Dolina Chochołowska – Tatry

– Dolina Chochołowska jest przepiękna o każdej porze roku
– Parking przy samym wejściu do Doliny Chochołowskiej kosztuje 20 pln
– W schronisku można płacić tylko gotówką oraz kartą
– Kolejka Rakoń zaczyna kursować od godziny 8smej w sezonie.

Dolina Chochołowska jest największą i najdłuższą doliną w polskich Tatrach. Położona najdalej na zachód w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego, ma szalone 10 km długości. Dalej już jest tylko Słowacja. Dolinę możemy szczególnie polecić na rodzinne spacery. I to bez różnicy czy spacerujecie wraz z osobami starszymi czy też z małymi dziećmi. Co ważne, również rodzice z wózkami dadzą radę, choć dla Was dotarcie do samego schroniska będzie dość męczące.

dolina chochołowska - polana chochołowska

Dolna Chochołowska jest również przyjazna dla właścicieli psów, co nieczęsto się zdarza w Tatrach. Dlatego śmiało możecie wybrać się tutaj na spacer wraz ze swoimi pupilami. Dla bardziej zaprawionych turystów, Dolina Chochołowska jest miejscem wyjścia na atrakcyjne szlaki na Grzesia, Wołowiec, słowackie Rohacze, Trzydniowiański Wierch. Można również na Błyszcz i Bystra, czy też Ornak oraz Starorobociański Wierch, choć dla tej czwórki raczej sugerowalibyśmy start w Dolinie Kościeliskiej.

Dolina Chochołowska Parking + Dojazd

Dojazd do Doliny Chochołowskiej z centrum Zakopanego zajmuje około 15 min. Najlepiej kierować się na Witów / Chochołów. dla zmotoryzowanych przygotowano sporą ilość miejsc postojowych. Na każdym parkingu zapłacicie tyle samo za postój (20 zł za dzień / rok 2022), dlatego niechaj nie skuszą Was pierwsze parkingi i podjedźcie jak najbliżej kas. Natomiast dla osób podróżujących komunikacją publiczną, najwygodniej będzie szukać busów w okolicach dworca PKP w Zakopanem. Rozkład możecie sprawdzić tutaj

Dolina Chochołowska Cennik

Wejście do Parku jest płatne, bilet normalny kosztuje 6 zł a ulgowy połowę tej kwoty. Można zapłacić gotówką, kartą oraz za pomocą aplikacji SkyCash, a szczegóły odnajdziecie na stronie TPN.

Parking 20 pln
Wejście do Doliny Chochołowskiej – 6 pln
Dolina Chochołowska Kolejka Rakoń – 5 pln

dolina chochołowska trasa
dolina chochołowska

Dolina Chochołowska Kolejka Rakoń – Cennik

W sezonie do Polany Huciska kursuje Kolejka Turystyczna Rakoń. Opłata za przejazd wynosi 5 pln. Jest to stylizowany na ciuchcię ciągnik spalinowy, z dopiętymi dwiema przyczepami. Zabiera na pokład maksymalnie 50 osób. Kolejka pokonuje prawie połowę doliny, czyli 3,5 km, i pozwala zaoszczędzić około 55 minut. Pierwszy kurs startuje o 8-smej rano, choć musi być przynajmniej 8 osób. Tuż za końcowym przystankiem kończy się asfalt i szlak wiedzie już tylko po szutrowej i kamiennej nawierzchni. Spod kolejki możecie przesiąść się na góralską bryczkę, która dowiezie Was prawie pod samo schronisko. W naszej opinii kolejka jest atrakcyjną alternatywą, szczególnie podczas powrotu, ponieważ wiedzie najmniej widokowym odcinkiem doliny i dość męczącym asfaltem.

Chochołowskie Rowery

Dolina Chochołowska to jedna z niewielu dolin w Tatrach, gdzie możecie wjechać rowerem. Jednoślady możecie przywieźć swoje, jak również wypożyczyć na miejscu. W obu przypadkach obowiązuje dodatkowa opłata za wstęp. Przez kilka sezonów można było również wypożyczyć rower mniej więcej na wysokości leśniczówki TPN (ok 2/3 drogi do schroniska). Turyści chętnie korzystali z niego wracając już ze szlaku. Niestety obecnie ten punkt został zlikwidowany, choć mamy nadzieję że wkrótce wróci on do łask. Sporym atutem oraz ułatwieniem są ustawione przy schronisku na końcu Doliny stojaki rowerowe.

Reasumując, do schroniska na końcu doliny możecie dotrzeć:

– Pieszo, szlak do Schroniska powinien zając Wam ok 2h 20 m
– Kolejką Rakoń do Polany Huciska. A z Polany Hucisko pieszo (1h 20 min) lub bryczka góralską do Polany Chochołowskiej, skąd do schroniska pozostanie raptem 10 min
– oraz rowerem

dolina chochołowska
kolejka rakoń dolina chochołowska
dolina chochołowska szlak

Dolina Chochołowska Trasa do Schroniska

Czas w dwie strony: 4h 20 min, Dystans: 14,9 km, Przewyższenie: 345 m.
Trasa: Dolina Chochołowska, parking – Siwa Polana – Polana Huciska – Polana pod Jaworki – Polana Trzydniówka – Chochołowska Polana – Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej

Co ciekawe Dolina Chochołowska znajduje się na terenie TPN, ale nie jest własnością Parku. Należy bowiem do Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi, która została założona w roku 1819. Osiem wsi w porządku alfabetycznym to: Ciche, Czarny Dunajec, Chochołów, Dzianisz, Koniówka, Podczerwone, Witów oraz Wróblówka. Wspólnota prowadzi swoją gospodarkę leśną, choć pod kontrolą TPN, wypasa owce, jak również inkasuje należność za wstęp do Doliny. Zaraz za kasami rozpoczyna się Siwa Polana. Jest całkiem przestronna ponieważ jest długa na 900 metrów, a jej szerokość dochodzi miejscami nawet do 350 m. Górale prowadzą tutaj kulturowy wypas owiec, a w licznych bacówkach możecie spróbować pasterskich wyrobów. Niegdyś Dolina Chochołowska była największym ośrodkiem pasterskim w Tatrach. Wypasano tutaj zarówno owce, jak i bydło. Natomiast Drogą pod Reglami wożono urobek rud żelaza do huty w Kuźnicach.

siwa polana

W Dolinę wkroczycie asfaltową drogą, która ciągnie się przez 3,5 km – czyli dokładnie tyle, ile możecie podjechać kolejką Rakoń. Jej pętla znajduje się zaraz za kasami wstępu, po prawej stronie. Na Polanie co roku przybywają nowe zabudowania co niestety niekoniecznie współgra z górskim otoczeniem i nieco burzy tutejszy ład i spokój. W połowie Polany, po lewej stronie, znajduje się metalowy krzyż. Postawiono go tutaj ponad sto lat temu, a po wizycie Papieża w roku 1983 odnowiono i okraszono tablicą pamiątkową. Po opuszczeniu Polany bardzo szybko dotrzecie do małego mostku. Na jego prawej stronie wisi tabliczka upamiętniająca tragicznie zmarłą Barbarę Woźniak, która zginęła w wypadku samochodowym w roku 2000.

