Dolina Małej Łąki
Spacer do Górskiego Raju

Czas w jedną stronę: 1h, Dystans: 2,2 km, Przewyższenie: 238 m

– Dolina Małej Łąki poleca się rodzicom z dziećmi
– Parking kosztuje od 10 pln do 25 pln (patrz info poniżej)
– Zarezerwujcie sobie minimum 2h na wycieczkę
– Dalej można pomaszerować np. na Giewont oraz na Czerwone Wierchy

Dolina Małej Łąki jest jedną z piękniejszych tatrzańskich dolin. Znajdziecie ją w Tatrach Zachodnich, kilka minut samochodem od centrum Zakopanego. Jest przykładem doliny walnej, czyli takiej, która biegnie od grani głównej gór, aż do ich podnóża. Co prawda jej rozmiary nie przyprawiają o zawrót głowy, to jednak ma w sobie coś tak magicznie szalonego, że turyści spędzają tutaj radośnie długie chwile, rozkoszując się widokami. Bo przecież opadające z impetem urwiska Wielkiej Turni oraz tatrzańskie szczyty obok, uraczą każdego, nawet i wybrednego turystę. Jest tutaj przepięknie, przestrzennie i zwyczajnie zachwycająco.

Dolina Małej Łąki jest najmniejszą walną doliną tatrzańską, ma tylko 5,4 km długości i zajmuje powierzchnię ok. 5,7 km². Innymi przykładami dolin walnych w Tatrach jest na przykład nieodległa Dolina Kościeliska, czy też Chochołowska. W podziemiach Doliny Małej Łąki znajdują się najgłębsze polskie jaskinie – Jaskinia Wielka Śnieżna i Śnieżna Studnia. Na szlaku przez Dolinę Małej Łąki można spotkać sporo rodziców z dziećmi. A to w głównej mierze dlatego, że szlak jest dość krótki i pozbawiony problemów technicznych. Idealny na początek tatrzańskiej przygody i w sam raz dla maluchów. Jednak wózki lepiej zostawić w samochodzie, a uzbroić się w nosidła lub chusty.

Dolina Małej Łąki szlak

Dolina Małej Łąki Parking

Dojazd z centrum Zakopanego zajmie Wam samochodem około 7 minut. Oficjalny parking u wylotu doliny kosztuje 25 pln za dzień. Dlatego pomysłem godnym rozważenia będzie pozostawienie samochodu na parkingu prywatnym, który kosztuje 10 pln za dzień. Taki parking znajdziecie choćby 200 metrów przed oficjalnym parkingiem, po prawej stronie. Jeśli podróżujecie komunikacją publiczną, to busy będą czekały na Was na placu przed dworcem kolejowym. Szukajcie tych z tabliczką Kiry, Dolina Kościeliska albo Dolina Chochołowska. Upewnijcie się przy wsiadaniu, że Wasz bus będzie jechał tam, gdzie chcecie, ponieważ część busów jedzie przez wieś Kościelisko i omija wylot doliny.

dolina małej łąki parking
Parking przy Dolinie Małej Łąki

Opis Szlaku do Doliny Małej Łąki

Czas w dwie strony: 1h 49 min, Dystans: 4,5 km, Przewyższenie: 240 m

Początkowo musicie przejść dosłownie 100 metrów żółtym szlakiem i dopiero wtedy traficie na kasy TPN’u. Tutaj opłata i można maszerować dalej wzdłuż Małołąckiego Potoku. Szlak nie jest męczący, o czym świadczy jedynie 227 metrów przewyższenia. Na praktycznie całej długości wiedzie szutrowo – kamienistą alejką. Liczne progi nie sprzyjają podróży z wózkiem, choć widzieliśmy i takich rodziców śmiałków 🙂 W ramach ciekawostki, Dolina Małej Łąki nie ma żadnych bocznych odgałęzień, a jedynie żleby.

Dolina Małej Łąki Kasa
Bilety kupione, można iść dalej
Dolina Małej Łąki Szlak

Od kasy towarzyszą Wam żółte i niebieskie szlakówki. Po 48 minutach niebieski szlak odbija w prawo i kieruje się na Przysłop Miętusi. Dla tych, którym nie śpieszy się nadto, będzie to ciekawa opcja – czyli najpierw trafić na Przysłop Miętusi i dopiero z niego zejść na Wielką Polanę w Dolinie Małej Łąki. Jest to opcja dłuższa jedynie o 15 minut od bezpośredniego żółtego szlaku. Po 15 minutach od rozstania się z niebieskimi znacznikami, żółty szlak wkracza do raju. Naprawdę, widok, który na Was tutaj czeka, to jedna z bardziej przyjemnych panoram, jakie możecie ujrzeć w tatrzańskich dolinach.

