Kampinoski Park Narodowy

Kampinoski Park Narodowy rozciąga się na północny zachód od Warszawy, obejmując swoim obszarem tereny Puszczy Kampinoskiej w pradolinie Wisły, w zachodniej części Kotliny Warszawskiej. Są to zielone płuca stolicy, a Warszawiacy potrzebują dosłownie 30 minut, by dotrzeć na najbliższe im szlaki. Park pod swoją ochronę wziął wyjątkowo cenne i kontrastowe środowiska. Z jednej strony można spotkać tutaj bagna porośnięte roślinnością łąkową, a z drugiej, kompleks wydm śródlądowych, których lepiej zachowanych w Europie nie znajdziecie. Dzięki takiej mieszance, świat zwierząt oraz roślin jest tutaj szalenie różnorodny i intrygujący. Można spotkać łosie, bobry, czy mając sporo więcej szczęścia, rysia. A wiosną traficie na ukwiecone grądy. Kampinoski Park Narodowy obejmuje obszar 385 km² i swoim rozmiarem ustępuje jedynie Biebrzańskiemu Parkowi Narodowemu na Podlasiu.

Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego znajdują się 22 obszary ochrony ścisłej, co stanowi około 12% powierzchni całego parku. Został on utworzony w roku 1953 i jest jednym z 23 Parków Narodowych w Polsce.

Kampinoski Park Narodowy

Szlaki w Kampinosie

Kampinoski Park Narodowy oferuje około 360 km szlaków pieszych, które prowadzą do jego najpiękniejszych zakątków. Obok nich, do swojej dyspozycji znajdziecie ponadto 200 km szlaków rowerowych. Szlaki uwzględniają pasowy układ Puszczy Kampinoskiej i przebiegają równoleżnikowo. Przykładem jest główny czerwony szlak, od Brochowa do miejscowości Dziekanów Leśny, liczący sobie nieco ponad 56 km.

Łączy on najbardziej atrakcyjne miejsca i pozwalając dojrzeć wszystkie typy i rodzaje krajobrazu. Ponadto na północnym oraz południowym pasie wydmowym biegną szlaki o niebieskich i zielonych znacznikach. Utworzono tu także całkiem gęstą sieć szlaków łącznikowych. Pamiętajcie, że na tutejszych szlakach nie ma schronisk, ani sklepów, dlatego warto zawczasu dobrze przygotować się do wędrówki, wrzucając do plecaka to, co najważniejsze – choćby trochę jedzenia, ciepłą bluzę oraz butelkę wody 🙂

Kampinoski Park Narodowy cieszy się sporą popularnością, dlatego władze Parku postanowiły wytoczyć 9 różnorakich ścieżek dydaktycznych. Większość z nich rozpoczyna się przy parkingach, zazwyczaj wiodą wzdłuż już wytyczonych szlaków turystycznych i posiadają tablice informacyjne. Pamiętajcie, aby przed wyruszeniem na którąś z nich, sprawdzić aktualną dostępność na stronie www Parku. Ponieważ choćby po ulewnych deszczach przejście niektórymi z nich może okazać się mocno kłopotliwe. Szczególnie godne polecenia są ścieżki: Ścieżka do Karczmiska, Ścieżka Dolinką Roztoki oraz Ścieżka Wokół Opalenia.

kampinoski park narodowy szlaki

Kampinoski Park Narodowy Mapa

Kampinoski Park Narodowy Mapa: -> Online oraz -> Papierowa

Planując nasze wycieczki, zazwyczaj jeszcze w domu, chętnie sięgamy do aplikacji Szlaki turystyczne, która pozwala w łatwy sposób wyznaczyć marszrutę oraz obliczyć dystans i czas potrzebny na pokonanie danego odcinka. Natomiast w terenie, polecamy aplikację na telefon mapy.cz , która to, po uprzednim ściągnięciu mapy danego obszaru, działa nawet offline. Jeśli wolicie korzystać z mapy tradycyjnej, to bardzo dobrze prezentuje się mapa wydawnictwa Compas. Dodatkowo prawie do każdej Ścieżki Dydaktycznej znajdziecie poniżej dołączone mapy.