siwa polana dolina chochołowska

Niżna Brama Chochołowska

W Dolinie Chochołowskiej, podobnie jak w sąsiedniej Dolinie Kościeliskiej odnajdziecie charakterystyczne przewężenia, czyli tak zwane bramy. Pierwszą z nich jest Niżna Brama Chochołowska. Nosi ona nazwę Skały Kmietowicza na cześć przywódcy Powstania Chochołowskiego z roku 1846. Jest tutaj stosowna tablica, która została zainstalowana w roku 1901 oraz medalion na pamiątkę papieskiej wizyty z roku 1983. Ponadto w skale znajdują się dwie, niewielkie, kilkumetrowe jaskinie, zwane Schronami. Teraz pora na nieco bardziej leśny odcinek, który podąża wzdłuż Potoku Chochołowskiego. Dla spostrzegawczych, po drugiej stronie potoku znajdują się Siwiańskie Turnie wysokie na przeszło 100 metrów (trzeba spojrzeć przez prawe ramię – są lepiej widoczne jak się wraca). Ich grzbiet rozdziela zlewnie mórz Bałtyckiego oraz Czarnego, jak również krainy polską oraz słowacką. Druga Brama, znajduje się prawie dokładnie kilometr dalej, i jest to jak łatwo się domyśleć Wyżnia Brama Chochołowska.

dolina chochołowska
dolina chochołowska
dolina chochołowska trasa

Wyżnia Brama Chochołowska

Po godzinie spaceru szlak dociera do Polany Huciska. Nieco naciągając, można rzec, że odległościowo jest to połowa drogi do schroniska. Druga część będzie nieco bardziej stroma i zgodnie ze szlakówami będziecie potrzebowali na nią 1h 20 min. Na Polanie swoją pętle ma Kolejka Rakoń, są ławeczki oraz ostatnie toalety przed schroniskiem. Nazwa polany nawiązuje do kopalni rud żelaza Huciańskie Banie, które funkcjonowały tu jeszcze w XIX wieku. Na polanie do roku 1997 był ulokowany parking i aż do tego miejsca można było dojechać samochodem. Tutaj też kończy się asfalt i zaczynamy spacer szutrową i kamienną nawierzchnią. Stoi tu również bacówka, w której możecie kupić wyroby pasterskie, a przed nią znajduje się kapliczka ufundowana na cześć wójta Witowa, który poniósł śmierć w potyczce ze zbójami.

dolina chochołowska polana huciska
polana huciska
trasa dolina chochołowska
trasa dolina chochołowska

Zaraz za bacówką pojawi się drugie skalne przewężenie – Wyżnia Brama Chochołowska, zwana pod Zawiesistą. A zaraz za nią odnajdziecie małą leśniczówkę TPN. Wcześniej mieściło się tutaj Schronisko Blaszyńskich, które funkcjonowało do roku 1974 jako Schronisko Pod Zawiesistą. Jeśli Waszym celem jest Ornak i Starorobociański Wierch to 200 metrów dalej ucieka w lewo czarny szlak na Siwą Przełęcz (2h 30 min) oraz żółty szlak na Iwaniacką Przełęcz (1h 30 min).

tatry dolina chochołowska
dolina chochołowska
dolina chochołowska trasa i widoki

Teraz czeka Was najmniej przychylny odcinek. Będzie nieco stromo, a co gorsza kamieniście i wyboiście. Szczególnie dla wózkowiczów to zła wiadomość. Wózki pcha się tutaj bardzo ciężko i prawdę powiedziawszy dolina nie jest do końca przystosowana pod taka turystykę. Premiowane z pewnością będą wózki z dużymi, pompowanymi kołami oraz z amortyzatorami. Ale widzieliśmy i takich rodziców, którzy dawali radę ze  zwykłymi „parasolkami”. Choć trzeba przyznać, że ich wysiłki te były okraszone sporą ilością potu i swoje przecierpieli by dostać się do celu. Ten odcinek na szczęście trwa krótko i niebawem wkroczycie na Polanę Chochołowską. Drugim wyraźnie kłopotliwym fragmentem dla wózków jest odcinek tuż przed schroniskiem.

dolina chochołowska trasa do polany
dolina chochołowska trasa pod górę
polana chochołowska

