Szlak na Gęsią Szyję przez tysiąc schodów

– Gęsia Szyja znajduje się w Tatrach Wysokich
– Czas wejścia: ok 2h. Całość wycieczki 4h
– Wysokość Gęsiej Szyi: 1489 m n.p.m.

Gęsia Szyja to jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach, które potrafi zawładnąć sercem nawet najmniej wrażliwego górskiego wędrowca. Na Gęsią Szyję wiedzie dość prosty szlak, którym chętnie do celu podążają rodziny z dziećmi. Jest on ciekawą opcją na wędrówkę o każdej porze roku. Bywa tutaj cudnie zimą, wiosną, jednak to jesień skrada zawsze największe ochy. Z naszej strony namawiamy, aby pognać do celu przez Rusinową Polanę i następnie zatoczyć pętlę przez Polanę pod Wołoszynem.

kozica wilk baner1

Który Szlak wybrać na Gęsią Szyję?

Gęsia Szyja może pochwalić się kilkoma ciekawymi opcjami dotarcia do upragnionego celu. Wszystkie są relatywnie proste i niewymagające technicznie. Dlatego idealnie nadadzą się również dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w Tatrach. Zatem przyjrzyjmy się, jak wyglądają poszczególne trasy na Gęsią Szyję:

  • Toporowa Cyrhla – Gęsią Szyja: początkowo szlak czerwony później od Równi Waksmudzkiej zielony. Czas przejścia wynosi ok. 2h 30 min, podczas których pokonacie 7,5 km oraz 569 metrów przewyższenia. Pamiętajcie, że są to dane tylko w jedną stronę.
  • Brzeziny – Gęsia Szyja: trasa bardzo podobna do poprzedniczki, w 80% prowadzi dokładnie tak samo. Trasa na Gęsią Szyję najpierw sunie czarnym szlakiem, by po 45 minutach na dawnej tatrzańskiej polanie Psia Trawka odbić wraz z czerwonymi szlakami w lewo. Brzeziny od Gęsiej Szyi dzieli 2h i 8 minut oraz 6,5 km i 507 metrów przewyższenia.

Tutaj mała podpowiedz – część osób decyduje się na pętlę przez Schronisko Murowaniec i Halę Gąsienicową oraz przez Gęsią Szyję. Całość zajmuje około 6h i jest doskonałą opcją wędrówki przez piękną tatrzańską krainę <3

Gęsia Szyja
szlaki na Gęsią Szyje
  • Zazadnia – Gęsia Szyja przez Rusinową Polanę: początkowo niebieski szlak, a od Rusinowej Polany już zielony. Szlak na Gęsią Szyję najpierw wiedzie Doliną Filipka, by wspiąć się następnie obok Sanktuarium na Wiktorówkach, zachwycić pięknem na Rusinowej Polanie i przez setki schodów wdrapać się na Gęsią Szyję. Szlak zgodnie z mapą turystyczną zajmie Wam 2h 10 min, 4 km i 545 metry przewyższenia.
  • Wierch Poroniec – Gęsia Szyja przez Rusinową Polanę: do celu zawiedzie Was zielony szlak. Zgodnie ze wskazaniami mapy zajmie Wam 1h i 50 min, podczas których pokonacie 4,5 km i 427 metry przewyższenia.

Jest to trasa opisana poniżej. Aby urozmaicić szlak dodaliśmy do niej Polanę pod Wołoszynem. W ten sposób powstała pętla, która zajmie Wam około 4,5 h.

  • Palenica Białczańska – Gęsia Szyja przez Rusinową Polanę: najpierw niebieski szlak, a od Rusinowej Polany zielony. Jest to najszybsza opcja dojścia na Gęsią Szyję. Zajmie Wam 1h 40 min, podczas których przemkniecie dystans 3,4 km i pokonacie 539 metrów przewyższenia.

Opcja szlaku na Gęsią Szyję z Palenicy Białczańskiej to również opcja bardzo przyjemnej pętli. W zasadzie będzie to szlak opisany przez nas poniżej, różniący się jedynie opcją dotarcia na Rusinową Polanę.

Gęsia Szyja szlak
Panorama z Gęsiej Szyi

Jak dojechać z Zakopanego na szlak na Gęsią Szyję?

Jeżeli swoje podróże opieracie na komunikacji publicznej, to na placu przy dworcu kolejowym w Zakopanym szukajcie busików jadących w kierunku Łysej Polany nad Morskie Oko. Wystarczy, że kierowcy powiecie, że chcecie wysiąść na Wierchu Poroniec. Jest tutaj przystanek, który znajduje się na słynnej drodze Oswalda Balzera. Jeśli przegapiliście przystanek, to spokojnie. Z Polany Białczańskiej, gdzie dociera bus i skąd rozpoczyna się trasa nad Morskie Oko, wyrusza również niebieski szlak, który zaprowadzi Was na Rusinową Polanę i dalej na Gęsią Szyję.

