Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Magia Jeziora Skryta Pośród Gór

– Jezioro Czorsztyńskie jest akwenem o powierzchni około 11 km2
– Jego maksymalna głębokość wynosi 50 m, jest długie na 9 km
– Znajdziecie tutaj dwa urocze zamki, skansen oraz tajemna Górę Wdżar
– Są też oczywiście piękne szlaki w Pieninach oraz Gorcach

Pomiędzy magicznymi Pieninami i Gorcami, we wschodniej części Kotliny Orawsko-Nowatorskiej, znajdziecie wybornie położone Jezioro Czorsztyńskie. Nazwa może nieco mylić, ponieważ nie jest to twór natury, tylko człowieka. Jezioro powstało poprzez zbudowanie w Niedzicy zapory wodnej pomiędzy Pieninami Spiskimi a Właściwymi. Jeśli przybyliście tutaj na urlop, będziecie zadowoleni, ponieważ region oferuje ogrom atrakcji!

Jezioro Czorsztyńskie Mapa Atrakcji

Jezioro Czorsztyńskie Atrakcje

1. Zbiornik Czorsztyński

Uchwała w sprawie gospodarki wodnej w dorzeczu Dunajca i budowie zapory w Niedzicy została podjęta w roku 1964. Nieco ponad trzy dekady później, w roku 1997, nastąpiło zakończenie budowy! Wielkość jeziora jest zależna od stanu wód. Ale przyjmuje się, że Jezioro Czorsztyńskie jest długie na 9 km oraz jest szerokie średnio na 1,3 km. Z racji tego, że linia brzegowa jest dość nieregularna, to maksymalna szerokość jeziora dochodzi miejscami nawet do 1,75 km. Natomiast długość linii brzegowej to 29,7 km. Głębokość zbiornika przy zaporze w Niedzicy osiąga nawet 50 metrów i zmniejsza się w kierunku skąd wpływa do jeziora rzeka Dunajec. Pod wodą znalazły się takie znane miejscowości jak Czorsztyn, część wioski Niedzica, czy Stare Maniowy.

Czorsztyn, Jezioro Czorsztyńskie i Pieniny
Zamek Dunajec

2. Rejs Statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim

Ciekawą formą zwiedzania zbiornika jest Rejs Statkiem Harnaś po Jeziorze Czorsztyńskim. Statek Harnaś to taka pływająca kawiarnia, z której można podziwiać okalającą przyrodę oraz zabytki. Ujrzycie z innej perspektywy Zamek Dunajec w Niedzicy, Zamek w Czorsztynie, Zaporę Wodną w Niedzicy, skansen na Półwyspie Stylchen. Przystań statku znajduje się w miejscowości Niedzica Zamek, u stóp fortyfikacji. Prosto z Zamku w Niedzicy prowadzi ścieżka do przystani statków “Biała Dama”. Rejsy odbywają się od maja do października i trwają około 50 minut.

Jezioro Czorsztyńskie
Rejsy po Jeziorze w Czorsztyńskim cieszą się dużą popularnością

3. Zapora w Niedzicy

Na początek najważniejsza informacja –  można wybrać się na spacer po koronie zapory. Nieco poniżej, przy drodze, znajdziecie kilka płatnych parkingów. Zapora ma długość 404 m i prawie 60 m wysokości. Gromadzi w sobie wody spływające z obszaru 1287 km². W warunkach alarmowych urządzenia zainstalowane na zaporze pozwalają zrzucać 2 tys. m³ wody w ciągu sekundy. Poniżej zbiornika znajdziecie drugie, znacznie mniejsze, Jezioro Sromowieckie. Służy ono jako zbiornik wyrównawczy dla Jeziora Czorsztyńskiego. To właśnie z samej zapory najpiękniej prezentuje się Zamek w Niedzicy! Zapora w Niedzicy jest jedną z największych atrakcji turystycznych w okolicy. Można na niej zobaczyć namalowany obraz 3d Moc Żywiołów.

