Karkonosze Góry Olbrzymie

– Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka 1603 m n.p.m.
– Najpopularniejsze miejscowości w Karkonoszach to Szklarska-Poręba oraz Karpacz
– Karkonosze znajdują się w Sudetach, w województwie Dolnośląskim

Karkonosze są najwyższym pasmem górskim w Sudetach. Znajdziecie je w województwie dolnośląskim. Są to przepiękne góry, które oferują szalenie urocze szlaki, huczące wodospady, granitowe skałki oraz liczne stoki narciarskie. Każdy z Was znajdzie tutaj coś dla siebie, zarówno zimą, jak i latem. My najbardziej marzymy o małym domku w Karkonoszach :D:D:D, ale póki  co, marzenia są marzeniami, więc staramy się tu regularnie zaglądać, by w skromnych progach Gór Olbrzymich pokłonić się ich Królowej. Bo radość z tego bywa przeogromna!

kozica wilk baner1

Gdzie są Karkonosze?

Na początek garść geografii, bo gdzie leżą Karkonosze? Szukajcie ich w województwie dolnośląskim, kilkanaście kilometrów na południe od Jeleniej Góry. Karkonosze stanowią centralną część Sudetów Zachodnich. Ciągną się równoleżnikowo przez około 40 kilometrów. Na zachodzie, od Gór Izerskich oddziela je przełęcz Szklarska, a na wschodzie kończą swoje panowanie na Przełęczy Lubawskiej, za którą znajdziecie Góry Krucze. Od północy graniczą z Kotliną Jeleniogórską, a od południa z Podgórzem Karkonoskim. Na północnym wschodzie jest jeszcze Przełęcz Kowarska, za którą kryją się przepiękne Rudawy Janowickie.

Śnieżka

 Przykusy Opis Karkonoszy

Szerokość Karkonoszy to od 8 do 20 km, co po skomplikowanych kalkulacjach wskazuje ok. 650 km² powierzchni. Niestety, do Polski należy ich raptem nieco ponad 28%. Dobre i to, ponieważ góry to takie, którym trudno się oprzeć. Karkonosze składają się z dwóch grzbietów, które przebiegają na linii wschód-zachód. Główny Grzbiet Karkonoszy sunie pięknie od Przełęczy Szklarskiej aż do Przełęczy Okraj. Można go podzielić na Grzbiet Śląski, Grzbiet Czarny i Grzbiet Kowarski. Natomiast Czeski Grzbiet jest nieco krótszy i przebiega równolegle, choć nieco bardziej na południe od Głównego Grzbietu.

Mozaikę gór uzupełniają dodatkowo grzbiety południowe, tak zwane „Krkonošské rozsochy.”. Cztery z nich odchodzą od Czeskiego Grzbietu (Vilémovská hornatina, Vlčí hřbet, Žalský hřbet i Černohorská hornatina), jeden od Czarnego Grzbietu, wprost ze Śnieżki (Růžohorská hornatina). I na koniec, od Kowarskiego Grzbietu w kierunku południowym, odchodzi Lasocki Grzbiet.

sniezne kotly

Jak się okazuje, ochłodzenie w plejstocenie było dla Karkonoszy czystym dobrodziejstwem. Właśnie wtedy pojawiło się tu niewielkie, lokalne zlodowacenie górskie, którego owocem są urocze kotły i kociołki lodowcowe! I tak, po naszej, północnej stronie Karkonoszy mamy: Śnieżne Kotły (czyli Mały i Wielki), Czarny Kocioł Jagniątkowski, Kocioł Wielkiego Stawu, Kocioł Małego Stawu i Kocioł Łomniczki. Po stronie południowej, sprawiedliwie, również sześć: Labský důl, Kotelní jámy, Úpská Jáma, Studniční jámy, Modrý důl i Zelený důl.

Najwyższym szczytem pasma, co do którego jeszcze do roku 1946 używano również określenia Góry Olbrzymie, jest Śnieżka, wysoka na 1603 metry. Tutejsza Królowa może pochwalić się ponadto tytułem najwyższej w całych Sudetach, na Śląsku oraz w Republice Czeskiej. Na Głównym Grzbiecie oraz Grzbiecie Lasockim znajdziecie słupki graniczne, świadczące o tym, że właśnie tędy przemyka granica polsko-czeska.

Parki Narodowe w Polsce

Magnetyczne Góry Olbrzymie?

