Czarująca pętla do schroniska na Hali Boraczej z Żabnicy

  • Hala Boracza znajduje się w Beskidzie Żywieckim
  • najpiękniejsza trasa wiedzie przez Rysiankę
  • najkrótszy szlak na Halę Boracza prowadzi z Żabnicy (1h 15 min.)
  • w Żabnicy znajdziecie bezpłatny parking

Hala Boracza cieszy się sporą popularnością pośród beskidzkiej braci turystycznej. Nic w tym dziwnego, ponieważ sielska atmosfera, falujący krajobraz oraz przepyszne jagodzianki sprawiają, że na szlakach bywa tutaj tłoczno. Do schroniska na Hali Boraczej schodzą się szlaki z czterech stron świata. A w wersji ekspresowej, dotrzecie tu nawet po godzinnym spacerze, wprost z Żabnicy. My natomiast namawiamy Was do szalenie czarującej pętli, która będzie wiodła przez Rysiankę oraz widokowe hale Beskidu Żywieckiego. Rozkochacie się w tutejszych panoramach! Zapraszamy

kozica wilk baner1

Hala Boracza jak dojechać i gdzie zostawić samochód?

Hala Boracza znajduje się w Beskidzie Żywieckim, kilkanaście kilometrów na południe od Żywca, w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki. W 90% przypadków będziecie podróżować obwodnicą Bielska-Białej i dalej na południe drogą ekspresową S1. Pamiętajcie, aby w Węgierskiej Górce odbić w lewo i dojechać jeszcze około 10 km, aż do niewielkiej miejscowości Żabnica. Tutaj znajduje się sklep oraz bezpłatny parking (poniżej namiary GPS). Nie ma on szalenie sporych rozmiarów, zmieścić się na nim może kilkanaście, może 20 samochodów. Gdy zabraknie na nim miejsc, kierowcy pozostawiają swoje pojazdy dalej wzdłuż ulicy ks. Karola Śmiecha. Ewentualnie, wcześniej, tuż przed sklepem znajduje się płatny parking (10 pln za cały dzień). Z Katowic dotrzecie na miejsce po około 1,5h.

GPS bezpłatnego parkingu w Żabnicy: 49°33’37.0″N 19°11’15.7″E

hala boracza parking bezpłatny
Bezpłatny parking przy szlaku na Halę Boracza (poniżej opcja płatna)
hala boracza parking
parking hala boracza

Ile się idzie na Halę Boracza?

Tutaj nie będziemy odkrywczy, gdyż tradycyjnie wszystko zależy od tego, który szlak wybierzecie. Najszybszą opcją dojścia do schroniska na Hali Boraczej jest czarny szlak z Żabnicy Skałki. Podążając za szlakówkami w pigmencie węgla kamiennego, dotrzecie do schroniskowego okienka wydającego jagodzianki po 75 minutach. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że połowa drogi wiedzie asfaltem. Natomiast najdłuższym szlakiem na Halę Boracza jest opcja z Rajczy. Na końcu wpisu znajdziecie szlakowe zestawienie.

hala boracza

Pętla na Halę Boraczą z Żabnicy przez Rysiankę

Wybraliśmy wariant spaceru na Halę Boraczą przez Rysiankę oraz Halę Lipowską głównie dlatego, że jest tutaj przepięknie! To tego lubimy pętle, dzięki którym nie trzeba wracać po swoich śladach oraz uznaliśmy, że 5h szlak dla rodziny z małym dzieckiem będzie idealną opcją. Ani za krótki, ani za długi, wręcz idealny. Po drodze odwiedzicie trzy schroniska (Rysianka, Hala Lipowska oraz Hala Boracza), a szlak w takim układzie przemierza 16,2 km, gwarantuje 823 metry podejścia oraz zajmuje dokładnie 5h plus kwadrans. Najtrudniejszym etapem będzie wygramolenie się na początku na widokową Halę Pawlusią. Nie jest to technicznie skomplikowana opcja, jednak jest tutaj po prostu pod górkę i trzeba nabić metrów. Później będzie już zdecydowanie spokojniej i będzie można skupić się na widokach. Zacznijmy jednak od początku.

szlak z Żabnicy na Rysiankę
Zielony szlak z Żabnicy
zielony szlak na Rysiankę

Gdy już zostawicie samochód w Żabnicy, na krzyżówce czarnego i zielonego szlaku, to należy wówczas obrać kierunek wskazany przez zielone szlakówki. Poprowadzą one Was dalej wzdłuż głównej ulicy wsi, czyli ulicy Księdza Karola Śmiecha. Dla nas nieco podchwytliwym miejscem było rozwidlenie drogi zlokalizowane około 900 metrów od parkingu, przy przysiołku zwanym Żabnica Kamienna. Tutaj o mały włos nie poszlibyśmy prosto, a jak się okazuje, trzeba wybrać odbicie w lewo i po kłopocie ?  Jeszcze przez kilometr szlak wiedzie asfaltowym duktem, po czym ucieka w prawo przez mostek w leśną głuszę. Co prawda będzie stromiej, ale zdecydowanie bardziej serdecznie, a z czasem warto też zacząć odwracać się za siebie, gdyż widoki czarują.

Hala Boracza szlak z Żabnicy
z Żabnicy na Rysiankę
Hala Boracza przez Rysiankę

Widokowa Hala Pawlusia

Po mniej więcej 2,5 h spaceru, licząc czas od parkingu, dotrzecie na szalenie uroczą Halę Pawlusią. Przepięknie widać stąd sąsiedni Beskid Śląski wraz z Baranią Górą, Malinowską Skałą oraz popularnym szczytem Skrzyczne, które opada stromo w stronę Szczyrku. A z drugiej (jeśli nieco podejdziecie), możecie ujrzeć Babią Górę oraz Pilsko. Warto pamiętać, że zielony szlak wychodzi na południowych rubieżach hali i od razu odbija w prawo, jednak warto podejść ku jej kumulacji. Polana jest dawną halą pasterską, której nazwa pochodzi od nazwiska właściciela. Dziś jeszcze możemy cieszyć oczy widokami, jednak nie będzie tak przez wieki, ponieważ zauważalnie następuje tutaj sukcesja lasu i hala zaczyna zarastać. Z Hali Pawlusiej do schroniska na Rysiance wystarczy dosłownie kwadrans drogi, spokojnym krokiem.

hala pawlusia
hala pawlusia 2
hala pawlusia 3
hala pawlusia w Beskidzie Żywieckim

Schroniska na Rysiance oraz Hali Lipowskiej

A gdy już dotrzecie w okolice schroniska Rysianka, to Waszym oczom ukaże się cudna górska, falująca kraina. Beskidy, Tatry oraz słowackie Góry Choczańskie i czarujące Fatry sprawiają, że grzechem byłoby nie zostać tutaj na dłużej. Widoki działają dokładnie tak samo, jak schroniskowa kuchnia, dlatego też zarezerwujcie sobie ekstra czas na wizytę przy schronisku. Jeśli intryguje Was okolica, to dużo więcej o tym miejscu wspomnieliśmy w naszej wycieczce na Rysiankę, wprost ze Złatnej Huty. Dziś wspomnimy jedynie, że początki schroniska sięgają roku 1937 roku, a jeśli dopadł Was głód, to i tutaj możecie sięgnąć po przepyszne jagodzianki. A do tego ta hipnotyzująca panorama <3

Co ciekawe, dosłownie kwadrans dalej znajdziecie drugie schronisko. Jego budowa wystartowała w roku 1931 z inicjatywy niemieckiego towarzystwa górskiego Beskidenverein. Jest tutaj mniej widokowo aniżeli na Rysiance, jednak kuchnia też palce lizać!

Rysianka
rysianka w beskidzie zywieckim
Rysianka

Widokowe hale w Beskidzie Żywieckim

Po opuszczeniu schroniska na Hali Lipowskiej przez pierwszy kwadrans będziecie podążać w towarzystwie żółtego oraz zielonego szlaku. I teraz, na rozstaju, czeka na Was najbardziej podchwytliwe miejsce dzisiejszej wycieczki. A wszystko dlatego, że kierunkowskaz na Halę Boraczą wskazuje, że trzeba wybrać zielony szlak. Jest to oczywiście prawdą, jednak dużo piękniej będzie, gdy skręcicie tutaj w lewo, podążając za żółtymi znacznikami. Spacer w takim wariancie będzie raptem o 200 metrów dłuższy, jednak nieporównywalnie bardziej czarujący.

Rysianka
hala lipowska
hala lipowska

Hala Bacmańska oraz Hala Redykalna

Na początku warto wspomnieć i wyjaśnić, że nazwa hala nie odnosi się tutaj w żadnym wypadku do piętra roślinnego w górach. Są to po prostu polany, na których niegdyś była prowadzona intensywna gospodarka pasterska. I to stąd pozostała tradycyjna nazwa „hala”. Pierwszą polaną, na którą wkroczycie podążając żółtym szlakiem, będzie Hala Bacmańska. Jest ona położona na południowych, podszczytowych stokach Boraczego Wierchu oraz grzbiecie, który łączy go z Bacmańską Górą. Nazwa hali wywodzi się od wołoskiego pochodzenia słowa baca i niemieckiego der Mann, czyli człowiek. Natomiast nazwa Hali Redykalnej nawiązuje do redyku, czyli wiosennego wyjście owiec na halę lub też ich jesiennego powrotu z gór.

