Jezioro Żywieckie – Klejnot Żywiecczyzny
Jezioro Żywieckie to szalenie pięknie położony zbiornik retencyjny, który powstał w roku 1966. Śmiało można zakrzyknąć, że uroczo wciska się pomiędzy falujące zbocza Beskidu Małego a granice Kotliny Żywieckiej i sam Żywiec. A do tego, jeśli zafundujecie sobie przejażdżkę przez przełom Soły, przemykając przez Międzybrodzie Żywieckie, Międzybrodzie Bielskie, Czernichów, rozkochacie się na zabój w tej krainie.
Jak to z tym Zbiornikiem Żywieckim było
Decyzja o budowie Jeziora Żywieckiego zapadła po niszczycielskiej powodzi, która nawiedziła Żywiecczyznę w roku 1958. To właśnie wtedy, po wybrykach rzeki Soły, która zerwała mosty oraz zalała centrum Żywca, władze postanowiły wybudować dwie zapory – w Tresnej oraz w Czańcu („Porąbka”). Budowa zbiornika była prowadzona w latach 1960-66. W związku z inwestycją, zostało wysiedlonych około 4 tyś. mieszkańców kilku wsi, m.in. Zarzecza, Tresnej, Zadziela i Starego Żywca. Domostwa zostały wysadzone w powietrze, a zbiornik Żywiecki utworzono poprzez spiętrzenie wód rzeki Soły, której dolina została przegrodzona zaporą ziemną. Rok później wybudowano Elektrownię Wodną Tresna o mocy 21 MW.
Z uwagi na zadania, z którymi zmierza się zbiornik Żywiecki, jego wymiary ulegają wahaniom i zmianom. Jednak przy normalnym poziomie piętrzenia, maksymalna długość Jeziora Żywieckiego wynosi 6,6 km, a długość linii brzegowej wynosi 33,7 km. Przyjmuje się, że Jezioro Żywieckie ma powierzchnię około 10 km kw (długość zbiornika wynosi 6,5 km, a szerokość w najszerszym miejscu 2,5 km).
Jeśli spojrzymy w dół, to maksymalna głębokość zbiornika wynosi 26,8 m a średnia dla całości to już 8,6 m. Zbiornik ma pojemność całkowitą 94,6 mln m3! Z uwagi na zamulanie oraz zasypywanie materiałem pochodzącym z abrazji jego brzegów, szacuje się, że pojemność zbiornika Żywieckiego po 70 latach od budowy ulegnie zmniejszeniu o połowę.
Dziś, Jezioro Żywieckie jest wykorzystywane w celach turystyczno-rekreacyjnych przez żeglarzy, wędkarzy, czy też chętnie przybywają tu osoby szukające ochłody i plaż. Ponadto wykorzystuje się go do produkcji energii elektrycznej, w celach retencyjnych oraz uregulowaniu dopływów górnej Wisły.
Atrakcje Jeziora Żywieckiego
Jezioro Żywieckie jest szczególnie atrakcyjne dla osób uprawiających sporty wodne. Możecie tutaj wypożyczyć rowerki wodne, kajaki lub jeśli lubicie żeglować, to możecie sięgnąć po coś większego. Szczególnie w słoneczne dni, po błękitnej tafli jeziora, suną liczne żaglówki. Całość uzupełnia opcja rejsu widokowego po zbiorniku. Szukajcie przystani albo w samym Żywcu, albo przy zaporze w Tresnej. Taki rejs trwa około 45 minut i kosztuje 25 pln.
Dodatkowo, turyści mogą skorzystać ze sporej liczby ofert szkółek żeglarskich oraz windsurfingowych. Ponadto słyszeliśmy też, że Jezioro Żywieckie jest też atrakcyjnym miejscem dla wędkarzy, którzy odnajdują ciszę i spokój w licznych zatoczkach. Trzeba również przyznać, że sąsiedztwo gór sprawia, że Jezioro Żywieckie jest szalenie atrakcyjnym miejscem dla góroholików. Przy Jeziorze Żywieckim można odnaleźć wiele domków oraz campingów.
Szlaki w okolicach Jeziora Żywieckiego
Urlop w okolicach Jeziora Żywieckiego będzie doskonałym pomysłem dla osób ceniących sobie górskie spacery. Bo przecież rzut beretem odnajdziecie przepiękne szlaki Beskidu Żywieckiego. Śmiało możemy polecić Rysiankę, Krawców Wierch, czy wycieczkę na Pilsko w Korbielowie. Po drugiej stronie uśmiechać się do Was będzie jaśnie Pan, Beski Śląski z czarującą Malinowską Skałą, Baranią Górą oraz najwyższym szczytem Skrzycznem oraz Klimczokiem. Na koniec pozostają rubieże Beskidu Małego. Polecamy chociażby spacer na Górę Żar oraz dalej na Kiczerę. Jest tutaj wybornie pięknie!
Tragedia nad Jeziorem Żywieckim
Był wczesny, jesienny poranek 15 listopada roku 1978. Około godziny piątej rano, Jezioro Żywieckie stało się niemym świadkiem dramatu. Dosłownie w odstępstwie jedynie 15 minut, dwa autobusy PKS, wiozące górników do pracy w Kopalni Węgla Kamiennego Brzeszcze, wpadły w poślizg i runęły z wysokości 18 metrów w zimne wody Jeziora Żywieckiego. Zginęło 30 osób, a 9 cudem uniknęły śmierci. Katastrofa miała miejsce w tak zwanym Wilczym Jarze, niedaleko Oczkowa. Dziś przypomina o tym umieszczona obok przeprawy tablica pamiątkowa.
Jezioro Międzybrodzkie
Jezioro Międzybrodzkie, podobnie jak Jezioro Żywieckie, jest sztucznym zbiornikiem na rzece Sole. Powstało ono w 1937 roku, po wybudowaniu Zapory Porąbka, w celu ochrony przeciwpowodziowej. Długość jeziora wynosi około 5 km. Pojemność Jeziora Międzybrodzkiego wynosi 26,6 mln m³ wody, powierzchnia 3,8 km². Tuż przy zaporze została wybudowana elektrownia wodna, która wraz z elektrownią szczytowo-pompową, oddaną do użytku w 1979 na górze Żar, tworzy jeden kompleks. Nad jeziorem odnajdziecie dwie wsie letniskowe, czyli Międzybrodzie Bialskie oraz Międzybrodzie Żywieckie. W naszej opinii jest tutaj piękniej, aniżeli nad sąsiednim Jeziorem Żywieckim.
Plaże nad Jeziorem Żywieckim
Bo wypoczywać i leżakować na plaży powinno się bezpiecznie i w odpowiednich miejscach. Nad Jeziorem Żywieckim znajdziecie kilka plaż. Jedną z nich jest Plaża w Zarzeczu, która znajduje się po zachodniej stronie Jeziora Żywieckiego. Po wschodniej natomiast, możecie wybrać się na Plażę Żywiec. Na sąsiednim Jeziorze Międzybrodzkim znajdują się Karaiby na niby, Plaża Międzybrodzie oraz Plaża Czernichów. Natomiast rowerki i sprzęt wodny można wypożyczać w licznych przystaniach.
Co warto zobaczyć w Żywcu
Jeżeli już trafiliście nad Jezioro Żywieckie, to grzechem byłoby nie zahaczyć o miasto Żywiec, które częściowo leży nad samym jeziorem. W Żywcu warto odwiedzić Park Zamkowy. Odnajdziecie tutaj Stary Zamek powstały pod koniec XV wieku, a w nim Muzeum Miejskie w Żywcu. Nieco później, ponieważ pod koniec XIX wieku, powstał Nowy Zamek, czyli Pałac Habsburgów. Uzupełnieniem całości kompleksu jest piękny park oraz Domek Chiński. Dodatkowo polecamy Muzeum Browaru Żywiec, na którego zwiedzanie trzeba poświęcić sporą część dnia. Natomiast w centrum miasta, na uwagę zasługuje żywiecki Rynek, Ratusz oraz Konkatedra Narodzenia NMP w Żywcu.
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
1 Comment
Hmmm, nie rozumiem, najpierw wychwalacie Jezioro Żywieckie a potem piszecie że ładniej jest w Międzybrodziu, bez sensu trochę ? A browar cały dzień? Przecież tam jest muzeum na max godzinę chodzenia…