Wózek w Góry – Ważna Sprawa
Wózek przez kilkanaście długich miesięcy był dla nas podstawowym górskim ekwipunkiem. Możecie sobie zadawać pytanie – po co komuś wózek w góry, skoro małe dziecko można nosić? Oczywiście, że można, ale dzieci są różne 🙂 Nie wszystkie lubią być noszone, nie wszystkim wskazane jest długie noszenie. W wózku dziecko można wygodnie przewinąć, a zimą dobrze osłonić przed wiatrem. Wózek jest też czasem alternatywą dla maluszków, które dopiero poznają świat, a starszaki mogą się w nim bawić.
Czy szlaki w górach są przystosowane do przejazdów wózkiem? Przystosowane nie są, ale przejechać się je da, tylko jest pod przysłowiową górkę 🙂 Wbrew pozorom, polskich górach, jak i u naszych południowych sąsiadów, jest sporo szlaków, które można przejechać z dziecięcym wózkiem. Od kiedy sami zaczęliśmy zwracać uwagę na te kwestie, w nowych wpisach dodawaliśmy takową informację. Jest to jeden z kilku artykułów z cyklu o dzieciach w górach, jaki znajdziecie u nas na stronie Zapraszamy!
Wybrane Szlaki, Które Pokonaliśmy Wózkiem:
- Dolina Kościeliska – Kliknij po Relację
- Dolina Chochołowska – Opis Doliny pod Linkiem
- Dolina Strążyska – Kliknij po Relację
- Morskie Oko – Opis Spaceru pod Linkiem
Rusinowa Polana - Jagodna – Zaprasamy do Relacji
- Welka Desztna (Czechy) – Wieża Widokowa
- wokół Styrbskiego Plesa (Słowacja)
- Chata Orle – Relacja pod Linkiem
- Chatka Górzystów i Przepyszne Nalesniki (Góry Izerskie)
- Schronisko pod Durbaszka – Pieniny – Kliknij po Relację
Jak Dobrze Wybrać Wózek w Góry?
Poniżej znajdziecie krótką, 10 punktową listę, która powinna przydać się podczas wyboru wózka w góry. Wymienimy w niej te parametry, na które naszym zdaniem należy zwrócić uwagę wybierając wózek, który ma z nami jeździć po górskich szlakach. A także wspomnimy, co się nam sprawdzało. Wycieczka powinna być przyjemnością, a nie męczarnią 🙂
1. Koła i Amortyzatory
Od samego początku wiedzieliśmy, że będziemy korzystać z tego wózka w górach. Warunkiem koniecznym były dla nas amortyzatory i 4 pompowane koła o wysokim bieżniku (duże koła). Jeśli chcecie mieć wózek 4-kołowy, tak, jak my, to blokada kół przednich bardzo pomaga w trudniejszym terenie, np. na dużych kamieniach na samym końcu Doliny Chochołowskiej.
2. Spacerówka i Gondola w Jednym
Chcieliśmy mieć spacerówkę i gondolę w jednym, czyli popularne 2w1. Małe dziecko, mniej więcej do pół roku bardzo wygodnie przewozi się w gondoli, na płasko. Mamy wtedy możliwość przewinięcia niemowlęcia bez narażanie go na wiatr i wścibskie spojrzenia ;p Spacerówka jest lepsza dla starszaków, które obserwują świat. Powinna się rozkładać w miarę na płasko, bo przecież maluch i tak nam po drodze zaśnie.
3. Regulowana Rączka
Na trasie spotkacie się z różnym nachyleniem terenu i dzięki regulowanej rączce będzie Wam go łatwiej pchać. Jesteśmy zbliżonego wzrostu, ale każde z nas inaczej ustawiało sobie rączkę podczas pchania pod górkę. Dobrze, jeśli ta regulacja jest płynna i można swobodnie nią manewrować.
4. Odpowiedni Materac
Niektóre wózki mają wnętrze wyściełane materiałem odbijającym ciepło, dzięki temu w wózku nie jest jak w piekarniku. Sprawdziliśmy, to działa!
5. Miękka Wyściółka
nie ma co ukrywać , w wózku trochę trzęsie. O ile gondole zazwyczaj mają materacyk, to warto, by wózek był wyposażony we wkładkę, która zazwyczaj też redukuje pocenie się.
6. Regulowana Budka
Odpinana pokrywa budki gondoli i spacerówki. W upalne dni dzięki takim gadżetom można zrobić dziecku przewiew. Regulowana budka pozwoli lepiej osłonić przed Słońcem.
7. Pokrowiec Przeciwdeszczowy
bo w górach czasem pada. Nie wszystkie wózki mają w zestawie pokrowiec i nie zawsze pokrowiec można szybko i sprawnie założyć. Jak przystało na górską rodzinę, największa ulewa spotkała nas na osiedlu, a nie w górach…
8. Pojemny Kosz
Przydatny jest też spory koszyk na dole, bo przecież zmieści się tam wszystko 🙂 Ale warto też zwrócić uwagę, aby nie był zawieszony tuż przy ziemi. Wtedy może być ciężko manewrować między kamieniami.
9. Solidne Wykonanie
Są wózki i wózki. Czasami płaci się za markę, a czasami za jakość wykonania. Wózek powinien być mocny, solidny, bo górska trasa sowicie go nadwyręża i nie ukrywamy, że po naszym wózku widać, że sporo przeszedł, ale po to był przecież kupiony 🙂
10. Mały po Złożeniu
I na koniec… Wózek po złożeniu musi zmieścić się do bagażnika samochodowego, bo co nam z wózka w góry, którego nie możemy zabrać ze sobą :D:D:D
Jeśli macie jakieś dodatkowe spostrzeżenia, których nie uwzględniliśmy, podzielcie się proszę nimi w komentarzu! Z góry pięknie dziękujemy!
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
5 komentarzy
Fajny artykuł ale może mam problemy z czytaniem ze zrozumieniem ale czy możecie napisać z jakiego wózka Wy korzystacie? Bo właśnie stoję przed dylematem jaki wózek w góry 2w1 (gondola plus spacerówka) kupić
Pzdr
Już śpieszymy doprecyzować – najpierw korzystaliśmy z Baby Design Husky (gondola + spacerówka). Obecnie natomiast Valco Snap 4 Sport 🙂
Bardzo ciekawy artykuł! Wyczytałam że Valco snap sport nie ma amortyzacji – czy sprawdza się mimo to na szlaku?
Tak, ale dla starszych dzieci 😉 Wybraliśmy ten wózek ponieważ jest lekki, bardzo fajnie składa się do bagażnika i ma pompowane koła 😉
Hej, mam pytanie – czy w waszej ocenie lepiej od razu kupić Valco Snap 4 Sport (gondola + spacerówka) czy zacząć od Husky a potem przejść na spacerówkę Valco ?
Z góry dzięki za poradę.