Magiczne Janosikowe Diery
w Małej Fatrze
– Szlak przez Janosikowe Diery zajmuje około 3h
– Niebieski szlak przez Dolne Diery jest relatywnie prosty
– Nowe Diery, czyli żółty szlak, jest jednokierunkowy
– Nowe Diery łączą się z Dolnymi Dierami na wysokości Koliby Podžiar
– Dalej szlak prowadzi przez najpiękniejsze Górne Diery
– Pamiętajcie o ubezpieczaniu jadąc w góry Słowacji
– Warto rozważyć również dalszy spacer na Mały Rozsutec oraz Wielki Rozsutec
Trzeba przyznać, że jesteśmy szalenie zakochani w krainie jaką jest Mała Fatra. I jeśli mielibyśmy wskazać Wam jedne z bardziej atrakcyjnych i zaskakujących tutejszych szlaków, to z pewnością byłby to szlak przez Janosikowe Diery. Choć zapewne Ci z Was, którzy już trafili w rajskie zakamarki Słowackiego Raju, mogą podejrzewać, co też czeka na śmiałków tuż za skalnym załomem. Drabinki, bryzgi źródlanej wody, wąskie przejścia, skalne przesmyki, dużo śmiechu, ochów, achów i zachwytów. Wybierzcie się tutaj, ale nie raz, nie dwa. Mała Fatra kusi chęcią powrotu, nie dając o sobie zapomnieć. Niechaj Was uwiedzie, tak, jak uwiodła jak i nas ?
Co to są te Janosikowe Diery?
Janosikowe Diery znajdziecie w obrębie Parku Narodowego Krywańskiej części Małej Fatry, pomiędzy masywami Małego i Wielkiego Rozsutca oraz Bobotów. Składają się z trzech części, są to: Dolne Diery, Nowe Diery oraz Górne Diery. Jeśli przetłumaczymy słówko „diery” z języka słowackiego na polski to wyjdą nam „dziury”. Jednak dużo bardziej zachęcająco dla naszej wyobraźni będzie brzmiał opis mówiący, że Janosikowe Diery to zespół głębokich, krętych wąwozów, przez które przemyka erodujący potok. Przez wiele lat cierpliwie wyżłobił on progi skalne, filary oraz przewieszki sprawiając, że dziś czeka tu na Was masa atrakcji.
Dodatkowo, Słowacy przyprawili i doprawili szlak po swojemu, dodając sporą ilość mostków, drabinek oraz poręczy. Całość jest całkiem imponująca i zaskakująca. Jednak na szlaku przez Janosikowe Diery trzeba uważać. Pomimo, że wszystkie trudniejsze miejsca są zabezpieczone poręczami i drabinkami, to skały są tutaj mokre, śliskie, więc o niekontrolowany upadek jest całkiem łatwo. Przydaje się tu ubezpieczenie w słowackie góry, które uchroni Was od rachunku wystawionego przez Horską Służbę.
Jak Dojechać i Gdzie Zaparkować?
Szlak można rozpocząć w miejscowości Biely Potok lub Stefanova. W obu przypadkach parking będzie kosztował kilka euro. Jednak, jeśli Waszym celem są tylko Janosikowe Diery, to polecamy pierwszą opcję. Wówczas najwygodniej będzie pozostawić samochód na sporym parkingu przy Hotelu Diery w miejscowości Biely Potok. Opłata wynosi 5 € i jest możliwa tylko gotówką lub w specjalnym automacie. Z przejścia granicznego Chyżne oraz ze Zwardonia będziecie jechali na miejsce około 70 minut.
Szlak przez Janosikowe Diery
Trasa: Biely Potok – Ostrvné – Nowe Diery – Koliba Podžiar – Górne Diery – Pod Pálenicou – Sedlo Vrchpodžiar – Koliba Podžiar – Dolne Diery – Biely Potok.
Czas: 2h 42 min, Dystans: 7,2 km, Przewyższenie: 495 m
Pętla przez Janosikowe Diery powinna zając Wam około 3h, podczas których pokonacie dystans 7,2 kilometra, mijając górskie kaskady, wdrapując się po drabinkach, mostkach i zaglądając w urocze skalne zakamarki. Czas ten oczywiście może się znacząco wydłużyć, bo trzeba pamiętać o zdjęciach oraz o chwili na drugie śniadanie na polanie. Jednak domyślamy się, że wielu z Was skusi się dodatkowo na wizytę na Wielkim lub Małym Rozsutcu (do czego oczywiście szalenie namawiamy). Jednak trzeba pamiętać, że taka wycieczka jest już poważną górską eskapadą z dość sporym przewyższeniem. Więcej o niej dowiecie się z naszego osobnego wpisu – o tutaj, a teraz wróćmy do Janosikowego szlaku.
Nawiązanie do zbójnickiego herszta, Janosika, nie jest tutaj przypadkowe. Bowiem Janosik, wbrew temu co sugeruje nam serial, nie był Polakiem. Urodził się on na Słowacji, w nieodległej wsi Terchová, w 1688 roku. To tutaj grabił i łupił bogatych kupców, niekoniecznie też rozdawał złoto biednym. Jednak dziś jest symbolem regionu i na wjeździe do Vratnej Doliny odnajdziecie jego pomnik o całkiem sporych rozmiarach.
Dolne Diery i Nowe Diery
Po uiszczeniu opłaty za parking, musicie udać się tak jakby „w głąb” hotelowego kompleksu i wówczas bardzo szybko okaże się, że wkroczyliście na właściwy, niebieski szlak. Wstęp na ścieżki Małej Fatry jest bezpłatny. Na początku szlak przemyka koło tablic informacyjnych, przez mostek i dalej ku przygodzie. Początkowe odcinki trasy nie wskazują na to, jak będzie tutaj pięknie. Według mapy, do pierwszych atrakcji potrzeba dwóch kwadransów. Gdy pojawi się drewniany mostek, przyklejony do prawej strony wąwozu, będzie to niechybny znak, że pora szykować aparaty. Przed Wami ukaże się wąska, skalna brama, w otchłań której prowadzą metalowe kładki. Bo przecież musi się tutaj jeszcze zmieścić szumiący Hlboký Potok, sprawca całego tutejszego piękna.
Gdy już przemkniecie skalnym korytarzem, zobaczycie rozstaj szlaków. W prawo ciągną się Dolne Diery, na trasie których jest w zasadzie tylko jeden wart odnotowania wodospad i metalowe schodki przy nim. W lewo natomiast odchodzą Nowe Diery, które są jednokierunkowe i nieco trudniejsze. Spotkacie tutaj cztery kaskady i metalowe mostki. Bez względu na to, którą ścieżkę wybierzecie, to mniej więcej po 30 minutach traficie w okolicę Koliby Podžiar. Jeżeli dzisiejszego dnia planujecie zrobię pętlę, to w takim przypadku na początek proponujemy Wam iść najpierw w lewo, czyli żółtym szlakiem przez Nowe Diery, a powrót już szlakiem niebieskim.
Dolne i Górne Diery są sprawką Dierovego Potoku, który spływa z przełęczy pomiędzy Rozsutcami. Nowe Diery natomiast są dziełem potoku spływającego z północnych stoków Małego Rozsutca. Wpada on później na krzyżówce szlaków do Dierovego Potoku. Czasem można spotkać się z podziałem tej części szlaku na Górne Diery oraz Tesną Rizňę. W Dolnych Dierach znajdują się 2 wodospady (o wysokości 1 m i 3,5 m), a w Nowych Dierach odnajdziecie 4 wodospady wysokości do 2 metrów. W wąwozach Górne Diery i Tesná Rizňa jest 9 wodospadów (wys. 2–4 m).
Koliba Podžiar i Górne Diery
Koliba Podžiar leży na całkiem sporym kawałku łąki. Jest tutaj zielono i przestrzennie. Można kupić Kofolę oraz piwo. Koliba to raczej taki mały bufet, aniżeli schronisko. To w to miejsce właśnie dotrzecie po 36 minutach, żółtym szlakiem, z parkingu w Stefanowej. Stąd też dalej wiedzie już niebieski szlak, który prowadzi przez najpiękniejszą część Janosikowych Dier, czyli przez Górne Diery.
Przespacerowanie Górnych Dier zajmuje około 40 minut, a szlak wiedzie wzdłuż 9 wodospadów! Już znacząco bardziej imponujących, aniżeli w Dolnych i Nowych Dierach. Jest tutaj przepięknie. Będziecie zachwyceni! Gdy pojawią się zielone znaczniki w miejscu Pod Pálenicou, będzie to niechybny znak, że pora wracać. Najszybciej uczynić to właśnie zielonymi szlakówkami, odbijając w prawo. Zejdziecie nimi wówczas na Sedla Vrchpodžiar, tuż przy Kolibie Podžiar. Dotychczasowy niebieski szlak wiedzie natomiast dalej, na Sedlo Medzirozsutce, czyli przełęcz pomiędzy braćmi Rozsutec. Jeśli siły pozwolą, wdrapcie się i tutaj. ?
Może Cię Również Zainteresuje
– STOH I CHLEB – Mała Fatra szlaki
– WIELKI ROZSUTEC – Mała Fatra opis szlaku
– MAŁA FATRA – słowacka kraina cudowności
– Wielka Fatra: Ostredok oraz Krížna – Magia Gór
– SIP – Najwyższy szczyt w Szypskiej Fatrze
– Szypska Fatra – Spacer na Havran i Ostre
– SŁOWACKI RAJ PRAKTYCZNE + Opisy Tras
– Sulowskie Skały na Słowacji
– Wielki Chocz – Góry Choczańskie
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
15 komentarzy
Witam,
proszę o informację czy Magiczne Janosikowe Diery w Małej Fatrze nadają się dla dzieci 11 i 6 lat?
Dziękuję Wam bardzo.
Michał
W naszej opinii szlak powinien spodobać się dzieciom i nie powinny mieć z nim większych problemów 🙂 Janosikowe Diery są zdecydowanie prostsze aniżeli Słowacki Raj. Na szlaku znajdziecie kilka drabinek, kilka fragmentów, gdzie trzeba się delikatnie wdrapać. Wspomniane elementy widać na zdjęciach i nie są trudne 🙂
Fantastyczny opis! Jestem wdzięczna za wszystkie zawarte w nim wskazówki 🙂
Zastanawiam się czy trasę da się zrobić z 1,5 rocznym dzieckiem w nosidełku… podpowiecie?
staraliśmy się pokazać najtrudniejsze fragmenty na zdjęciach. Nie są one super trudne, a na szlaku widzieliśmy rodziców z pociechami w nosidełkach 😉
Czy macie namiary na jakiś nocleg w bliskiej okolicy Janosikowych
niestety nie 🙁 na szlaki Małej Fatry mamy tylko 3h, dlatego albo wpadaliśmy tutaj na jednodniowe wycieczki albo spaliśmy wyżej, w schronisku. pozdrawiamy
Dzień dobry, z jakiego ubezpieczenia korzystaliście w przypadku jednodniowej wycieczki?
Czy tą trasę jest w stanie przesc 7letnie dziecko?
widzieliśmy na szlaku dzieci w wieku około 7 lat
Czy można się wybrać z psem na szlak ?
Czy 3 h to w jednym kierunku czy w dwa kierunki?
na szlaku widywaliśmy osoby z psami, ale wiele zależy jak dużego masz psa. Są tutaj drabinki, których nie da się obejść. Cała pętla zajmuje 3h
Dzieki za świetny materiał i opis trasy!! Trzeba sie wybrać!!
Gdyby połączyć tą wycieczkę z Małym Rozsutcem (Duży niestety odpada, bo wypad jest w maju) to warto kontynuować wycieczkę na Medzirozsutce zielonym czy niebieskim szlakiem? Który według Was będzie bardziej widokowy? Pozdrawiam
Czy możecie polecić równie atrakcyjny szlak w PL lub na Słowacji do Dier? Z klamrami, wyzwaniami i generalnie zapobiegający pytaniom „a daleko jeszcze” z ust 13-7-5 latków 😄
Jest Słowacki Raj koło Popradu, ale warto pamiętać że tutejsze doliny są zauważalnie trudniejsze od Janosikowych Dier. Pozostając przy słowackiej stronie, polecamy wszystkim Sulovskie Skały. Co prawda nie ma tam drabinek, natomiast wizualnie szlak daje radę. Relatywnie krótki a po drodze spore okno skalne, fantazyjne skały i ruiny zamku. Po polskiej natomiast można rozważyć Dolinę Kościeliska z wariantami przejścia przez Wąwóz Kraków oraz Jaskinię Mylną (trasa w jaskini wymaga latarek i miejscami trzeba maszerować na czworaka).