Polana pod Woloszynem
szla w stronę Polany pod Wołoszynem

Gęsia Szyja Parkingi

Opcji dotarcia na Gęsią Szyję jest kilka, jednak my dziś zabierzemy Was na najbardziej popularną trasę, czyli zielony szlak przez Rusinową Polanę. Dlatego najwygodniej będzie Wam pozostawić samochód na parkingu na Wierchu Poroniec. Z miasta Zakopane dojedziecie tutaj po około 25 minutach. Parking znajduje się po prawej stronie drogi, tuż za rondem. Z Bukowiny Tatrzańskiej dojedziecie tutaj po 11 minutach. Parking nie jest duży jak na tatrzańskie standardy, dlatego w pogodne weekendy bardzo szybko limit miejsc się wyczerpuje. Wówczas w sukurs przychodzi parking rezerwowy. Znajduje się w kierunku Bukowiny Tatrzańskiej, około 500 metrów za rondem. Oba parkingi kosztują 30 pln (jesień 2021r).

Część osób wybiera również Parking na Palenicy Białczańskiej. Jest to parking, na którym możecie rozpocząć wędrówkę do Morskiego Oka lub chociażby do Doliny Pięciu Stawów, przez cudny wodospad Siklawa. Tutaj możecie przybyć jedynie, jeśli uprzednio dokonaliście rezerwacji online. Jeżeli zdecydujecie się na niebieski szlak przez Dolinę Filipka i Wiktorówki, to również przygotujcie 30 pln. Kilka słów o dostępnych szlakach na Gęsią Szyję znajdziecie na końcu wpisu.

Koordynaty GPS parkingów Gęsia Szyja: 49°17’05.2″N 20°06’46.3″E (Wierch Poroniec) 49°17’38.5″N 20°06’51.4″E oraz parking rezerwowy. Parking Palenica Białczańska: 49°15’20.4″N 20°06’12.4″E. Parking Wiktorówki: 49°16’56.0″N 20°05’14.2″E

rusinowa polana wierch poroniec parking
Parking Wierch Poroniec

Gęsia Szyja szlak z Wierchu Poroniec przez Rusinową Polanę

Nim wkroczycie na zielony szlak, przyjdzie Wam uiścić opłatę na rzez TPN. Pamiętajcie, że tutaj obowiązuje tylko gotówka i nie ma możliwości zapłaty kartą. Odcinek na Rusinową Polanę zajmie Wam godzinę. Mimo, że wykres wysokości sugeruje coś innego, to mamy wrażenie, że jedyne mocne podejście znajduje się na początku. A później to już praktycznie przyjemny spacer szeroką szutrową ścieżką. A gdy dotrzecie na Polanę Rusinową, to zakochacie się szalenie w tutejszej panoramie! Jest tu wprost magicznie. Szlak na Rusinową Polanę został dokładnie opisany przez nas tutaj, dlatego nie będziemy kopiować i od razu przejdziemy do dalszego etapu drogi.

szlak na gesia szyje
szlak na Gęsią Szyje
rusinowa polana opis panoramy
Panorama z Rusinowej Polany

Rusinowa Polana – Gęsia Szyja

Z Rusinowej Polany należy podążać dalej zielonym szlakiem. Tak, ścieżka tutaj już zaczyna mocno się wspinać. I jeżeli do tej pory było łatwo i przyjemnie, to od Polany czeka na Was bardziej męcząca wspinaczka. Ale ma to też swoje plusy, ponieważ będzie czas, aby zatrzymać się, odwrócić i podziwiać tatrzańskie wierzchołki! Ile jest schodów na Gęsią Szyję? Podobno ktoś policzył i wyszło że 1180! My natomiast bardzo szybko straciliśmy rachubę. Natomiast mapa podpowiada, że do przejścia są 283 metry przewyższenia. W uproszczeniu szlak wygląda tak: szlak na Gęsią Szyję wspina się mozolnie, po dłuższej chwili następuje wypłaszczenie (akurat jak wyjdziecie z lasu) i ostatnie krótkie podejście. Trasa na Gęsią Szyję z Rusinowej Polany powinna zając Wam około 50 minut.

Gesia szyja schody
schdoy na gesia szyje
Gesia szyja schody
trasa na gesia szyje

Gęsia Szyja szczyt

Gęsia Szyja jest szczytem w reglowej części Tatr Wysokich, który może pochwalić się w swojej metryce 1489 metrami wysokości. Dawniej nazwa Gęsia Szyja dotyczyła tylko i wyłącznie wąskiego i wygiętego upłazu na wschodnim grzbiecie. To właśnie jego kształt, góralom przywodził na myśl gęsią szyję. Później nazwa ta została rozszerzona na cały masyw. Zatem doprecyzowując, Gęsią Szyja jest najwyższym szczytem w grupie masywu o nazwie Gęsia Szyja, którego od masywu Koszystej oddziela Rówień Waksmundzka. Znajduje się ona pomiędzy dwiema całkiem sporymi dolinami walnymi, czyli Doliną Suchej Wody oraz Doliną Białki oraz jej odnogami: Doliną Waksmundzką, Doliną Filipka oraz Doliną Złotą. Wierzchołek Gęsiej Szyi tworzą malownicze dolomitowe skały o wysokości ok. 15 metrów, które zwane są Waksmundzkimi Skałkami.

szlak na Gesia Szyje
gesia szyja 52
Gęsia Szyja
gesia szyja szczyt

Co widać z Gęsiej Szyi?

Może zacznijmy od tego, że już w roku 1878 Tytus Chałubiński reklamował panoramę z Rusinowej Polany jako „widok na 100 szczytów i przełęczy”. A panorama z Gęsiej Szyi wcale nie jest gorsza. Zdaje się być tak jakby nieco bliżej gór. Sami jesteśmy nią oczarowani i zakochani. Można podziwiać wierzchołki od Tatr Bielskich po Tatry Wysokie oraz i reprezentantów Tatr Zachodnich. Trzeba przyznać, że wierzchołek Gęsiej Szyi to doskonały punkt widokowy i nie może dziwić fakt, że bywa tutaj tłoczno. Jeśli okaże się, że na pierwszych skałkach jest ciasno i gwarno, to podejdźcie jakieś 100 metrów dalej do kolejnej formacji. Tutaj też widoki są zacne, a jest jakby spokojniej ?

Gęsia Szyja szczyt
gesia szyja panorama

Wróćmy jednak na chwilę do panoramy z Gęsiej Szyi. Widać, od lewej, szalenie urocze Tatry Bielskie. Tutaj prym wiodą oczywiście Murań, Hawrań oraz Szalony Wierch. Przechodząc dalej na część Tatr Wysokich, nie sposób rozpocząć wyliczanki od Jagnięcego Szczytu, wskazać Lodowy Szczyt, Małą Wysoką, Ganek, Ciężki Szczyt oraz Rysy. W dole widoczna jest Dolina Białki i Dolina Białej Wody. Dominująca nieco po prawej stronie grupa to Wołoszyn oraz Wielka Koszysta. Natomiast tak bardzo, bardzo po prawej, dojrzeć można Kasprowy Wierch, Czerwone Wierchy, czy tez Giewont <3

Gęsia  Szyja panorama

Pętla przez Rówień Waksmudzką i Polanę pod Wołoszynem

Jeśli planujecie powrót na Rusinową Polanę, to chcielibyśmy Was namówić, aby nie czynić tego  szlakiem, którym już przybyliście na Gęsią Szyję, a wybrać opcję spaceru przez przez Rówień Waksmudzką oraz Polanę pod Wołoszynem. Taka opcja zajmie Wam 1h 45 min względem ekspresowego zejścia zielonym szlakiem bezpośrednio na Rusinową Polanę w 20 minut. Będzie nieco dłużej, ale będzie też dużo mniej tłumnie oraz równie pięknie widokowo.

Najpierw po kwadransie, dotrzecie do krzyżówki zielonego szlaku z czerwonym. To tutaj jest właśnie Rówień Waksmundzka, która niegdyś była wykorzystywana przez pasterzy. Gdy zaprzestano wypasania owiec, szeroka i trawiasta rówień na Waksmundzkiej Przełęczy zmniejszyła swoją powierzchnię o ponad połowę. Tutaj trzeba skręcić w lewo i porzucić zielone szlakówki na rzecz czerwonych (w prawo czerwony szlak gna na Psią Trawkę, natomiast zielony do Hali Gąsienicowej i pod schronisko Murowaniec.

Gęsia Szyja panorama
Gęsia Szyja szlak
Gęsia Szyja

Natomiast czerwony szlak, którym teraz przyjdzie Wam maszerować, jest wyjątkowo dziki jak na standardy tatrzańskie po polskiej stronie. Przejście jest bardzo przyjemne i w połowie drogi na Polanę pod Wołoszynem przyjdzie Wam przekroczyć dziś pierwszy raz Waksmudzki Potok, pędzący Waksmudzką Doliną. Po 50 minutach wędrówki czerwonym szlakiem dotrzecie do krzyżówki z czarnymi szlakówakami i należy skręcić znów w lewo. Prawdę powiedziawszy, z Polany pod Wołoszynem niewiele już pozostało, ponieważ i ona ulega pod naporem lasu. Tutaj w ramach ciekawostek możemy powiedzieć, że przed utworzeniem rezerwatu przyrody, grzbietem Wołoszyna na tę polanę schodził szlak Orlej Perci (dziś szlak kończy się na przełęczy Krzyżne).