Dolina Małej Łąki szlak

Rajska Wielka Polana Małołącka

Centralną częścią Doliny Małej Łąki jest Wielka Polana Małołącka, istne ukojenie dla duszy. Nie bez kozery polana ma w swojej nazwie wielka. Jej ogrom naprawdę robi wrażenie. A pomyśleć, że jest to raptem połowa tego, co było widoczne w roku 1955. Wówczas polana miała powierzchnię około 28 hektarów. Jednak przez pół wieku jej powierzchnia zmniejszyła się o połowę w wyniku leśnego blitzkriegu, który wciąż trwa w najlepsze. Z Wielkiej Polany Małołąckiej możecie dostrzec Giewont, Mały Giewont, Siodłową Turnię, Dziadka i Babkę oraz oczywiście fragment Czerwonych Wierchów.

Wielka Polana Małołącka
Właśnie wkraczamy na Wielka Polane Małołącką

Jeśli macie to szczęście i jesteście na polanie sami, to może zaskoczyć nieco otaczająca Was cisza. Jest to spowodowane tym, że nie odnajdziecie tutaj żadnego potoku, czyli spływu powierzchniowego. Małołącki Potok szumi dopiero w dolnej części doliny, poniżej morenowego progu Wielkiej Polany. Na miejscu znajdziecie kilka stolików i ławek oraz sporo zielonego miejsca do przycupnięcia. Niegdyś nie było tutaj tak sielsko. Jak większość okolicznych dolin, tak i ta była wykorzystywana do celów pasterskich. W szczytowym momencie było tutaj kilkanaście szałasów.

Dolina Małęj Łąki panorama
Piękna Panorama z Doliny Małej Łąki

A teraz przenieśmy się w jeszcze bardziej w odległe czasy, bo Justi, jako geolog, lubi takie smaczki. Ponieważ dawno, dawno temu, gdy po okolicy grasowały lodowce, to właśnie tutaj, na miejscu polany, morena czołowa uformowała miejsce, w którym powstało jezioro. I to całkiem głębokie jeziorko, ponieważ jego dno sięgało nawet 65 metrów. Niestety zostało zasypane przez osady stożków napływowych. I jeszcze jedna ciekawostka, już na koniec, potwierdzająca fakt, że drugiej takiej doliny tutaj nie znajdziecie. Dolina Małej Łąki jest jedyną doliną walną, która w całości została wyżłobiona w skałach osadowych – fanfary ?

Dolina Małej Łąki
Bystre oko dostrzeże krzyż na Giewoncie
Dolina Małęj Łąki
Giewont i Mały Giewont, a przez siodło przemyka czerwony szlak

Polana Małołącka i co Dalej?

Dla wielu osób Wielka Polana Małołącka będzie tylko przystankiem w tatrzańskiej przygodzie. Stąd podążając za żółtymi szlakówkami , po 2h traficie na Kondracką Przełęcz. I teraz pojawi się jedno z tych trudnych pytań – może Giewont w lewo, a może Czerwone Wierchy w prawo. A może oba warianty 😀 Jednak czego nie wybierzecie, będzie przepięknie <3 

Dolina Małęj Łąki

Osobom, które nie planują tatrzańskich grani, a nie chcą wracać po swoich śladach, polecamy rozważenie opcji spaceru czarnym szlakiem nad reglami. W lewo, po 75 minutach, traficie do uroczej Doliny Strążyskiej, a kierując się w prawo, po godzinie drogi, zawitacie do Dolinie Kościeliskiej. Przypominamy oczywiście o wariancie powrotu przez Przysłop Miętusi, o którym już wspominaliśmy.

Do zobaczenia na szlaku! Justii i Krystek 🙂

Wielka Polana Małołącka
Wielka Polana Małołącka

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

5 komentarzy

  1. Anna z Warszawy Reply

    Dziękuję za opisy szlaków. Dla mnie górskiego laika, są bardzo pomocne, dokładne i rzeczowe. Pięknie opisujecie szlaki, trudności, podejścia i fantastyczne widoki. Cieszę się, że trafiłam na Państwa blog. Jeszcze raz dziękuję.

    • bardzo dziękujemy za komentarz, takie informacje zwrotne są dla nas bardzo istotne 😉 pozdrawiamy pięknie!

        • Witam 🙂
          Blok baaardzo pomocny i napisany niezwykle z pasją i jasno i zachęcająco. Skorzystaliśmy właśnie z Państwa przewodnika, jesteśmy kompletnymi lajkami, ale dzięki tej wiedzy, udaliśmy się do Doliny Białego a następnego dnia do Doliny Białej Łąki i wyżej nad nią :)) cudowne miejsca, szliśmy z mężem i trójka dzieci w pięknej pogodzie, krajobraz w śniegu, strumykach, skałach. Pięknie 🙂 koniecznie wybierzemy się roz jeszcze wiosną lub latem.
          Pozdrawiamy

Write A Comment