Nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Jezioro Tarnobrzeskie o turkusowym odcieniu to jedno z najpiękniejszych sztucznych jezior w Polsce. Powstało w wyniku zalania wyrobiska po dawnej kopalni siarki, a jego krystalicznie czyste wody i malownicza okolica przyciągają zarówno turystów, jak i mieszkańców. Jezioro może pochwalić się najdłuższą plażą w południowej Polsce, a sam akwen doskonale nadaje się do uprawiania przeróżnych sportów wodnych. Ogromną popularnością cieszy się jedna z najdłuższych tyrolek w Polsce, jak również loty balonem w widłach Wisły i Sanu. Ponadto całe jezioro zostało objęte „strefą ciszy”, więc w trakcie odpoczynku nie będą nam przeszkadzały odgłosy motorówek i skuterów wodnych. Śmiało zatem ruszajmy nad Jezioro Tarnobrzeskie, które zostało okrzyknięte „cudem ekologii”.

jezioro tarnobrzeskie

Gdzie znajduje się Jezioro Tarnobrzeskie?

Na początku opowieści skierujmy nasze oczy na mapę – Jezioro Tarnobrzeskie odnajdziemy w województwie podkarpackim, na południowo-wschodnich rubieżach Tarnobrzega. Relatywnie blisko jest tutaj z Sandomierza, a ze stolicy województwa, czyli Rzeszowa, dotrzemy po około 75 minutach podroży. Na miejscu odnajdziemy kilka sporych parkingów, które sprawią, że nawet w słoneczny, wakacyjny weekend nie powinniśmy mieć problemów z zaparkowaniem samochodu. Opłata za wjazd na teren jeziora wynosi 20 pln za dzień (2024 rok).

Dawna kopalnia, która stała się „cudem ekologii”

Nim przemkniemy do atrakcji Jeziora Tarnobrzeskiego, przeczytajmy jaką historię oraz metamorfozę przeżyło samo miejsce. Niegdyś znajdowały się tutaj wsie Machów oraz Kajmów. Jednakże po odkryciu wręcz gargantuicznych złóż siarki rodzimej, lokalną ludność przesiedlono i rozpoczęto prace przy kopalni odkrywkowej. Był to rok 1964. Przez blisko trzy dziesięciolecia wydobyto tutaj ponad jedenaście milionów ton siarki! Było to jedno z największych złóż siarki rodzimej na świecie. Jednakże w wyniku gwałtownego spadku cen surowca podjęto decyzję o zamknięciu kopalni. Wówczas też przystąpiono do zabezpieczenia brzegów wyrobiska, a teren został całkowicie zalany wodą, tworząc obecne jezioro (2009 rok). Udana rekultywacja terenu sprawiła, że jezioro nazywane jest ”cudem ekologii”.

Dziś Jezioro Tarnobrzeskie ma powierzchnię 455 ha i głębokość do 42 m, co czyni je czwartym najgłębszym sztucznym jeziorem w Polsce. Warto wspomnieć, że dziewięćdziesiąt procent wpuszczonej tu wody miało pierwszą klasę jakości. Aby utrzymać efekt, co roku, jesienią, część wody jest spuszczana do sunącej nieopodal Wisły, a wiosną uzupełnia się ubytek czystą wodą. Wymianie na raz podlega około 5 milionów m3 wody!

jezioro tarnobrzeskie
jezioro tarnobrzeskie
jezioro tarnobrzeskie

Strefa ciszy i atrakcje na Jeziorze Tarnobrzeskim

Niezmiernie cieszy fakt, że Jezioro Tarnobrzeskie, które jest drugim co do wielkości akwenem wodnym na Podkarpaciu, zostało objęte ”strefą ciszy”. Dzięki temu, możemy wypoczywać nad brzegiem wody w spokoju, nie będąc narażeni na ryki silników motorówek oraz skuterów wodnych.

Plaża, która się nie kończy! – Jezioro Tarnobrzeskie jest dumnym posiadaczem najdłuższej plaży w południowej Polsce. Jej długość to wyborne piaskowe ponad dwa kilometry, które przyjemnie ciągną się aż po horyzont. Natomiast linia brzegowa akwenu, ma tych kilometrów aż jedenaście. Co ważne podkreślenia, nie tylko woda jest tutaj przyjemnie czysta, ale również i plaża. Znajdziemy przy niej sporą ilość barów fast-food, są budki z lodami, miejsca do grillowania, place zabaw, pola namiotowe oraz ogólnodostępne toalety oraz licznie rozstawione kosze na śmieci. Infrastruktura na piątkę z plusem!

jezioro tarnobrzeskie
jezioro tarnobrzeskie
jezioro tarnobrzeskie

Tyrolka na 500 metrów !!!

Sporym zainteresowaniem cieszy się zamontowana nad jeziorem tyrolka – to jeden z najdłuższych zjazdów linowy w Polsce! Długość lin ma tutaj 500 metrów długości, a śmiałkowie, którzy zdecydują się na zjazd, pędzą nawet z prędkością dochodzącą do 70 kilometrów na godzinę. Tyrolka, która przemyka nad wodami Jeziora Tarnobrzeskiego ma dwie linie trakcyjne, dzięki czemu możemy z niej korzystać w parach. Punkt startowy odnajdziemy na najwyższym wzniesieniu na wschodnim brzegu jeziora. To stąd rozpościera się najpiękniejszy widok na zbiornik. Po zjeździe organizatorzy zapewniają transport busem na miejsce startu. Więcej informacji odnajdziemy na stronie

  • Maj oraz czerwiec: 11:00 – 18:00 (tylko sobota oraz niedziela)
  • Lipiec i sierpień: 10:00 – 19:00 (poniedziałek – niedziela)
  • Wrzesień: 11:00 – 18:00 (sobota – niedziela)
  • w razie niepogody należy wcześniej potwierdzić chęć zjazdu telefonicznie: 609 078 628, 782 222 296
  • płatność tylko gotówką – 50 pln (2024 rok)
jezioro tarnobrzeskie
jezioro tarnobrzeskie
jezioro tarnobrzeskie
jezioro tarnobrzeskie

Sporty wodne na Jeziorze Tarnobrzeskim

Jak łatwo odgadnąć, Jezioro Tarnobrzeskie jest świetnym miejscem dla miłośników sportów wodnych takich jak żeglarstwo, windsurfing, czy też kitesurfing. Na terenie jeziora działają dwa wyciągi do wakeboardingu (to jedyne takie miejsce w tej części Polski) oraz baza nurkowa LOK „Machów”. W jeziorze mamy bardzo dobre warunki do nurkowania – widoczność sięga nawet kilkunastu metrów, a do głębokości 42 metrów dociera światło słoneczne. Jest ono również dość urozmaicone, z jednej strony mamy łagodny brzeg, a z drugiej kilkunastometrowe ścianki i urwiska. Dno przecinają żleby. Są tutaj też podwodne łąki oraz zatopiona łódź kabinowa oraz motorówka. Więcej informacji odnajdziemy na stronie.

Wilki morskie docenią fakt, że przy brzegu znajduje się stanica wodniacka, keja oraz pięć wypożyczalni sprzętu pływającego. Możemy przetestować rowerki wodne, kajaki, łódki, canoe, czy też deski surfingowe. Prawda, że wyborny zestaw? Natomiast najmłodszych ucieszy wodny park rozrywki pełen licznych atrakcji oraz pobliski park linowy.

jezioro tarnobrzeskie
jezioro tarnobrzeskie

Lot balonem w widłach Wisły i Sanu

Gdy już znudzą nam się wodne igraszki, a serce wyrywa do góry niczym dziki ptak, to wówczas nie pozostaje nic innego jak wyruszyć w przestworza na pokładzie kosza balonowego. Lot balonem nad w widłach Wisły i Sanu pozwala zerknąć nam na piękną, podkarpacką krainę. Taki lot będzie idealną okazją by doświadczyć tak rzadkiego w dzisiejszych czasach uczucia spokoju. Pamiętajmy, że loty balonowe w okolicy organizowane są zazwyczaj w godzinach porannych lub wieczornych, gdy warunki atmosferyczne są najbardziej sprzyjające.

jezioro tarnobrzeskie
W pobliżu Jeziora Tarnobrzeskiego znajduje się Baranów Sandomierskie

Materiały powstały w ramach współpracy z województwem podkarpackim


Write A Comment