Są to przepiękne góry. Jesteśmy przekonani, że podróżując do celu i widząc zbliżają się karkonoską grań, uśmiech samozwańczo zawładnie Waszymi licami. Jednak to, co nas najbardziej przyciąga w Karkonosze, to fantazyjne i malownicze formy skalne. Zwane są one tutaj po prostu skałkami. Można tutaj naliczyć ponad 150 grup skalnych oraz pojedynczych skałek. Niektóre z nich, tak jak choćby Pielgrzymy imponują wysokością, która sięga nawet 25 metrów. Z uwagi na ich przedziwne kształty, powstało dużo legend i opowieści. Bardzo często jest w nie wpleciony Duch Gór, czyli Karkonosz. A żeby nie być gołosłownym, warto wspomnieć o Trzech Świnkach, Słoneczniku, Kukułczych Skałach, Szwedzkich Skałach, Kotkach, Końskich Łbach i wielu, wielu innych.

Pielgrzymy

Noclegi w Karkonoszach, Gdzie Spać?

Wybierając się w Karkonosze, najwygodniej jest szukać noclegów w Szklarskiej Porębie lub w Karpaczu. Obie górskie miejscowości dysponują sporym zapleczem hotelowym i kwaterami prywatnymi, a także są dobrze skomunikowane z Jelenią Górą. Choć tutaj Szklarska Poręba nieco wygrywa, ponieważ do miasta docierają dodatkowo pociągi. Mimo, że Karpacz i Szklarską Porębę dzieli w linii prostej raptem 15 km, to podróż samochodem między nimi zajmie Wam aż 40 minut. Dlatego warto wcześniej rozważyć, co chcecie zobaczyć i w ten sposób wybrać miejsce Waszego noclegu.

Prawdę powiedziawszy, obie lokalizacje są godne polecenia. Mają sporo atrakcji i dostęp do ciekawych szlaków w Karkonoszach. Z pewnością sporym atutem Szklarskiej Poręby są też magiczne Góry Izerskie, Wodospad Kamieńczyka, Szrenica oraz Śnieżne Kotły. Na plus warto odnotować również bliskość przejścia granicznego z Czechami w Jakuszycach, skąd jest już rzut beretem do Harrachova. Natomiast do atutów Karpacza z pewnością zaliczylibyśmy Śnieżkę, Kościół Wang, Samotnię, Pielgrzymy oraz oczywiście pobliskie Rudawy Janowickie. Sami widzicie, na jednym urlopie w okolicy się nie skończy ? Aby pomóc Wam nieco z podjęciem decyzji, przygotowaliśmy dwa artykuły (linki poniżej). Natomiast jeśli cenicie sobie życie schroniskowe, to poniżej znajdziecie również listę karkonoskich schronisk.

Atrakcje Szklarskiej Poręby – Klik
Karpacz Atrakcje – Co Warto zobaczyć w Karpaczu – Klik

Karpacz

Schroniska w Karkonoszach po Polskiej Stronie

– Schronisko na Hali Szrenickiej
– Schronisko Szrenica
– Schronisko pod Łabskim Szczytem
– Schronisko Kochanówka
– Schronisko Kamieńczyk
– Schronisko Odrodzenie
– Schronisko Strzecha Akademicka
– Schronisko Dom Śląski
– Schronisko Nad Łomniczką (zamknięte)
– Schronisko Na Przełęczy Okraj

Schroniska w Karkonoszach po Czeskiej Stronie

– Lucni bouda
– Schronisko Medvedi Bouda
– Schronisko Spindlerova Bouda
– Schronisko Moravská bouda
– Martinova Bouda
– Schronisko Labská Bouda
– Schronisko Vosecká bouda
– Schronisko Dvorska bouda

Śnieżka

Karkonoski Park Narodowy

Aby ochronić to, co piękne, w dniu 16.01.1959 utworzono po polskiej stronie Karkonoski Park Narodowy. Czesi nie kazali na siebie długo czekać, ponieważ już cztery lata później powstał ich Krkonošský Národní Park. Oba obszary w roku 1992 zostały wcielone do Światowej Sieci rezerwatów biosfery UNESCO Karkonosze/Krkonoše (tutaj transgraniczny projekt).

Szlak na Szrenice

Szlaki w Karkonoszach

Jeśli spojrzycie na mapę Karkonoszy, to z łatwością dojrzycie, że granią ciągnie się główny czerwony szlak, przemierzający całe pasmo od wschodu do zachodu. Przejście nim od Szklarskiej Poręby, przez Śnieżkę, aż na Przełęcz Okraj zajmuje przeważnie około 11h, plus czas na zdjęcia i smakołyki. Dlatego też najczęściej rozbijaliśmy ten odcinek na dwa dni, nocując gdzieś po drodze. Równie często co spacer granią, żonglowaliśmy szlakami, którymi wdrapywaliśmy się na grzbiet. Zapraszamy na bardzo subiektywny wybór szlaków po polskiej stronie Karkonoszy.

1. Wodospady w Karkonoszach

Zapewne większość z Was lubi szum wody i widok kaskad spadających z łoskotem w dół. A już szczególnie, gdy pojawia się w otoczeniu pięknych okoliczności przyrody. Karkonosze po polskiej strojnie mają trzy sławne i przyciągające uwagę wodospady. Który ładniejszy, który piękniejszy? Tutaj są podzielone opinie, ale że wycieczki są wyjątkowo krótkie, dlatego polecamy z całego serca wizytę przy każdej kaskadzie z osobna ?

1.1 Wodospad Kamieńczyka

Trasa: Szklarska Poręba – Wysoki Most – Wodospad Kamieńczyka. Czas w jedną stronę: 44 min, Dystans: 1,9 km, Przewyższenie: 141 m

Jest to najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Znajdziecie go na szlaku ze Szklarskiej Poręby w stronę Szrenicy i głównego grzbietu Karkonoszy. Woda potoku Kamieńczyk spada tutaj z wysokości aż 27 m, wprost w otchłań Wąwozu Kamieńczyka. Wodospad można podziwiać w dwojaki sposób. Jedną z możliwości jest zejście po metalowych schodach do wąwozu, by z bliska poczuć orzeźwiającą bryzę wody. Wejście jest tutaj płatne i możliwe tylko w określonych godzinach. Każdy ze śmiałków wraz z biletem otrzyma kask i dopiero wówczas będzie mógł zapuścić się tajemniczy, skalny wąwóz. Możecie również spojrzeć na Wodospad Kamieńczyka z góry, z platformy ulokowanej tuż przy Schronisku Kamieńczyka i z zaskoczeniem dojrzeć, że woda spada w dół aż trzema kaskadami. Ten widok zapamiętacie na długo ?

Opis Szlaku do Wodospadu Kamieńczyka – Klik
Wodospad Kamienczyka
Wodospad Kamienczyka
Wodospad Kamienczyka
Wodospad Kamienczyka
wodospad kamienczyka

1.2 Wodospad Szklarki

Trasa: Parking na szosie Jeleniogórskiej – Schronisko Kochanówka – Wodospad Szklarki. Czas przejścia w jedną stronę: 15 min, Dystans: 500 m, Przewyższenie: 56 m

Szklarska Poręba ma szczęście do pięknych wodospadów w swojej okolicy. Wodospad Szklarki, drugi co do wysokości w polskich Sudetach, znajduje się tuż przy drodze łączącej Szklarską Porębę z Jelenią Górą. Jest to zdecydowanie skromniejszy wodospad, aniżeli Wodospad Kamieńczyka, bo ma „raptem” 13,3 metra wysokości, jednak w opinii wielu osób jest on szalenie romantyczny ? Dojście do celu zajmuje dosłownie kwadrans, wiedzie wygodną, szeroką ścieżką, na której bardzo dobrze poradzą sobie wszystkie wózki z najmłodszymi na pokładzie.

Najpierw dotrzecie do niewielkiego schroniska Kochanówka, przy którym znajduje się malutka platforma widokowa. Jest na tyle skromnych rozmiarów, że trzeba tutaj chwilę odstać, aby móc zrobić sobie zdjęcie na tle wodospadu. Pamiętajcie, że warto jeszcze podejść kawałek do góry, dosłownie dwie minutki, dzięki czemu spojrzycie na Potok i Wodospad Szklarki z nieco innej perspektywy. Tu już jednak pojawią się kamienne schodki.

Opis Szlaku do Wodospadu Szklarki – Klik
Wodospad Szklarki
Wodospad Szklarki
Wodospad Szklarki
Wodospad szklarki trasa

1.3 Wodospad Podgórnej

Czas w jedną stronę: 10 min, Dystans: 400 metrów, Przewyższenie: 48 m

Jest to najmniej znany wodospad z całej trójki, ale z pewnością warto o nim wspomnieć. Potok Podgórnej przetacza się przez próg skalny, po czym spada z wysokości 10 metrów. Po obu stronach kaskady przyglądają się niemo tej dawnej historii, wysokie na 15 metrów, granitowe urwiska. Dojazd na parking wiedzie wyjątkowo wąską drogą. Ale gdy już zatrzaśniecie drzwi samochodu, pozostanie Wam do przespacerowania dosłownie 10 minut, podążając za zielonymi znacznikami. Niegdyś poniżej wodospadu stała gospoda. Dziś znajdziecie tutaj stoliki z ławeczkami, a nad samym potokiem, na wprost Wodospadu Podgórnej – mostek. Wodospad cieszy się uznaniem zarówno wśród turystów jak i morsów. I już tradycyjnie, warto podejść jeszcze nieco za wodospad, wspinając się po ścieżce ? W roku 2007 powstał projekt budowy tutaj niewielkiej elektrowni oraz zapory narzutowej. Na szczęście nie doszło do realizacji projektu.  

Wodospad Podgórnej Karkonosze
wodospad podgornej karkonosze
wodospad podgórnej w karkonoszach

2. Karkonoskie Szczyty i Skałki

2.1 Zamek Chojnik

Trasa: Sobieszów – Zbójeckie Skały – Skalny Grzyb – Zamek Chojnik – Przełęcz Żarska – Głazowisko – Sobieszów. Czas pętli: 1h 15 min + zwiedzanie zamku, Dystans: 3,2 km, Przewyższenie: 269 m

Nie bez przyczyny jest to jeden z najchętniej odwiedzanych zamków na Dolnym Śląsku. Piękną warownię znajdziecie na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach, nieopodal Sobieszowa, czyli dzielnicy Jeleniej Góry. Aby dostać się na zamek, trzeba się nieco namęczyć, ponieważ przed Wami prawie godzinna wycieczka. Po drodze szalenie polecamy odcinek przez Zbójeckie Skały, w których dla chętnych będzie możliwość przemknięcia skalnym korytarzem. Zamek murowany powstał tutaj w połowie XIV wieku. Warto wdrapać się na zamkową basztę, z której rozpościera się przednia panorama na okolicę. Droga w dół zachwyci Was nie mniej niż wspinaczka w górę. Polecamy na powrót zejście żółtym szlakiem na Przełęcz Żarską i później spacer zielonymi szlakówkami przez ogromne Głazowisko.

Opis Szlaku na Zamek Chojnik – Klik
Zbójeckie Skały
zamek chojnik
Zamek Chojnik
Zamek Chojnik

2.2 Szrenica i Trzy Świnki

Trasa: Szklarska Poręba – Wysoki Most – Wodospad Kamieńczyka – Schronisko Hala Szrenicka – Szrenica – Trzy Świnki. Czas w jedną stronę: 2h 28 min, Dystans: 5,6 km, Przewyższenie: 630 m

Jest to propozycja dla osób, które poczują niedosyt górskich spacerów po wizycie przy Wodospadzie Kamieńczyka. Jeśli pomaszerujecie dalej, podążając za czerwonymi znacznikami, to finalnie traficie na Szrenicę oraz karkonoską grań. Dalsza trasa od wodospadu wspina się, podążając drogą dojazdową do schroniska na Hali Szrenickiej. Po godzinie dotrzecie na wysokogórską łąkę torfową, która rozciąga się po obu stronach grzbietu i na której znajduje się budynek schroniska. Zazwyczaj jest tutaj tłocznie i gwarno. To nie koniec atrakcji, ponieważ pół godziny dalej znajduje się Schronisko Szrenica oraz formacja skalna Trzy Świnki. Jest to grupa skałek znajdująca się na południowych zboczach Szrenicy, tuż, tuż na początku Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Skałki zbudowane są z granitu, mają około 8 metrów wysokości. Oczywiście z grupą skałek jest powiązana legenda o Duchu Gór, o której przeczytacie po kliknięciu linku poniżej. Nieco poniżej Schroniska Szrenica znajduje się końcowa stacja wyciągu. W ten sposób możecie uniknąć całego podejścia ? 

Opis Szlaku na Szrenicę – Klik
Wodospad Kamienczyka Szlak
Szrenica Schronisko
Trzy Świnki Karkonosze

2.3 Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej

Trasa: Szrenica – Trzy Świnki – Śnieżne Kotły – Przełęcz Karkonoska – Słonecznik – Dom Śląski – Śnieżka – Przełęcz Okraj. Czas: Dystans: Przewyższenie:

Jest to zdecydowanie nasz ulubiony karkonoski szlak, którego mieliśmy okazję zakosztować już parokrotnie. Droga Przyjaźni zaczyna się na Szrenicy i następnie, nie bacząc na linie granicy, gna przed siebie. Szlak wiedzie głównym grzbietem Karkonoszy, raz po polskiej, raz po czeskiej stronie. Łącznie, Droga Przyjaźni znaczona na czerwono ma 27,7 km. Szlak został uruchomiony 16.06.1961 roku, na mocy polsko-czechosłowackiej konwencji turystycznej. To dzięki niej polscy turyści mogli hasać po czeskich Karkonoszach, a Czesi w zamian otrzymali dostęp do zachodniej części ziemi kłodzkiej, Jeziora Otmuchowskiego oraz Karkonoszy po polskiej stronie. Oczywiście wyprawy do Czech były obwarowane licznymi restrykcjami. Jednak pomimo ograniczeń,  w rejonie Drogi Przyjaźni odbywały się nielegalne spotkania opozycji z obu krajów. To właśnie tutaj odbyło się pierwsze spotkanie Jacka Kuronia z Vaclavem Havlem. W okresie stanu wojennego Droga Przyjaźni została zamknięta, a na Śnieżkę można było wkroczyć jedynie z przewodnikiem i to takim, którego wczesnej zaakceptowało lokalne wojsko i milicja.

Trzy Świnki Karkonosze

2.4 Śnieżne Kotły

Trasa: Trzy Świnki – Łabski Szczyt – Śnieżne Kotły – Obniżenie pod Śmielcem – Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem – Śnieżne Stawiki – Mokre Rozdroże – Schronisko Pod Łabskim Szczytem – Szklarska Poręba. Czas: 4h 33 min, Dystans: 15,1 km, Przewyższenie: 405

Jeden z najpiękniejszych karkonoskich klasyków. Trasę można przespacerować startując ze Szklarskiej Poręby, z Jagniątkowa, Michałowic, czy też podążając wprost spod Wodospadu Szklarki. Dużym ułatwieniem będzie wyjazd kolejką krzesełkową na karkonoską grań, pod Schronisko Szrenica. Zaoszczędzicie w ten sposób sporo czasu i sił na męczącym podejściu. Z wyciągu pod Trzy Świnki jest raptem 15 minut, a później trasa wiedzie już wygodnym i jakże szalenie pięknym odcinkiem graniowym. Przez najbliższe 1,5 h będziecie spacerować Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej, rozkoszując się pysznymi widokami. Charakterystyczny budynek przed Wami to RTON Śnieżne Kotły (Radiowotelewizyjny Ośrodek Nadawczy Śnieżne Kotły). Wieża budowli ma 24 m wysokości. Wcześniej znajdowało się tutaj Schronisko „Nad Śnieżnymi Kotłami”, które powstało w roku 1897. Śnieżne Kotły są skutkiem działania lodowca, składają się bowiem z dwóch cyrków lodowcowych. Od strony zachodniej jest Mały Śnieżny Kocioł, a od wschodu – Wielki Śnieżny Kocioł. W dole widać Śnieżne Stawiki. Pamiętajcie, że zielony szlak zimą oraz wiosną bywa zamknięty.

Opis Szlaku na Śnieżne Kotły – Klik
Śnieżne Kotły
Śnieżne Kotły

2.5 Pielgrzymy i Słonecznik

Trasa: Karpacz Świątynia Wang – Polana w Karkonoszach – Pielgrzymy – Słonecznik. Czas: 1h 57 min, Dystans: 4,4 km, Przewyższenie: 539 m

Przenieśmy się teraz bardziej w okolice Karpacza, w rejony przepięknej Świątyni Wang. Stąd można rozpocząć niespecjalnie wymagający szlak, który zawiedzie Was do przepięknej formacji granitowej  jaką są Pielgrzymy. Tak naprawdę składa się ona z się z trzech imponujących grup skalnych oraz kilku mniejszych. Warto pomyszkować nieco pomiędzy nimi, bo to, co kryje się zaraz za rogiem, czyni oszałamiające wrażenie ? Jednak to nie koniec atrakcji podczas tego spaceru. Ponieważ dosłownie trzy kwadranse dalej, już na grani, na trasie Drogi Przyjaźni, ujrzycie Słonecznik. Jest to kolejna arcyciekawa formacja skalna. Jej nazwa pochodzi od faktu, że dla mieszkańców Podgórzyna, Przesieki i Borowic właśnie nad nią Słońce zawisało w samo południe. Według niektórych legend, to właśnie tutaj znajdowała się siedziba Ducha Gór. A jeśli przyjrzycie się uważnie, to fragment skały przypomina ludzką postać, co również stało się zaczątkiem wielu legend. 

Opis Szlaku na Pielgrzymy i Słonecznik – Klik
Pielgrzymy Szlak
Pielgrzymy
Słonecznik Karkonosze

2.6 Schronisko Samotnia oraz Strzecha Akademicka

Trasa: Karpacz Świątynia Wang – Polana w Karkonoszach – Pielgrzymy – Słonecznik. Czas: 1h 57 min, Dystans: 4,4 km, Przewyższenie: 539 m

Z uwagi na historię, miejsce oraz czarujący klimat, Schronisko Samotnia często bywa celem wycieczek. Wielu turystów podróżujących w Karkonosze nie wyobraża sobie pobytu w górach bez tej wycieczki. Jako, że dotrzeć tutaj można dość łatwo, bo wprost ze Świątyni Wang, to śmiało możecie połączyć poprzednią wycieczkę na Pielgrzymy i stworzyć przepiękną pętle. Albo lepiej, niechaj podpowie Wam adres schroniska – „Na Śnieżkę 16” ? Schronisko Samotnia oraz Strzechę Akademicką dzieli raptem 15 minut. Szalenie polecamy, bo jest tutaj przepięknie <3

Samotnia - Karpacz i okolice
Strzecha Akademicka

2.7 Śnieżka Najwyższy Szczyt Karkonoszy

Królowa Karkonoszy, jak przystało na dostojną damę, prezentuje się zacnie w każdej szacie. Choć naszym skromnym zdaniem, najkorzystniej jest jej w zimowym odzieniu. Żeby jednak nie było tak kolorowo, trzeba mieć nieco szczęścia, aby upolować tutaj dobrą pogodę. Śnieżka bywa też nieco kapryśna i pochmurna przez 190 dni w roku, przez niemal 300 dni – zamglona, a tylko 3 dni w roku są na niej bezwietrzne. Sami widzicie, że naszym zdaniem, z uwagi na pogodowe figle i niedostępność, bardziej pasowałoby do niej miano carycy ? Śnieżka jest najwyższym szczytem Śląska, Sudetów oraz Republiki Czeskiej i tak jak wspomnieliśmy, liczy sobie 1603 m n.p.m. Dróg prowadzących na szczyt jest sporo. Jedne krótsze, drugie dłuższe, inne z czeskiej strony, inne całodniowe. O tym, jaki wariant wybrać, napisaliśmy osobny artykuł.

Szlaki na Śnieżkę, który wybrać? – Klik
Śnieżka
Śnieżka

Karkonoski Klimat, czyli Dlaczego Warto Mieć Plan B

Niechaj nie zmyli Was wysokość Karkonoszy, ponieważ są to góry które potrafią sprawić niezłego fikołka. Mimo, że ich rozmiary nie są nazbyt imponujące, to tutejszy klimat jest zaskakująco hardy, ostry i bardziej nawiązuje do europejskich gór w stylu alpejskim. Średnia całoroczna temperatura dla najwyższego szczuty Karkonoszy, Śnieżki, wynosi około jednego stopnia na plusie. Czyli szału nie ma. Oczywiście pada też tutaj dość często i zazwyczaj dokładnie wtedy, gdy mamy urlop, czyli w lipcu.

Dopełnieniem pogody w Karkonoszach są tutejsze wiatry. Często huraganowe zjawiska fenowe, które dudnią i hulają w Karkonoszach z pełną werwą i mocą. Wiatrem fenowym jest też halny w Tatrach, to mówi samo za siebie. Sami już parokrotnie byliśmy ofiarami podmuchów, które przegnały nas z karkonoskiej grani. W ten sposób najpierw odkryliśmy Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich, a następnym razem Góry Izerskie. Dlatego jadąc w Karkonosze dobrze jest mieć profilaktycznie przygotowany plan B, bo nigdy nie wiadomo, gdzie finalnie wylądujecie ? Jak łatwo można się domyślić, pogoda w Karpaczu, czy pogoda na Śnieżce, to dwie różne rzeczy.

pogoda Karpacz – sprawdź tutaj
pogoda Szklarska Poręba – sprawdź tutaj
pogoda Śnieżka – kliknij tutaj oraz tutaj

Jeśli kuszą Was morza mgieł, to inwersja zdarza się tu zazwyczaj jesienią oraz zimą. To wtedy chłodne powietrze spływa w dół, w stronę Kotliny Jeleniogórskiej. Wyżej wówczas pozostają cieplejsze masy powietrza i można obserwować charakterystyczne zjawisko, gdy niczym z morza, wystają jedynie co wyższe wzniesienia i szczyty. W dolinach ciemno i mrocznie, a na grani pięknie świeci wówczas Słońce.

Schronisko Szrenica

Skąd Nazwa Karkonosze?

I tutaj pierwszy szok. Ponieważ już w II wieku pojawiła się pierwsza nazwa gór. Grecki geograf, Ptolemeusz, opisał na mapie Karkonosze jako Korkóntoi. Oczywiście przez kolejne wieki Karkonosze pojawiały się jako Góry Śnieżne, czy też jako Góry Olbrzymie. W polskich opracowaniach podróżniczych pojawiają się zarówno jako Karkonosze oraz jako Góry Olbrzymie. Podejrzewa się ze sporym prawdopodobieństwem, że nazwa pochodzi od prastarego pierwiastka Kar, oznaczającego kamień lub górę. Choć Czesi podrzucają jeszcze jedną możliwość, jakoby nazwa pochodziła od słowiańskiej zbitki: „krk„/”krak” oraz „noš”. Pierwsza część oznacza kosodrzewinę lub niskie, kręte górskie zarośla, a drugą nosić.

Śnieżne Kotły

Flora i Fauna w Karkonoszach
czyli co Możecie Spotkać na Szlaku?

Karkonosze należą do jednych z bardziej zurbanizowanych gór w Polsce, a działania człowieka doprowadziły do znaczących zmian w górach. Jednak warto odnotować, że karkonoska szata roślinna należy do najbogatszych i najcenniejszych w całych Sudetach. Pomimo względnie niewielkiej wysokości, znajdziecie tutaj wyraźne zarysowane piętra roślinne. Ze względu na ostry i nieprzyjazny klimat, piętra te w Karkonoszach są przesunięte nawet o kilkaset m w dół.

Dziś w piętrze regla dolnego, którego karkonoska granica wyznacza wysokość na poziomie 1000 m n.p.m., znajdziecie głównie bory świerkowe, które zastąpiły tutaj dawne lasy mieszane. Dawniej królował tu buk. Jedynie w rejonie enklaw Karkonoskiego Parku Narodowego, w okolicach Wodospadu Szklarki oraz w górnych partiach Chojnika, zachowały się pierwotne fragmenty regla dolnego.

Piętro regla górnego występuje tutaj do wysokości około 1250 m n.p.m. Niegdyś można było tutaj spotkać mocno zwarte lasy świerkowe. Jednak z czasem zostały one zastąpione przez człowieka świerkowymi odmianami sprowadzonymi z nizin oraz innych regionów. Niestety taka podmianka nie przyniosła wiele dobrego. Ponieważ nowe drzewa nie były przystosowane do tutejszych warunków. A w końcu lat 70’, musiały podołać ogromnemu zanieczyszczeniu generowanemu przez elektrownie opalane węglem brunatnym, położone na obszarze tak zwanego Czarnego Trójkąta. Kwaśne deszcze oraz szkodniki doprowadziły do degradacji tutejszego drzewostanu.

Wyżej znajdziecie piętro kosodrzewiny, które sięga do wysokości ok. 1450 m n.p.m. Swe miejsce mają tutaj też zaskakujące torfowiska wysokie z niewielkimi stawkami-oczkami. Na końcu czeka na Was piętro alpejskie. Jest to najwyższe piętro, w którym dominują gatunki zielne. W tym sit skucina, malująca stoki na brązowo, czy też mietlica skalna oraz liczne porosty naskalne i naziemne. Wszystkich cieszy z pewnością powrót w Karkonosze rysi oraz wilków, które zostały w przeszłości wytępione. Żyje tutaj sporo jeleniowatych oraz dzików. Najoryginalniejszym mieszkańcem Karkonoszy jest muflon. Są to owce górskie, które zostały tutaj sprowadzone z Korsyki i Sardynii z początkiem zeszłego stulecia. Dość niewielkie stado liczy kilkanaście sztuk. 

Śnieżne Kotły

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


kozica wilk baner1
Super 1

12 komentarzy

  1. Jak najlepiej polaczyc ten szlak czerwony , przez cala gran od strony logistycznej ?

    • temat dość trudny do ugryzienia jeśli chcesz wrócić w to samo miejsce. Pomocny może okazać się fakt, że z Karpacza na Przełęczy Okraj kursuje autobus (docelowo autobus jedzie do czeskiej miejscowości Pec pod Śnieżką). Później trzeba tylko wrócić do Karpacza ze Szklarskiej Poręby, co pomimo bliskiej odległości obu miejscowości nie jest takie proste (zazwyczaj kursy komunikacji publicznej wiodą z przesiadką przez Jelenią Górę)

  2. Czy zimą opłaca się wybrać się w karkonosze? Bo zastanawiam się czy wybrać się po sesji.

    • Taaaaak, bardzo, bardzo tak! Zimowe, karkonoskie pejzaże są szalenie urocze <3 Wiec jeśli masz tylko okazję to jedz 🙂 i szczerze powiedziawszy, nam bardziej podoba się tutaj właśnie zimą 🙂 Trzeba tylko pamiętać o przewrotnej pogodzie, czego sami doświadczyliśmy. Ponieważ dwukrotnie silne wiatry przepędziły nas z grani i za pierwszym razem wylądowaliśmy w Rudawach Janowickich a za drugim w Górach Izerskich. Więc warto mieć gdzieś z tyłu głowy plan b 🙂

  3. Chciałabym z 13 letnim synem zrobić trasę z Karpacza od świątyni Wang niebieskim szlakiem przez Polane, Kozi Mostek, zaliczyć Samotnię i Strzechę Akademicką dalej Śląską Drogą na Kopę i dalej ( jeśli pogoda dopisze) na Śnieżkę i zejść do Karpacza albo Śląską Drogą albo czerwonym szlakiem Nad Łomniczką zastanawiam się ile taka droga zazwyczaj zajmuje czasu? Syn nie wsiada na wyciąg dlatego pozostają nam szlaki.

    • dzień dobry, najwygodniej skorzystać z aplikacji mapa turystyczne lub mapy.cz (działa zarówno na komputerze jak i na telefonie) – dzięki czemu łatwo będzie zsumować długość trasy oraz zobaczyć przewyższenie. Trasa, którą wskazałeś powinna zająć około 6h. Choć zawsze warto doliczyć chwilę dla relaksu, jakieś zdjęcia czy obiad w schronisku. Pozdrawiamy

  4. Super jasno i ciekawie napisane. Bardzo pomocne informacje. Dziękuję

  5. Super wpis i uzupełniające go piękne zdjęcia. Nasze góry są pełne wdzięku i wielu malowniczych szlaków. Niedaleko Szklarskiej Poręby, bo w Piechowicach mieści się Szwajcarski Dworek o niecodziennej architekturze. Oferuje gościom luksusowe apartamenty z widokiem na góry, jadalnie, strefę SPA oraz zielony teren wokół obiektu z zewnętrznym basenem i miejscem na grilla.

  6. Hej
    Wróciłam na Wasz blog po 3latach 🙂 „Byliśmy już z Wami” w Pirenejach. Opis doliny Ordessy był dla nas bardzo na miejscu pomocny. Fajne, przydatne informacje. W Karkonosze wybieramy się po raz pierwszy przez to, że nagle pojawił się w naszym życiu pies. Zawsze jeździmy w nieco wyższe góry. Ale Wasze opisy bardzo zachęcają do wędrówek.
    Pozdrawiamy
    Emilka, Mariusz i dodatkowo Mela 😉

    • właśnie sobie uświadomiliśmy, że w Pirenejach byliśmy już 11 lat temu :O ale za to w Karkonosze wybieramy się już za tydzień 🙂 pozdrawiamy i do zobaczenia na szlaku!

Write A Comment