Dolina Chochołowska
co Warto Zobaczyć

Dolina Chochołowska jest największą i najdłuższą doliną w polskich Tatrach. Położona najdalej na zachód w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego, ma szalone 10 km długości. Dalej już jest tylko Słowacja. Dolinę możemy szczególnie polecić na rodzinne spacery. I to bez różnicy czy spacerujecie wraz z osobami starszymi czy też z małymi dziećmi. Co ważne, również rodzice z wózkami dadzą radę, choć dojazd do samego schroniska będzie dla Was dość męczący. Do Doliny Chochołowskiej możecie również wkroczyć w towarzystwie psów, co nieczęsto się zdarza w Tatrach. Tak samo jak na rowerze! Dla bardziej zaprawionych turystów, Dolina jest miejscem wyjścia na Grzesia, Wołowiec, słowackie Rohacze, Trzydniowiański Wierch. Można również na Błyszcz i Bystra oraz na Ornak oraz Starorobociański Wierch, choć dla tej czwórki raczej sugerowalibyśmy start w Dolinie Kościeliskiej.

Dolina Chochołowska Dojazd

Dojazd do Doliny nie jest skomplikowany. Z okolic dworca PKS w Zakopanem kursują tutaj regularnie busy, a dla zmotoryzowanych przygotowano sporą ilość miejsc postojowych. Na każdym parkingu zapłacicie tyle samo za postój (10 zł za dzień / rok 2019), dlatego niechaj nie skuszą Was pierwsze parkingi i podjedźcie jak najbliżej kas. Wejście do Parku jest płatne, bilet normalny kosztuje 5 zł a ulgowy połowę tej kwoty. Można zapłacić gotówką, kartą oraz za pomocą aplikacji SkyCash, a szczegóły odnajdziecie na stronie TPN.

Kolejka Rakoń i Rowery

Dolina Chochołowska to jedna z niewielu dolin w Tatrach, gdzie możecie wjechać rowerem. Jednoślady możecie przywieźć swoje, jak również wypożyczyć na miejscu. W obu przypadkach obowiązuje dodatkowa opłata za wstęp. Przez kilka sezonów można było również wypożyczyć rower mniej więcej na wysokości leśniczówki TPN (ok 2/3 drogi do schroniska). Turyści chętnie korzystali z niego wracając już ze szlaku. Niestety obecnie ten punkt został zlikwidowany, choć mamy nadzieję że wkrótce wróci on do łask. Sporym atutem oraz ułatwieniem są ustawione przy schronisku na końcu Doliny stojaki rowerowe.

W sezonie do Polany Huciska kursuje Kolejka Turystyczna Rakoń. Jest to stylizowany na ciuchcię ciągnik spalinowy, z dopiętymi dwiema przyczepami. Zabiera na pokład maksymalnie 50 osób. Kolejka pokonuje prawie połowę doliny, czyli 3,5 km, kosztuje 5 zł i pozwala zaoszczędzić około 55 minut. Pierwszy kurs startuje o 8-smej rano, choć musi być przynajmniej przy frekwencji min 8 osób. Tuż za końcowym przystankiem kończy się asfalt i szlak wiedzie już tylko po szutrowej i kamiennej nawierzchni. Spod kolejki możecie przesiąść się na góralską bryczkę, która dowiezie Was prawie pod samo schronisko. W naszej opinii kolejka jest atrakcyjną alternatywą, szczególnie podczas powrotu, ponieważ wiedzie najmniej widokowym odcinkiem doliny i dość męczącym asfaltem. Reasumując, do schroniska na końcu doliny możecie dotrzeć:

 • Pieszo – od opłacenia biletów wstępu do Schroniska powinno zając Wam ok 2h 20 m
 • Kolejką Rakoń do Polany Huciska. A z Polany Hucisko pieszo (1h 20 min) lub bryczka góralską do Polany Chochołowskiej, skąd do schroniska pozostanie raptem 10 min
 • Oraz rowerem
dolina chochołowska
kolejka dolina chochołowska

Dolina Chochołowska Szlak do Schroniska

Czas w dwie strony: 4h 20 min, Dystans: 14,9 km, Przewyższenie: 345 m

Co ciekawe Dolina znajduje się na terenie TPN, ale nie jest własnością Parku. Należy bowiem do Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi, która została założona w roku 1819. Osiem wsi w porządku alfabetycznym to: Ciche, Czarny Dunajec, Chochołów, Dzianisz, Koniówka, Podczerwone, Witów oraz Wróblówka. Wspólnota prowadzi swoją gospodarkę leśną, choć pod kontrolą TPN, wypasa owce, jak również inkasuje należność za wstęp do Doliny. Zaraz za kasami rozpoczyna się Siwa Polana. Jest całkiem przestronna ponieważ jest długa na 900 metrów, a jej szerokość dochodzi miejscami nawet do 350 m. Górale prowadzą tutaj kulturowy wypas owiec, a w licznych bacówkach możecie spróbować pasterskich wyrobów. Niegdyś Dolina Chochołowska była największym ośrodkiem pasterskim w Tatrach. Wypasano tutaj zarówno owce, jak i bydło. Natomiast Drogą pod Reglami wożono urobek rud żelaza do huty w Kuźnicach.