Ścieżki Dydaktyczne w Narodowym Parku Kampinowskim

1. Ścieżka do Starego Dębu

Długość w jedną stronę: 3,7 km, Czas przejścia: 1h, Szlak na Mapie –> Tutaj

Ścieżka Dydaktyczna do Starego Dębu prowadzi przez jedno z najbardziej urodziwych i najcenniejszych przyrodniczo zakątków Kampinoskiego Parku Narodowego. Z Warszawy możecie dojechać tutaj autobusem numer 708, a w miejscowości Dziekanów Leśny jest parking dla samochodów. Ścieżka Do Starego Dębu wiedzie zachodnim brzegiem obszaru ochrony ścisłej Sieraków. Jest to jeden z najpiękniejszych przyrodniczo obszarów Kampinosu. Znajdziecie tutaj lasy o naturalnym charakterze, stuletnie olsy, łęgi, a na wydmach – bory sosnowe.

Obszar ten jest ostoją łosi oraz choćby bocianów czarnych. A w okresie wiosenno-letnim można dojrzeć żurawie. Pamiętajcie, że po deszczach ścieżka może być nieco problematyczna. Istnieje opcja wykonania pętli i powrotu do punktu wyjścia innym szlakiem. Jak choćby czerwonym przez Długie Bagno i Cmentarz Palmiry. W takiej wersji spacer zajmie Wam prawie 5h.

2. Ścieżka Wokół Opalenia – Kampinoski Park Narodowy

Długość: 3,7 km, Czas przejścia: 1h 10 min, Szlak na Mapie –> Tutaj

Drugą propozycją spaceru przez Kampinoski Park Narodowy jest Ścieżka Dydaktyczna Wokół Opalenia. Trasa ma długość prawie 4 km i sama w sobie wykonuje pętlę. W okresie deszczowym może także i ona być nieco problematyczna i częściowo zalana. Ścieżka przecina bory sosnowe, podmokłe lasy olchowe z sezonowymi zbiornikami wodnymi. Mija Jezioro Opaleń, a w bliskim sąsiedztwie ścieżki znajduje się jedno z większych parkowych wzniesień wydmowych. Warto również pamiętać i zwrócić uwagę na „Motylowe łąki”, gdzie harcują rzadkie motyle. Z Warszawy docierają tutaj dwa autobusy numer 701 oraz 708. Możecie do nich wskoczyć choćby na przystanku Metro Młociny i wysiąść na przystanku Wólczyńska. Drugą opcją jest autobus numer 110, który możecie złapać przy przystanku Metro Marymont. Dla osób zmotoryzowanych przygotowano parking, około 200 metrów od ścieżki.

kampinoski park narodowy atrakcje
Kampinoski Park Narodowy
Kampinoski Park Narodowy szlaki

3. Puszczańską Ścieżką do Leśnego Ogródka Botanicznego

Długość: 3,5 km, Czas przejścia: 1h 10 min

Na początku ścieżki znajduje się polana wypoczynkowa z wiatami, ławkami oraz parking przy budynku Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego. Jest to całkiem prosta trasa, która zatacza koło. Ścieżka wiedzie od Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie na Polanie Jakubów do Leśnego Ogródka Botanicznego w Laskach. Na punkt startu dotrzecie z Warszawy autobusem numer 708 (Metro Młociny). Proszę wysiąść na przystanku  przed Urzędem Gminy. Trasę pokonacie w nieco ponad godzinę, plus ewentualne postoje oraz czas na piknik.

4. Ścieżka do Karczmiska – Kampinoski Park Narodowy

Długość w jedną stronę: 2,2 km, Czas przejścia: 35 min, Szlak na Mapie –> Tutaj

Ścieżka rozpoczyna się na parkingu w Truskawiu. Możecie tutaj dotrzeć autobusem numer 708 z Metra Młociny, wysiadając na przystanku Truskaw Skibińskiego. Jest tez tutaj parking oraz plac zabaw dla dzieci. Pamiętajcie, że w okresie deszczowym ścieżka może być częściowo zalana. Na stronie Parku możecie przeczytać, że jest to wyborna opcja na pierwszą trasę po Kampinoskim Parku Narodowym. Poznacie tutaj wydmowo bagienny charakter obszaru, przemaszerujecie przez grąd, łęg oraz bór sosnowy, czy też las bagienny. Można wykonać pętlę przez Tygrysią Górkę i dalej niebieskim szlakiem (łącznie 1,5h) lub zielonym, przez Krętą Drogę i dalej żółtym, przez Zaborów Leśny oraz Groblową Drogę (taka opcja powinna zając Wam około 2,5 h).

kampinoski park narodowy szlaki

5. Ścieżka Dolinką Roztoki – Kampinoski Park Narodowy

Długość: 1,5 km, Czas przejścia: 30 min, Szlak na Mapie –> Tutaj

Jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych ścieżek w Parku, położona praktycznie w jego samym centrum. Do tego też najkrótsza. Tylko tutaj można ujrzeć miejsce, gdzie woda z bagien przebiła się przez pas wydmowy tworząc dolinkę. Siedem przystanków wraz z tablicami informacyjnymi opisuje funkcjonowanie lasu i łąki, bobrów oraz opisuje historię powstania Kanału Zaborowskiego. Trasa jest prosta, prowadzi przez bór sosnowy na wydmach, nieopodal obszaru ochrony ścisłej „Roztoka”, przez ponad 150 letni drzewostan dębowy. A nad zalewem można dostrzec ślady bytności bobrów. Parking znajduje się przy Polanie Rekreacyjnej Roztoka.

park kampinoski
Kampinoski Park Narodowy
park kampinoski

6. Ścieżka Wokół Bieli – Kampinoski Park Narodowy

Długość: 4,4 km, Czas przejścia: 1h 30 min, Szlak na Mapie –> Tutaj

Jest to jedna z bardziej zróżnicowanych pod kątem rzeźby terenu ścieżek w Kampinoskim Parku Narodowym. Wiedzie przez obszar ochrony ścisłej Biela oraz Wilków, prowadzi przez wał wydmowy, przemyka przez bory sosnowe z fragmentem starodrzewia. Ścieżka ma około 4,4 km, na której spotkacie 10 przystanków. Jest tutaj kilka niewielkich podejść, a w okresie wiosennym może być nieco podmokła. Na plus pozostaje fakt, że Ścieżka Wokół Bieli wykonuje pętlę. Parking leśny  znajduje się przy schronisku ZHP niedaleko osady leśnej Stara Dąbrowa, w północnej części Kampinoskiego Parku Narodowego.

7. Ścieżka Skrajem Puszczy – Kampinoski Park Narodowy

Długość: 4 km, Czas przejścia: 1h 30 min, Szlak na Mapie –> Tutaj

Jeżeli mielibyśmy wskazać na najbardziej popularną ścieżkę w Kampinoskim Parku Narodowym, to ta będzie w czołówce. Spora w tym zasługa urozmaiconego krajobrazu i atrakcji na trasie. Jest tutaj wieża widokowa, jest też ciekawy skansen puszczańskiego budownictwa, na który składają się trzy zagrody. Ich nazwy nawiązują do ostatnich właścicieli. I tak dziś mamy zagrodę Widymajera, Wiejckiej i Połcia. Jeśli to możliwe, warto zajrzeć do wnętrza chat. Możecie się również przespacerować Aleją Trzeciego Tysiąclecia, przy której dęby posadziły wybitne osobistości. Jest tu też Muzeum Puszczy Kampinoskiej oraz cmentarz żołnierzy Armii Poznań, poległych podczas kampanii wrześniowej. Jak sami widzicie, pomimo, że trasa ma tylko 4 km, może się okazać, że spędzicie tutaj znacznie więcej czasu. Ta ścieżka była naszą pierwszą trasą w Kampinosie, gdzie spędziliśmy parę pięknych chwil.

kampinoski park narodowy informacje
kampinoski park narodowy ciekawostki
kampinoski park narodowy atrakcje

8. Ścieżka Przez Wilczą Górę – Kampinoski Park Narodowy

Długość: 2,8 km, Czas przejścia: 1h, Szlak na Mapie –> Tutaj

Początek Ścieżki Przez Wilczą Górę znajduje się w pobliżu ostatniej stacji kolejki wąskotorowej w Wilczach Tułowskich, w zachodniej części Kampinoskiego Parku Narodowego. Trasa daje możliwość wykonania niewielkiej pętli, która powinna zająć Wam około godziny. Trasa ścieżki jest urozmaicona, biegnie ona przez dawne łąki, porośnięte dziś lasem liściastym, przez tereny wydmowe kompleksu Białych Gór Śladowskich oraz borem sosnowym. Parking znajduje się w połowie ścieżki, przy Drodze Jagiełły (droga wojewódzka 705). Są tutaj paprocie, bogate stanowiska mchów, słychać stukot dzięciołów, a szczególnie jesienią jest spora szansa na spotkanie z łosiem żerującym w tutejszych borach sosnowych.

9. Ścieżka Wokół Palmir

Długość w jedną stronę: 1,7 km, Czas przejścia: 35 min, Szlak na Mapie –> Tutaj

Ostatnia, dziewiąta ścieżka przez Kampinoski Park Narodowy, jest ścieżką przyrodniczo – historyczną. Trasa ścieżki wiedzie przez miejsca bardzo silnie powiązane z tragicznymi dziejami z okresu II Wojny Światowej. Wiedzie przez bory sosnowe porastające wydmy oraz przez zagłębienia międzywydmowe, dzięki czemu nieco faluje. Trasa ma długość 1,7 km, a swój początek ma przy parkingu palmirskiego cmentarza. Przy cmentarzu w Palmirach znajduje się muzeum oraz parking. Dojeżdża tu autobus linii 800, do której możecie wskoczyć choćby przy przystanku Metro Młociny.

Kampinoski Park Narodowy

Kampinoski Szlak Rowerowy

Kampinoski Szlak Rowerowy biegnie wokół Kampinoskiego Parku Narodowego i jeśli lubicie szaleć na rowerach, to jest to wyśmienita atrakcja. Szlak zaczyna się na zachodnich rubieżach Warszawy, w Wólce Węglowej i liczy sobie 144,5 km. Z uwagi na trudne warunki wewnątrz Parku, reprezentowane przez piaszczyste wydmy oraz tereny bagienne, szlak wiedzie głównie nieco poza jego granicami, choć w bardzo bliskim sąsiedztwie.

Odcinki leśne przeplatają się z drogami polnymi i asfaltowymi o niewielkim ruchu samochodowym. Pedałować przyjdzie Wam głównie asfaltem oraz drogami gruntowymi. Najbardziej interesujący odcinek rowerowego szlaku znajduje się pomiędzy Lesznem i Żelazową Wolą. Po drodze znajdziecie infrastrukturę w postaci wiat, stolików oraz koszy na śmieci. Są też sklepy spożywcze 🙂

Szlak jest oznaczony poprzez zielone sylwetki roweru. Wytrwali cykliści o dobrej kondycji pokonają całą trasę w jeden dzień, ale dużo wygodniej jest rozbić szlak na dwa lub nawet trzy dni.  Na trasie znajdziecie również kilka szlaków łącznikowych, przeważnie w kolorze żółtym. Umożliwiają one skrócenie trasy oraz dotarcie do miejscowości położonych w głębi puszczy. Mapę szlaków rowerowych w Kampinoskim Parku Narodowym znajdziecie tutaj.

puszcza kampinoska szlaki

Kampinoski Park Narodowy Atrakcje

– Jest drugim co do wielkości Parkiem Narodowym w Polsce, zajmuje pow. 385 km²
– 75% powierzchni Parku zajmują lasy
– Na terenie Puszczy Kampinoskiej żyje niespełna 400 łosi
– I to Łoś jest symbolem Kampinoskiego Parku Narodowego
– W przypadku wojny miała tutaj znajdować się Atomowa Kwatera Dowodzenia
– Rocznie przybywa tutaj nawet i milion turystów
– W Żelazowej Woli urodził się Fryderyk Chopin
– W otulinie Parku znajduje się Muzeum Kolei Wąskotorowej

Kampinoski Park Narodowy
kampinoski park narodowy atrakcje
Kampinoski Park Narodowy

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment