Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Szlaki na Giewont

– Szlak na Giewont jest umiarkowanie trudny, ubezpieczony
– Wycieczka na cały dzień
– Polecamy po sezonie, będziecie sami
– Śpiący Rycerz zapewne śni o oscypkach spod Gubałówki:)

Giewont jest chyba najbardziej znanym polskim szczytem oraz zaraz po Kasprowym Wierchu, najchętniej odwiedzanym. Owiany licznymi legendami, dostojnie góruje nad położonym u jego stóp Zakopanem, będąc symbolem zarówno miasta, jak i całych Tatr. Wycieczka na szczyt jest doskonałym pomysłem, który dostarczy sporo emocji oraz pysznych widoków. Jednak pamiętajcie, że na Giewont w okresie wakacyjnym ciągną rzesze turystów, dlatego jeśli możecie, przyjedźcie tutaj poza sezonem. Jeśli planowaliście wpisać w wyszukiwarkę frazę Giewont jak dojść, lub gdzie jest, to mamy nadzieję, że tym wpisem nieco pomożemy. Zatem zapraszamy na spacer!

Giewont

Giewont dla Początkujących? Trudności

Jak na standardy tatrzańskie, wycieczka na Giewont jest relatywnie krótka i nie wymaga wielkiej kondycji. O dziwo wiele osób zastanawia się co trudniejsze – Giewont czy Rysy. W naszej opinii trasa na najwyższy szczyt Polski jest bez porównania trudniejsza. Zarówno kondycyjnie jak i technicznie. To zupełnie inna liga. Ale czy można polecić Giewont dla początkujących? I czy Giewont jest tak naprawdę trudny?

Na szczyt prowadzi tylko jeden szlak z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy, na którym spotkacie łańcuchy. Natomiast na samą przełęcz możecie dotrzeć już na kilka sposobów. Z uwagi na ilość odwiedzających, na szczycie, w obrębie kopuły, wprowadzono ruch jednokierunkowy. Jeden szlak do wejścia, drugi do zejścia. Na obu odcinkach znajdują się łańcuchy. Do góry sekwencja jest relatywnie prosta i dla większości osób bezproblemowa. Natomiast zejście jest już nieco trudniejsze i wymaga większej czujności. Trasa jest bardziej wyeksponowane, a skała śliska. Pamiętajcie również, że na samym wierzchołku nie ma za wiele miejsca, a północne ściany Giewontu, czyli te od strony miasta, są mocno podcięte. Stopień trudności wzrasta znacząco przy mokrej i oblodzonej skale. Miejcie świadomość, że Giewont jest bardzo niebezpieczny podczas burzy. Dlatego bez różnicy, kiedy tutaj się wybieracie, pamiętajcie o tych wszystkich zagrożeniach i bezpiecznie maszerujcie.

giewont szlak

Giewont Który Szlak Wybrać?

Spacer na Giewont przez Wyżnią Kondracką Przełęcz można zaplanować kilkoma drogami. Dzięki czemu można dobrać trasę optymalnie pod siebie, pod posiadaną kondycję, jak również żonglując szlakami, wybrać taki, którym jeszcze nie było Wam dane wędrować. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze warianty! W każdym z nich znajdziecie informacje o tym ile się idzie na Giewont, dane o przewyższeniu oraz dystans. Wszystkie szlaki docierają na Wyżnią Kondracką Przełęcz, skąd następuje atak szczytowy – opisany na końcu, zatem w drogę, ku przygodzie 🙂 ps Wkrótce, wszystkie opcje zostaną przez dokładnie nas opisane i podlinkowane do wpisu!

Ciekawe Miejsca - trasa na giewont

1. Najłatwiejszy Szlak na Giewont

Trasa: Kuźnice – Giewont – Kuźnice

Czas: 6h 10 min Dystans: 11,9 km Przewyższenie: 933 m
Relacja: Wkrótce

Giewont z Kuźnic jest nie tyle najłatwiejszym szlakiem, ale i też najbardziej popularną giewontową wariacją i latem bywa tutaj niezmiernie tłoczno. Początek zaczyna się zaraz za kolejką linową na Kasprowy Wierch. Jednak uzbrójcie się w cierpliwość, ponieważ pierwszy kwadrans, aż do kas Tatrzańskiego Parku Narodowego ulokowanych na wysokości Klasztoru Albertynek na Kalatówkach wiedzie nieprzyjemnie po kocich łbach. Niebieski szlak tutaj zaskakująco się rozwidla. Ale obie opcje doprowadzą do celu, a pierwszy wariant jest dłuższy o 13 minut. Zatem jeśli pójdziecie po skosie w prawo, to szlak poprowadzi Was przez Hotel na Kalatówkach. Natomiast druga opcja wiedzie po skosie w lewo (wzdłuż parkanów klasztoru) i omija hotel od dołu. Oba warianty łączą się za Polaną Kalatówki, od której trzeba liczyć niepełną godzinę do Schroniska na Hali Kondratowej. Niestety znaczna część tego odcinka wiedzie lasem.

Przyjemne widoki zaczynają się dopiero w bliskim sąsiedztwie schroniska, dzięki czemu jest to idealne miejsce na chwilę odpoczynku przed dalszą trasą. Naprawdę imponująco wygląda Polana Kondratowa oraz leżący za nią Długi Żleb Kondratowy. Cały czas podążajcie za niebieskimi szlakówkami, które trawersują zbocza Długiego Giewontu i gdy tylko pojawią się pierwsze kamienne stopnie, ścieżką zaczyna intensywnie nabierać wysokości. Trzeba przyznać, że jest to chyba najbardziej mozolny odcinek trasy. Gdy miniecie przelewające się przez chodnik źródełko, wówczas do Kondrackiej Przełęczy będzie Wam brakowało już tylko 25 min, a do Wyżniej kolejnych 15 minut. Niektórzy przy Schronisku wybierają zielone szlakówki prowadzące na Kondracką Kopę. Jest to ciekawa opcja, która co prawda wydłuża trasę o 1h 15 min, ale pozwala spojrzeć na Giewont z nieco innej perspektywy. I jest to niezmiernie kusząca alternatywa.

Dojazd do Kuźnic:

– Samochód możecie zostawić na bezpłatnym parkingu przy Rondzie JP II, skąd pieszo do Kuźnic jest ok 35 min.
– Bezpośrednio pod szlak na Giewont możecie dojechać busem spod Dworca PKP, który przejeżdża przez wspomniane wyżej rondo.

najłatwiejszy szlak na giewont
giewont dla początkujących
najłatwiejszy szlak na giewont
najłatwiejszy szlak na giewont
giewont dla początkujących

2. Giewont i Kasprowy w Jeden Dzień – Najładniejsza Trasa

Trasa: Kasprowy Wierch – Giewont – Kuźnice

Czas: 5h 34 min Dystans: 11,9 km Przewyższenie: 598 m
Relacja: Tutaj

Giewont z Kasprowego Wierchu to wyborny wybór. Jest to fantastyczna trasa, która wiedzie graniczną granią. Jest pięknie i cudownie! Wycieczka trudniejsza od poprzedniczki. Są dwa miejsca, gdzie trzeba pomóc sobie rękami, gdzie trzeba się odrobinę powspinać. Część trasy widzie eksponowany terenem. Tytułowe statystyki opierają się na założeniu, że na szczyt Kasprowego Wierchu dotrzecie kolejką. Pamiętajcie tylko, że latem w Kuźniach ustawiają się okrutne kolejki do wjazdu. Dlatego warto jeszcze w domu kupić bilet online – o tutaj. Jeśli natomiast postanowicie wdrapać się na Kasprowy Wierch, to miejcie na uwadze, że czas przejścia całej trasy wzrośnie o 3 h, natomiast przewyższenie wzrośnie o dodatkowe prawie 1000 metrów! Gdy opuścicie budynek kolejki, trzeba skręcić od razu w prawo i po schodach minąć budynek stacji meteorologicznej. Zaraz za nim znajduje się dzwon, który niegdyś podczas kiepskich warunków ułatwiał śmiałkom dotarcie na szczyt.

Kierujcie się za czerwonymi znacznikami, a cały szlak, aż na Przełęcz pod Kopą, jakby nieco faluje. Nie ma tutaj mocnych podejść ani zejść, więc można się skupić na widokach. Niesamowicie wygląda po słowackiej stronie Cicha Dolina oraz górujące nad nią Liptowskie Kopy. Warto co jakiś czas oglądać się za siebie, gdzie zmieniająca się perspektywa uwypukla Świnicę oraz Walentkową Dolinę. A na wprost przed piechurami mienią się Czerwone Wierchy! Prawdziwe mocniejsze podejście pojawia się dopiero od Przełęczy pod Kopą na Kondracką Kopę. Na szczycie wchodzącym w skład Czerwonych Wierchów pojawicie się po 1h 40min od momentu wyjścia z Kasprowego Wierchu. Tutaj też dotrzecie, jeśli rozpoczęliście szlak od Kir, czy też maszerowaliście niebieskim szlakiem przez Małołączniak. Na szczycie Kopy następuje zmiana koloru szlakówek, ponieważ teraz czeka Was prawie godzina zejście na Wyżnią Kondracką Przełęcz w ślad za żółtymi znacznikami. Zresztą Giewont i Czerwone Wierchy to też zacna opcja 🙂

Dojazd do Kuźnic:

– Samochód możecie zostawić na bezpłatnym parkingu przy Rondzie JPII, skąd pieszo do Kuźnic ok 35min
– Bezpośrednio pod szlak na Giewont możecie dojechać busem spod Dworca PKP, który przejeżdża również przez wspomniane wyżej rondo.

