Krasnoludki w Górach Stołowych

– Głazy Krasnoludków znajdują się nieopodal Kamiennej Góry
– wejście na teren rezerwatu jest bezpłatne
– spacer przez Gorzeszowskie Skałki zajmie Wam około godziny
– do rezerwatu możecie zabrać na przechadzkę psa

Na pograniczu polsko – czeskim, na północnych rubieżach Gór Stołowych, w części zwanej Zaworami, czeka na Was niezwykła w kamień zaczarowana kraina. Odnajdziecie tutaj formacje skalne zwane Gorzeszowskimi Skałkami. Jednak nam bardziej przypadła ich druga nazwa, czyli Głazy Krasnoludków. Mawia się, że jest to świetne miejsce na spacer z dziećmi, ale sami również bawiliśmy się tutaj przednio.

kozica wilk baner1

Jak dojechać pod Gorzeszowskie Skałki?

Głazy Krasnoludków znajdują się nieopodal dolnośląskiej wsi Gorzeszów, kilkanaście kilometrów na południe od Kamiennej Góry oraz Wałbrzycha. Do rezerwatu można podjechać albo od strony Olszyny albo od Gorzeszowa. I polecamy tę drugą opcję, ponieważ w obu przypadkach finał podróży będzie prowadził szutrow, jak sito podziurawioną drogą, jednak od Gorzeszowa jest ona zdecydowanie krótsza (~1 km). Drogę ułatwiają ustawione we wsi liczne kierunkowskazy. Ponadto z tej strony możecie ujrzeć Czarcią Maczugę, o której odnajdziecie kilka słów pod koniec artykułu. Przy wejściu do rezerwatu znajduje się niewielki bezpłatny parking, który pomieści około 20 samochodów. W okolicy rezerwatu, w Gorzeszowie, znajdują się również przystanki autobusowe, jednak komunikacja publiczna jest tutaj ograniczona.

Parking przy rezerwacie Głazy Krasnoludków koordynaty GPS

głazy krasnoludków parking
przystanek w gorzeszowie
Przystanek w Gorzeszowie
Przystanki autobusowe w Gorzeszowie

Spacer ścieżką przez Głazy Krasnoludków

Głazy Krasnoludków, będące częścią Gór Stołowych, przycupnęły na południowych zboczach zalesionego wzgórza, które opada wprost do potoku Jawiszówka. To pasmo określane jest zagadkową nazwą Zawory. Nazwa nawiązuje do faktu, że zamykane jest od północy i północnego zachodu przez fascynujące Góry Stołowe i niczym zakrzywiony rogal otaczają z trzech stron Adrszpaskie Skały. Tutejsze „grzyby” zbudowane są z piaskowców i margli, którym kształt nadała woda.

Głazy Krasnoludków ciągną się w linii prostej na długości około 1,2 kilometra. Po ich południowej stronie wytyczono żółty szlak. Trasa jest prosta, wiedzie zalesionym stokiem dość stromego, bezimiennego wzgórza, tuż poniżej skalnego muru. Po drodze będziecie mijać formacje, wśród których śmiało można rozpoznać wysokie baszty, grzyby oraz postaci z baśni, stąd też nazwa „Głazy Krasnoludków”. Najwyższe skały mają nawet po 17 metrów wysokości. Pełna pętla z parkingu przez Głazy Krasnoludów liczy sobie około 2,4 km, a jej przejście powinno zająć Wam około godziny. Na koniec powrót wiedzie szeroką ścieżką wzdłuż potoku Jawiszówka. 

głazy krasnoludków w Gorzeszowie
głazy krasnoludków w Gorzeszowie
głazy krasnoludków

Jednak wiele osób decyduje się zobaczyć jedynie część środkową Gorzeszowskich Skałek, czyli tą która jest zlokalizowana najbliżej parkingu. I prawdę powiedziawszy jesteśmy w stanie zrozumieć to podejście. W okresie wakacyjnym spotkaliśmy na szlaku jedynie kilka osób, wiec jest spora szansa, że będziecie tutaj sami. Zapewne wpływ na to ma fakt, że ta część Gór Stołowych nie jest aż tak spektakularna, jak chociażby Błędne Skały, Skalne Grzyby, czy też Szczeliniec Wielki.

Warto również wspomnieć, że między parkingiem a Głazami Krasnoludków znajduje się spora polana. Jest ona odgrodzona od parkingu szpalerem drzew i odnajdziecie na niej zadaszone stoliki. Możecie tak jak i my, zrobić tu piknik. Jest tutaj również miejsce na ognisko.

głazy krasnoludków w Gorzeszowie
głazy krasnoludków w Gorzeszowie
Rezerwat Przyrody w Gorzeszowie

Gdzież podziały się małe krasnale?

No dobrze, ale skąd te krasnale w górach? Jeśli wierzyć legendom, na terenie rezerwatu niegdyś mieszkały uśmiechnięte i nieco płochliwe skrzaty. Skrywały tutaj swoje skarby i wiodły spokojny żywot. Jedne z krasnali chciał ożenić się z córka majętnego gospodarza, który zawetował związek. Mimo to krasnal porwał córkę i ślad po nich zaginął. Co roku, w okresie wakacyjnym, w Rezerwacie Głazy Krasnoludków odbywa się zlot Krasnali. 

głazy krasnoludków w Gorzeszowie
głazy krasnoludków w Gorzeszowie
Rezerwat Przyrody w Gorzeszowie

Diabelska Maczuga obok Głazów Krasnoludków

W Gorzeszowie, dosłownie 200 metrów za odbiciem do Głazów Krasnoludków, przy głównej drodze, znajduje się Diabelska Maczuga, czyli Czarcia Skała. Wysoka na 8 metrów formacja jest całkiem ciekawa. Jest tak jakby rzucona na środku pola. Stąd też wzięła się legenda mówiąca, że ten ogromniasty okruch skalny niósł diabeł z zamiarem zniszczenia nieodległego klasztoru w Krzeszowie, który budowali cystersi. Jednak mógł to uczynić jedynie w nocy, nim pierwszy kur zapieje. Jak się domyślacie – nie zdążył. Pod atrakcję można podjechać bezpośrednio samochodem, który możemy zaparkować na poboczu drogi. Jeśli przyjrzycie się uważnie, to na Diabelskiej Maczudze odnajdziecie dwie daty – 1813 oraz 1913. Zostały one umieszczone na pamiątkę setnej rocznicy „bitwy narodów” pod Lipskiem, która była najcięższą porażką Napoleona. Natomiast nieodległy Stół Sędziowski nie zrobił na nas wrażenia.

Diabelska Maczuga
Diabelska Maczuga
Diabelska Maczuga w Gorzeszowie

Pozostałe Atrakcje w okolicy

– Imponująco prezentuje się pobliskie Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie, które zwane jest europejską perłą baroku. To tylko 10 min. drogi od Głazów Krasnoludków w stronę Kamiennej Góry.
– Również tylko 10 minut od Gorzeszowskich Skałek znajduje się Chełmsko Śląskie, w którym odnajdziecie klimatyczne domy tkaczy. Jest to zespół dwunastu domów tzw. „Dwunastu Apostołów” z 1707 r.
Drewniana 16 metrowa wieża widokowa w Mieroszowie w pobliżu polsko – czeskiego przejścia granicznego oferuje przyjemny widok na okolicę. Wejście z parkingu zajmuje dosłownie kilka minut.
Adrspach, czyli najsłynniejsze czeskie skalne miasto jest oddalone od Głazów Krasnoludków jedynie o 30 minut drogi. Ten fantastyczny zakamarek Gór Stołowych jest po tysiąckroć wart odwiedzenia
– Czartowskie Skały koło Mieroszowa to również urocze formacje skalne położone od Gorzeszowskich Skałek raptem o kwadrans.

wieża widokowa w Mieroszowie
wieża widokowa w Mieroszowie
Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie
Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie
Chełmsko Śląskie
Chełmsko Śląskie – domy tkaczy
adrspach
Adrspach – Czeskie Skalne Miasto

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment