Rejs Statkiem po Trawie

– Zarezerwujcie sobie najlepiej cały dzień
– Bilety lepiej kupić z wyprzedzeniem
– Spakujcie ciepłe rzeczy, nawet latem

Kanał Elbląski jest szaloną atrakcją, a przy okazji też najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Jego sporym atutem jest fakt, że dzięki specjalnym pochylniom statki suną tutaj nie tylko po wodzie, ale również po trawie. Kanał łączy system jezior z okolic Ostródy i Iławy z jeziorem Drużno, ulokowanym na przedpolach Elbląga. A dalej, poprzez rzekę Elbląg, z Zalewem Wiślanym i Morzem Bałtyckim.

Wraz z licznymi odgałęzieniami, jak choćby Kanał Iławski, czy Kanał Dobrzycki, liczy sobie 151,7 km. Kanał Elbląski w roku 2011 został uznany za pomnik historii. W skład tego zabytku hydrotechniki wchodzą liczne pochylnie, śluzy, systemy zasilania kanału w wodę itp.. Dzięki charakterystycznym statkom Żeglugi Elbląskiej możecie udać się w rejs statkiem po trawie, a sezon zaczyna się tutaj przeważnie tuż przed weekendem majowym. Zapraszamy na krótką relację oraz garść ciekawostek!

kanał elbląski

Kanał Elbląski – Odrobina Historii

W XIX wieku Mazury i okolice przeżyły dynamiczny rozwój, który wymagał utworzenia sprawnej sieci komunikacyjnej łączącej Prusy z Bałtykiem. Między innymi, aby ułatwić transport cenionej przez światowy przemysł szkutniczy sosny taborskiej, postanowiono wybudować krótszą drogę, aniżeli transport do głównego nurty Wisły i spławianie towaru do Gdańska. Sosna taborska była prawdziwie doskonałym drzewem do budowy masztów żaglowców. Wysoka na 30/40 metrów, a jej średnica oscylowała w okolicach metra. Drzewa podziwiał sam Napoleon, każąc wysłać do Francji jej nasiona. Co ciekawe, w przededniu I Wojny Światowej, sosna taborska była o połowę droższa, aniżeli inne sosnowe pnie.

Projektem oraz realizacją kanału, na zlecenie Fryderyka Wilhelma IV, zajął się pochodzący z Królewca Georg Jacob Steenke. Zadanie nie było proste, ponieważ różnica poziomu wody w jeziorach sięgała prawie 100 metrów. Dlatego też zdecydowano się na wykorzystanie systemów śluz oraz pochylni. Budowa trwała 16 lat, a pierwszy statek przepłynął kanałem na odcinku Ostróda – Miłomłyn w roku 1860. Jednak kanał wymagał jeszcze odrobinę pracy i oficjalnie został oddany do eksploatacji wiosną, dwa lata później. Niestety wkrótce uruchomiono pobliską linię kolejową, co znacząco osłabiło gospodarcze znaczenie kanału. Pierwszy rejs turystyczny kanałem miał miejsce w 1912 roku, a już w latach 30tych zeszłego stulecia, był on wykorzystywany jedynie przez turystów.

kanał elbląski

Pochylnie, Wózki i Zielone Łąki

Pierwotna koncepcja przewidywała wykorzystanie drewnianych śluz komorowych. Jednak z uwagi na deficyt wody oraz czas śluzowania zdecydowano się na nieco inne rozwiązanie, na pochylnie. Ich mechanizm napędowy wykorzystuje energię wody spływającej z wyższego poziomu na niższy. Dzięki czemu napędzane są wózki sunące po szynach, które przewożą statki. Na każdej pochylni umieszczono dwa wózki, każdy ważący 24 tony i korzystający osobnego, równoległego toru. Położona najniżej pochylnia Całuny, która została zbudowana najpóźniej, napędzana jest, zamiast koła wodnego, turbiną Francisa.

Na Kanale Elbląskim, od Ostródy do Elbląga, jest 5 pochylniBuczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny oraz 2 śluzy – Miłomłyn i Zielona. Jak się okazało, budowa kanału okazała się być droższa o 10% aniżeli budowa Wieży Eiffla, a wartość całej inwestycji można było wyrazić w 2,4 tony złota. Kanał do roku 1945 nazywano Kanałem Oberlandzkim, ponieważ jego trasa wiodła przez Górny Kraj, czyli Oberland. Po wojnie nazwa została zmieniona na Kanał Elbląski.

kanał elbląski

Informacje Praktyczne

Rejs można rozpocząć albo w Elblągu, albo przy pochylni Buczyniec. Można go podzielić na dwa etapy. Pierwszym z nich jest pokonanie wszystkich pochylni, drugim rejs przez Jezioro Drużno. Całość zajmuje przeważnie około 4h 40 min. Pamiętajcie, że po drodze statek nigdzie się nie zatrzymuje, dlatego warto zabrać na pokład swój prowiant. Choć nie jest absolutnie konieczne, ponieważ na dolnym pokładzie znajduje się mini bar, gdzie można kupić coś do picia oraz co nieco do zjedzenia. Widoki prezentują się najlepiej z górnego pokładu i z lewej strony statku. To stąd też lepiej widać statki mijane na trawie. Spakujcie również bluzy, ponieważ choćby na Jeziorze Drużno lubi mocniej wiać. Pamiętajcie, że jeśli startujecie z Pochylni Buczyniec, to płaci się tu tylko gotówką. W tym miejscu możecie też odwiedzić Izbę Historii Kanału Elbląskiego. Pokonanie każdej pochylni jest nieco czasochłonne. W tym czasie z głośników puszczane są ciekawostki i informacje dotyczące rejsu.

O tym, jak działają pochylnie, kto je projektował. Pierwszą pochylnią jest oczywiście pochylnia Buczyniec, z różnicą wysokości 20,6 metra i o długości 490 m. Później dopłyniecie do pochylni Kąty (18,9 m / 404 m), trzecią jest Oleśnica, która jest najwyższa i najdłuższa (24,2 m / 479 m). A na koniec pozostaje już tylko pokonanie pochylni Jelenie (22 m / 433 m) oraz ostatniej i zarazem najmniejszej pochylni Całuny (13,8 m / 352 m).

Po pokonaniu ostatniej, czas na drugi etap, jakim jest rejs przez Jezioro Drużno. Jest to płytkie, mocno zarastające jezioro deltowe na Żuławach Wiślanych. Z uwagi na ogrom biesiadującego tutaj ptactwa, a naliczono w tutejszych szuwarach ponad 200 różnego rodzaju gatunków ptaków, na jego obszarze został utworzony rezerwat przyrody. Warto również wspomnieć, że w okolicach Janowa, w IX wieku znajdowało się emporium Wikingów handlu bałtyckiego (Truso). Po dopłynięciu do Elbląga, na chętnych czeka autokar, który jedzie z powrotem do Buczyńca.

kanał elbląski

Rejs Statkiem po Trawie: Elbląg – Buczyniec

Przez długi czas kanałem odbywały się jedynie całodniowe rejsy pomiędzy portami w Ostródzie i Elblągu. W 2015 roku, po dwuletniej modernizacji śluz, pochylni, elementów hydrotechnicznych oraz pogłębieniu i odmuleniu kanału, statki pływają głównie na odcinku Elbląg – pochylnia Buczyniec oraz z Ostródy do Miłomłyna. Oczywiście najbardziej atrakcyjna jest opcja wiodąca przez pochylnie (Buczyniec – Elbląg). To tutaj statki umieszczane są na wózkach i przeciągane przez zielone łąki, dzięki stalowym linom. W trakcie rejsu na trasie Elbląg – Buczyniec statek pokonuje 5 pochylni. Cała oferta Żeglugi Elbląskiej dostępna jest tutaj. Trzeba przyznać, że fantastycznie wygląda statek sunący po trawie i mijający podobną jednostkę. Jeśli nie macie czasu na taki rejs, a jesteście w pobliżu, to warto podjechać pod jedną z pochylni i spojrzeć choć z boku na to widowisko. Wzdłuż kanału poprowadzona jest również ścieżka rowerowa.

Rejs Kanałem Elbląskim Opinie i Nasze Wrażenia

Był to całkiem miło spędzony czas. Jednak przed wyruszeniem w podróż warto mieć świadomość, że będzie to dość leniwy rejs i czas biegnie tutaj nieśpiesznie. Dzięki czemu można spokojnie cieszyć się otaczająca przyrodą. Największymi atrakcjami są oczywiście wspominane już pochylnie. I pierwsze z nich faktycznie robią spore wrażenie, później nieco powszednieją. Jednak pamiętajcie, w Europie nie ma drugiego takiego miejsca! Warto do plecaka wrzucić jakąś książkę, krem z filtrem oraz coś na głowę. O atrakcyjności rejsu niechaj świadczy chociażby tytuł jednego z siedmiu cudów Polski przyznany temu miejscu już w roku 2007 przez Rzeczpospolitą. Mimo że w internecie można znaleźć nieco krytyczne opinie, to my, Kanał Elbląski, światowy unikat i piękny zabytek hydrotechniki, polecamy z całego serca 🙂

kanal elblaski

Kanał Elbląski Rejsy Cennik 2020

Statek odpływa z przystani w Elblągu przy ul. Wodnej 1b, naprzeciwko Biura Obsługi Klienta Żeglugi lub z przystani przy pochylni Buczyniec. Sezon rozpoczyna się w kwietniu, kończy we wrześniu, a statki pływają codziennie. Zarówno z Elbląga, jak i z przystani Buczyniec, odbywają się 4 rejsy dziennie. Cała atrakcja wraz z powrotem autokarem do punktu startu, zajmuje nieco ponad 6h. Pamiętajcie, że w Biurze Obsługi Klienta przy Przystani Buczyniec, możecie zapłacić tylko gotówką. W sezonie, a w szczególności w przypadku rejsów w weekendy, polecamy dokonać wcześniejszej rezerwacji lub kupić bilet online tutaj:

TERMINBilet NormalnyUlgowy*Dzieci do lat 4Bilet Grupowy**
Kwiecień – Czerwiecrejs statkiem110 pln85 pln20 pln85 pln
transport autobusem9 pln9 pln0 pln
Lipiec – Sierpieńrejs statkiem120 pln95 pln20 pln95 pln
transport autobusem9 pln9 pln0 pln
Wrzesieńrejs statkiem110 pln85 pln20 pln85 pln
transport autobusem9 pln9 pln0 pln

*Bilet ulgowy przysługuje dzieciom od lat 4 do 16 roku życia oraz seniorom powyżej 60 roku życia oraz osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
**Bilet grupowy – przysługuje grupie zorganizowanej minimum 20 osób.

Jezioro Drużno

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

2 komentarze

  1. stanisława Reply

    W tym roku, znaczy 2020 pochylnie miały być czynne o 1 maja 2020. i były, tylko rejsów nie było. No i zdjęcia pochylni są sprzed 2015 roku, reszta z grubsza się zgadza 🙂

  2. Z dedykacją Reply

    Kanał Elbląski jest wspaniałym tworem i zapewnia niesamowite doznania… wizualne i emocjonalne. Chętnie wybrałbym się tam w podróż… statkiem… po tych pochylniach, po tych śluzach 😉

Write A Comment