Kasprowy i Giewont
kasprowy i giewont
trasa na giewont
trasa na giewont
wejście na giewont

3. Najbardziej Opustoszały Wariant

Trasa: Gronik – D.Małej Łąki – Giewont – Grzybowiec – Gronik

Czas: 6h 09 min Dystans: 12 km Przewyższenie: 1037 m
Relacja: Wkrótce

Jeśli nie przepadacie za tłumami na szlaku, to ta opcja będzie dla Was idealna. Samochód możecie zostawić na parkingu przy kasie TPNw Groniku. Do góry wówczas pognacie żółtym szlakiem, a powrócić ze szczytu możecie wówczas czerwonym przez Grzybowiec. Czyli taka przyjemna mała pętla. Jeśli natomiast przyjechaliście busem i nie ogranicza Was miejsce finiszu, to proponujemy zejście przez Halę Kondratową. Czasowo wyjdzie praktycznie to samo, a pozwoli odkryć/spojrzeć na nowe rejony Tatr.

Co prawda od parkingu szlak przez godzinę wiedzie dnem doliny i praktycznie nie oferuje żadnych widoków. Ale to zmienia się jak za dotknięciem czarojdziejskiej różdżki, gdy tylko wkroczycie na Wielką Polanę. Widoki są tutaj przepyszne! Choćby dla tego miejsca warto się tędy pofatygować. Przez Polaną spaceruje się aż 20 minut, by znów zatopić się w leśne ostępy. Gdy już dotrzecie na Kondracką Przełęcz, wówczas należy skręcić w lewo i po 15 min dotrzecie na Wyżnią Kondracką Przełęcz. Trzeba przyznać, że jest to wariant dość meczący i ze sporym przewyższeniem.

Dojazd do osiedla Gronik:

– Samochód możecie zostawić na niewielkim parkingu przy kasach TPN. Parking jest płatny 10 pln, a dojazd z centrum Zakopanego zajmie Wam 10 min.
– Bezpośrednio pod szlak na Giewont możecie dojechać również busem spod Dworca PKP. Szukajcie tych jadących do Kir oraz Doliny Chochołowskiej, tylko pamiętajcie aby upewnić się, że Bus jedzie przez Krzeptówki.

wejście na giewont
szlak na giewont
Czerwone Wierchy szlak
Czerwone Wierchy trasa

4. Giewont z Zakopanego

Trasa: Dolina Strążyska – Giewont – Sarnia Skała

Czas: 8h 38 min Dystans: 18,1 km Przewyższenie: 1568 m
Relacja: Wkrótce

Wyśmienita opcja na piękną pętlę. Jest tutaj wszystko – piękna dolina, szumiący wodospad, magiczny szczyt oraz wyśmienity punkt widokowy na tenże wierzchołek. Jest to o tyle wygodna trasa, że gdybyście porzucili plany o drugiej części wycieczki, to możecie śmiało zejść z Polany Kalatówki do Kuźnic. Wówczas trasa skraca się o 2h. Początek wiedzie dnem uroczej Doliny Strążyskiej, skąd z pomiędzy listowia drzew przebija się wysoko cel wędrówki. Gdy osiągniecie polanę, szlak na Giewont odbija przez mostek w prawo. Natomiast warto podejść jeszcze prosto pod Wodospad Siklawica (30 min do wodospadu i z powrotem). Teraz najtrudniejszy fragment – mozolne podejście przez las na Przełęcz w Grzybowcu (ok. 50 min). To nie koniec leśnego odcinka, ponieważ lasy rozstępują się dopiero dwa kwadranse dalej.  I tutaj widoki na Wielką Turnie wynagradzają trudy wędrówki.

Od tej pory spaceruje się już dużo przyjemniej, co nie znaczy, że bez zmęczenia. Na odcinku znajdują się dwa miejsca, gdzie trzeba będzie wykorzystać ręce, ale to nic strasznego. Pierwsze z nich będzie ulokowane jeszcze w lesie, a drugie to nic innego, jak przekroczenie skalnego żebra opadającego z Małego Giewontu. Od tego miejsca szlak staje się nieco bardziej eksponowany. Jeśli zastanawiacie się, gdzie śpią zbrojni, to poniżej szlaku, choć już w lesie, znajduje się Jaskinia Śpiących Rycerzy 🙂 Teraz szybkie podejście wzdłuż skalnego muru i szlak osiąga Siodło, skąd już widać krzyż na Giewoncie! 30 minut dalej dotrzecie na Wyżnią Kondracką Przełęcz. Wejście na Giewont zostało opisane poniżej. Powrót natomiast polecamy przez Kondratową Polanę, Kalatówki i odbicie czarnym szlakiem w stronę Sarniej Skały, dzięki czemu domkniecie pętlę w Dolinie Strążyskiej. Opis szlaku na Sarnią Skałę znajduje się tutaj. Całość zejścia w takiej konfiguracji zajmuje 5h.

Uwaga – szlak przez Przełęcz w Grzybowcu z uwagi na ochronę przyrody jest zamknięty w okresie od 1 grudnia do 15 maja.

Dojazd do wylotu Doliny Strążyskiej:

– Samochód możecie zostawić na końcu ulicy Strążyskiej, na niewielkim parkingu po prawej stronie. Parking jest płatny 10 pln. Upewnijcie się co do kwoty, ponieważ są tutaj inne parkingi, ale dwa razy droższe.
– Pod szlak możecie dotrzeć miejskim autobusem numer 12.

Sarnia Skała
giewont szlak
Giewont czerwony szlak
giewont czerwony szlak
Giewont czerwony szlak
Giewont czerwony szlak

Giewont Krzyż i Łańcuchy

Z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na szczyt czeka Was kwadrans wspinaczki. Całość wraz z pobytem na wierzchołku plus powrót na przełęcz to kwestia 40 min. Choć to wszystko pod warunkiem, że na szlaku nie ma kolejek do łańcuchów. Zatem według grafiku – najpierw po 8 minutach od przełęczy dotrzecie do miejsca, gdzie zaczyna się pętla szczytowa. Pamiętajcie, że szlak jest tutaj jednokierunkowy i podejście odbywa się prawą stroną, co jest oznaczone niewielką tablicą informacyjną oraz strzałkami. Finalny odcinek nie należy do nadmiernie wyeksponowanych, a dodatkowo miejscami w skale są specjalnie wyżłobione stopnie. Zatem wierzymy że wejście nie powinno przysporzyć Wam większych kłopotów. Łańcuchy na Giewoncie obecnie są nowe, zostały wymienione po tragicznej burzy w roku 2019.

Na szczycie, wokół 15-metrowego krzyża nie ma specjalnie dużo miejsca, jednak pamiętajcie że północne stoki opadają pionowo w otchłań. Krzyż na Giewoncie pojawił się w roku 1901 i został ufundowany przez mieszkańców Zakopanego w 1900 rocznicę narodzin Chrystusa. A widoki? Palce lizać, widać Podhale, Babią Górę, Gorce i całą tatrzańską śmietankę. Natomiast sam masyw składa się z trzech zasadniczych części – Długiego Giewontu (1876 m), Wielkiego Giewontu (1894 m) oraz Małego Giewontu (1728 m) – całość jest długa na 2,7 km. Zejście z Giewontu jest nieznacznie trudniejsze. Tutaj również są nowe łańcuchy, jednak zejście biegnie już zdecydowanie bardziej eksponowaną i wyślizganą skałą. Wzmożona czujność jest wskazana, a łańcuchy faktycznie się tutaj przydają!

Wejście na Giewont

szlak na giewont
Giewont łańcuchy
Giewont łańcuchy
Giewont łańcuchy

Zejście z Giewontu

Giewont łańcuchy
Giewont łańcuchy
Giewont łańcuchy

Panorama z Giewontu

Giewont Panorama
Giewont Panorama
Giewont Panorama
Giewont Panorama

Informacje Praktyczne

– Szlak średnio trudny, ubezpieczony
– Wejście do TPN płatne – cennik tutaj
– Sprawdźcie prognozy pogody, podczas burzy jest tutaj nadzwyczaj niebezpiecznie
– Na szczyt wybierzcie się poza sezonem, wówczas Was ugości i zauroczy
– W sezonie na szczyt ciągną tłumy co znacząco wydłuża czas wycieczki (zatory przy łańcuchach)
– Pamiętajcie, że szlak na Giewont przez Przełęcz na Grzybowcu jest zamknięty w okresie od 1go grudnia do 15go maja


Drogi Czytelniku, jeśli nasz artykuł pomógł Ci znaleźć niezbędne informacje i teraz już bez problemu zaplanujesz górską wycieczkę, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki. Dziękujemy pięknie! 🙂


6 komentarzy

  1. Dzięki super wskazówki, kolejna opcja na loop, bardzo przydatna

  2. Cześć!
    Czy przybliżone czasy biorą pod uwagę drogę w obie strony czy tylko w jedną i trzeba drugie tyle doliczać na zejście?

Write A Comment