Magia Gór Świętokrzyskich

Rzut przysłowiowym beretem od Kielc leży piękna kraina, bogata w historię i magię. Kraina, w której wciąż wiele do powiedzenia mają czarownice, a porządku strzegą mury średniowiecznego zamku. Kraina starożytnego ludu Lugiów – Barbarzyńców – dawnych hutników, a dziś czarujące zielenią tereny parku narodowego. Czy wiecie i czym mówimy? Przecież jasne, że o Górach Świętokrzyskich!

Wybierając się w rejon Gór Świętokrzyskich możemy mieć pewność, że będziemy narzekać na… brak czasu, gdyż atrakcji czeka tu na nas całe multum – to fantastyczne miejsce dla rodzinnych aktywności. To dopiero początek naszej świętokrzyskiej przygody, bo już wiemy, że będziemy tu wracać, wracać i wracać!

Na pierwszy rzut polecają się oczywiście wędrówki po górach. Zaliczana do Korony Gór Polski  – Łysica oraz leżący również w paśmie Łysogór – Święty Krzyż (Łysa Góra) – to jedne z najchętniej zdobywanych szczytów w Górach Świętokrzyskich. Fenomenem okolicy są charakterystyczne gołoborza, do których powstania niezbędna była nutka magii.

Święto Śliwki
Święto Śliwki w Szydłowie

Równie ciekawe wycieczki możemy zaplanować na terenach dawnych kamieniołomów. Jeden z nich jest miejscem światowej sławy. Mowa tu o Zachełmiu, to właśnie w tym miejscu na ląd wyszły tetrapody! I jak już jesteśmy przy pradawnych stworzeniach, to podczas kolejnej wizyty w Górach Świętokrzyskich odwiedzimy JuraPark Bałtów.

Góry Świętokrzyskie to także starożytne hutnictwo wykorzystujące występującą w okolicy rudę żelaza. Żelazo wypalane było tu już w czasach Imperium Rzymskiego przez okolicznych mieszkańców, w charakterystycznych piecach – tzw. dymarkach. Dziś, ku pamięci tego dziedzictwa, dorocznie, odbywa się w Nowej Słupi piknik archeologiczny, gdzie na żywo wytapiane jest żelazo starodawną metodą. Więcej o Dymarkach Świętokrzyskich przeczytacie w artykule.

Dymarki w Nowej Słupi
Dymarki w Nowej Słupi
Dymarki w Nowej Słupi

W Muzeum Starożytnego Hutnictwa, poznamy historię metalurgii i dowiemy się w jaki sposób eksperyment naukowy stał się jednym z najpopularniejszych wydarzeń w regionie już z ponad 50 – letnią tradycją. Tuż obok muzeum, warto odwiedzić też Centrum Kulturowo Archeologiczne, gdzie możemy zobaczyć zrekonstruowaną wieś nawiązującą do kultury przeworskiej oraz prezentującą budownictwo pogranicza prowincji rzymskich. Możemy „skosztować” tu także garncarstwa, zielarstwa, dawnej kuchni, starożytnych gier i zabaw.

Nie możemy też przecież pominąć jednego z symboli Gór Świętokrzyskich – Zamku Królewskiego w Chęcinach, który majestatycznie panuje nad okolicą. Wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku, zawsze pełnił ważną rolę militarną i polityczną, strzegł m. in. skarbu koronnego Władysława Łokietka w obawie przed Krzyżakami.

Pomyślcie, że to dopiero początek świętokrzyskich atrakcji. Ciąg dalszy – wkrótce!

zamek w checinach
zamek w Chęcinach
zamek w Checinach
Zamek Królewski w Chęcinach

Artykuł powstał we współpracy z Województwem Świętokrzyskim


Write A Comment