Polana Chochołowska

Jest największą polaną po polskiej stronie i jedną z największych w całych Tatrach. Długa na 700 metrów i szeroka nawet na 350 metrów, sprawia imponujące wrażenie. Jest położona na wysokości 1090–1150 m. Turyści pokonują ten odcinek najwolniej rozglądając się uważnie dookoła. Po prawej stronie, wyrasta prosto z Bobrowca grupa szpiczastych turni, czyli tak zwane Mnichy Chochołowskie. Przed Wami na Polanę spogląda i Grześ, i Wołowiec, a z tyłu piętrzy się imponujący Kominiarski Wierch. Niestety szlak na niego jest obecnie niedostępny, ponieważ gniazdują tutaj orły i władze Parku postanowiły chronić ich siedlisko. Polana, tak jak w przeszłości bywało, jest również i teraz wykorzystywana do celów pasterskich. Choć obecnie jest to tylko kulturowy wypas owiec. Pomyślcie, że jeszcze na początku zeszłego stulecia stało tutaj kilkadziesiąt budynków gospodarczych, gdy teraz jest ich raptem kilkanaście. W prawo odbija ścieżka do kapliczki, ale do niej akurat polecamy podejść wracając (można wykonać malutką pętle).

polana chochołowska
polana chocholowska
polana chochołowska
dolina chochołowska
dolina chochołowska - polana
Widok z Polany Chochołowskiej - Kominiarski Wierch

Dolina Chochołowska – Schronisko na Polanie Chochołowskiej

Oficjalne otwarcie schroniska nastąpiło w roku 1932. Pierwotnie był to drewniany budynek na kamiennej podmurówce, który cieszył się ogromną popularnością. Niestety, tak jak i inne tatrzańskie schroniska, uległ on nazistowskiej anihilacji. Obecny budynek powstał z początkiem lat 50 tych i jest największym schroniskiem w naszych Tatrach.  Oferuje 121 miejsc noclegowych, a nocleg możecie zarezerwować przez stronę schroniska. Co ciekawe, przy schronisku działa elektrownia wodna, która zapewnia przybytkowi prąd elektryczny. Jeśli planujecie skorzystać z bufetu, pamiętajcie aby mieć przy sobie gotówkę! Niestety jest to jedyna akceptowalna forma płatności, a z pewnością słyszeliście o słynnej szarlotce z jagodami i śmietaną. Latem polecamy przysiąść przy stolikach na zewnątrz, natomiast stojaków rowerowych szukajcie po lewej stronie budynku.

Dolina Chochołowska odległość do schroniska – 7,3 km / 2h 20 min

dolina chochołowska schronisko
schronisko na polanie chochołowskiej
widok z polany chochołowskiej

Kaplica Jana Chrzciciela

W drogę powrotną polecamy wyruszyć czarnym szlakiem, który zawiedzie Was do uroczej kapliczki. Szlakówki startują spod schroniska, skręcają w lewo i prowadzą górnym skrajem polany. Do celu docierają po 400 metrach. Kapliczka powstała w roku 1958 i była przeznaczona dla górali wypasających na Polanie Chochołowskiej swoje owce. Trzeba przyznać, że jest urocza. Niewielkich rozmiarów, pokryta czarnym gontem i utrzymana w góralskim stylu. Nic dziwnego, że to tutaj została nakręcona serialowa scena ślubu Maryny i Janosika. W sąsiedniej wiacie znajduje się księga pamiątkową, do której chętnie wpisują się turyści. Msze są tutaj odprawiane w okresie od czerwca do października, w niedziele i święta, o godzinie 13-stej.  Jest tutaj również organizowana pasterka oraz odpust Jana Chrzciciela.

dolina chochołowska kaplica
dolina chochołowska kaplica
dolina chochołowska kaplica

Dolina Chochołowska Krokusy

W żaden inny czas do Doliny nie zjeżdżają tak szalone tłumu jak wiosną. Gdy Dolina Chochołowska przyozdabia się w fioletowe barwy, bramy tej jednej Doliny przekracza nawet i 50 tys osób przez weekend. Istne krokusowe szaleństwo. W zależności jak długo zima gościła w górach, to Krokusów można spodziewać się już na przełomie marca i kwietnia. Dobrym rozwiązaniem aby uniknąć szalonych tłumów będzie przybycie tutaj w tygodniu. A jeśli to niemożliwe to wyruszyć na szlak bardzo wcześnie rano. A teraz kilka ciekawostek. Krokus to inaczej szafran spiski, czyli fioletowy, pojedynczy kwiat o sześciu płatkach korony. Czasem zdarzają się krokusy albinosy. Szafran spiski kwitnie przeważnie przez 2/3 tygodnie.

