Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Jaki Wózek w Góry?

Możecie sobie zadawać pytanie – po co komuś wózek w góry, skoro małe dziecko można nosić? Oczywiście, że można, ale dzieci są różne 😉 Nie wszystkie lubią być noszone, nie wszystkim wskazane jest długie noszenie. W wózku dziecko można wygodnie przewinąć, a zimą dobrze osłonić przed wiatrem. Wózek jest też czasem alternatywą dla maluszków, które dopiero poznają świat, a starszaki mogą się w nim bawić.

Jaki Wózek w Góry

Czy szlaki w górach są przystosowane do przejazdów wózkiem? Przystosowane nie są, ale przejechać się je da, tylko jest pod przysłowiową górkę 😉 Wbrew pozorom, polskich górach, jak i u naszych południowych sąsiadów, jest sporo szlaków, które można przejechać z dziecięcym wózkiem. Od kiedy sami zaczęliśmy zwracać uwagę na te kwestie, w nowych wpisach dodawaliśmy takową informację. Jest to jeden z kilku artykułów z cyklu o dzieciach w górach, jaki znajdziecie u nas na stronie Zapraszamy!

Wybrane szlaki, które przejechaliśmy naszym wózkiem: Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska, Dolina Strążyska, Morskie Oko, Rusinowa Polana, Jagodna, Welka Desztna (Czechy), wokół Styrbskiego Plesa (Słowacja), Chata Orle i Chatka Górzystów (Góry Izerskie), Orlica, Durbaszka

Jaki Wózek w Górach

10 Wskazówek, aby Dobrze Wybrać

Poniżej znajdziecie krótką, 10 punktową listę, która powinna przydać się podczas wyboru wózka w góry. Wymienimy w niej te parametry, na które naszym zdaniem należy zwrócić uwagę wybierając wózek, który ma z nami jeździć po górskich szlakach. A także wspomnimy, co się nam sprawdzało.  Wycieczka powinna być przyjemnością, a nie męczarnią 😉

1. Od samego początku wiedzieliśmy, że będziemy korzystać z tego wózka w górach. Warunkiem koniecznym były dla nas amortyzatory i 4 pompowane koła o wysokim bieżniku (duże koła). Jeśli chcecie mieć wózek 4-kołowy, tak, jak my, to blokada kół przednich bardzo pomaga w trudniejszym terenie, np. na dużych kanieniach na samym końcu Doliny Chochołowskiej.

2. Chcieliśmy mieć spacerówkę i gondolę w jednym, czyli popularne 2w1. Małe dziecko, mniej więcej do pół roku bardzo wygodnie przewozi się w gondoli, na płasko. Mamy wtedy możliwość przewinięcia niemowlęcia bez narażanie go na wiatr i wścibskie spojrzenia ;p Spacerówka jest lepsza dla starszaków, które obserwują świat. Powinna się rozkładać w miarę na płasko, bo przecież maluch i tak nam po drodze zaśnie.

3. Regulowana rączka. Na trasie spotkacie się z różnym nachyleniem terenu i dzięki regulowanej rączce będzie Wam go łatwiej pchać. Jesteśmy zbliżonego wzrostu, ale każde z nas inaczej ustawiało sobie rączkę podczas pchania pod górkę. Dobrze, jeśli ta regulacja jest płynna i można swobodnie nią manewrować.

4. Niektóre wózki mają wnętrze wyściełane materiałem odbijającym ciepło, dzięki temu w wózku nie jest jak w piekarniku. Sprawdziliśmy, to działa!

5. Odpinana pokrywa budki gondoli i spacerówki. W upalne dni dzięki takim gadżetom można zrobić dziecku przewiew. Regulowana budka pozwoli lepiej osłonić przed Słońcem.

6. Miękka wyściółka – nie ma co ukrywać , w wózku trochę trzęsie. O ile gondole zazwyczaj mają materacyk, to warto, by wózek był wyposażony we wkładkę, która zazwyczaj też redukuje pocenie się.

7. Pokrowiec przeciwdeszczowy, bo w górach czasem pada. Jeśli mamy być szczerzy, to największa ulewa spotkała nas na osiedlu, a nie w górach…

8. Przydatny jest też spory koszyk na dole, bo przecież zmieści się tam wszystko 😉 Ale warto też zwrócić uwagę, aby nie był zawieszony tuż przy ziemi. Wtedy może być ciężko manewrować między kamieniami.

9. Solidne wykonanie. Są wózki i wózki. Czasami płaci się za markę, a czasami za jakość wykonania. Wózek powinien być mocny, solidny, bo górska trasa sowicie go nadwyręża i nie ukrywamy, że po naszym wózku widać, że sporo przeszedł, ale po to był przecież kupiony 😉

10. I na koniec… Wózek po złożeniu musi zmieścić się do bagażnika samochodowego, bo co nam z wózka w góry, którego nie możemy zabrać ze sobą :D:D:D


Jeśli macie jakieś dodatkowe spostrzeżenia, których nie uwzględniliśmy, podzielcie się proszę nimi w komentarzu! Z góry pięknie dziękujemy 😉

Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 1   Average: 5/5]

Write A Comment