Kanion Szaryński – Dolina Zamków
Kanion Szaryński to kazachska perełka, a miejscowi mawiają, że to mniejszy brat Kanionu Kolorado. Sporo w tym przesady, ale i tak robi on na nas ogromne wrażenie. Jest miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Kazachstanie. Znajduje się około 220 km na wschód od Ałmaty. Ciągnie się na długości 154 km, wzdłuż rzeki Charyn (jednej z najgłębszych rzek w północnych górach Tien Shan). Natomiast wysokość ścian kanionu sięga nawet 300 metrów! Najbardziej widowiskowa jest jego centralna część, tak zwana Dolina Zamków. To kilkukilometrowy odcinek, który prowadzi nas na dno wąwozu, mijając po drodze skały o fantazyjnych kształtach, przypominające baszty, wieże i mury!
Kanion Szaryński Jak Dojechać?
Dojazd komunikacją publiczną do Kanionu Szaryńskiego jest możliwy, choć autobus nie zawiezie nas bezpośrednio na miejsce. Szukajcie na dworcu Sayakhat w Ałmatach wcześnie rano, marszrutki jadącej do Narynkoł. Bilet powinien kosztować ok 1700 Tenge (~17 zł). Są kasy! Warto wcześniej porozmawiać z kierowcą, że planujemy wysiąść na pustkowiu, przy w odbiciu szutrowej drogi do kanionu. Jak również polecamy dopytać się o godzinę, o której autobus będzie wracać. Po opuszczeniu pojazdu pozostanie do przejścia jeszcze około 10 km. W sezonie zapewne bezproblemowo powinno udać się stopować na tym odcinku. Jeśli podróżujecie samochodem, to musicie mieć świadomość, że droga zajmie Wam około 4h w jedną stronę. Większość drogi jest asfaltowa, jedynie ostatni 10 km odcinek jest gorszej jakości. W naszym odczuciu nie jest wymagane auto z napędem 4×4.
Zwiedzanie Kanionu Szaryńskiego
Historia Kanionu Szaryńskiego sięga nawet 12 milionów lat, kiedy to rzeka o tej samej nazwie przepływająca przez równiny zaczęła powoli erodować skały. Wraz z wodą do dzieła erozji przystąpił również hulający tutaj wiatr oraz skrajnie różne temperatury. Wielobarwna geologia, którą obecnie możemy obserwować, jest wynikiem różnych etapów depozycji osadów. Królestwo czerwonego piaskowca i zlepieńca położone na ciemnych skałach wulkanicznych. Kanion Szaryński składa się z 5 różnych kanionów: Doliny Zamków, Kanionu Temirlik, Żółtego Kanionu, Czerwonego Kanionu i Kanionu Bestamak. Jednak to dolina Zamków jest najpopularniejsza. Wstęp do niej jest płatny i wynosi 750 Tenge (~8 zł) od osoby. Dodatkowo płatny jest wjazd autem oraz parking. Dolina ciągnie się na długości około 3 km i swoją nazwę zawdzięcza fantazyjnym kształtom tutejszych skał. Wyobraźnia szaleje i podpowiada różne wariacje, ale przeważnie skojarzenia są jednoznaczne – mury, baszty, zamki 🙂
Na końcu ścieżki, czyli na dnie kanionu, znajduje się Eco Park. Znajdziecie w nim jurty oraz domki gościnne. Jednak my polecamy spędzić tutaj noc we własnych namiotach, szczególnie że jest to dozwolone i bezpłatne. Na dno kanionu schodziliśmy dość karkołomną ścieżką przechodzącą w ostry żleb. Z dużymi plecakami było ciężko, niejednokrotnie musieliśmy je najpierw zrzucać lub sobie nawzajem podawać. Natomiast kanion opuszczaliśmy już jak normalni, przyzwoici turyści, główną drogą. Pamiętajcie o wodzie, nie ma tutaj sklepów, a latem skwar jest okrutny. Według legend kiedyś były tutaj wrota do wnętrza ziemi.
Ile Czasu na Kanion?
Mimo, że Kanion nie jest położony bardzo daleko od Ałmaty, to dojazd samochodem zajmuje ok. 4h w jedną stronę. Dlatego, żeby na spokojnie i komfortowo zwiedzać atrakcje, polecamy z całego serca, zostać tutaj na noc i oglądać pionowe ściany, jak zmieniają się wraz z zachodzącym Słońcem. Gra cieni i kolorów robi spore wrażenie.
Kanion Szaryński Praktycznie
– kanion położony jest w południowo wschodnim Kazachstanie, ok. 220 km od Ałmaty
– Koszt wstępu do Kanionu Szaryńskiego – 750 Tenge
– Eco Park jest zamykany w połowie października, otwierany w marcu
– Wiele firm oferuje jednodniowe wycieczki do Kanionu Szaryńskiego
– Kanion ma od 20 do 80 metrów szerokości. Góry i skalne ściany są różnej wysokości, od 80 do nawet 300 metrów
– Pamiętajcie o wodzie
– Polecamy również Jeziora Kolsa i Kaindy
– Prognozy dla Kanionu możecie sprawdzić tutaj
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
1 Comment
Hey będę w kanionie okolo 25 pazdziernika czyli Eco Park będzie juz nieczynny jakie mam alternatywy??