Szlaki Wychodzące z Doliny Chochołowskiej

Dolina Chochołowska jest istotnym rezerwuarem szlaków w Tatry Zachodnie. Można tutaj tworzyć mniej i bardziej wyczerpujące pętle. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Szlaki zostały przedstawione w kolejności w jakiej będzie je spotykać. Dla stworzenia interesujących Was pętli proszę kliknąć: Dolina Chochołowska Mapa

Zielony Szlak – Siwa Polana
Trasa: Dolina Chochołowska – Polana Biały Potok – Kiry. Czas: 49 min

Czarny Szlak – Dolina Dudowa
Trasa: Dolina Chochołowska – Dolina Dudowa – Niżnia Kominiarska Polana – Wyżnia Kira Miętusia. Czas: 2h 15 min

Żółty Szlak – Starorobociańska Dolina
Trasa: Dolina Chochołowska – Starorobociańska Dolina – Iwaniacka Przełęcz – Schronisko PTTK na Hali Ornak. Czas: 2h 44 min. Z Iwaniackiej Przełęczy wiele osób decyduje się na spacer na Ornak (1h 30 min)

Czarny Szlak – Starorobociańska Dolina
Trasa: Dolina Chochołowska – Starorobociańska Dolina – Siwa Przełęcz. Czas 2h 35 min. Stąd dalej śmiało można szturmować najwyższy szczyt Tatr Zachodnich – Bystrą (+1h 35min) czy też piękny Starorobociański (1h od przełęczy).

Czerwony Szlak – Polana Trzydniówka
Trasa: Dolina Chochołowska – Polana Trzydniówka – Trzydniowiański Wierch. Czas: 2h. Dalej można choćby na Kończysty Wierch (55 min) i w lewo na Starorobociański (48 min) a w prawo na Jarząbczy Wierch (40 min).

Zielony Szlak – Polana Chochołowska
Trasa: Dolina Chochołowska – Pod Wołowcem. Czas: 2h 25 min. Zielony szlak często jest wykorzystywany jako droga powrotna z Wołowca.

Czerwony Szlak – Polana Chochołowska
Trasa: Dolina Chochołowska – Trzydniowiański Wierch. Czas: 2h 30 min

Żółty Szlak – Polana Chochołowska
Trasa: Dolina Chochołowska – Jarząbcza Dolina, Kamień Papieski. Czas: 51 min

Żółty Szlak Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej
Trasa: Dolina Chochołowska – Grześ. Czas: 1h 45 min. Jest to jedna z najpopularniejszych tras które wychodzą z Doliny Chochołowskiej. Dalej można pognać na Wołowiec przez Rakoń (1h 50 min). A z Wołowca choćby czerwonym szlakiem granicznym przez Łopatę na Kończysty Wierch (2h 40 min). Lub w przeciwną stronę na postrzępioną Grań Rohaczy (2h 45 min).

dolina chochołowska szlaki

Dolina Chochołowska Informacje

– Zarezerwujcie sobie nieśpiesznie cały dzień. Szlak w dwie strony zajmuje 4h 20 min
– Dolina Chochołowska Mapa – kliknij tutaj
– Wejście do Parku jest płatne – bilet normalny kosztuje 6 pln.
– Parking kosztuje 10 pln. Warto podjechać jak najbliżej Doliny, ponieważ ceny na każdym parkingu są takie same!
– Busów w Zakopanem szukajcie w okolicach Dworca PKP – rozkład tutaj.
– Kolejka Rakoń kosztuje 5 pln za kurs i pozwala skrócić trasę o ok 55 min. Pierwszy kurs na Polanę Huciska staruje o 8 rano, przy minimalnej frekwencji 8 osób.
– Dolina Chochołowska z wózkiem? Rodzice z wózkami sobie poradzą, choć bywa ciężko. Więcej informacji odnajdziecie w tekście. 
– Dolina Chochołowska z psem? Tak, ponieważ Doliną zarządza Wspólnota 8 Wsi i tutaj możecie wejść z psami jak również wjechać na rowerze.
– W Schronisku można płacić tylko gotówką.
– Warto spróbować tutaj szarlotki a na szlak wybrać się rano przed innymi
– Dolina Chochołowska Kamera – kliknij tutaj
– Dolina Chochołowska pogoda – kliknij tutaj


Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

15 komentarzy

  1. Super artykuł! Jestem w 4mc ciąży i bardzo pomógł nam z mężem podjąć decyzję o wyruszeniu na szlak doliny :)) wszystko wspaniale opisane, bardzo dziękuję za ten artykuł!!

  2. Bardzo fajny opis, super zdjęcia. Jutro się tam wybieramy. Pozdrowienia!

  3. Super opis trasy, wszystkie potrzebne informacje są w nim zawarte. Dzis będziemy przemierzać Doline?

    • dziękujemy pięknie za komentarz, mamy nadzieję że wycieczka przez Dolinę Chochołowską się udała 🙂

  4. Cześć! Niedawno byliśmy z chłopakiem w Pieninach i wstąpiliśmy na Mszę do wpisanego na listę UNESCO kościoła w Dębnie. Po Mszy dowiedzieliśmy się, że właśnie w tym kościele była kręcona scena ślubu Janosika 😀 A właściwie tylko sceny wewnątrz kościoła, natomiast na Polanie Chochołowskiej były kręcone sceny „na zewnątrz” :D. Pozdrawiam serdecznie! :))

    • super dzięki za ciekawy komentarz! wcale się nie dziwimy, że kościół w Dębnie trafił na listę UNESCO 🙂

  5. Dzięki wam wczorajsza wyprawa do schroniska na polanie chocholowskiej udała się idealnie. Super tekst i mega opis. Dzięki ?

    • dzieki za komentarz i mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś wybierzecie się z nami w góry 🙂 pozdrawiamy!

  6. „Spod kolejki możecie przesiąść się na góralską bryczkę, która dowiezie Was prawie pod samo schronisko. W naszej opinii kolejka jest atrakcyjną alternatywą, szczególnie podczas powrotu, ponieważ wiedzie najmniej widokowym odcinkiem doliny i dość męczącym asfaltem.”

    Poważnie promujecie bryczki i to lenistwo oraz obciążenie dla koni? wstyd

    • napisaliśmy o opcji bryczki, bo ona istnieje. Natomiast podkreśliliśmy, że sama kolejka (czyli ciągnik z wagonikami) to dobra opcja na skrócenie trasy, z której sami chętnie korzystamy

  7. Dzień dobry
    Bardzo pomocny blog
    Ja chciałabym się doradzić o miejscówkę. tzn gdzie najlepiej i w jakiej miejscowości zarezerwować pobyt, aby było blisko doliny?
    Pozdrawiam

  8. Cześć. Opis wyczerpujący i interesujący jak zawsze, tak trzymać!

    Aktualizacja maj 2022: w schronisku już można płacić kartą, a parking przed Doliną kosztuje 20 zł.

  9. Dzień dobry, wspominacie o bryczce ale nie jest napisane ile kosztuje. To może komuś pomoże: jechaliśmy bryczka od parkingu do samej doliny, cena miała być 200 zł w jedna stronę (tak dobrze widzicie 200 !!!) jednak pan na końcu trasy stwierdzi ze w jedna stronę to jednak 250!!! Czyste zdzierstwo i oszustwo. Ostrzegam przed takimi!

  10. Cześć, świetny artykuł! Przygotowujemy się z 5 miesięcznym synkiem na wypad w Tatry. Czy jest możliwość podjechania kolejką z wózkiem?

Write A Comment