Dolinki Krakowskie
czyli ucieczka ze zgiełku miasta
Dolinki Krakowskie są idealnym miejscem na leniwe niedzielne popołudnie. Znajdują się blisko Krakowa, a do każdej z nich można śmiało dojechać komunikacją publiczną. Co najważniejsze, zachwycają swoim urokiem za każdym razem. Są ulubionym celem spacerów mieszkańców aglomeracji krakowskiej, jak również mekką wspinaczy skałkowych. Do tej pory większość dolinek kojarzyliśmy przez pryzmat dróg wspinaczkowych, ale od niedawna przemierzamy je pieszo, wraz z wózkiem dziecięcym. Stąd też w opisach pojawią się oprócz informacji praktycznych jak dojazd, parking również komentarze jak to wygląda z perspektywy rodzica małego dziecka.
Dolinki Krakowskie Mapa
Park Krajobrazowy „Dolinki Krakowskie” jest całkiem spory. Zajmuje powierzchnię ponad 20 tysięcy hektarów. Dodatkowo utworzono otulinę Parku, która obejmuje kolejne 13 tysięcy hektarów. Nie najgorzej. Całość znajduje się w województwie małopolskim, tuż za północno zachodnimi rubieżami miasta. Park zajmuje obszar Wyżyny Olkuskiej i sięga aż po Rów Krzeszowicki. Aby jeszcze łatwiej ułatwić Wam odszukanie poszczególnych dolinek, poniżej odnajdziecie mapę, na której nanieśliśmy je wszystkie. Jeśli ikona ma kolor zielony, będzie to oznaczało, że po kliknięciu w nią, zostaniecie przekierowani do pełnego opisu 🙂
W skład Parku Krajobrazowego wchodzi siedem dolin. Charakterystyczne jest, że mają one generalnie układ północ-południe, a każda z nich ma formę jarową. Co oznacza, że powstały w wyniku erozyjnego działania rzek, a dziś mają postać zagłębienia o wąskim dnie i stromych zboczach. Ponadto częstokroć zbocza są przyodziane pionowymi ścianami skalnymi. Najczęściej będą to szaro – białe wapienie górnojurajskie powstałe 160 mln lat temu, gdy obszar ten skrywał się głęboko w morzu. Ponadto odnajdziecie tutaj liczne ostańce, bloki skalne, jaskinie, a dnem wiją się potoki.
Całość tworzy naprawdę imponujące kompozycję. Gdybyście chcieli przejść wszystkie dolinki na raz, to są one połączone żółtym szlakiem. Zaczyna się on w Chrzanowie, kończy w Pieskowej Skale. Bagatelka 85 km. Warto również wspomnieć, że w przeprowadzonym w roku 2013 plebiscycie miesięcznika National Geographic Traveler na “7 nowych cudów Polski” Dolinki Krakowskie wygrały bezapelacyjnie. Natomiast dla nas numerem jeden jest Dolinka Kobylańska. Zapraszamy na spacer!
1. Dolina Kluczwody
2. Dolina Bolechowicka
3. Dolina Kobylańska
4. Dolina Będkowska
5. Dolina Szklarki
6. Dolina Racławki
7. Dolina Eliaszówki
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