojawi się przed Wami drugie skalne przewężenie – Wyżnia Brama Chochołowska, zwana pod Zawiesistą, za którą znajduje się mała leśniczówka TPN. Wcześniej mieściło się tutaj Schronisko Blaszyńskich, które funkcjonowało jako Schronisko Pod Zawiesistą do roku 1974. 200 metrów dalej, w lewo, ucieka żółty szlak na Iwaniacką Przełęcz (1h 30 min) oraz czarny na Siwą Przełęcz (2h 30 min). To tędy możecie szturmować Ornak oraz Starorobociański Wierch 😊

dolina chochołowska
dolina chochołowska
dolina chochołowska
dolina chochołowska

Uwaga wózkowicze! Teraz czeka Was najmniej przychylny odcinek. Będzie nieco stromo, a co gorsza kamieniście i wyboiście. Wózki pcha się tutaj bardzo ciężko. Prawdę powiedziawszy dolina nie jest do końca przystosowana pod turystykę wózkową. Premiowane z pewnością są wózki z dużymi, pompowanymi kołami oraz z amortyzatorami. Ale widzieliśmy i takich rodziców, którzy dawali radę ze  zwykłymi „parasolkami”. Choć trzeba przyznać, że wysiłki te były okraszone sporą ilością potu, swoje przecierpieli by dostać się do celu. Ten odcinek na szczęście nie trwa w nieskończoność i niebawem wkroczycie na Polanę Chochołowską. Drugim wyraźnie kłopotliwym fragmentem dla wózków jest odcinek tuż przed schroniskiem.

Polana Chochołowska

Długa na 700 metrów, szeroka nawet na 350! Jest największą polaną po polskiej stronie Tatr. I teraz warto się zacząć mocno rozglądać! Ten odcinek maszerowaliśmy najwolniej 😊 Po prawej stronie, wyrasta prosto z Bobrowca grupa szpiczastych turni, czyli tak zwane Mnichy Chochołowskie. Przed Wami na Polanę spogląda i Grześ, i Wołowiec. A z tyłu wyrasta imponujący Kominiarski Wierch. Niestety obecnie z uwagi na gniazdowanie orłów, szlak na niego jest niedostępny. Polana, tak jak w przeszłości bywało, jest wykorzystywana do celów pasterskich, choć obecnie to tylko kulturowy wypas owiec. Pomyślcie, że jeszcze na początku zeszłego stulecia stało tutaj kilkadziesiąt budynków gospodarczych. Teraz jest ich raptem kilkanaście. Zdjęcia same się tutaj „cykają” W prawo odbija ścieżka do kapliczki, ale do niej akurat polecamy podejść wracając (tutaj można wykonać malutką pętle).

dolina chochołowska
dolina chochołowska
dolina chochołowska

Dolina Chochołowska Schronisko

Oficjalne otwarcie schroniska nastąpiło w roku 1932. Pierwotnie był to drewniany budynek na kamiennej podmurówce, który cieszył się ogromną popularnością. Niestety, tak jak i inne tatrzańskie schroniska, uległ nazistowskiej anihilacji. Służący obecnie turystom budynek powstał z początkiem lat 50 tych. Jest on największym schroniskiem w naszych Tatrach i oferuje 121 miejsc noclegowych. Rezerwować nocleg możecie przez stronę schroniska. A co ciekawe, działa tu elektrownia wodna, zapewniającą schronisku prąd elektryczny. Uwaga! Jeśli planujecie skorzystać ze schroniskowego bufetu, miejcie przy sobie gotówkę! Niestety jest to jedyna akceptowalna forma płatności A z pewnością słyszeliście o słynnej szarlotce z jagodami i śmietaną 😊

dolina chochołowska schronisko
dolina chochołowska

Kaplica św. Jana Chrzciciela

Wracając, polecamy wyruszyć czarnym szlakiem prowadzącym górnym skrajem doliny. Czarne szlakówki zaprowadzą Was do kapliczki wybudowanej w roku 1958 dla górali, którzy wypasali na Polanie Chochołowskiej owce. Kręcona była tutaj serialowa scena ślubu Maryny i Janosika. Jest urocza, pokryta czarnym gontem i utrzymana w stylu góralskim. W sąsiedniej wiacie odnajdziecie księgę pamiątkową, do której możecie się dopisać. W sezonie turystycznym, od czerwca do października, w niedziele i święta, o godzinie 13:00 w kaplicy odprawiane są msze. Organizowana jest tutaj także pasterka oraz odpust św. Jana Chrzciciela.

Dolina Chochołowska informacje

 • Zarezerwujcie sobie nieśpiesznie cały dzień. Szlak w dwie strony to 4h 20 min
 • Wózki dadzą radę, ale bywa ciężko (więcej info w tekście)
 • Kolejka Rakoń kosztuje 5 pln za kurs i pozwala skrócić trasę o ok 55 min
 • Warto wypożyczyć rower, albo przyjechać tutaj ze swoim
 • Wejście do Parku jest płatne
 • Parking kosztuje 10 pln. Im bliżej tym lepiej, ceny takie same
 • Rozkład busów z Zakopanego
 • W Schronisku płatność tylko gotówką!
 • Warto wybrać się tutaj rano, przed innymi turystami
 • Skosztujcie szarlotkę 😊
dolina chochołowska
dolina chochołowska
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów:5    Średnia:5/5]

Write A Comment

Inline
Inline