hala bacmańska
hala bacmańska
hala bacmańska

A widoki? Ach, cieszyć można się panoramą od Pilska po Wielką Raczę, jak również tatrzańską granią, czy też słowacką krainą cudowności – odnajdziecie tutaj Góry Choczańskie oraz Małą i Wielką Fatrę (tytułowe zdjęcie pochodzi właśnie z tej hali). Dodatkowo z Hali Redykalnej można zapuścić żurawia na Beskid Śląski. Na obu halach znajdziecie zamontowane kolorowe tablice informacyjne, dzięki czemu można dowiedzieć się ciekawych rzeczy o lokalnej florze i faunie. Spacer żółtym szlakiem przez obie hale zajmie Wam około 40 minut. Natomiast przy zejściu z Hali Redykalnej szukajcie czarnego szlaku, który poprowadzi Was w kierunku schroniska na Hali Boraczej. Pojawicie się w jego skromnych progach po mniej więcej dwóch kwadransach. Późniejsze zejście do Żabnicy, które zakończy pętle powinno zająć Wam 45 minut.

hala bacmanska
hala redykalna
hala redykalna
hala boracza

Schronisko na Hali Boraczej

Schronisko na Hali Boraczej znajduje się na malowniczej przełęczy pomiędzy szczytem Prusowa (1010 m n.p.m.) a wierzchołkiem (998 m n.p.m.) na północno-zachodnim grzbiecie Redykalnego Wierchu. Całość leży oczywiście w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim, na wysokości 854 m n.p.m. Pierwsze schronisko powstało tutaj z inicjatywy Żydowskiego Towarzystwa Sportowego „Makkabi” z Bielska w roku 1926. I co ciekawe, schronisko na Hali Boraczej było pierwszym żydowskim schroniskiem na świecie. Kilka lat później niewielki drewniany budynek strawił pożar. W jego miejsce powstał już murowany obiekt. Po drugiej wojnie światowej babiogórski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego uruchomił schronisko na nowo. W roku 2008 wymieniono elewację na drewnianą (wcześniejsza była z płyt cementowo-azbestowych).

schronisko hala boracza
hala boracza schronisko
schronisko na hali boracza

Obecnie w schronisku znajdzie miejsce na noc 37 turystów, spędzając noc w pokojach 2, 3, 4 lub 10 osobowych. Możemy z pełną odpowiedzialnością polecić tutejszą przepyszną, domową kuchnie ze słynnymi jagodziankami na czele. Warto jedynie pamiętać, że popołudniem może ich już zabraknąć, a sama kuchnia pracuje do godziny w weekendy (w tygodniu pół godziny krócej). Ze schroniska można podziwiać Beskid Żywiecki – Suchą Górę, Muńcuł, Boraczy Wierch, Lipowski Wierch, Rysiankę, Romankę oraz Beskid Śląski – Baranią Górę oraz szczyt Ochodzita.

hala boracza
hala boracza
hala boracza z żabnicy

Hala Boracza mapa turystyczna

Szlaki prowadzące na Halę Boraczą

– niebieski szlak z Żabnicy przez Prusów: szlak na Halę Boraczą zajmie Wam około 2h 40 min. Do przejścia pozostaje 6,9 km oraz 563 metry przewyższenia.
czarny szlak z Żabnicy Skałki: trasa pochłonie jedynie 1h 10 min, podczas których pokonacie 2,9 km oraz 274 metry przewyższenia.
z Rajczy przez Halę Redykalną, czyli najpierw żółtym, który później trzeba zamienić na czarny i zielony. Na Halę Boraczą dotrzecie po prawie 4h. Trzeba liczyć, że dystans wyniesie już 11 km i 692 metry przewyższenia.
niebieski szlak na Halę Boraczą z Rajczy – jest to o wiele spokojniejsza opcja, która zajmie Wam 2h 40 min oraz 7 km i 547 metry przewyższenia. Jeśli połączycie wycieczkę z poprzednią wersją to powstanie przyjemna pętla wyceniana na około 6h.
Zielony szlak z Milówki pozwoli zameldować się na Hali Boraczej po 2,5 h. W tym czasie krokomierze wskażą 7,2 km oraz 445 metry przewyższenia.
– natomiast już licząc trasę od schroniska Rysianka czeka Was około 1h 45 min, a z Hali Lipowskiej kwadrans mniej.

hala boracza

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

1 Comment

  1. Stan na maj 2024: cena parkingu przy Żabnicy Skałce zmieniła się na 15 zł, zarówno przy sklepie jak i wokół przy drodze.

Write A Comment