Z Dziećmi na Plecach w Górach

Posiadanie dziecka nie oznacza całkowitej rezygnacji ze swoich pasji, należy tylko dobrze przystosować się do nowej sytuacji. I zamiast plecaka nosi się po prostu dziecko! Ale w czym? Ale jak? Jak nosić dziecko w górach? Do tego tematu podchodzi się zazwyczaj w momencie, kiedy potomek ma już się pojawić na świecie. Bądź, co bądź temat należy zgłębić, coś przeczytać, kogoś zapytać. Też przechodziliśmy przez takie dylematy. Jedno było pewne, jakiś system trzeba było wybrać 🙂 Jest to jeden z kilku artykułów z cyklu o dzieciach w górach, jaki znajdziecie u nas na stronie Zapraszamy!

jak nosić dziecko w górach

Słowem wstępu, dla laików  dzieci można motać w chusty, nosić w nosidłach ergonomicznych lub turystycznych. Sposób noszenia dziecka zależy przede wszystkim od jego wagi i stopnia rozwoju, a także preferencji rodziców. Tak np. noworodka nie zabieramy w góry w nosidle turystycznym, a niektórzy dorośli nie lubią nosideł ergonomicznych. Jednak najważniejsze w tym wszystkim jest ułożenie dziecka w odpowiedniej pozycji podczas noszenia, aby mu nie zaszkodzić! Oczywiście w tekście tym mówimy tutaj o dzieciach zdrowych, bez żadnych problemów i schorzeń. Jeśli nie jesteście pewni, czy nie zaszkodzicie Waszemu dziecku danym sposobem noszenia, spotkajcie się z doradcą chustowym lub z fizjoterapeutą specjalizującym się w pracy z niemowlętami. 

jak nosić dziecko w górach

Chustowanie w Górach

Noszenie dzieci w chuście stało się szczególnie popularne w ostatnich latach. Zalety chustonoszenia są doceniane przez rodziców i pediatrów na całym świecie. Prawidłowo zawiązana chusta odciąża plecy rodzica, a dziecko przyjmuje fizjologiczną pozycję „żabki” (pozycja ta określana jest przez lekarzy jako antykolkowa). Dzięki małym rozmiarom, chusty dla dzieci to wspaniałe rozwiązanie na spacery i piesze wędrówki z pociechą – także wtedy, gdy zaczyna stawiać pierwsze kroki i domaga się częstszych zmian pomiędzy noszeniem a samodzielnym chodzeniem. Tym, co wyróżnia chusty od nosidełek turystycznych, jest to, że można je stosować u dzieci od pierwszych chwil życia.

Kangur, Kieszonka, Koala, Plecak Prosty

To kilka z najbardziej uniwersalnych rodzajów wiązań. Dobór odpowiedniego wiązania zależy od wieku dziecka, rodzaju i długości chusty lub po prostu od indywidualnych preferencji. Możemy kupić lub pożyczyć chusty tkane, elastyczne i kółkowe w różnych długościach, o różnych splotach, różnej gramaturze i składach. Nie mniej ważny jest wybór wzoru/koloru chusty – noszenie stanie się wtedy jeszcze przyjemniejsze. Ruch wykonywany przy noszeniu dziecka w chuście, bardzo przypomina ten, którego maluch doświadczał, będąc w brzuchu mamy. Łagodne kołysanie i prawidłowa postawa sprawia, że jest to szczególnie komfortowy sposób noszenia. Chusta pozwala dziecku w bezpieczny sposób odkrywać świat, doświadczając przy tym bliskości rodzica. Chustowanie uczy rodzica szybszego odczytywania komunikatów wysyłanych przez pociechę, co znacząco zmniejsza stres związany ze zmianą środowiska i długą podróżą. 

IMG 20191027 114005

Chusta do noszenia to synonim kompaktowości – możemy ją w każdej chwili złożyć i schować np. do plecaka. Starsze dzieci chętnie poznają świat na własnych nogach – nie musimy się więc martwić co zrobić, gdy maluch akurat nie przebywa w chuście. Zajmują wyjątkowo mało miejsca, są przy tym niesamowicie lekkie – sprawdzają się także jako rozwiązanie awaryjne, gdy nie jesteśmy pewni czy dziecko da radę przejść całą trasę samodzielnie. Nie obciążają pleców rodzica, a dzięki odpowiedniemu zawiązaniu odciążają barki i sprawiają, że ma on wolne ręce. To rozwiązanie sprawdza się w trasie, ale także w domu, gdy maluch szczególnie domaga się bliskości, a my musimy np. ugotować obiad.