gesia szyja szlak
gesia szyja szlak
gesia szyja 98
Gęsia Szyja
gęsia szyja trasa

Teraz czeka Was już 40 minutowy, bezpośredni spacer na Rusinową Polanę. Gdy po raz drugi dnia dzisiejszego przekroczycie Waksmudzki Potok, będzie to oznaczało, że polana jest co raz bliżej. Jeśli rozpoczęliście dzisiejszą wędrówkę na Palenicy Białczańskiej, to powrót będzie jeszcze szybszy (z prawej strony ujrzycie odbicie niebieskiego szlaku, który prowadzi na parking). Z Rusinowej Polany na Wierch Poroniec trzeba zarezerwować sobie około 50 minut spaceru.

Gęsia Szyja szlak
Gęsia Szyja
gęsia szyja szlak
Gęsia Szyja

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


kozica wilk baner1
Super 1

Nasz mops Filo

6 komentarzy

  1. Marek Solecki Reply

    Gęsia Szyja szlak w Tatrach przez Rusinową Polaną – Justynko, źle! przez Rusinową Polanę!

  2. Przeszliśmy całą trasę zgodnie z Waszymi wskazówkami. Zaczęliśmy od parkingu Wierch Poroniec przez Rusinową Polanę na Gęsią Szyję, a wróciliśmy pętlą przez Rówień Waksmundzką. Cała trasa bardzo przyjemna i do przejścia nawet dla laików górskich. Ponieważ to był nasz pierwszy dzień pobytu dzięki tej trasie zachęciliście nas do kolejnych wędrówek. Dziękuję:)

  3. Dziękuję za ten artykuł. Byłam w okolicach Babiej Góry na urlopie i na jeden dzień chcieliśmy z mężem wyskoczyć w Tatry. Wasza propozycja na spędzeniu czasu na tym szlaku bardzo nam się spodobała więc nie było innej opcji (a może i była ale czasu brakło) jak nie wyruszyć w góry. Byliśmy na Rusinowej Polanie po 7 rano gdzie nie było jeszcze widać wszystkich szczytów bo było mgliście i „parowało” – akurat dzień wcześniej cały dzień padało). Na samej Rusinowej polanie spotkaliśmy dwie turystki i dwie pary robiące ślubną sesje zdjęciową więc tłumów nie było 🙂 Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy na Gęsią Szyję słynnymi schodami. Szczerze mówiąc myślałam, że będzie gorzej z moją kondycją (ostatnio nie chodziłam za dużo po górach) ale najgorsze chyba były pierwsze schody, później się organizm przyzwyczaił. Po dotarciu na szczyt również jeszcze było mgliście ale pięknie, cicho i spokojnie. Byliśmy sami. Dalej wyruszyliśmy w drogę, ale że mieliśmy dość dobry czas szliśmy nadal czerwonym szlakiem aż do drogi asfaltowej na Morskie Oko. Byliśmy mega zszokowani hałasem jaki nas spotkał jak wyleźliśmy z lasu, bo po drodze w lesie spotkaliśmy może z 10 osób? 🙂 Jako, że mój mąż nigdy nie był nad Morskim Okiem a ja byłam w czasach szkolnych udaliśmy się w tamtą stronę. Było warto ponieważ już się rozpogodziło i w końcu zobaczyliśmy piękne widoki. W drodze powrotnej z Morskiego Oka zeszliśmy do Schroniska Roztoka na ciepły posiłek. Piękne schronisko, niby blisko głównego szlaku ale było tak cicho i spokojnie, że aż nie mogłam w to uwierzyć 🙂 Z powrotem ruszyliśmy asfaltówką do miejsca, w którym na nią zeszliśmy a następnie czerwonym szlakiem i później czarnym kierowaliśmy się w stronę Rusinowej Polany. Jak doszliśmy przywitały nad dzwoneczki owieczek i przepiękne widoki – było po prostu cudownie , wszystkie szczyty było już widać w porównaniu do pochmurnego jeszcze poranka. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wypadu i jeszcze raz dziękuję, że dzielicie się ze wszystkimi swoimi podróżami. Na pewno będę tu częściej zaglądać i inspirować 🙂 Pozdrawiam serdecznie!

  4. Rusinowa Polana to zawsze dobry pomysł! Lubię chodzić spacer z Wierch Porońca. Rzadko docieram na Gęsią, bo widoki na Rusinowej Polanie dostarczają mi wystarczająco dużo wrażeń, a spacer jest zaliczony. Slę pozdrowienia!

Write A Comment