Góry Opawskie szlaki i atrakcje

Góry Opawskie są najbardziej wysuniętym na wschód polskim pasmem Sudetów. Jest to dość niewielkie, graniczne pasmo, którym podzieliliśmy się z Czechami. A tak po prawdzie, to raczej oni z nami, ponieważ po polsGóry Opawskie są najbardziej wysuniętym na wschód polskim pasmem Sudetów. Jest to dość niewielkie, graniczne pasmo, którym podzieliliśmy się z Czechami. A tak po prawdzie, to raczej oni z nami, ponieważ po polskiej stronie pozostaje jedynie niewielki skrawek pasma. Najwyższym szczytem Gór Opawskich jest czeski Pricny Vrch, który ma wysokość 975 m n.p.m. (Góra Poprzeczna). Natomiast po polskiej stronie Gór Opawskich, umownie przyjmuje się, że najwyższym szczytem jest Biskupia Kopa. A o wszystko dlatego, ponieważ przez Biskupią Kopę przebiega granica, a najwyższy punkt szczytu znajduje się już po czeskiej stronie. Biskupia Kopa ma wysokość 890 m n.p.m. i została wpisana do Korony Gór Polski. Tu właśnie można spotkać najwięcej turystów spacerujących po polskiej części pasma. Polski fragment Gór Opawskich składa się z sześciu części: Masywu Parkowej Góry, Masywu Biskupiej Kopy, Masywu Olszaka, Masywu Długoty, Masywu Lipowca oraz Masywu Granicznego Wierchu.



Gdzie dokładnie leżą Góry Opawskie?

Góry Opawskie odnajdziecie na granicy polsko-czeskiej, na południowych rubieżach województwa opolskiego. Stanowią część Jesioników, czyli wschodniego pasma Sudetów w Czechach i częściowo w Polsce. Niestety, trzeba też uczciwie przyznać, że wyższe i bardziej rozległe tereny Gór Opawskich znajdują się stronie czeskiej. Odnajdziecie je tutaj w dwóch krajach (czyli czeskich województwach) – ołomunieckim oraz śląsko-morawskim. W Czechach, Góry Opawskie graniczą od zachodu z Przedgórzem Paczkowskim oraz z Górami Złotymi. Od południowego zachodu za sąsiada mają Wysoki Jesionik, a od południa z Niski Jesionik. W Polsce, od północnego zachodu sąsiadują z Przedgórzem Paczkowskim, a od strony północno wschodniej oraz wschodniej z Płaskowyżem Głubczyckim. Można śmiało rzec, że Góry Opawskie to jeden z najpiękniejszych zakątków Opolszczyzny, których są też najwyższym wzniesieniem. W dolinie Złotego Potoku rozłożyły się najbardziej znane miejscowości Gór Opawskich: Jarnołtówek i Pokrzywna.

Skąd wzięła się nazwa Gór Opawskich?

Góry Opawskie przez Czechów nazywane są Zlatohorską Vrchoviną, czyli Złotogórskimi Pagórkami. Nazwa pochodzi od niewielkiego czeskiego miasteczka Zlate Hory. To właśnie ono oraz poszukiwana cennej kopaliny dały nazwę całym górom. W przeszłości określano je popularnie jako Górnośląski Zakątek Górski, ponieważ był to jedyny górski obszar w niemieckiej części Górnego Śląska. Czesi nazywają je poza tym Jesionikami, a w przeszłości pojawiała się nazwa Góry Pradziadowe. To w nawiązaniu do najwyższego szczytu Jesioników – Pradziada. Natomiast polskie określenie Góry Opawskie zostało ukute po drugiej wojnie światowej. Nazwa została zaczerpnięta od przepływającej obok rzeki Opawy oraz historycznego Księstwa Opawskiego.

szlak na Biskupią Kopę

Jak dojechać w Góry Opawskie?

Dojazd w Góry Opawskie jest stosunkowo sprawny. Oczywiście najwygodniej wybrać się w podróż samochodem. Relatywna bliskość autostrady A4 ułatwia dojazd, choć ostatnią godzinę będziecie poruszać się lokalnymi drogami. I tak, z Opola do Jarnołtówka trzeba liczyć 75 minut podróży, a z Wrocławia 2 h. Jeśli opieracie swoją podróż na komunikacji publicznej, to do Prudnika dociera kolej żelazna (pociągi z Krakowa, Wrocławia czy Warszawy), a na ostatnie kilkanaście kilometrów należy przesiąść się już na lokalny autobus lub bus.

Park Krajobrazowy Góry Opawskie

Park Krajobrazowy Góry Opawskie jest relatywnie niewielki, ponieważ zajmuje około 50 kilometrów kwadratowych. Jednak odnajdziecie w nim całkiem sporo szlaków i szczytów. Został on utworzony 26 maja 1988 roku. Celem utworzenia parku było zachowanie walorów krajobrazowych części Gór Opawskich. obszar Parku należy do obszarów sudeckich o najgęstszej sieci rzecznej.

Szlaki w Górach Opawskich

Co ciekawe, mimo swoich niewielkich rozmiarów, Góry Opawskie, posiadają szalenie gęstą sieć szlaków. Uważa się nawet, że jest ona najgęstsza w całych Sudetach! A do tego, w na dworcu PKP w Prudniku, swój początek zaczyna Główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza. Liczy on sobie mniej więcej około 444 km, a odcinek w Górach Opawskich wnosi do niego 36 km. Znajdują się tu również dwa zalane wodą wyrobiska dawnych kamieniołomów: „Żabie Oczko” i „Morskie Oczko”.

szlak na biskupią kopę

Szlak na Biskupią Kopę

Opcji dojścia na najwyższy szczyt Gór Opawskich po polskiej stronie jest co najmniej kilka. Jednak my polecamy spacer przez Gwarkową Perć, gdzie odnajdziecie jedyną w Sudetach drabinkę górską. Poza tym odcinkiem specjalnym, którego pokonanie zajmuje dosłownie kilka minut, szlaki tutaj nie sprawiają większych trudności. W drodze na szczyt możecie odpocząć w schronisku Pod Biskupią Kopą, skąd do celu zostaje dosłownie 20 minut. Na szczycie znajduje się charakterystyczna, biała, kamienna wieża. Warto wejść na samą górę, aby spojrzeć na okoliczne szczyty Gór Opawskich, Pradziada oraz hen, daleko dojrzeć zarys Karkonoszy, czy też Gór Stołowych. Wersja super ekspres na szczyt zawiedzie Was w trzy kwadranse. Choć w takim wypadku trzeba wystartować od czeskiej strony.

Góra Parkowa

Po polskiej stronie Gór Opawskich warto jeszcze wspomnieć o wycieczce na Górę Parkową, która jest bardziej znana pod nazwą Góra Chrobrego. Żółty szlak z Głuchołazów, zwany Szlakiem Złotych Górników, jest godnym polecenia. Tuż przed szczytem Przedniej Kopy znajduje się neogotycka kamienna Kaplica św. Anny, a tuż za nią, straszy spore skalne urwisko, czyli Wiszące Skały. Szlak poza tym wiedzie do miejsc, gdzie historycznie wydobywano złoto. Znajdziecie je na trasie chociażby na Grotę Bialską , czy tez przy tamie na Sarnim Potoku, gdzie jest jeden z największych szybów górniczych w tych okolicach. Dodatkowo uroku dodaje 22 metrowa kamienna wieża pochodząca z roku 1898.

Góry Opawskie po czeskiej stronie

Zwiedzanie czeskich zakamarków Gór Opawskich polecamy zacząć od uroczego miasteczka Zlate Hory. Znajduje się ono około 4 km od polskiej wsi Jarnołtówek. Warto tutaj podjechać, aby ujrzeć to dawne górnicze miasteczko, uroczo położone u stóp Biskupiej Kopy. Szczególną uwagę przykuwa najdłuższy na Śląsku, bo aż 350-metrowy rynek z barokową zabudową. Jeśli zastanawiacie się, jak niegdyś wydobywano tutaj złoto, to polecamy skansen górniczy wraz z ścieżką dydaktyczną. Zlate Hory będą świetnym punktem startowym zarówno na Biskupią Kopę jak również na najwyższy szczyt Gór Opawskich, na Pricny Vrch. W jego wnętrzach znajduje się ponad 120 km podziemnych, górniczych korytarzy, które czynią Pricny Vrch najbardziej eksploatowaną górniczo sudecką górą. Bowiem już od średniowiecza był miejscem wydobycia złota oraz innych metali, takich jak ołów, miedź, czy piryt. Ostatnie kopalnie zamknięto w roku 1933. Pricny Vrch ma formę płaskiego grzbietu o długości około 3 km. Pętla na szczyt z miejscowości Zlote Hory zajmie Wam około 5,5 h.

biskupia kopa schronisko