W Dolinę wkroczycie asfaltową drogą, która ciągnie się przez 3,5 km – czyli dokładnie tyle, ile możecie podjechać kolejką Rakoń. Jej pętla znajduje się zaraz za kasami wstępu, po prawej stronie. Na Polanie co roku przybywają nowe zabudowania co niestety niekoniecznie współgra z górskim otoczeniem i nieco burzy tutejszy ład i spokój. W połowie Polany, po lewej stronie, znajduje się metalowy krzyż. Postawiono go tutaj ponad sto lat temu, a po wizycie Papieża w roku 1983 odnowiono i okraszono tablicą pamiątkową. Po opuszczeniu Polany bardzo szybko dotrzecie do małego mostku. Na jego prawej stronie wisi tabliczka upamiętniająca tragicznie zmarłą Barbarę Woźniak, która zginęła w wypadku samochodowym w roku 2000.

Niżna Brama Chochołowska

W Dolinie Chochołowskiej, podobnie jak w sąsiedniej Dolinie Kościeliskiej odnajdziecie charakterystyczne przewężenia, czyli tak zwane bramy. Pierwszą z nich jest Niżna Brama Chochołowska. Nosi ona nazwę Skały Kmietowicza na cześć przywódcy Powstania Chochołowskiego z roku 1846. Jest tutaj stosowna tablica, która została zainstalowana w roku 1901 oraz medalion na pamiątkę papieskiej wizyty z roku 1983. Ponadto w skale znajdują się dwie, niewielkie, kilkumetrowe jaskinie, zwane Schronami. Teraz pora na nieco bardziej leśny odcinek, który podąża wzdłuż Potoku Chochołowskiego. Dla spostrzegawczych, po drugiej stronie potoku znajdują się Siwiańskie Turnie wysokie na przeszło 100 metrów (trzeba spojrzeć przez prawe ramię – są lepiej widoczne jak się wraca). Ich grzbiet rozdziela zlewnie mórz Bałtyckiego oraz Czarnego, jak również krainy polską oraz słowacką. Druga Brama, znajduje się prawie dokładnie kilometr dalej, i jest to jak łatwo się domyśleć Wyżnia Brama Chochołowska.

dolina chochołowska
dolina chochołowska
dolina chochołowska

Wyżnia Brama Chochołowska

Po godzinie spaceru szlak dociera do Polany Huciska. Nieco naciągając, można rzec, że odległościowo jest to połowa drogi do schroniska. Druga część będzie nieco bardziej stroma i zgodnie ze szlakówami będziecie potrzebowali na nią 1h 20 min. Na Polanie swoją pętle ma Kolejka Rakoń, są ławeczki oraz ostatnie toalety przed schroniskiem. Nazwa polany nawiązuje do kopalni rud żelaza Huciańskie Banie, które funkcjonowały tu jeszcze w XIX wieku. Na polanie do roku 1997 był ulokowany parking i aż do tego miejsca można było dojechać samochodem. Tutaj też kończy się asfalt i zaczynamy spacer szutrową i kamienną nawierzchnią. Stoi tu również bacówka, w której możecie kupić wyroby pasterskie, a przed nią znajduje się kapliczka ufundowana na cześć wójta Witowa, który poniósł śmierć w potyczce ze zbójami.

Zaraz za bacówką pojawi się drugie skalne przewężenie – Wyżnia Brama Chochołowska, zwana pod Zawiesistą. A zaraz za nią odnajdziecie małą leśniczówkę TPN. Wcześniej mieściło się tutaj Schronisko Blaszyńskich, które funkcjonowało do roku 1974 jako Schronisko Pod Zawiesistą. Jeśli Waszym celem jest Ornak i Starorobociański Wierch to 200 metrów dalej ucieka w lewo czarny szlak na Siwą Przełęcz (2h 30 min) oraz żółty szlak na Iwaniacką Przełęcz (1h 30 min).

dolina chochołowska
dolina chochołowska
dolina chochołowska
dolina chochołowska

Uwaga wózkowicze – teraz czeka Was najmniej przychylny odcinek. Będzie nieco stromo, a co gorsza kamieniście i wyboiście. Wózki pcha się tutaj bardzo ciężko i prawdę powiedziawszy dolina nie jest do końca przystosowana pod turystykę wózkową. Premiowane z pewnością będą wózki z dużymi, pompowanymi kołami oraz z amortyzatorami. Ale widzieliśmy i takich rodziców, którzy dawali radę ze  zwykłymi „parasolkami”. Choć trzeba przyznać, że ich wysiłki te były okraszone sporą ilością potu i swoje przecierpieli by dostać się do celu. Ten odcinek na szczęście trwa krótko i niebawem wkroczycie na Polanę Chochołowską. Drugim wyraźnie kłopotliwym fragmentem dla wózków jest odcinek tuż przed schroniskiem.

Polana Chochołowska

Jej rozmiary Jest największą polaną po polskiej stronie Tatr. Długa na 700 metrów i szeroka nawet na 350 metrów, sprawia imponujące wrażenie. Turyści pokonują ten odcinek najwolniej rozglądając się uważnie dookoła. Po prawej stronie, wyrasta prosto z Bobrowca grupa szpiczastych turni, czyli tak zwane Mnichy Chochołowskie. Przed Wami na Polanę spogląda i Grześ, i Wołowiec, a z tyłu piętrzy się imponujący Kominiarski Wierch. Niestety szlak na niego jest obecnie niedostępny, ponieważ gniazdują tutaj orły i władze Parku postanowiły chronić ich siedlisko. Polana, tak jak w przeszłości bywało, jest również i teraz wykorzystywana do celów pasterskich. Choć obecnie jest to tylko kulturowy wypas owiec. Pomyślcie, że jeszcze na początku zeszłego stulecia stało tutaj kilkadziesiąt budynków gospodarczych, gdy teraz jest ich raptem kilkanaście. W prawo odbija ścieżka do kapliczki, ale do niej akurat polecamy podejść wracając (można wykonać malutką pętle).

dolina chochołowska
dolina chochołowska
dolina chochołowska

Dolina Chochołowska Schronisko

Oficjalne otwarcie schroniska nastąpiło w roku 1932. Pierwotnie był to drewniany budynek na kamiennej podmurówce, który cieszył się ogromną popularnością. Niestety, tak jak i inne tatrzańskie schroniska, uległ on nazistowskiej anihilacji. Obecny budynek powstał z początkiem lat 50 tych i jest największym schroniskiem w naszych Tatrach.  Oferuje 121 miejsc noclegowych, a nocleg możecie zarezerwować przez stronę schroniska. Co ciekawe, przy schronisku działa elektrownia wodna, która zapewnia przybytkowi prąd elektryczny. Jeśli planujecie skorzystać z bufetu, pamiętajcie aby mieć przy sobie gotówkę! Niestety jest to jedyna akceptowalna forma płatności, a z pewnością słyszeliście o słynnej szarlotce z jagodami i śmietaną. Latem polecamy przysiąść przy stolikach na zewnątrz, natomiast stojaków rowerowych szukajcie po lewej stronie budynku.

Dolina Chochołowska odległość do schroniska – 7,3 km / 2h 20 min

dolina chochołowska schronisko
dolina chochołowska

Kaplica Jana Chrzciciela

W drogę powrotną polecamy wyruszyć czarnym szlakiem, który zawiedzie Was do uroczej kapliczki. Szlakówki startują spod schroniska, skręcają w lewo i prowadzą górnym skrajem polany. Do celu docierają po 400 metrach. Kapliczka powstała w roku 1958 i była przeznaczona dla górali wypasających na Polanie Chochołowskiej swoje owce. Trzeba przyznać, że jest urocza. Niewielkich rozmiarów, pokryta czarnym gontem i utrzymana w góralskim stylu. Nic dziwnego, że to tutaj została nakręcona serialowa scena ślubu Maryny i Janosika. W sąsiedniej wiacie znajduje się księga pamiątkową, do której chętnie wpisują się turyści. Msze są tutaj odprawiane w okresie od czerwca do października, w niedziele i święta, o godzinie 13-stej.  Jest tutaj również organizowana pasterka oraz odpust Jana Chrzciciela.

Dolina Chochołowska Informacje

 • Zarezerwujcie sobie nieśpiesznie cały dzień. Szlak w dwie strony zajmuje 4h 20 min
 • Dolina Chochołowska z wózkiem? Rodzice z wózkami sobie poradzą, choć bywa ciężko. Więcej informacji odnajdziecie w tekście. 
 • Kolejka Rakoń kosztuje 5 pln za kurs i pozwala skrócić trasę o ok 55 min. Pierwszy kurs na Polanę Huciska staruje o 8 rano, przy minimalnej frekwencji 8 osób.
 • Dolina Chochołowska z psem? Tak, ponieważ Doliną zarządza Wspólnota 8 Wsi i tutaj możecie wejść z psami jak również wjechać na rowerze.
 • Wejście do Parku jest płatne – bilet normalny kosztuje 5 pln.
 • Parking kosztuje 10 pln. Warto podjechać jak najbliżej Doliny, ponieważ ceny na każdym parkingu są takie same!
 • Busów w Zakopanem szukajcie w okolicach Dworca PKP – rozkład tutaj.
 • W Schronisku można płacić tylko gotówką.
 • Warto spróbować tutaj szarlotki a na szlak wybrać się rano przed innymi
dolina chochołowska
dolina chochołowska
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów:10    Średnia:5/5]

Write A Comment