Jezioro Czorsztynskie
Jezioro Czorsztyńskie o zachodzie Słońca

4. Zamek Dunajec w Niedzicy

Średniowieczny Zamek Dunajec w Niedzicy z XIV wieku okryty jest mgłą licznych legend. Pojawiają się tutaj nawet azteckie wątki. Zamek został wzniesiony zapewne na miejscu wcześniejszej budowli obronnej na początku XIV wieku, przez Kokosza Berzeviczego. Zamek Dunajec, bo tak też jest zwany Zamek w Niedzicy, znajdziecie na prawym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego, we wsi Niedzica-Zamek, na obszarze Polskiego Spiszu. Zgodnie z legendami, na zamku schronienia przed hiszpańskimi prześladowaniami szukali Inkowie. Podobno po dziś dzień, gdzieś ukryty jest ich skarb. Wejście na zamek jest płatne, ale z pewnością warto poświęcić grosza i czasu, aby poznać go dokładniej. 

5. Zamek w Czorsztynie

Natomiast po drugiej stronie jeziora, we wsi Czorsztyn, znajdziecie ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku. Namawiamy Was, aby udać się i tutaj. Zamek powstał zapewne za czasów św. Kingi, Pani Sądeckiej. Dziś ruiny wznoszą się na niewielkim wzgórzu, tuż nad taflą Jeziora Czorsztyńskiego, na jego lewym brzegu.  Zamek znajduje się pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego. Wejście jest płatne.

zamek w czorsztynie i nidzicy
Zamek w Czorsztynie (po lewej) oraz w Niedzicy (dalszy plan, po prawej)

6. Wokół Jeziora Czorsztyńskiego

Jeśli spojrzeć na mapę i nawigację, to objazd Jeziora Czorsztyńskiego zajmie Wam około 40 minut. Jednak gwarantujemy Wam, że podróż będzie usiana licznymi przystankami na zdjęcia oraz „ochami i achami”. To właśnie przez to wycieczka zajmie Wam zdecydowanie więcej czasu. Trzeba przyznać, że czorsztyński zbiornik jest naprawdę uroczo położony. Szczególnie pięknie prezentuje się z okolic wsi Kluszkowce. Jezioro oraz wyłaniające się Tatry, to wręcz idealne połączenie. Najładniej jest tu chyba wczesną wiosną, gdy trawa na polach łapie intensywną zieleń, a tatrzańskie szczyty bywają jeszcze ośnieżone. Polecamy zbaczać często z głównej drogi, a odkryjecie dużo więcej!

Jezioro Czorsztyńskie
Jezioro Czorsztyńskie

7. Pieniny i Gorce Szlaki Przepiękne

Czyli to co kochamy najbardziej, górskie wędrówki. Równolegle do Jeziora Czorsztyńskiego ciągnie się gorczańskie pasmo Lubania. Na Lubaniu znajdziecie wysoką wieżę widokową, która zapewnia wyborne widoki na okolicę. Pod szczytem, w okresie letnim, działa tutaj baza namiotowa. Osobnym rozdziałem są wycieczki w pienińskie szlaki. Opcji jest bez liku! Dlatego odsyłamy do naszego wpisu, w którym przedstawiamy najciekawsze trasy w Pieninach. Razem z mapami i informacjami praktycznymi! Powstał również podobny przewodnik po Gorcach.

Pienin
Turbacz zachód słońca

8. Skansen Osada Czorsztyn w Kluszkowcach

Na północnym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego, na Półwyspie Stylchyn, niedaleko osady Podbrzezie, znajduje się wyjątkowy skansen. Trafiły tutaj budynki pochodzące z dawnych Maniów, Kluszkowców i Czorsztyna, wsi, które dziś znajdują się pod taflą Jeziora Czorsztyńskiego. Na obszarze około 17 ha znalazło swoje nowe miejsce 9 zabytkowych, drewnianych pensjonatów i willi, kilkanaście wiejskich chałup i budynków gospodarskich. Są tutaj również kamienne piwniczki z drewnianymi lamusami. Architektura pochodzi z XIX oraz z początku XX wieku. Wejście jest bezpłatne. Znajdziecie tutaj również muzeum regionalne z oryginalnym wyposażeniem domowym i gospodarstw z 1909 roku.

skansen w kluszkowcach
skansen czorsztyn

9. Góra Wdżar w Kluszkowcach

Na granicy miejscowości Kluszkowce i Krośnica, w paśmie łączącym Lubań z Pieninami, znajduje się tajemnicza Góra Wdżar. Jedni geografowie przypisują szczyt do Pienin, inni do Gorców. Góra Wdżar jest szczególnie atrakcyjna z geologicznego punktu widzenia. Można tutaj bowiem spotkać nietypową zarówno dla Pienin i Gorców, magmową skałę wulkaniczną – andezyt pieniński. W okolicy występuje tylko w kilku miejscach, jak na przykład w pienińskich szczytach: Jarmuta oraz Bryjarka. Z uwagi na swoją charakterystyczną budowę geologiczną, naukowcy pochylają się nad nią od ponad 100 lat. Góra Wdżar swoim wyglądem przypomina nieco wygasły wulkan, ale z pewnością nim nie jest. Na stokach Wdżaru znajdują się 3 nieczynne kamieniołomy. Polecamy szczególnie zajrzeć do jednopoziomowego kamieniołomu Snozka. Samochód możecie zostawić na parkingu na Przełęczy Snozka, skąd po 7 minutach, podążając początkowo za niebieskim szlakiem, traficie do celu.

Góra Wdżar w Kluszkowcach
Góra Wdżar w Kluszkowcach
Góra Wdziar

9. Organy Hasiora

Na przełęczy czeka Was jeszcze jedna atrakcja, czyli Organy Hasiora. Jest to 13 metrowy pomnik-rzeźba. Instalacja została wzniesiona w roku 1966, zgodnie z projektem Władysława Hasiora. W zamyśle autora miały to być organy, a może nawet i skrzydła, które miały rozdzielać chmury na przełęczy Snozka. Miały też grać podczas większych wiatrów, jednak finalnie z niewiadomych powodów, piszczałki, gongi i  flety nie zostały zamontowane. Niema instalacja stała się przedmiotem kpin okolicznych mieszkańców. Po remoncie w roku 2010, na pomniku zamontowano pasterskie dzwonki. Do roku 2009, rzeźba nosiła nazwę Pomnika ofiar walk wewnętrznych po II wojnie światowej. Była to dość kontrowersyjna inwestycja. Do pomnika prowadzi z parkingu nieoznaczona ścieżka. Jednak z pewnością traficie do organów po przejściu około 100 metrów. 

organy hasiora
Organy Hasiora

10. Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie

Warto również odwiedzić gotycki, drewniany kościół parafialny w Dębnie Podhalańskim. Kościół św. Michała Archanioła wpisano na światową listę UNESCO. Świątynia została zbudowana w II połowie XV w. na miejscu starszej świątyni. Jest jednym z najlepiej zachowanych gotyckich drewnianych kościołów. Świątynia o konstrukcji zrębowej jest uroczo wkomponowana w krajobraz. A do tego posiada wyjątkowo cenne, ruchome wyposażanie. Warta podkreślenia jest znajdująca się w środku unikatowa polichromia patronowa, pochodząca z około 1500 orku.

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie

Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 3   Average: 5/5]

1 Comment

  1. Chętnie wybrałabym się w taki rejs statkiem. Nie wątpię, że podziwianie z perspektywy pokładu zamków czy zapory, to zupełnie inna bajka niż “tradycyjne” zwiedzanie:)

Write A Comment