Nasze odczucia: niestety z pewnych względów nie mogliśmy się chustować już od urodzenia, a do tematu chustowania potem nie wróciliśmy, ale wątek chustowy pojawia się na naszej stronie, bo znamy fanów tego sposobu noszenia dzieci w górach. Autorka tego akapitu jest Marysia Gałaś, która się na chustach po prostu zna 🙂

Stezka Valaska

Nosidło Ergonomiczne w Górach

Przyjmuje się, że bezpiecznie można w nich nosić dzieci, które już samodzielnie siedzą. Najważniejsze, abyście posiadali nosidło ergonomiczne, a nie wisiadło, które potocznie nazywane jest nosidełkiem (sic!). Bardzo ważny jest rozstaw dziecięcych nóżek podczas noszenia.

Jest to nosidło materiałowe z szerokim pasem biodrowym i z klamrą. Ciężar dziecka spoczywa na naszych biodrach. Umożliwia ono noszenie dziecka z przodu, jak i na plecach. Dobiera się je najczęściej do wagi dziecka. Jego największą zaletą jest niska waga i szybkość „montażu”.  Raz, dwa, trzy i dziecko siedzi. Trzeba też dodać, że takie nosidło zajmuje mało miejsca, można je schować do plecaka. Wielką zaletą jest fakt, że takie nosidło pozwala też bardzo szybko uśpić dziecko np. w schronisku. Podobno, a przynajmniej z takimi informacjami w internecie się spotkaliśmy, że przed zakupem nosidła ergonomicznego najpierw powinno się je przymierzyć. Dla nas było oczywiste, że wybierzemy konkretną firmę, aby wspierać lokalny biznes 🙂 Nosidło kupione przez internet jest super i pasuje jak ulał.

Nasze odczucia: Nosidło ergonomiczne jest świetnym rozwiązaniem dla mniejszych dzieci oraz takich, które mogę być zmęczone dłuższą trasą. Używaliśmy go w górach, jednak były to max. 2-3 godzinne trasy. W momencie pisania tego tekstu, na szlaku korzystamy już z nosidła turystycznego, ale i tak nosidło ergonomiczne zawsze zabieramy ze sobą na wszystkie wyjazdy. Korzystamy z niego na krótkich trasach turystycznych i spacerach po mieście, ale już do noszenia z tyłu.

jak nosić dziecko w górach
jak nosić dziecko w górach?

Nosidło Turystyczne w Górach

Jest tak jakby ostatnim stopniem wtajemniczenia, w naszej 3-stopniowej skali noszenia. Od kiedy można używać nosidła turystycznego? Jest to trudne pytanie, bo jak zazwyczaj w tych skomplikowanych dziecięcych dywagacjach – wszystko zależy od stopnia rozwoju dziecka. Takie nosidło nadaje się dopiero dla starszych dzieci, które już stabilnie siedzą, chodzą, dobrze trzymają głowę i są na tyle duże, że „nie topią” się w nosidle. Zaczęliśmy z niego korzystać, kiedy nasz Radek miał trochę ponad 12 miesięcy. Ważył wtedy 9 kg i nosił ubrania w rozmiarze 74/80.

Porządne nosidło powinno posiadać regulowane siedzisko, które można dopasować  do wzrostu dziecka. Ma też dobry system nośny, jak tradycyjne plecaki trekkingowe – wyprawowe i rozkładać cały, zazwyczaj kilkunastokilogramowy ciężar. Nie jest tak, że za sprawą magii nie będziemy czuć wagi dziecka, jego kołysania się i rzucania na wszystkie strony, ale będzie nam lżej. Przywykliśmy do długich dystansów z ciężkimi plecakami, to noszenie tych dziecięcych kilogramów nie stanowi dla nas żadnego problemu.

Nasze odczucia: Nosidło turystyczne jest najchętniej wybierane przez nas na górskie wędrówki. Jest nam po prostu wygodniej. Nosi się nam w nim najlepiej. Zazwyczaj pakujemy się w ten sposób, że jedno z nas niesie Radka, a drugie większy plecak z całą resztą dobytku. Minusem są jego gabaryty, w porównaniu z chustą, czy nosidłem ergonomicznym. Pakując się na wyjazd, zawsze musimy brać  ten bagażnikowy margines.

jak nosić dziecko w górach

Jak Nosić Dziecko w Górach – Kogo Polecamy do Pomocy!

Jeśli chcecie wypróbować różnych sposobów noszenia dzieci nie tylko w górach, polecamy wypożyczalnię naszych górskich przyjaciół – Marysi i Piotrka – kliknijcie TUTAJ. Możecie u nich przetestować każdy z prezentowanych w tym tekście wariantów. Nic, tylko ruszać na szlak 🙂

Na koniec przypomnę raz jeszcze, jeśli masz obawy, że możesz zaszkodzić swojemu dziecku, czy to chustowaniem, czy zbyt wczesnym używaniem nosidła ergonomicznego, nie szukaj mądrości w internecie, tylko skontaktuj się z doradcą chustonoszenia lub z fizjoterapeutą dziecięcym. Choćby zWarto INAczej

Góry z Dzieckiem
jak nosić dziecko w górach? Z radością 🙂

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment