Spacer przez Duszniki Zdrój

– Warto poświęcić przynajmniej jeden dzień, aby zwiedzić Duszniki Zdrój
– Największą atrakcją jest Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
– Od roku 1946 odbywają się w Dusznikach Międzynarodowe Festiwale Chopinowskie

Duszniki Zdrój to przyjemne miasto uzdrowiskowe, które odnajdziecie w województwie dolnośląskim, pomiędzy Kłodzkiem i Kudową Zdrój, tuż przy granicy z Czechami. Leży w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, która rozdziela Góry Orlickie od Gór Bystrzyckich. Miasto znajduje się nieopodal takich atrakcji jak Góry Stołowe oraz Polanica Zdrój. Jednak i Duszniki Zdrój to atrakcyjne miasto, które ma całkiem sporo do zaoferowania. Zapraszamy na sympatyczny spacer!

Duszniki Zdrój Mapa Atrakcji

Krótki Rys Historyczny

Już na przełomie X i XI wieku wzniesiono tutaj warowną siedzibę właścicieli okolicznych dóbr. Jednak pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z początku XIV wieku, dwie dekady wcześniej nim miasto zyskało prawa miejskie lokujące je na prawie niemieckim. Pierwotnie miasto rozwijało się głównie dzięki handlowi oraz wydobyciu rud żelaza. Przełomowa chwilą w historii, było uznanie Dusznik za uzdrowisko w roku 1769, poprzez wpisanie „Zimnego Zdroju” na listę źródeł leczniczych ówczesnych Prus. Wkrótce po tym w prowizorycznych łazienkach rozpoczęto leczenie kuracjuszy w podgrzanej wodzie z  tego zdroju. W tym samy czasie odkryto też „Letni Zdrój”, znany dziś jako „Pieniawa Chopina”. Krok po kroku i już na początku XIX wieku Duszniki Zdrój stały się jednym z najznamienitszych uzdrowisk w regionie. 

Duszniki Zdrój

Co Zobaczyć w Dusznikach Zdroju

1. Muzeum Papiernictwa
w Dusznikach Zdroju

Największą atrakcją Dusznik Zdrój jest Muzeum Papiernictwa. Odnajdziecie je przy ulicy Kłodzkiej, tuż przy drodze krajowej łączącej Kłodzko z Kudową. Muzeum Papiernictwa znajduje się w XVI-wiecznym młynie papierniczym leżącym nad Bystrzycą Dusznicką i jest to jedyny taki zabytek techniki w Polsce. Muzeum zostało otwarte w 1968 roku. przetrwał tylko ten w Dusznikach Zdroju. Co roku, w lipcu, Muzeum Papiernictwa organizuje Święto Papieru.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Budynek posiada charakterystyczny dach kryty gontem, który od strony zachodniej jest zakończony barokowym szczytem wolutowym. Wspomnieć wypada również o niekonwencjonalnym pawilonie wejściowym w kształcie wieży. Całość robi naprawdę atrakcyjne wrażenie! Papier czerpało się tu przynajmniej od XVI wieku. Na Dolnym Śląsku powstało około 100 młynów papierniczych, spośród których do dnia dzisiejszego

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

2. Dusznicki Rynek i Stare Miasto

Spacerując z muzeum ulicą Kłodzką, po prawej stronie, pod numerem 13 znajduje się renesansowo-barokowy kościół Piotra i Pawła z XVII w. Kościół ma bogate wnętrze oraz unikatową ambonę w kształcie wieloryba. Dosłownie 400 metrów od muzeum mieści się dusznicki Rynek z zabytkowymi kamienicami. Co dość charakterystyczne dla miejscowości w tym regionie, znajdziecie tutaj pręgierz z kajdankami. Obok niego, na Rynku stoi też figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, która została ufundowana w roku 1725, w podziękowaniu za uratowanie od zarazy. Miejsce to robi bardzo przyjemne wrażenie, mimo masy samochodów zaparkowanych na płycie Rynku.

Duszniki Zdrój Rynek
Duszniki Zdró rynek

3. Uzdrowisko Duszniki Zdrój

Duszniki Zdrój słyną z wód leczniczych, jest to jedna z największych atrakcji miasta. Zimny Zdrój został wpisany na listę zdrojów w 1769 roku, a już niespełna 30 lat później rozpoczęto właściwe leczenie podgrzaną wodą mineralną w 6 wannach, w prowizorycznie wzniesionej szopie. W tym samym czasie odkryto kolejne wody, które najpierw ochrzczono jako „Letni Zdrój”, a następnie przemianowane na „Pieniawę Chopina”.

Duszniki Zdrój Park Zdrojowy

W roku 1826 do uzdrowiska Duszniki Zdrój przybył na kurację 16 letni Fryderyk Chopin. Młody artysta dał dwa koncerty, które uznaje się za jego pierwsze zagraniczne występy. Dochód z nich przeznaczono na pomoc sierotom. To właśnie dlatego, spacerując po uzdrowiskowych alejkach, często można usłyszeć muzykę artysty. Koncerty odbyły się w Teatrze Zdrojowym. Dziś to Dworek Chopina, w którym odbywają się Międzynarodowe Festiwale Chopinowskie.

Dworek Chopina w Dusznikach Zdrój
Dworek Chopina w Dusznikach
Duszniki Zdrój Park Zdrojowy
Duszniki Zdrój Park Zdrojowy

W XIX wieku na powierzchni nieco ponad 5 ha utworzono Park Zdrojowy w Dusznikach Zdroju. Park znajduje się w części uzdrowiskowej Dusznik, około 1,5 km od Muzeum Papiernictwa. To tu, w budynku z I połowy XIX wieku mieści się Pijalnia Wód Mineralnych. Możecie skosztować takich zdrojów jak Pieniawa Chopina, Jan Kazimierz oraz Zimny Zdrój. Spacerując jeszcze niewielki kawałek, dotrzecie do Kolorowej Fontanny podświetlanej reflektorami. Jeśli będziecie mieć szczęście, to ujrzycie, jak woda tryska w rytm chopinowskiej muzyki.

Duszniki Zdrój

4. Zieleniec to też Duszniki Zdrój

Najwyżej położoną częścią miasta jest Zieleniec. Znajdziecie tutaj stacje narciarską Ski Arena Zieleniec, do której zjeżdżają wielbiciele białego szaleństwa z całego regionu.  Zimą Zieleniec przeżywa prawdziwe oblężenie, natomiast latem bywa prawie pusty. Jeżeli cenicie sobie piesze, górskie wędrówki, to zapraszamy na najwyższy szczyt Gór Orlickich po polskiej stronie, zdobywając przy tym, zapewne nie pierwszy punkt do Korony Gór Polski. Opis szlaku na Orlice znajdziecie po kliknięciu w link.

Orlica
Najwyższy szczyt Gór Orlickich – Orlica

Kolejną atrakcją jest wyjątkowy Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem. Torfowisko powstało dzięki nieprzepuszczalnym skałom podłoża i jest reliktem epoki lodowcowej. Rośnie tutaj ponad 100 gatunków roślin, w tym między innymi rosiczka. Rezerwat szczególnie potrafi zachwycić jesienią. O torfowisku możecie przeczytać w naszym osobnym wpisie – Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem Opis Atrakcji. W obu przypadkach piesze wycieczki zajmą Wam nieco ponad 1h.

torfowisko pod zieleńcem
torfowisko pod zieleńcem

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment